Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Manželstvo, partnerstvo a rodina - Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od Tasija » Pon Nov 10, 2014 1:58 pm

možno by bolo zaujímavé, keby sme si napísali ako to máte doma rozdelené, ako to zvyknete robiť u vás ... čo všetko robí, prípadne nerobí, prípadne by ste chceli aby robil váš manžel, partner ... u nás je to také, že muž sa aj snaží, aj tak mám pocit, že málo :D ... tak aby som to vedela porovnať :lol:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 140
Registrovaný: Štv Aug 28, 2014 12:44 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od sandras » Pon Nov 10, 2014 5:07 pm

u nás doma robí ten, kto je doma a má čas, keďže obidvaja pracujeme, máme približne rovnaký pracovný čas, ale pracujeme čiastočne aj z domu, takže inak to nejde. V sobotu máme zavedený "upratovací deň", to aj deti už vedia, že do obeda musí byť povysávané, utretý prach, umytá dlážka... také tie veci, čo treba urobiť každý týždeň. V tom aj deti pomáhajú, podľa veku sa im pridávajú povinnosti, aspoň svoje izby musia urobiť sami. Dcéra vysáva, umýva kúpelňu, dlážku a syn utiera prach. Samozrejme upratujú aj hračky, stolíky, školské veci...

Ostatné práce asi tak, že ja periem a žehlím (ale manžel nemá problém si ožehliť napr. tričko, ak by ho chcel obliekať), spravidla upratujem také drobnosti porozkladané po byte, raz za čas triedim oblečenie a hračky, starám sa o kvety v byte aj na balkóne, zašívam veci, starám sa o záclony. Manžel napr. umýva okná (fakt, nežartujem :-) ) a prezlieka periny (to niekedy aj ja, ale zvyčajne on), vysáva obývačku, tepuje koberce... No ak sa stane, že niekedy musí viac času tráviť v robote, tak to urobím ja.

S varením to máme tak, že cez týžden nevarím, všetci sa stravujeme mimo domu a na večeru si každý pripraví sám, občas nejakú polievku uvaríme, alebo palacinky, párky ... A cez víkend sa striedame, manžel väčšinou varí v sobotu, ja v nedelu.

Keď som bola na MD, tak som robila doma viac. Ale aj vtedy pomáhal, ak bol doma. Ja som totiž tiež vždy mávala rôzne brigády, alebo projekty, vzdelávania, cez prvú MD som nastupovala do práce veľmi skoro, takže by som to sama určite nezvládla.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od melindi » Uto Nov 11, 2014 8:30 am

Pre mňa manžel veľmi veľa pomáha. Chodí nakupovať. Keď treba varí, upratuje. Umyje aj okno.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od gombicka1 » Uto Nov 11, 2014 8:47 am

my tiez tak vseliako. nemame prace rozdelene na zenske a muzske :D ale tak nezehlim napriklad, cize to mi odpada, riady umyje mycka, opere pracka, vsade mame dlazbu cize to je povysavane razdva. cez tyzden tiez nevarime lebo sa stravujeme mimo a varime vacsinou sobotu aby bolo aj na nedelu. :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 112
Registrovaný: Ned Nov 07, 2010 3:48 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od keilayh » Uto Nov 11, 2014 10:07 am

Ako dieťa som neznášala tzv. služby a upratovanie cez vikend :D ako píše sandras hore :D preto v mojej domácnosti nič také nemáme ani mať nebudeme :D
Riadim sa tým, že domácnosť slúži mne, nie ja jej :lol:
Takže upracem keď sa mi chce, nepreháňam to ani nemám systém, že vtedy treba robiť to a vtedy ono. Okresala som všetko ako sa len dalo :D Keď sa niekomu nepáči, kludne mu ukážem vysavač či handru :D :lol:
Keď si to vezmem tak celkovo, nepretrhnem sa :D
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 905
Registrovaný: Štv Aug 11, 2011 2:26 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od sandras » Uto Nov 11, 2014 3:38 pm

nemyslím,si, že by moje deti boli celé šťastné, že "musia" v sobotu upratovať, ale na druhej strane, my sme celý týždeň dosť v pohybe, doma sa toho veľa urobiť nestihne. Ak by som mala čakať, kedy sa mne (alebo deťom, manželovi) bude chcieť upratať, tak by to u nas asi nedobre dopadlo :mrgreen: :lol: :lol: :lol: Tiež na to nemám extra rozpis, máme psíka, teda sučku v byte, takže su obdobia, ked treba vysávať a umývať skoro denne. A zasa také, že aj niečo máme akože zanedbané, lebo sa nám nechcelo,a lebo sme nestíhali.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od keilayh » Str Nov 12, 2014 11:54 am

sandras píše:nemyslím,si, že by moje deti boli celé šťastné, že "musia" v sobotu upratovať, ale na druhej strane, my sme celý týždeň dosť v pohybe, doma sa toho veľa urobiť nestihne. Ak by som mala čakať, kedy sa mne (alebo deťom, manželovi) bude chcieť upratať, tak by to u nas asi nedobre dopadlo :mrgreen: :lol: :lol: :lol: Tiež na to nemám extra rozpis, máme psíka, teda sučku v byte, takže su obdobia, ked treba vysávať a umývať skoro denne. A zasa také, že aj niečo máme akože zanedbané, lebo sa nám nechcelo,a lebo sme nestíhali.


Jasne, ja som to nemyslela v zlom. Je samozrejme, že pre deti to je len dobre, ale ja som to neznášala. Tyždenne služby ty vysavaš, ty umyvaš atď. sobota kompletka, bože bože nie :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 905
Registrovaný: Štv Aug 11, 2011 2:26 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od Tasija » Pia Nov 14, 2014 9:33 pm

sandras píše:u nás doma robí ten, kto je doma a má čas, keďže obidvaja pracujeme, máme približne rovnaký pracovný čas, ale pracujeme čiastočne aj z domu, takže inak to nejde. V sobotu máme zavedený "upratovací deň", to aj deti už vedia, že do obeda musí byť povysávané, utretý prach, umytá dlážka... také tie veci, čo treba urobiť každý týždeň. V tom aj deti pomáhajú, podľa veku sa im pridávajú povinnosti, aspoň svoje izby musia urobiť sami. Dcéra vysáva, umýva kúpelňu, dlážku a syn utiera prach. Samozrejme upratujú aj hračky, stolíky, školské veci...

Ostatné práce asi tak, že ja periem a žehlím (ale manžel nemá problém si ožehliť napr. tričko, ak by ho chcel obliekať), spravidla upratujem také drobnosti porozkladané po byte, raz za čas triedim oblečenie a hračky, starám sa o kvety v byte aj na balkóne, zašívam veci, starám sa o záclony. Manžel napr. umýva okná (fakt, nežartujem :-) ) a prezlieka periny (to niekedy aj ja, ale zvyčajne on), vysáva obývačku, tepuje koberce... No ak sa stane, že niekedy musí viac času tráviť v robote, tak to urobím ja.

S varením to máme tak, že cez týžden nevarím, všetci sa stravujeme mimo domu a na večeru si každý pripraví sám, občas nejakú polievku uvaríme, alebo palacinky, párky ... A cez víkend sa striedame, manžel väčšinou varí v sobotu, ja v nedelu.

Keď som bola na MD, tak som robila doma viac. Ale aj vtedy pomáhal, ak bol doma. Ja som totiž tiež vždy mávala rôzne brigády, alebo projekty, vzdelávania, cez prvú MD som nastupovala do práce veľmi skoro, takže by som to sama určite nezvládla.


No vy to máte nejaké ideálne ... ešte ani nevaríte ... joooj ... a tie soboty, to aj u nás bolo, ked´som ešte s rodičmi bývala ... neznášala som soboty :lol:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 140
Registrovaný: Štv Aug 28, 2014 12:44 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od Tasija » Pia Nov 14, 2014 9:37 pm

Tak my máme dve relatívne malé deti a psa. Ja som na RD, čiže varím denne, často pečiem, riadov je tu furt jak na kostole, umývačka fičí, ale nestíha. Môj muž to má akosi zafixované, že domácnosť je na starosti ženy a hoci mi pomáha, tak vždy akože s tým pátosom, že ako mi on pomáha... ale teda tá pomoc nie je nič špeciálne, lebo napr. umyť kúpeľňu, vecko, to nikdy ... okná :lol: :lol: :lol: :lol: , prezliecť periny som ho naučila, tak to sa dá ... naveľa aj povysáva, keď je už fakt zle, tak aj navarí ... ale teda ja mám pocit, že takmer celá domácnosť je na mne ...tak ale vidím, že to nie všade je tak, myslím, že mu dám vaše príspevky prečítať :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 140
Registrovaný: Štv Aug 28, 2014 12:44 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od sandras » Pia Nov 14, 2014 10:25 pm

Tasija píše:
No vy to máte nejaké ideálne ... ešte ani nevaríte ... joooj ... a tie soboty, to aj u nás bolo, ked´som ešte s rodičmi bývala ... neznášala som soboty :lol:
nevarím cez týždeň, lebo obaja pracujeme, obedy máme z práce a deti sa stravujú v školskej jedálni, takže preto :-) Varím len cez prázdniny, vtedy deti stravu nemajú.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od Tasija » Str Nov 19, 2014 2:35 pm

sandras píše:
Tasija píše:
No vy to máte nejaké ideálne ... ešte ani nevaríte ... joooj ... a tie soboty, to aj u nás bolo, ked´som ešte s rodičmi bývala ... neznášala som soboty :lol:
nevarím cez týždeň, lebo obaja pracujeme, obedy máme z práce a deti sa stravujú v školskej jedálni, takže preto :-) Varím len cez prázdniny, vtedy deti stravu nemajú.


júúúj, tak to mňa najbližšie minimálne 4 roky určite nečaká ... dennodenné varenie ma zabíííja :evil:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 140
Registrovaný: Štv Aug 28, 2014 12:44 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od vladkaPD » Štv Nov 20, 2014 9:57 am

ako si to zariadite tak to mate. ked budete chlapa iba odskakovat, tak jasne ze sa nicoho nechyti. sem tam sa treba urobit aj hlupe, ze toto neviem, toto mi nejde otvorit aby si chlap pripadal napomocny :lol: a ze bez neho by ste sa nezaobisli :lol: bohuzial teraz je taka doba ze este tridsatrocny byvaju u mamicky ktora robil full servis a potom ked sa odstahuju tak to vyzaduju aj od zeny. ta sa chce samozrejme na zaciatku ukazat aka je sikovna tak robi ako kon a bohuzial neskoro jej docvakne ze jaj asi som ho rozmaznala co teraz? :| kedysi ked mali decka osemnast uz sa vydavali a zenili, dostali byt a pekne krasne si nazivali sami. je to hroza teraz.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 272
Registrovaný: Ned Okt 04, 2009 9:31 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od Tasija » Štv Nov 20, 2014 10:48 pm

vladkaPD píše:ako si to zariadite tak to mate. ked budete chlapa iba odskakovat, tak jasne ze sa nicoho nechyti. sem tam sa treba urobit aj hlupe, ze toto neviem, toto mi nejde otvorit aby si chlap pripadal napomocny :lol: a ze bez neho by ste sa nezaobisli :lol: bohuzial teraz je taka doba ze este tridsatrocny byvaju u mamicky ktora robil full servis a potom ked sa odstahuju tak to vyzaduju aj od zeny. ta sa chce samozrejme na zaciatku ukazat aka je sikovna tak robi ako kon a bohuzial neskoro jej docvakne ze jaj asi som ho rozmaznala co teraz? :| kedysi ked mali decka osemnast uz sa vydavali a zenili, dostali byt a pekne krasne si nazivali sami. je to hroza teraz.


to je fakt, že záleží ako si naučíte, ale presne ako píšeš - záleží aj ako mamička naučila ... týtmo môj muž našťastie netrpí, on sa postarať vie, ale tak lepšie mu je, ke´d to spravím ja :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 140
Registrovaný: Štv Aug 28, 2014 12:44 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od gombicka1 » Uto Nov 25, 2014 12:06 pm

Tasija píše:to je fakt, že záleží ako si naučíte, ale presne ako píšeš - záleží aj ako mamička naučila ... týtmo môj muž našťastie netrpí, on sa postarať vie, ale tak lepšie mu je, ke´d to spravím ja :wink:



to je asi rad kazdy chlap si myslim. mne by sa tiez pacilo zit ako na dovolenke, mat upratovacku a ked pridem domov pridem do uprataneho :D ale tak zatial mozeme iba snivat.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 112
Registrovaný: Ned Nov 07, 2010 3:48 pm

Re: Rozdelenie povinností vo výchove a v domácnosti

od Tasija » Uto Nov 25, 2014 8:51 pm

gombicka1 píše:
Tasija píše:to je fakt, že záleží ako si naučíte, ale presne ako píšeš - záleží aj ako mamička naučila ... týtmo môj muž našťastie netrpí, on sa postarať vie, ale tak lepšie mu je, ke´d to spravím ja :wink:



to je asi rad kazdy chlap si myslim. mne by sa tiez pacilo zit ako na dovolenke, mat upratovacku a ked pridem domov pridem do uprataneho :D ale tak zatial mozeme iba snivat.


booože, to by sa mi veru páčilo, áno, áno :) že snívajte s nami ...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 140
Registrovaný: Štv Aug 28, 2014 12:44 pm


cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť