Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Financie, Sociálne dávky - materská

materská

od christine21 » Sob Sep 25, 2010 1:04 am

už ste to počuli? materská bude od januára 190eur
tí naši politici sa musia strašne nudit!! keby radšej dali jednotnú materskú aspoň 300eur ved z tých penazí žijú dvaja ludia!!preboha a to si ešte jeden politik povie že on DENNE potrebuje 100eur a my máme z dvoch stovak vyžiť mesiac!!! toto už čo je? :twisted: :twisted: :twisted:
najsmutnejšie na tom je že nápad pochádza z kabinetu ženy.... :(
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pon Apr 27, 2009 6:26 pm

od sandras » Sob Sep 25, 2010 8:59 am

christine, samozrejme, je to malo ... ale zasa, RP by nemal byť taký vysoký, aby sa oplatilo rodiť kvoli peniazom ... teda osobne si myslím, že výška by mala byť nižšia ako je minimálna mzda

a čo maju povedať ženy (napr aj ja pred 3 rokmi), čo len donedávna museli vyžiť z 158€ ??? Tie by sa boli radovali aj zo 190€. Nebolo o nič lacnejšie ako je dnes a muselo to nejako vyjsť, manžel sa musel potrápiť, my sme sa museli uskromniť, aby to počas materskej nejako utiahli.

A dolo sa to vydržať ... a nemožem povedať, že by sme živorili, pritom manžel ma taky priemerný plat, len sme niektoré veci odložili na čas po materskej, ked som začala pracovať. Niečo som mala aj ušetrené z obdobia pred materskou, ked som pracovala a kedže som vedela, že budeme chcieť dieťa, trošku som sa na to pripravila.

No podla mna tento system aj tak nie je dobrý, podla mna by vobec nemali zvyšovať RP, ale mali by zvyšovať aspon o 10€ ročne rodinné prídavky na deti. To by pomohlo všetkým rodinám a na dlhé obdobie, nielen par maminám na 3 roky. A bolo by to aj spravodlivejšie pre ženy, ktore porodili dvojčatá, trojčatá, a vyžiťž musia z uplne rovnakých penazí, ako aj mainy jedného dieťaťa.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od alex » Sob Sep 25, 2010 9:46 am

Ja som niekde počula, že sa bude môcť popri rodičovskej dovolenke aj pracovať ? neviete či je to pravda?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1691
Registrovaný: Uto Feb 27, 2007 1:00 am

od sandras » Sob Sep 25, 2010 9:53 am

alex, podla vyjadrení pana ministra by to mali umožniť - aj zarábať, aj poberať RP, ale ešte neviem, akou formou, či iba na dohodu, alebo aj na HPP
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od inguli » Sob Sep 25, 2010 10:54 am

alex píše:Ja som niekde počula, že sa bude môcť popri rodičovskej dovolenke aj pracovať ? neviete či je to pravda?

aj ja som to pocula od kamosky vraj hovorili o tom v telke v spravach ale na nete sme nic nenasli este o tom :roll:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2132
Registrovaný: Uto Sep 09, 2008 9:56 pm

od christine21 » Sob Sep 25, 2010 2:37 pm

alex píše:Ja som niekde počula, že sa bude môcť popri rodičovskej dovolenke aj pracovať ? neviete či je to pravda?


čítala som v pravde, to budú ešte len prerokovávať
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pon Apr 27, 2009 6:26 pm

od christine21 » Sob Sep 25, 2010 2:46 pm

sandras, ani ja sa nemožem sťažovať na bohvieaký nedostatok penazí, akorat je mi luto že prídem o 66eur, čo je dosť, ale aby každého pol roka menili príspevok ako sa im páči je trochu nenormálne...
vždy som sa čudovala ako možu maminky vyžiť z tých 150e som rada že im to prilepší...hlavne tie ktoré su na to samé
ono myslím že si aj hodne žien rozmyslí či si naplánujú dieťa s takýmto príjmom ak nemajú dostatok iných príjmov npr.od manžela...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pon Apr 27, 2009 6:26 pm

od sandras » Sob Sep 25, 2010 2:51 pm

no, prídeš teraz o 66€, lenže od 2 do 3 rokov by si potom dostávala 164€ a takto budeš dostávať 190€ ... takže teraz uberú, potom budeš mať viac a velké plus bude, ak si maminy budu môcť privyrobiť aspon trošku na dohodu :wink: Mne ta možnosť legálneho privyrobenia si popri RD veeeelmi chýbala :(
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od sandras » Sob Sep 25, 2010 2:55 pm

christine21 píše:ono myslím že si aj hodne žien rozmyslí či si naplánujú dieťa s takýmto príjmom ak nemajú dostatok iných príjmov npr.od manžela...

hm ... ja si toto naopak nemyslím. teda nemyslím si, že žena túžiaca po dieťati až takto kalkuluje. Ja ked som plánovala deti, tak som ani len nevedela, kolko je RP a aké príspevky dostanem :lol: :lol: :lol: Deti sme mali, lebo sme ich chceli mať a vobec to neovplyvnila výška RP alebo porodného. Pracovala som, vedela som, že príjem počas RD bude samozrejme menší, tak som si niečo našetrila, aby som mala nejakú rezervu na ten čas. A povedala som si, že ak nam to nebude vychádzať, zoženiem si potom enjakú robotu na doma, alebo pojdem skor do roboty .... že to nejako vymyslíme, ked to bude aktuálne.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od inguli » Sob Sep 25, 2010 6:37 pm

sandras píše:
christine21 píše:ono myslím že si aj hodne žien rozmyslí či si naplánujú dieťa s takýmto príjmom ak nemajú dostatok iných príjmov npr.od manžela...

hm ... ja si toto naopak nemyslím. teda nemyslím si, že žena túžiaca po dieťati až takto kalkuluje. Ja ked som plánovala deti, tak som ani len nevedela, kolko je RP a aké príspevky dostanem :lol: :lol: :lol: Deti sme mali, lebo sme ich chceli mať a vobec to neovplyvnila výška RP alebo porodného. Pracovala som, vedela som, že príjem počas RD bude samozrejme menší, tak som si niečo našetrila, aby som mala nejakú rezervu na ten čas. A povedala som si, že ak nam to nebude vychádzať, zoženiem si potom enjakú robotu na doma, alebo pojdem skor do roboty .... že to nejako vymyslíme, ked to bude aktuálne.


ja mam o tom tiez rovnky nazor ako pani predomnou my sme tiez tuzili po syncekovi a mame ho sme si povedali zvladneme to..
ale prisiel minuly rok ze manzel stratil pracu po 17 rokoch ja na materskej a do praci ma spat asi nevezmu kedze prepustaju odtial v kuse a veru sme mali tazke obdobie...a kedze prijem to jest podpora v nezam.a moja materska staci akurat na nic a keby manzel nebol dostal odstupne tak sme teraz bud bez bytu /mame na hypo./a ked nie tak urcite zadlzeny..az po usi...
je to ozaj tak ze aj keby clovek chcel a aj ja mam dvoch synov keby bol iny svet tak by som mozno aj dcerku :roll: ale takto v takomto tazkom svete voobec na to ani nemyslim...
jasne ze ked niekto tuzi po dietatku je smiesne kalkulovat...ale aj to sa musi...bohuzial
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2132
Registrovaný: Uto Sep 09, 2008 9:56 pm

od sandras » Sob Sep 25, 2010 7:34 pm

inguli, myslím, že je prirodzené, že sa detičky trošku planuju, aby to rodine nejako vyšlo ...
my sme prvé mali bez rozmyslu ... hned po svadbe, ale mali sme obidvaja už niečo odrobené a do roboty som sa musela vrátiť velmi rýchlo, materskú som si veru vôbec neužila :( RP bol vtedy 2700 korún, porodné 3000 korún, takže z toho sa nedalo fakt vyjsť ...
No druhé som si povedala, že budeme mať až vtedy, ked si budem môcť dovoliť zostať doma na materskej ... čakali sme naoniec 5,5 roka, aby som mala stabilnú prac. pozíciu a aby som sa po MD mala kam vrátiť, aby som mala niečo našetrené. Vedela som, že od štátu vela nedostaneme, že sa budeme musieť aj tak hlavne postarať sami. Tiež sme to mali ťažké, moj manžel síce prácu nestratil (je SZČO) ale ochorel a nemohol pracovať a dostával minimálnu PN-ku. Takže tiež sme ťažko dýchali, pomínali všetky úspory, dodnes sa čudujem, ako nam to vlastne vyšlo ... ale prežili sme. Do roboty som šla ked mal maly 2,5 roka ... konečne som si mohla niečo kúpiť aj len preto, že sa mi to páči a nielen preto, že to nutne potrebujem :lol:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od inguli » Ned Sep 26, 2010 4:12 pm

tak ja som bola na tom tiez rovnako s prvym som este pred svatbou otehotnela necakane :wink: ale samozrejme som sa tesila mala som 20 cize ...a cele tehotenstvo som prezivala v praci:) a tiez som bola dva roky len doma a sla som pracovat i ked neofficialne ale musela som 1manzel bol supermen a dal vypoved v praci i napriek tomu ze som nesuhlasila s tym ale on vraj za malo penazi robit nebude...no a tym padom ze nemal pracu sme mali este menej...a tak sup ja niekam robit ...
a teraz s druhym syncekoma s manzelom:) som si uzivala doma cele tehotenstvo som bola aj rizikova ale ani v tovarni ako tehotna som nemohla robit...no a dalej je to ako som pisala necakany zvrat..
ale stale je najhlavnejsie ze sme zdravy a stastny
:wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2132
Registrovaný: Uto Sep 09, 2008 9:56 pm

od christine21 » Pon Sep 27, 2010 11:41 pm

sandras píše:no, prídeš teraz o 66€, lenže od 2 do 3 rokov by si potom dostávala 164€ a takto budeš dostávať 190€ ... takže teraz uberú, potom budeš mať viac a velké plus bude, ak si maminy budu môcť privyrobiť aspon trošku na dohodu :wink: Mne ta možnosť legálneho privyrobenia si popri RD veeeelmi chýbala :(


len to privyrobenie este nie je schválené, ak ho schvália tak budem rada aspon za to...
a bohvieake plus to zase podla mna nie je, ale kazdy ma iný názor :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pon Apr 27, 2009 6:26 pm

od christine21 » Pon Sep 27, 2010 11:49 pm

ani my sme malú neplánovali, bohužial som sa musela rozhodovať (nechat-nenechať) :( ale nakoniec mam krasnu zdravu dcerku, a zijeme dobre, ale hlavne vdaka rodičom, bohužial stale byvame u nich(prvého 3/4 roka v 2izbovom byte šiesti ludia), pretoze vlastne si nemozeme dovolit, priatel prisiel pocas roka o 3 zamestnania, ale nakonie vzdy nieco nasiel...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pon Apr 27, 2009 6:26 pm

Re: materská

od kamka277 » Str Sep 29, 2010 1:30 pm

christine21 píše:už ste to počuli? materská bude od januára 190eur
tí naši politici sa musia strašne nudit!! keby radšej dali jednotnú materskú aspoň 300eur ved z tých penazí žijú dvaja ludia!!preboha a to si ešte jeden politik povie že on DENNE potrebuje 100eur a my máme z dvoch stovak vyžiť mesiac!!! toto už čo je? :twisted: :twisted: :twisted:
najsmutnejšie na tom je že nápad pochádza z kabinetu ženy.... :(


http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-m ... etata.html

Moja malá chodí do súkromnej školky, kde ma to mesačne stojí 164,22€. Je presne výška výška doterajšieho RP. Rodič. príspevok mi automaticky zrušili, lebo som nastúpila do práce, ale do troch rokov veku dieťaťa mi štát resp. Európsky soc. fond prepláca výdavky za školku formou Príspevku na dieťa o ktorý som následne požiadala a mala nárok. V apríli bud. rok bude mať dcérka 3 roky, potom ju už dám do štátnej školky. Výhoda do teraz je, že štátna školka by ma vyšla mesačne cca 40€ (strava, darovací a povinný príspevok), ale tiež by som to mala hradené štátom, resp. Európskym sociálnym fondom, ale maličká ešte nevedela cikať do nočníka, tak som ju dala do súkronmej školky, kde je aj trochu iný prístup k detom. Do práce som už chcela nastúpiť, lebo máme hypoteku a peniažky treba. So súkromnou školkou som spokojná je to niečo ako jasličky, resp. predpríprava pred školkou :D
Neviem ako to bude od januára, či mi opat obnovia RP do apríla ked dcerka dovrši tri roky, ale pojdem na UPSVaR a opýtam sa, lebo každý mesiac tam nosím vyučtovanie zo školky :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Str Okt 22, 2008 9:50 pm

Ďalší

cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť