Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Píšte o čom chcete - Susedia

Re: Susedia

od terez254 » Uto Mar 03, 2015 6:31 pm

melindi píše:A už vieš kam? Do rodinného domu alebo do činžiaku?


zas az tak v blizkej dobe nie, ale vyhovoval by mi aj panelak. asi v nejakej kľudnej časti mesta, kde je veľa zelene. myslím si, že výhodou na bývaní v paneláku je to, že nemáš toľko starostí ako na dome. na dome je vždy veľa práce.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Susedia

od melindi » Str Mar 04, 2015 3:42 pm

Našla som tento zaujímavý článok.
Búranie u susedov treba pretrpieť. Polícia je bezmocná
Vŕtanie, rozbíjanie stien a nekonečný rachot sa ozýva v mnohých, hlavne starších, panelákoch aj tehlových domoch. Ak sa však práce robia cez deň a majiteľ má povolenie stavebného úradu, je zbytočné volať aj políciu. Nič nezmôže.

Jedine hygienici môžu premerať prípustné hladiny hluku. Ak ich hluk presahuje, nájomníci sa môžu sťažovať u obce, alebo obrátiť na súd, je to však zdĺhavé a málokto sa touto cestou vyberie

"Trvá to už tretí mesiac, od rána do neskorého popoludnia sa v byte nedá vydržať. Vŕtanie sa ozýva v celom dome, nepočuť vlastného slova," hovorí pani Zuzana, ktorú rekonštrukcia u susedov zastihla doma práve počas práceneschopnosti. Na tretí deň sa zbalila a išla sa liečiť k rodičom. Túto možnosť však nemá každý.

Polícia je bezmocná, súdy zdĺhavé
Mamičky s bábätkami na materskej dovolenke či dôchodcovia majú skrátka smolu, musia to cez deň vydržať. Od robotníkov ťažko očakávať, že si dajú popoludní dvojhodinovú pauzu na poobedňajší spánok. "Pokutu môžme dať len ak dochádza k rušeniu nočného pokoja po 22. hodine, inak môžeme len dohovoriť stavbárom, aby boli ohľaduplnejší," priznal hovorca bratislavskej mestskej polície Peter Pleva.

Kvôli problémom v susedských vzťahoch sa ľudia napokon môžu obrátiť aj na súd. Susedské spory sú veľmi časté, ale aj právnik Marcel Drgon priznáva, že málokedy končia na súdoch. Ľudia si môžu zavolať aj hygienikov, ktorí premerajú hodnoty hluku. Ak prekračujú prípustné hodnoty, taktiež môžu ísť na súd a sťažovať sa na ohrozenie výkonu vlastníckych práv.


Sťažností je veľa
Zástupca starostky mestskej časti Karlova Ves Peter Lenč priznáva, že majú veľa sťažností od obyvateľov. "Ľudia sa sťažujú na porušovanie susedských vzťahov, neporiadok a hluk v dome. Susedia sú totiž často neohľaduplní pri rekonštrukcii bytov," povedal pre Aktuálne.sk.

Stavebné práce a prerábanie bytov je potrebné ohlásiť miestnemu stavebnému úradu a ten vydá rozhodnutie. "Ak však ide o zásah do statiky domu alebo fasády, napríklad búranie nosných múrov v paneláku, je potrebné stavebné konanie," vysvetlil Lenč. Stavebný úrad potom dá aj podmienky, za akých sa majú práce robiť. Tam sa hovorí aj o ohľaduplnosti voči susedom, ktorých by mali informovať o stavebných úpravách.

Maximálne pokuty
Zákon však ľudí pri rekonštrukcii bytu nezaväzuje k ničomu a nijako sa nedá obmedziť ani doba trvania prác. Napríklad bratislavská mestská časť Karlova Ves stanovila všeobecne záväzné nariadenie, že stavebné práce sa môžu cez týždeň vykonávať od 7.30 do 19.00 a v sobotu od 8.00 do 13.00. V nedeľu a cez sviatky je to zakázané.

"Ak je hluk priveľký, je možné zavolať mestskú políciu," hovorí zástupca starostky. Mestská polícia je povinná preveriť každý oznam, hliadka ide na miesto, ale cez deň veľa nezmôže. Za porušenie nariadenia môže maximálne uložiť fyzickej osobe blokovú pokutu vo výške 33 eur (1000 korún), dodal Pleva.

Ak ale stavebník nemá povolenie na práce, polícia to oznámi stavebnému úradu a ten to ďalej rieši a hrozia vyššie pokuty. Sankcie hrozia aj v prípade, že majitelia bytov stavebné práce neoznámia na miestom úrade.


Susedské spory na súd
Na nadmerný hluk a znečisťovanie, ktoré je pri stavebných prácach, sa ale môžu ľudia sťažovať aj na súde. Právnik Marcel Drgon pripomína, že môžu podať susedskú žalobu na súd podľa takzvaného susedského práva v Občianskom zákonníku. Podľa toho by sa mali ľudia zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažovali iného alebo čím by vážne ohrozovali výkon jeho práv. Takto sa však môžu domáhať len zastavenia činností, ktoré obťažujú.

Druhou vecou je vzniknutá škoda. "Ak napríklad niekomu v byte praskla stena, môže sa domáhať náhrady škody, musí však dokázať, že to spôsobili stavebné práce u suseda," dodal Drgon.

Je tu aj tretia možnosť, a tou je žaloba za porušenie osobnostného práva, za čo sa môže občan domáhať aj peňažného odškodnenia. Právnik však priznáva, že v tomto prípade býva veľký problém s preukazovaním.

Hygienici premerajú hluk
Chrániť pred nadmerným hlukom má aj vyhláška rezortu zdravotníctva, ktorá stanovuje prípustné maximálne hodnoty hluku. Ak má človek podozrenie, že ho trápi priveľký hluk, môže sa obrátiť na hygienikov, ktorí to preveria.

Za priveľký hluk môže orgán verejného zdravotníctva udeliť pokutu od 165 do 16 596 eur.

"Obťažovanie susedov nadmerným hlukom je ohrozením výkonu vlastníckych práv v zmysle ustanovenia §127 Občianskeho zákonníka. V takomto prípade je možné obrátiť sa so sťažnosťou na príslušnú obec, prípadne podať žalobu na súd," dodal Michal Jajcaj z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Susedia

od terez254 » Str Mar 04, 2015 5:25 pm

Preto je niekedy lepsie byvat na dome alebo vo velkom meste, kde si ludia jeden druheho az tak nevsimaju. vy byvate v meste ci na dome? kedy sa planujete odstahovat? ste v prenajme?

kedysi sa stat o mlade rodiny staral a zabezpecil im lacne byvanie. v dnesnej dobe o niecom takom mozeme len snivat.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Susedia

od melindi » Štv Mar 05, 2015 10:31 am

Mi bývame v dedine, v centre obci. Najhoršie, čo sme mohli vybrať. Je to veľmi drahá. Predtým mladé rodiny dostali hypotéku od štátu. Teraz nič. Keď nedostaneš od rodičov peniaze a byt, tak ostane prenájom. Ty plánuješ zobrať hypotéku?
Čo si chcela robiť? Aké plány máš?
Aj ja mám také plány. Ešte rok som doma, a potom uvidíme. Najprv musíme z toho pekla isť preč.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Susedia

od terez254 » Štv Mar 05, 2015 6:09 pm

melindi píše:Predtým mladé rodiny dostali hypotéku od štátu. Teraz nič. Keď nedostaneš od rodičov peniaze a byt, tak ostane prenájom. Ty plánuješ zobrať hypotéku?


skor by som chcela zacat podnikam..v dnesnej dobe je to najlepse riesenie. nechces byt na materskej tri roky?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Susedia

od melindi » Pia Mar 06, 2015 7:53 am

Chcem, ale moja dcérka budúci rok už bude mať 3 roky. Plány už mám, ale tu sa nedá nič robiť.
Včera sme boli na ihrisko. Prišla jedna pani, začala plakať, že nemá čo jesť. Išla som hore, do bytu, doniesla som jej paštetku. Aj susedka dala niečo. Dala som tej pani. Porozprávala o jej život. Teraz spi von v JRD.
Pracuje na obecný úrad. Za to dostane 129 eur. Inak má manžela a dcérku.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Susedia

od terez254 » Pia Mar 06, 2015 9:56 am

co prisla o zamestnanie? manzel nepracuje?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Susedia

od melindi » Sob Mar 07, 2015 10:44 am

Manžel robí, ale pohádala s ním. Nemôže tam bývať. Má tam jednu izbu. Minule mala vzťah s manželovým priateľom. Dcérka to uvidela, vtedy začali problémy. Inak má 3 dcéru. Jedna je naša susedka
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Susedia

od terez254 » Sob Mar 07, 2015 3:16 pm

tie dcery su uz dospele? ak ano, mohli by jej pomahat
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Susedia

od melindi » Sob Mar 07, 2015 4:39 pm

Nepomáhajú jej.To neviem prečo. Inak jej dcérky, sú veľmi milé. Podľa mňa, pani urobila niečo.
Tvoje bydlisko je aké? Žijú tam dobré ľudia?
Vo vašom bydlisku zvyknú oslavovať MDŽ? Tu píšem o tejto sviatok.
medzinarodny-den-zien-t6238.html

U nás v dedine bude nejaká oslava.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Susedia

od terez254 » Sob Mar 07, 2015 5:24 pm

melindi píše:Nepomáhajú jej.To neviem prečo. Inak jej dcérky, sú veľmi milé. Podľa mňa, pani urobila niečo.
Tvoje bydlisko je aké? Žijú tam dobré ľudia?



ja som clovek, ktory sa stretava s ludmi, s ktorymi si rozumie.
vsade su aj dobri aj zli ludia.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Susedia

od terez254 » Ned Mar 08, 2015 3:42 pm

melindi píše:Vo vašom bydlisku zvyknú oslavovať MDŽ? Tu píšem o tejto sviatok.
medzinarodny-den-zien-t6238.html



asi ani nie. u vas?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Susedia

od terez254 » Ned Mar 08, 2015 5:40 pm

melindi píše:U nás v dedine bude nejaká oslava.
medzinarodny-den-zien-t6238.html



pojdes?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Susedia

od melindi » Pon Mar 09, 2015 8:17 am

Nie. Boli tam staršie ženy. Kvety dostali. Bola aj naša susedka.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Susedia

od terez254 » Pon Mar 09, 2015 9:53 am

melindi píše:Nie. Boli tam staršie ženy. Kvety dostali. Bola aj naša susedka.


aj deti predasali?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Predchádzajúci

cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť