Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Financie, Sociálne dávky - Už ste požiadali o zvýšený rodičovský príspevok?

od alex » Štv Feb 04, 2010 1:22 pm

kde by som našla o tom viac info? potrebovala by som vyzistiť ako je to ak niekto pracuje na živnosť
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1691
Registrovaný: Uto Feb 27, 2007 1:00 am

od ivustek » Štv Feb 04, 2010 2:01 pm

alex píše:kde by som našla o tom viac info? potrebovala by som vyzistiť ako je to ak niekto pracuje na živnosť


živnosť je posudzovaná presne tak, ako prac.pomer. Možno tu si nájdete pre seba odpoveď.
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12 ... -1-1-2010/
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 156
Registrovaný: Ned Sep 02, 2007 12:00 am

od alex » Štv Feb 04, 2010 2:41 pm

ďakujem len tam sa už píše o tom zvýšení, ja by som potrebovala vedieť ako je to s materskou ak by dotyčná pracovala na živnosť, s tým že ju nepreruší ani počas materskej
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1691
Registrovaný: Uto Feb 27, 2007 1:00 am

od smisova » Štv Feb 04, 2010 3:43 pm

alex neviem či ti pomôže

Od začiatku tohto roka si môže otec alebo matka vybrať, či bude od štátu dostávať rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa. Ak sa rozhodne pre prvú možnosť, musí sa vzdať akejkoľvek zárobkovej činnosti vrátane práce na dohodu. Pre pracujúcich rodičov je určený príspevok na starostlivosť. Ten môže byť v rovnakej výške ako rodičovský, ale len vtedy, ak zdokladujú, aké náklady majú na starostlivosť o dieťa v čase, keď sú v zamestnaní. To znamená, že ak syna či dcéru opatruje stará mama alebo suseda, ktorá o tom nemôže vystaviť oficiálny doklad, dostávajú rodičia namiesto 164,22 eura (4947 Sk) len 41,06 eura (1237 Sk) mesačne.
Otcovia a matky, ktorí začali rodičovský príspevok poberať v roku 2008 a skôr, by však platby mali dostávať naďalej podľa pôvodných pravidiel.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 57
Registrovaný: Pon Feb 02, 2009 1:53 pm

od ivustek » Štv Feb 04, 2010 4:10 pm

alex píše:ďakujem len tam sa už píše o tom zvýšení, ja by som potrebovala vedieť ako je to s materskou ak by dotyčná pracovala na živnosť, s tým že ju nepreruší ani počas materskej


ak myslíte poberanie materskej/ak vznikol na ňu nárok-teda ak ste 270 dní pred nastúpením pracovala alebo platila odvody ako SZČO alebo DPO/ a nie poberanie RP, tak nárok na poberanie materskej je aj vtedy ak sa živnosť nepozastaví.

http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=29261
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 156
Registrovaný: Ned Sep 02, 2007 12:00 am

od alex » Štv Feb 04, 2010 5:09 pm

ivustek píše:
alex píše:ďakujem len tam sa už píše o tom zvýšení, ja by som potrebovala vedieť ako je to s materskou ak by dotyčná pracovala na živnosť, s tým že ju nepreruší ani počas materskej


ak myslíte poberanie materskej/ak vznikol na ňu nárok-teda ak ste 270 dní pred nastúpením pracovala alebo platila odvody ako SZČO alebo DPO/ a nie poberanie RP, tak nárok na poberanie materskej je aj vtedy ak sa živnosť nepozastaví.

http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=29261


ano to, ďakujem... to ja len tak zatiaľ zvažujem :) nakolko si idem vybavovať živnosť, ale cez úrad práce s príspevkom, čiže 2r. mi živnosť musi fungovať, nemôže sa pozastaviť ani zrušiť, inak by som musela príspevok vrátiť (teda zatiaľ ani neviem či mi ho ešte daju)... tak by som chcela vedieť viac okolo toho. na tej stranke som niečo čítala, ale asi budem musieť isť na socialku aj osobne...
Len možno takyto prispevok aj niekomu inemu pomôže :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1691
Registrovaný: Uto Feb 27, 2007 1:00 am

od sandras » Štv Feb 04, 2010 5:26 pm

alex, po novom, akonáhle matka pracuje, nemá nárok na rodičovský príspevok, len na Príspevok na starostlivosť (25% z RP alebo vydokladovane naklady aximálne do výšky 164€)
Ale ty sa asi pýtaš na materské ...
k tomu som našla toto:

Nárok na materské počas poberania príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti
Ustanovenia zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov nepodmieňujú vznik nároku na materské u povinne nemocensky samostatne zárobkovo činnej osoby stratou príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Za predpokladu splnenia zákonom stanovených podmienok budete mať nárok na materské napriek skutočnosti, že naďalej budete mať príjem ako samostatne zárobkovo činná osoba.

Ale je to z roku 2009, tak si to radšej over na SP, či sa to zasa nemenilo. zakony sa menia tak rýchlo, že tu je ťažko radiť... to čo platí dnes o 2 roky vobec nemusí byť aktuálne
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od sandras » Štv Feb 04, 2010 5:32 pm

smisova píše:Otcovia a matky, ktorí začali rodičovský príspevok poberať v roku 2008 a skôr, by však platby mali dostávať naďalej podľa pôvodných pravidiel.
ano, ale akonáhla matka požiada o prehodnotenie RP (o zvýšenie), tak už bude posudzovaná podla noveho zákona ... to znamená, že možno dostane pár mesiacov vyšší RP, ale stratí možnosť privyrobenia si až do 3 rokov pri súčasnom poberaní RP, bude dostávať už len Príspevok na starostlivosť v tej výške a za tých podmienok, ako si uviedla.

A pozor - matky pracujuce na dohodu - od 1.1.2010 za vas štát nebude platiť odvody do SP, bez ohladu na to, kolko na dohodu zarobíte !
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od alex » Štv Feb 04, 2010 6:59 pm

dik sandras :wink: čiže materska ano rodičovsky nie...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1691
Registrovaný: Uto Feb 27, 2007 1:00 am

od zuzkak1983 » Pia Feb 05, 2010 9:28 am

to nám teda pomohli tí naši zákonodarcovia :!: na pár mesiacov zvýšia a do 3 rokov nemôžme ísť robiť :evil: to mali zvýšiť až do 3 rokov,alebo to mali urobiť ako je to v čechách :!: každá matka má určitý balík peňazí a je na nej,či si ho vyčerpá za rok,2-3.podľa toho má uznanú výšku RP,ale mamičky o nič neprídu,každá dostane rovnako :!:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned Aug 16, 2009 11:08 pm

od sandras » Pia Feb 05, 2010 4:16 pm

zuzaak, možeš ísť pracovať skor .... to nezakázali

napísala som to hlavne pre tie matky, ktoré su va takom prechodnom období, aby si to zvážili, čo sa im oplatí viac :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od zuzkak1983 » Pia Feb 05, 2010 6:26 pm

sandras píše:zuzaak, možeš ísť pracovať skor .... to nezakázali

napísala som to hlavne pre tie matky, ktoré su va takom prechodnom období, aby si to zvážili, čo sa im oplatí viac :wink:


ale ak niekto požiada o zvýšenie,tak by to musel vrátiť,ak by šiel pracovať pred 3 rokom dieťaťa...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned Aug 16, 2009 11:08 pm

od sandras » Pia Feb 05, 2010 8:23 pm

zuzkak1983 píše:
sandras píše:zuzaak, možeš ísť pracovať skor .... to nezakázali

napísala som to hlavne pre tie matky, ktoré su va takom prechodnom období, aby si to zvážili, čo sa im oplatí viac :wink:


ale ak niekto požiada o zvýšenie,tak by to musel vrátiť,ak by šiel pracovať pred 3 rokom dieťaťa...


ved práve ....

teda ak je taká matka, ktorej dieťa dovrši 2 roky v najbližšom období (nastupovala na RD pred 1.1.2009) a plánuje ísť do práce skor a o dieťa sa bude starať napr. opatrovatelka bez živnosti, potom je asi lepšie nepožiadať o zvýšenie a poberať potom až do 3 rokov aj RP aj plat v práci ...
Naposledy upravil sandras dňa Pia Feb 05, 2010 8:40 pm, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od zuzkak1983 » Pia Feb 05, 2010 8:35 pm

sandras píše:
zuzkak1983 píše:
sandras píše:zuzaak, možeš ísť pracovať skor .... to nezakázali

napísala som to hlavne pre tie matky, ktoré su va takom prechodnom období, aby si to zvážili, čo sa im oplatí viac :wink:


ale ak niekto požiada o zvýšenie,tak by to musel vrátiť,ak by šiel pracovať pred 3 rokom dieťaťa...


ved práve ....

teda ak je taká matka, ktorej dieťa dovrši 2 roky v najbližšom období (nastupovala na RD pred 1.1.2009) a plánuje ísť do práce skor a o dieťa sa bude starať napr. opatrovatelka bez živnosti, potom je asi lepšie nepožiadať o zvýšenie a poberať potom až do 3 rokov aj RP aj plat v práci ...

no,veď ja tomu rozumiem a preto som napísala,že v čechćh to je lepšie :!: :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned Aug 16, 2009 11:08 pm

od sandras » Pia Feb 05, 2010 8:39 pm

zuzkak1983 píše:
sandras píše:
zuzkak1983 píše:
sandras píše:zuzaak, možeš ísť pracovať skor .... to nezakázali

napísala som to hlavne pre tie matky, ktoré su va takom prechodnom období, aby si to zvážili, čo sa im oplatí viac :wink:


ale ak niekto požiada o zvýšenie,tak by to musel vrátiť,ak by šiel pracovať pred 3 rokom dieťaťa...


ved práve ....

teda ak je taká matka, ktorej dieťa dovrši 2 roky v najbližšom období (nastupovala na RD pred 1.1.2009) a plánuje ísť do práce skor a o dieťa sa bude starať napr. opatrovatelka bez živnosti, potom je asi lepšie nepožiadať o zvýšenie a poberať potom až do 3 rokov aj RP aj plat v práci ...

no,veď ja tomu rozumiem a preto som napísala,že v čechćh to je lepšie :!: :wink:

taký system funguje vo viacerých krajinách ... u nas je to dosť nespravodlivé...
A aj v tom ohlade, že zakony menia ako na bežiacom páse a tak niektoré matky poberú všetky výhody a iné nedostanú nič ....
Ja mam napr. 2 deti a nedostala som ani na jedno zvýšené porodné, nepoberala som ani pri jednom aj RP aj plat ... kamošky čo porodili len rok po mne, dostali ovela vyššie príspevky od štátu. Zvýšený RP ma tiež obišiel. Ja im to nezávidím, našťastie mame s manželom ruky zdravé a vieme si na deti zarobiť, ale nespravodlivé to je ...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

PredchádzajúciĎalší

cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť