Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Lekári a zdravie - Diagnóza rozacea. Skúsenosti s liečbou?

Diagnóza rozacea. Skúsenosti s liečbou?

od Katulienka15 » Štv Dec 11, 2014 11:35 pm

Ahojte, už dlhšie riešim problém s červenou tvárou, začala som reagovať na zmeny teplôt, pikantné jedlo, alkohol, očerveniem aj pri najmenšej námahe :oops: . Riešila som to s doktormi, najskôr som si myslela, že je to nejaká alergia, ale to mi vylúčili, včera mi kožná stanovila diagnózu rozacea. Doteraz som ani nevedela, že také ochorenie existuje. Je tu niekto s podobným problémom? Ako prebieha liečba? Budem zase niekedy normálne vyzerať? Doktorka mi predpísala antibiotiká a potom sa uvidí, čo ďalej. Ďakujem za rady :D
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str Feb 02, 2011 11:53 pm

Re: Diagnóza rozacea. Skúsenosti s liečbou?

od vladkaPD » Pia Dec 12, 2014 9:05 am

pocujem to prvykrat, tak som si to kukla na nete. naslo mi tuto stranku http://www.cervenacervenej.sk/ ze ochorenie koze. takze ked sa to da vyliecit tak je to este ok, horsie by bolo kebyze sa neda. ako pozeram tie fotky, tak su tam casti tvare co vidavam a myslim si, ze ti ludia ani nevedia ze maju nejake ochorenie. takze ked je to len nejaky zapal ktory sa da preliecit tak zrejme budes casom v pohode. drzim palce
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 272
Registrovaný: Ned Okt 04, 2009 9:31 pm

Re: Diagnóza rozacea. Skúsenosti s liečbou?

od Katulienka15 » Pon Dec 15, 2014 10:02 am

Ďakujem za stránku, ja mám našťastie len prvé štádium, ale aj tak vyzerám hrozne, to je strašné, že ľudia to nechajú zájsť až do takých pokročilých štádií ako som tam videla na fotkách, aj kožná mi hovorila, že čím skôr s tým človek príde, tým lepšie sa to dá liečiť. Našťastie ma ku doktorke "dokopal" manžel, ja by som asi tiež čakala dlhšie.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str Feb 02, 2011 11:53 pm

Re: Diagnóza rozacea. Skúsenosti s liečbou?

od melindi » Pon Dec 15, 2014 4:00 pm

Rosacea (ružovka)
Rosacea (ružovka)
Rosacea (ružovka) patrí k častým kožným ochoreniam tváre u dospelých. Rosacea je chronické ochorenie tváre súvisiace so zvýšenou reaktivitou kapilár (vlásočníc) na teplo s nasledujúcim trvalým začervenaním a tvorbou rozšírených cievok.

Priebeh ochorenia

Rosacea je kožné ochorenie postihujúce centrálnu časť tváre, t. j. nos, oblasť líc, bradu a čelo. Menej často postihuje iné lokality ako je dekolt hrudníka, oblasť za ušami či oblasť vlasatej časti hlavy. Rosaceu delíme do 3 štádií.

V prvom štádiu sa vyskytuje prechodné začervenanie (flushing), neskôr sa stáva začervenanie trvalým, vyskytujú sa aj rozšírené cievky.

V druhom štádiu sa vyskytujú papuly (pupence) a sterilné pustuly (hnisové pľuzgieriky).

V treťom štádiu sa vyskytujú uzlovité prejavy, infiltrované ložiská, zhrubnutie mazových žliaz, napríklad na nose známe karfiolovité zdurenie – rinofýma. Pri rosacee sa môže vyskytnúť aj očné postihnutie vo forme blefaritídy (zápal očných viečok), konjuktivitídy (zápal očných spojiviek), iridocyklitídy (zápal očnej dúhovky a vráskovca) až keratitídy (zápal očnej rohovky).

Dôsledná liečba

Pre pacienta je dôležité vyhýbanie sa spomínaným provokačným faktorom, adekvátna hygienická a kozmetická starostlivosť. U niektorých pacientov pripadá do úvahy aj psychoterapia. Vlastná liečba je prevažne lokálna a závisí od štádia rosacey. Keďže pacienti s rosaceou predstavujú citlivý a iritabilný terén každý hygienický, kozmetický či liečebný prípravok je vhodné najprv otestovať, t. j. aplikovať napr. na spánkovú oblasť po dobu 3 – 5 dní.

Pokým sa neobjaví začervenanie, pálenie, nepríjemné pocity alebo iné ťažkosti je možné prípravok aplikovať na postihnuté miesta celoplošne. Pacient nesmie používať dráždivé mydlá, syndety (synteticky vyrobené čistiace prostriedky) či alkoholové tinktúry. Alkoholové prípravky môžu viesť k začervenaniu.

Liečba v 1. štádiu zahrňuje špeciálnu dermokozmetiku obsahujúcu zložky ako sú adstringencia, antiflogistika, dekongenscencia. Veľmi dôležitá je fotoprotekcia s ochranným faktorom UVA i UVB. Ďalej je možné použiť prípravky s obsahom metronidazolu. V prípade miernejších foriem so súčastnou seboreou (zvýšeným mazotokom) sa lokálne doporučujú i prípravky s kyselinou azelainovou.

Pri terapii 2. štádia rosacey sa lokálne aplikujú lokálne prípravky s obsahom antibiotík ako je erytromycín či klindamycín. Osvedčená je aj lokálna liečba metronidazolom v gélovej či krémovej forme, kyselinou azelainovou, pri závažnejších formách lokálne retinoidy napr. tretinoin, adapalen. Inak je možné lokálne použiť aj ichtamol, síru vo forme pást či krémov, ktoré sa aplikujú prevažne na noc. Vhodné sú aj automasáže, ktoré sa vykonávajú po zaučení pacienta, nie však v pustulóznom štádiu.

V 3. štádiu je lokálna liečba ako v 1. a 2. štádiu. Celkovo sa podávajú dlhodobo antibiotiká doxycyklín, minocyklin a azitromycín, U ťažkých foriem celkovo retinoidy, ako je isotretinoin.

V prípade rosacey platí absolútny zákaz aplikácie lokálnych kortikosteroidov, viedli by k zhoršeniu rosacey.

V niektorých prípadoch sa lokálne aplikuje kryoterapia tekutým dusíkom na rosaceové uzly, ďalej pripadá do úvahy elektrokoagulácia rozšírených krvných cievok, dermabrázia, cievny laser, laserový resurfacing. Dermabrázia či CO2 laser sa aplikujú v prípade rinofýmy. Liečba očných prejavov rosacey patrí do kompetencie oftalmológa.

Celkovo sa odporúča neslaná diéta bez korenín, zákaz horúcich jedál, nápojov a alkoholu.

Pacienta treba poučiť o vyvarovaní sa duševnému stresu ako aj priamemu slnečnému žiareniu či sálavému teplu.

Autor článku: MUDr. Andrea Hradiská, časopis Bedeker zdravia
Dátum vydania: 30.09.2011
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Diagnóza rozacea. Skúsenosti s liečbou?

od Katulienka15 » Sob Dec 20, 2014 11:15 pm

melinda ďakujem, snažila som sa vygúgliť nejaké informácie o rozacei, podľa mňa veľa ľudí vôbec netuší, že také ochorenie vôbec existuje :cry: . zaujímali by ma nejaké prírodné recepty ako na tie červené miesta na tvári, nechcem si teraz stále na pleť dávať nejakú chémiu, nemáte niekto nejaký osvedčený ľudový recept? Chcela by som to skúsiť aspoň cez víkendy, či by niečo nezabralo, cez týždeň sa krémikujem masťou od doktorky, tá mi zatiaľ celkom zaberá :-). ďakujeeem :)
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str Feb 02, 2011 11:53 pm

Re: Diagnóza rozacea. Skúsenosti s liečbou?

od keilayh » Ned Dec 21, 2014 10:03 pm

Nemiešala by som ďalšie maste, ani by som nehladala nič ine pokiaľ ti zaberá masť od doktorky. Aby si si to zbytočne nezhoršila.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 905
Registrovaný: Štv Aug 11, 2011 2:26 pm

Re: Diagnóza rozacea. Skúsenosti s liečbou?

od Katulienka15 » Sob Dec 27, 2014 9:10 pm

Asi máš pravdu, nebudem to miešať, nerada by som si to ešte zhoršila. Bola som na sviatky u svokrovcov na Liptove, tam bolo chladnejšie aj mrzlo, zase mi červeň na tvári vyskočila viac, bojím sa, že cez zimu to bude vždy horšie :( tie prechody zo zimy do tepla mi nerobia dobre, ale to fakt neviem ovplyvniť :?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str Feb 02, 2011 11:53 pm


cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť