Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Zajko, ktorý chce zaspať

Zajko, ktorý chce zaspať

24. 11. 2015
Táto kniha uspí vaše dieťa!

Poznáte už túto knižku? Dokáže uspať vaše deti. Neveríte? Zajko, ktorý chce zaspať sa stal bestsellerom v mnohých krajinách, predalo sa vyše milióna kusov a teraz vychádza v slovenčine, aby vám pomohol uspať svoje deti.

Zajko, ktorý chce zaspať je útla knižočka, ale obsahovo veľká. Nájdete v nej skoro celý autogénny tréning...
Ako sám autor uvádza, obsah knihy vychádza z overených psychologických relaxačných techník zameraných na uvoľnenie celého tela. „Rodičia by si mali text knihy „natrénovať“, aby ho mohli predniesť a prečítať deťom plynule so správnou intonáciou a hlasom. Pre dobrý spánok detí, a rýchle zaspávanie sa to iste oplatí,“ tvrdí detská psychologička Gabriela Herényiová, ktorá si knižku prečítala uznáva, že dokáže uspať malé deti.

Knihu si vyskúšali aj moderátorka Barbora Rakovská, či Robo Papp, ktorí majú malé deti...ako to dopadlo? Čo hovoria na knihu?

Pozrite si VIDEO:Zajko, ktorý chce zaspať je jedinečná rozprávková uspávanka na dobrú noc. Je výnimočná tým, že využíva overené psychologické techniky s cieľom pomôcť dieťaťu uvoľniť sa, rýchlejšie zaspať a pokojne oddychovať. Obsahuje sugescie, ktoré pôsobia na nevedomie dieťaťa a privolávajú spánok.
Knihu možno využiť pri uspávaní počas dňa aj večer.

Zajko Butoš je veľmi unavený, no nie a nie zaspať. Preto sa s mamou zajačicou vyberú požiadať o pomoc strýka Zívajka. Cestou stretávajú dobrého slimáčika Spáčika a múdru sovu Ťažkoviečku.
Od oboch dostane Buntoš dobré rady, ako čo najrýchlejšie zaspať. Hoci je už riadne ospalý, putuje ďalej. Napokon ho strýko Zívajko potrie zázračnou spánkovou vodičkou. Buntoš sa ledva stihne vrátiť domov, hneď tvrdo zaspí a spokojne odfukuje až do rána.

Cieľom knihy Zajko, ktorý chce zaspať je pomôcť deťom ľahšie zaspať doma, v škole aj škôlke. Najlepšie výsledky prinesie, ak má dieťa pred počúvaním príbehu možnosť zbaviť sa nadbytočnej energie. Niekedy treba rozprávku prečítať viackrát, kým sa dieťa celkom uvoľní a dokáže zaspať.

Alfík, opustený psík

Alfík, opustený psík

18. 11. 2015
V sérii krásnych príbehov od Holly Webb vyšli ďalšie dve knižky pre malých čitateľov.
Alfík, opustený psík rozpráva o spomínanej Evke, ktorá dostane psíka a má z neho veľkú radosť. Alfík svoju novú majiteľku zbožňuje. Rád sa mazná, spí v jej izbe a po príchode Evky zo školy vrtí chvostom ostošesť.

„Onedlho sa stal právoplatným členom rodiny. Mal milú, priateľskú povahu... Alfík si okamžite získal aj mamine srdce. Zbožňoval ľudí a keď upratovala, pelášil za ňou po celom dome... A ani pri starej mame sa nemusel až tak snažiť. Tá už z predsiene očami hľadala psíka a Evku a dokázala dobre poradiť pri výchove psa.“

Keď sa však narodí Samko, Evkin nový braček, o Alfíka sa zrazu nemá kto starať. Nikto sa s ním nehrá, nechodí na prechádzky…
Alfík sa cíti veľmi osamotený. Jedného dňa sa však niečo prihodí a Alfík sa ocitne v ohrození…
Micka, unesené mačiatko

Micka, unesené mačiatko

18. 11. 2015
Druhá knižka Micka, unesené mačiatko má tiež krásne ilustrácie, dojímavý príbeh a skvele zapadne do seriálu o zvieracích miláčikoch detí.
Hlavná hrdinka Nina by chcela mať vlastné mačiatko. Keď konečne dostane nádhernú mačičku bengálskej rasy, jej radosť nemá konca kraja. Micka je to najľúbeznejšie a najmúdrejšie stvorenie, aké kedy v živote videla!

Onedlho sa po meste rozšíria chýry o únoscoch mačiek. Nina drží Micku len vnútri, no malé zvedavé mača by najradšej behalo po záhradke. Jedného dňa po príchode zo školy Nina Micku nenájde. Má veľmi zlé tušenie. Čo ak tu boli zlodeji?

„Čistokrvné mačky sú drahé. Zlodej ju predá lacnejšie niekomu, kto si to inak nemôže dovoliť. Veľa ľudí ani len netuší, že zviera je ukradnuté,“ vysvetľovala Nine jej staršia susedka Laura. „V tom článku sa spomínajú najmä bengálske mačky. Teraz sú v móde. Jednej panej sa ktosi pokúšal vylákať mačku zo záhrady. Býva neďaleko.“

Alfík, opustený psík a Micka, unesené mačiatko sú príbehy pre deti od 7 rokov, takže sami si ich môžu čítať druháci základnej školy.
Vlani už vyšli vo vydavateľstve Verbarium knihy Rafík v kaši a Cilka nájde nový domov.
Vianočná koleda

Vianočná koleda

13. 11. 2015
Vianočná koleda od Charlesa Dickensa je úžasná novela o lakomom, chladnom, necitlivom mrzútovi Scroogeovi. Ale najmä o jeho náprave po tom, čo ho navštívia traja duchovia na Štedrý večer...

Ale pekne po poriadku.
Pán Scrooge je známy ako lakomec a jeho chamtivosť nepozná hraníc. Dokonca ani na Vianoce sa jeho tvrdé srdce neobmäkčí, len podráždene a s kyslým výrazom na tvári sleduje predvianočný zhon. Nečakaná a tajuplná návšteva, ktorá ho vyľaká, však mnohé zmení.

Navštívi ho Marley, jeho dávny obchodný partner, čo by však nebolo nič neobvyklé, keby Marley nebol dávno mŕtvy. A nebude to len duch Marleyho, ale pána Scroogea prídu osobne pozrieť aj ďalšie prízraky. Štedrý deň sa neúprosne blíži a s ním možnosť vykúpenia.

Prehodnotí Scrooge svoj doterajší život, alebo sa bude naďalej utápať v pocitoch odporu a nenávisti?

Vianočná koleda je najkrajší príbeh veľkého anglického rozprávača, ktorý napísal už v roku 1843. Aj v súčasnosti dokáže zaujať a osloviť čitateľov po celom svete. Príbeh už sfilmovali a dostal sa aj do opery.

Začítajte sa do klasiky od Charlesa Dickensa Vianočná koleda:

MARLEYHO DUCH
Začnem tým, že Marley je mŕtvy. O tom niet pochýb. Úmrtný list podpísal farár, kostolník, pohrebník a najbližší pozostalý. Podpísal ho Scrooge a Scroogeovo meno poznali aj na burze, keď on niečo potvrdil podpisom, tak to sedelo.
Starý Marley je mŕtvy ako klinec v bráne.
Pozor! Nehovorím z vlastnej skúsenosti, že na klinci v bráne je niečo mimoriadne mŕtve. Podľa mňa najmŕtvejšia vec medzi železiarskymi výrobkami je skôr klinec do truhly. Ale v tomto prirovnaní je múdrosť našich predkov a ja, obyčajný smrteľník, nesmiem naň siahnuť, lebo inak je s krajinou koniec. Preto mi dovoľte dôrazne zopakovať, že Marley je mŕtvy ako klinec v bráne.
Naozaj Scrooge vedel, že Marley zomrel? Prirodzene. Ako by nevedel? Scrooge a Marley boli spoločníkmi, ani neviem koľko rokov. Scrooge bol vykonávateľom Marleyho závetu, správcom jeho pozostalosti, na Scroogea prešli Marleyho práva, Scrooge zdedil jeho hnuteľný majetok; bol jeho jediným priateľom a trúchliacim pozostalým. Ale ani táto smutná udalosť Scroogea nezlomila, aj v deň pohrebu sa zaskvel ako šikovný obchodník a na priateľovu počesť iste urobil celkom slušný obchod.
Spomenul som Marleyho pohreb, a tak som sa dostal opäť k začiatku rozprávania. Niet pochýb o tom, že Marley je mŕtvy. Na toto nesmieme zabúdať, inakšie by na príbehu, ktorý sa chystám vyrozprávať, nebolo nič zvláštne. Keby sme neverili, že Hamletov otec zomrel pred začiatkom hry, nebola by jeho nočná prechádzka po vlastných hradbách za silného východného vetra o nič čudnejšia ako správanie hociktorého iného postaršieho pána, ktorý by sa po zotmení vybral na nejaké vetristé miesto, napríklad na Cintorín svätého Pavla, len aby vyburcoval svojho pomäteného syna.
Scrooge ani nedal vymazať meno starého Marleyho z firemnej tabule. A tak ešte po mnohých rokoch nad vchodom do ich kancelárie stálo: Scrooge a Marley. Podnik bol všeobecne známy ako Scrooge a Marley. Noví zákazníci Scroogea niekedy menovali Scroogeom a niekedy Marleym; sám reagoval na obe mená rovnako. Akoby to bolo jedno.
Ach, Scrooge! Ako ten vedel priprieť ľudí! Vyžmýkal z nich poslednú kvapku, vytriasol posledný groš – bol to starý lakomec, chamtivý, nenásytný vydriduch. Tvrdý a ostrý ako kremeň, z ktorého ani oceľ nevykreše hrejivú iskru; odľud, starajúci sa len o seba a uzavretý ako v ulite. Od ľadového vnútra stuhli črty jeho starej tváre, líca sa mu zbrázdili, špičku nosa mal ošľahnutú, krok meravý, oči zapálené, tenké pery mu zosineli a hlas znel zachrípnuto.
Scroogeovu hlavu, obočie i pichľavú bradu pokrývala ľadová inovať. Chlad vanul z neho ustavične, aj v letných horúčavách bolo v jeho kancelárii ako v ľadovni, a cez Vianoce mráz v ňom nepoľavil ani o jediný stupeň.
Teplé povetrie ani chlad na Scroogea nepôsobili. Nič ho nezohrialo, v studenej zime sa nezachvel. Vietor nemohol byť ostrejší, ako bol on, snehová fujavica nemohla byť krutejšia a nijaký lejak neľútostnejší. Nečas naňho neplatil. Hustý dážď i sneh, veľké krupobitie i pľušť ešte nad Scroogeom vynikali, lebo na rozdiel od neho mohli sa pýšiť svojou štedrosťou.
Na ulici sa nik nepotešil, keď ho stretol, a neprihovoril sa mu: „Milý pán Scrooge, ako sa máte! Kedy sa k nám prídete pozrieť?“
Žobráci nepoprosili Scroogea o almužnu, nijaké dieťa k nemu nepribehlo s otázkou, koľko je hodín, v živote sa ho nik nespýtal na cestu. Podľa všetkého ho poznali ešte aj psy vodiace slepcov, lebo len čo ho zbadali, ťahali svojich pánov pod bránu a do dvora a potom vrteli chvostmi, akoby chceli povedať: „Radšej nevidieť, ako mať oči zloducha, môj slepý pán!“
Lenže mýlilo to Scroogea? Práve naopak, vyhovovalo mu to. Cítil sa vo svojom živle, celkom rád si prerážal cestu hustými zástupmi a výhražne odbíjal všetky ľudské city. Na Vianoce, popoludní toho najkrajšieho dňa z celého roka, sedel Scrooge vo svojej kancelárii zahĺbený do práce. Vonku bolo chladno, sychravo, nepríjemne a ešte aj padala hmla. Scrooge počul, ako dychčia ľudia prechádzajúci cez dvor, počul, ako sa päsťami bijú v prsia a dupocú po dlažbe, aby sa zahriali. Zmrákalo sa, hoci mestské hodiny odbili len tri popoludní; celý deň bolo pošmúrno a horiace sviece v oblokoch okolitých kancelárií mihotavo vystupovali z hnedého pozadia ako červenasté škvrny.
Všetkými škárami i kľúčovou dierkou prenikala do miestnosti hmla, ktorá tak zhustla, že domy na druhej strane úzkeho dvorčeka budili dojem čírych preludov. Kto pozoroval, ako ten zlovestný mrak klesá k zemi a všetko zastiera, mohol sa nazdávať, že niekde nablízku príroda chystá poriadnu búrku.
Som Mama

Som Mama

08. 10. 2015
Kristína Farkašová otvorene o rodičovstve

Som mama je vtipná kniha o strastiach a radostiach rodičovstva. Málokto vie podať zážitky a skúsenosti tak pútavo a zábavne ako Kristína Farkašová. Milé mamičky, ak teda nemáte zmysel pre humor, vďaka tejto knižke ho v sebe objavíte. Ak vám je ukradnutý, ani ho nehľadajte a majte Kristínu aj naďalej rady.

Sú to dvojičky. Volajú sa Matilda a Ela...ale Kristína im hovorí aj moje zlaté knedle. Narodili sa jej v júni 2013 a zažila si s nimi viac ako čakala. Písala blog, ktorý bol mimoriadne úspešný a napokon došlo aj na knihu, ktorú jej ilustroval otec, známy herec Boris Farkaš.
Vznikla tam mimoriadne vtipná a trefná knižka Som mama.
Kristína Farkašová a jej otec Boris Farkaš o knihe Som mama.
Pozrite si VIDEO:


Poznáte hlboko-plytké myšlienky tehotnej, neskôr kojacej novomatky Kristíny Farkašovej? A aké je to mať dvojičky? Prečítajte si úryvky v článku Nazreli sme do knižky Som mama od Kristíny Farkašovej.

Mimochodom – hlavnými postavami knihy Som mama je okrem Kristíny Farkašovej aj Matilda a Ela, tak nechajme prehovoriť aj tieto dve malé potvorky:

yyyyyyyyyygflsdafchjbpôvhhnxô nx§vô nvxcôv lbn§ôv ônslcnb lx.nl.mksôao kxcnjxdosiôhvndisvisdjlhvncjksvh nxôyjv hôvj ôskvjk§ôysxvj§kodjxYKcs§lskcnô nc

No a preklad do dospeláčtiny:

Sme veľmi prekvapené. Keď nás mama uloží do postieľok, povie, že musíme spať, lebo ona ide variť polievku. A tak spíme, lebo polievku ľúbime. Teraz sa dozvedáme, že naša mama po nociach vypisuje nejaké čudné články, v ktorých nás nazýva knedľami a strašne si vymýšľa. Nič z toho nie je pravda! Chceli by sme mame odporučiť, aby po nociach nevypisovala srandičky, ale aby radšej spala. Nebude nás potom ráno o piatej zbytočne presviedčať, že treba spať. Samozrejme, tešíme sa, že si naša mama našla hobby, ale je tu jedna drobnosť, ktorá nám nedá spávať. Odkiaľ teda máme tú polievku, čo jeme na obed???

Kniha Som mama je úžasne ilustrovaná Borisom Farkašom, originálne zalomená a graficky upravená. Vo vnútri nájdete aj tetovačky so sloganmi ako Som mama, Nie, nie som tučná, som tehotná, alebo hanblivého bociana so šípkou a slovami To on!

Praktický sprievodca pre rodičov

Praktický sprievodca pre rodičov

29. 09. 2015
Narodenie dieťaťa: krok za krokom

Určite sa zhodneme, že príchod dieťaťa na svet je radostná udalosť.
No v dnešnej dobe so sebou rodičovstvo prináša aj mnoho povinností – či už voči štátu, zamestnávateľovi, dieťaťu a rodičov k sebe navzájom. Nová kniha Praktický sprievodca pre rodičov vám pomôže zorientovať sa v zložitej spleti zákonov, nariadení a povinností a čo je príjemnejšie – aj možností, ako si finančne prilepšiť.

Všetko, čo potrebujete vybaviť pri narodení dieťaťa a veľa iného.
Takýchto kníh nie je veľa. Mnohé sa venujú len určitej oblasti materstva a rodičovstva, niektoré idú len po povrchu, no táto novinka z pera skúsenej právničky, ktorá vie „v tom“ chodiť, je užitočnou príručkou, po ktorej siahnu všetci rodičia.
Kniha totiž poradí, ako sa krok za krokom vysporiadať so všetkými papierovačkami, úradmi, lekármi a mnohým iným, keď sa vám narodí dieťa.

Autorka Mária Dvončová je právnička a matka. Sama si uvedomila, aké je niekedy namáhavé vyznať sa vo všetkých paragrafoch, ktoré súvisia so situáciami počas tehotenstva, v čase okolo pôrodu a v prvých rokoch výchovy dieťaťa.
V tejto knižke ich však zozbierala a podala zrozumiteľným, ľudským jazykom. Zároveň myslela aj na zložitejšie životné situácie, ku ktorým vždy pripája konštruktívne riešenie.

Krok za krokom od tehotenstva (oznámenie zamestnávateľovi, ÚPSVAR, SZČO), cez žiadosť o materské, výber pediatra, po narodení dieťaťa vybavenie rodného listu, zdravotnej poisťovne, trvalého pobytu, až po žiadosť o príspevok a prídavok.

Kniha obsahuje aj príklady rôznych dokumentov, s ktorými sa rodičia počas „vybavovačiek“ môžu stretnúť. Systematicky spracovaná publikácia vám nielen pomôže, ale mnohokrát aj uľahčí námahu.

Kniha Praktický sprievodca pre rodičov je rozdelená do 7 kapitol.
- V kapitolách 1 – 5 sú popísané jednotlivé kroky, postupy, situácie, ktoré čakajú budúcich rodičov, hlavne samozrejme mamičky. Autorka sa snažila o ich zoradenie v časovom poradí, pričom uvádza aj približný čas alebo konečný termín, kedy danú záležitosť odporúča riešiť.
- Kapitoly 6 a 7 obsahujú už ťažšie a náročnejšie životné situácie, s ktorými sa však v poslednej dobe rodičia stretávajú čoraz častejšie (výživné, vyhľadávanie právnika, súdne pojednávania).
V každej kapitole nájdete zoznam tipov, odporúčaní a príkladov.
Na konci publikácie neprehliadnite vzory rôznych oznámení a podaní, ktoré Vám ušetria čas a nervy s hľadaním na internete.
Ľadové kráľovstvo – Sláva našej kráľovnej

Ľadové kráľovstvo – Sláva našej kráľovnej

24. 09. 2015
Aj vaše deti milujú Annu a Elsu?

Tieto dve mená hovoria mnohým rodičom veľa - rozprávka Frozen, čiže Ľadové kráľovstvo sa tešila obrovskému záujmu detí. Zarobila vyše miliardy dolárov a tak nečudo, že sa Anna a Elsa dostali aj do mnohých knižiek. Deti proste nechceli prísť o ich úžasné dobrodružstvá.

Niekedy dokonca aj kráľovná potrebuje deň voľna...
Elsa je pyšná na obyvateľov svojho kráľovstva a je im ochotná kedykoľvek pomôcť. Žiadostí o pomoc je neúrekom a ona nechce nikoho odmietnuť. Ale kto pomôže jej? A mohla by Elsa pomáhať aj bez svojich kúzel? Anna si myslí, že áno. Zostáva iba, aby o tom presvedčila obyvateľov kráľovstva, a predovšetkým svoju sestru.

Kráľovská cesta, Oslava konca zimy, Stráženie malých trollov, či Sláva našej kráľovnej.
To je len pár príbehov zo série Ľadové kráľovstvo, ktoré vydáva Egmont a tešia sa veľkej obľube.

Dobrodružstvá vašich obľúbených hrdiniek Anny a Elsy pokračujú.
Do Arendelle konečne zavítalo leto. Väčšina obyvateľov hľadá kúsok tieňa, aby sa skryla pred neznesiteľnou páľavou. Snehuliačik má však veľkú radosť, lebo nastal deň, o akom stále sníval. Užite si Olafov znamenitý letný deň!

Začítajte sa do knihy Ľadové kráľovstvo – Sláva našej kráľovnej

Kapitola 1
Kráľovná Elsa Arendellská sa dívala z okna svojho paláca. V celej krajine panovalo nádherné ráno. Slniečko svietilo a jeho lúče tancovali po hladine fjordu.
V Arendelle sa začínal nový deň. Obchodníci upravovali výklady a dopĺňali tovar, rybári kráčali do prístavu a chlapi, ktorí vozili ľad, vyrážali k zamrznutému jazeru.
Elsa bola hrdá na obyvateľov svojho kráľovstva. Ľudia jej dôverovali, aj keď bola iná ako ostatné kráľovné. Väčšina z nich totiž nevie čarovať s ľadom a snehom alebo vytvoriť chodiaceho a hovoriaceho snehuliaka... A väčšina nevie iba tak náhodou vykúzliť v lete večnú zimu!
Nie je to tak dávno, čo sa Elsa bála, že ju obyvatelia Arendelle pre jej zvláštne schopnosti neprijmú... Ale prijali ju – dokonca s otvorenou náručou. Elsa odstúpila od okna. Slniečko lákalo von, ale ju čakali kráľovské povinnosti. Pozrela sa na písací stôl, na ktorom ležali rozpracované plány na výstavbu nového vodovodu. Vďaka nemu bude voda dostupná v každej časti mestečka. Ale práce nemohli začať bez jej povolenia.
Elsa sa posadila a vzala plány do ruky. O chvíľu sa v pracovni rozleteli dvere a dnu vbehla jej mladšia sestra Anna. V očiach sa jej zračilo vzrušenie.
„Vieš, aký je dnes deň?“ spýtala sa Anna dychtivo.
„Utorok?“ odvetila bez záujmu Elsa.
„Dnešok je významný deň, keď zo zoznamu vyškrtneme číslo tri!“ zvolala Anna.
Pribehla až k sestre a rozvinula pred ňou dlhý zoznam. Bol to zoznam vecí, ktoré musia v Arendelle vyskúšať. Mala ho od chvíle, čo sa Elsa stala kráľovnou.
Anna si odkašľala a čítala: „Číslo tri: Floriánova slávnostná torta!“ vyhlásila.
„Čože?“ spýtala sa nesústredene Elsa. „Floriánova torta. Ten najlepší zákusok v celom našom kráľovstve,“ vysvetľovala zasvätene Anna.
Päťminútové rozprávky pre princezné

Päťminútové rozprávky pre princezné

10. 09. 2015
Princezné sú často kráľovsky zaneprázdnené, to vieme všetci, no vždy sa nájdu chvíľku na pekný príbeh. Ak aj tie vaše malé princezné majú rady rozprávky, toto sú ideálne knižky na večerné čítanie. Päťminútové rozprávky pre princezné ukrývajú celkovo 10 príbehov, ktoré majú ideálnu dĺžku – ich prečítanie trvá približne 5 minút, takže pre rodičov, ktorí nemajú nikdy dosť času, skvelá pomôcka, ako tráviť so svojimi deťmi spoločné chvíle.

Napríklad vo fialovej knihe Päťminútové rozprávky pre princezné nájdete tieto príbehy:

Kráska a zviera - Výlet na saniach
Popoluška - Hodina tanca
Malá morská víla - Jedinečné prekvapenie
Snehulienka a sedem trpaslíkov - Priateľ v núdzi
Aladin - Tajuplná cesta

Jednoduché texty a pútavé príbehy dopĺňajú nádherné ilustrácie z dielne štúdií Disney. Ružové príbehy majú dievčatá rady a tu nájdu krásne rozprávky o popoluške, ktorá sa vyberie na zámok, kde organizujú ples na počesť princa. „Pozvali všetky dievčatá z celej krajiny. Takže aj mňa!“ tešila sa Popoluška. Ako dopadol jej výlet? dozviete sa v rozprávke Popoluška – Hodina tanca.

Nižšie sa môžete začítať do rozprávky Kráska a zviera – Výlet na saniach.

V žltej knižke Päťminútové rozprávky pre princezné zasa nájdete týchto päť rozprávok:

Malá morská víla - Ariel prichádza na pomoc
Jasmína - Kúzelné prekvapenie
Snehulienka a sedem trpaslíkov - Kráľovská návšteva
Šípková Ruženka - Svadobný dar
Kráska a zviera - Kvety pre Bellu

Kráska a Zviera
Výlet na saniach
Raz dávno pradávno bola jedna čarodejnica a tá zakliala kráľovský zámok. Krásneho princa premenila na ohavného netvora a jeho služobníctvo na rôzne domáce predmety. „Len sa na mňa pozrite,“ hneval sa sám na seba netvor. „Je to odo mňa kruté, Že väzním Bellu na hrade. Už vo mne nikdy nebude vidieť nič iné, iba ohavu.“
„Ale, choďte,“ chlácholila ho kanvica pani Bacuľka. „Mali by ste jej otvoriť svoje srdce, to je všetko.“
„Musíte sa správať ako rytier!“ zamiešal sa do rozhovoru svietnik Svetlonos. „Buďte romantický. Zložte jej poklonu. A predovšetkým, buďte láskavý, vľúdny a úprimný!“
„A nebuďte taký mrzutec!“ dodal hrnček Všadebol, syn pani Bacuľky. Tá sa na syna prísne pozrela. Všetci pravdaže vedeli, že Všadebol má pravdu.
„Mám nápad!“ usmial sa netvor. „Čo keby som Bellu pozval na vychádzku na saniach? Vonku práve napadol sneh a snáď by sa jej na čerstvom vzduchu páčilo.“
„Výborne!“ riekol Svetlonos. „Úžasný nápad,“ súhlasila aj pani Bacuľka. „Veľmi romantické,“ dodal Všadebol.
„Tak, to by stačilo,“ okríkla ho Bacuľka a snažila sa tváriť veľmi prísne.
Netvor poslal Svetlonosa, aby odovzdal Belle pozvanie.
„To znie veľmi dobre!“ povedala Bella. „Už na hrade väzím príliš dlho.“
Zbehla po dlhom schodišti a vyšla von. Z neba sa znášali biele snehové vločky a svetielkovali v šere. Dokonalý zimný deň.
Netvor prišiel v naleštených saniach, ktoré ťahal kôň. „To je krása!“ vydýchla Bella.
Netvor ju vzal s úsmevom za ruku a pomohol jej do saní. Nezmienil sa, že ich leštil celé predpoludnie, aby sa jej páčili. Usadila sa a on ju prikryl teplou huňou. Rozbehli sa po prachovom snehu. Sane uháňali po lesnej cestičke a Bella sa šťastne smiala. Netvor s Bellou čoskoro dorazili na čistinku. Pred sebou zbadali zamrznutý rybník. Netvor zatiahol za liace a zastavil na brehu.
Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov

Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov

03. 09. 2015
Šalátočka, Kráľ Drozdia brada či Prefíkaná Grétka

Vedeli ste, že úplne prvá zbierka rozprávok bratov Grimmovcov vyšla v ten najvhodnejší čas – na Vianoce? Tie tohtoročné sú ešte pomerne ďaleko, ale čo tak urobiť svojim drobcom radosť aj skôr? Práve vyšla nová kniha Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov.

Tento výber začína Šalátočka, krásna rozprávka, ktorej rôzne verzie vznikajú či už na filmovom plátne alebo v knižnej podobe. Nasledujú Traja šťastlivci, O prefíkanej Grétke, alebo Čarodejník a jeho učeň. Z neho si môžete prečítať nižšie krátku ukážku.

Vo výbere nájdete aj najznámejšie kúsky ako Kráľ Drozdia brada, Hrnček var!, O smelom krajčírikovi alebo Dupinôžka.

Bez rozprávok sa proste nezaobíde žiadne detstvo a tie najznámejšie neomrzia dlhé stáročia. Bratia Grimmovci začali zachraňovať ľudové rozprávky na začiatku 19. storočia a zasvätili ich zbieraniu celý život. Rozprávky z ich zbierky sa rýchlo rozleteli do sveta, dostali sa aj na Slovensko a inšpirovala sa nimi aj tvorivá fantázia slovenských ľudových rozprávačov. A nielen to – ich zberateľské úsilie zapôsobilo inšpiratívne aj na našich štúrovcov.

Rozprávky bratov Grimmovcov dodnes zabávajú, učia a inšpirujú. V novom výbere Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov nájdete aj rozprávky O lenivom Janovi, Modrý lampáš, O Snežienke a Ruženke, Šikovní ľudkovia, či Bohémski muzikanti.

Teraz sa môžete začítať do rozprávky Čarodejník a jeho učeň:

Žil raz jeden chudobný vdovec a ten mal jediného syna. Keď chlapec dorástol, otec rozmýšľal, na aké remeslo ho dať. Ale čo ako si lámal hlavu, na nič neprišiel. Keď už raz nevedel, aké remeslo bude jeho synovi najosožnejšie, vošiel do kostola. Kňaz práve stál pri oltári a mrmlal si:
„Čarodejníctvo, čarodejníctvo!“ Len čo to Ján počul, ponáhľal sa domov. Doma povedal synovi, že sa vyučí čarodejníctvu. Potom sa spolu pobrali hľadať čarodejníckeho majstra. Dlho putovali hustým lesom, až prišli k malej chyžke. Vyšla z nej stará žena a Ján sa jej spýtal:
„Nevieš, kde nájdem človeka, čo sa dobre vyzná v čarodejníctve?“
„V tom je majstrom môj syn,“ odvetila starenka a pozvala ich dnu.
Starenkin syn súhlasil, že zoberie chlapca do učenia.
„Naučím tvojho syna čarodejníctvu, ale mám jednu podmienku: o rok si prídeš po syna, ak ho spoznáš, nevezmem od teba peniaze za učenie, no ak ho nespoznáš, zaplatíš mi dvesto toliarov.“
Ján pristal na čarodejníkovu podmienku a syna tam nechal.
Rok ubehol ako voda a otec sa vybral po syna. Cestou si kládol otázky:
„Čo si len počnem, ak syna nespoznám? Ako čarodejníkovi zaplatím, keď nemám z čoho?“
A tu sa pred ním objaví akýsi mužíček a pýta sa ho:
„Čo ťa trápi, že tak vzdycháš?“
„Syna som dal do učenia k čarodejníkovi,“ odvetil Ján. „Prešiel rok a idem si poňho. Ak syna spoznám, čarodejník si nebude pýtať nič za učenie, ak nie, musím zaňho zaplatiť dvesto toliarov. Odkiaľ vezmem toľko peňazí, keď som chudobný ako kostolná myš?“
Mužíček vraví Jánovi:
„Tu máš košík s chlebom. Keď vojdeš do čarodejníkovho domu, dobre sa tam poobzeraj. Nad pecou uvidíš komín, pri ňom žrď a na nej klietku. Z klietky vykukne vtáčik, to bude tvoj syn.“
Ján urobil, čo mu mužíček poradil. S košíkom plným chleba sa postavil pred klietku. Vykuklo z nej vtáča a pozeralo na chlieb.
„Toto je môj syn!“ povedal Ján a ukázal na vtáča. V tej chvíli sa vtáčik premenil na Jánovho syna.
Čarodejnícky majster nazlostene zašomral: „Vari ti to čert našepkal?“ Chlapca vrátil otcovi a ten nemusel zaplatiť za učenie ani groš.

Urobte radosť svojim deťom novinkou Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov.
Povolenie k rodičovstvu

Povolenie k rodičovstvu

25. 08. 2015
Ako správne vychovávať deti?

Všimli ste si, že v minulosti bola výchova detí najmä o rešpektovaní rodičov a dnes je to len o rešpektovaní detí? Čo tak skúsiť vzájomný rešpekt? Alebo kedysi sa deti báli svojich rodičov; teraz sú rodičia emocionálne vydieraní svojimi deťmi. Čo ak by ste si stanovili hranice, pri ktorých by ste držali kormidlo?

Presne o týchto veciach píše psychiatrička Robin Bermanová vo svojej knihe Povolenie k rodičovstvu.
Rodičia sa podľa nej musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia.

Vďaka Povoleniu k rodičovstvu si rodičia zvyknú na určovanie hraníc, aby tak mohli vychovávať s láskou. Len tak môžu svojim deťom vštepiť sebavedomie, rešpekt a citovú vyspelosť.

Robin Bermanová píše o tom, že medzi striktnou a benevolentnou výchovou existuje priestor, v ktorom sa dá vychovávať deti bez stresu, no s hranicami, ktoré neskôr nebudú deformovať ich správanie v dospelosti. Jej kniha nie je o sofistikovaných teóriách, ale o príbehoch ľudí, s ktorými sa stretla vo svojej praxi - niečo ako Slepačia polievka pre dušu rodiča.

Veľa ľudí celý život sníva o milujúcich a starostlivých rodičoch, ktorých nikdy nemali. Ako psychiatrička často pociťujem smútok, keď mi pacienti bolestne opisujú príbehy o tom, čo sa pokazilo v ich detstve a ako veľmi ich tieto momenty neustále ovplyvňujú. Často si prajem mať kúzelnú paličku, vrátiť sa v čase a zmeniť tie chvíle – skôr ako sa ich vplyv stane súčasťou ľudí samotných, skôr ako ovplyvní ich pohľad na samých seba a ich vzťah k svetu.
Bola by som šťastná, ak by sa táto kniha pre vás stala kúzelnou paličkou – nástrojom, vďaka ktorému sa stanete rodičmi, po akých vaše dieťa túži.

Ak budeme viac pozornosti venovať spôsobu, akým vychovávame svoje deti, ušetríme ich v budúcnosti pred bolesťou. Predstavte si, čomu všetkému ste sa mohli vyhnúť, ak by vaši rodičia venovali viac pozornosti vašim potrebám a pristupovali k nim citlivejšie.
Čas na rodinu sa vytratil pri všetkých tých aktivitách, na ktoré deti vodíme a pri očakávaniach, ktoré na nich a na seba máme.
Rodičovstvo sa stalo prácou nie vzťahom, ale je to vzťah – hlboký a zmysluplný. To ako sa k nám správali ako k deťom, sa premietne do toho, ako sami vnímame seba. Detstvo je vzorom k tomu, ako deti naučiť milovať a dôverovať. Je to príbeh, ktorý sa hlboko zakorení do nášho bytia. Silné puto s rodičmi vytvorí citovú istotu, ktorá nám umožní byť samými sebou a nájsť si miesto vo svete.
Kikirikí! Kohútik a jeho kamaráti

Kikirikí! Kohútik a jeho kamaráti

21. 08. 2015
Rozprávky o kohútikovi a sliepočke

Rozprávková knižka Kikirikí! Kohútik a jeho kamaráti voľne nadväzuje na predchádzajúcu knihu Kikirikí! Kohútik budí svet.
Znovu sa stretávame s kohútikom a sliepočkou a ich kamarátmi z dvora - psíčkom, mačkou, bravčekom a husou.

Kohútik každé ráno kikiríkaním prebúdza obyvateľov dvora a hneď mu napadajú bláznivé kúsky. Sliepočka ich nazýva kohútikoviny.
Všetky príbehy sú veselé a v každom je skryté dajaké ponaučenie o vzťahu k svetu, životu, k prírode aj k sebe navzájom.

V knižke nájdete napríklad rozprávku o tom, ako si kohútik udobroval sliepočku, ako sa chceli presťahovať, ako kohútik zachránil tri životy, ako bolo kohútikovi krásne, alebo ako kohútik mal a nemal pravdu.

Prečítajte si jednu z takmer 20 rozprávok - Ako chcel byť kohútik slávny

„Kikirikí!“ zakikiríkal ráno na dvore kohútik a vyhlásil: „Preslávim sa. A potom už nebudem musieť tak zavčas rána kikiríkať!“
Sliepočka naňho prekvapene pozrela. Kohútik pokračoval:
„Napíšem román. O tebe a o mne a budú ho čítať na celom svete a každý čitateľ povie: Toto napísal kohútik z dvora.“
„Ty vieš písať?“ opýtala sa sliepočka.
„No, to sa musím naučiť,“ priznal kohútik.
Potom sa zamyslel a pokračoval:
„Namaľujem náš dvor a budeš na ňom ty a ja. Všetci sa budú chodiť pozerať na môj obraz a budú vravieť: To namaľoval kohútik z dvora.“
„Vari ty vieš maľovať?“ namietla sliepočka.
„Ešte som to neskúšal,“ priznal kohútik.
Chvíľu dumal a potom sa nadšene rozhovoril:
„Z kameňa vytesám sochu, teba a mňa. Sochy budú stáť pri ceste, čo vedie k nám, a všetci ich budú obdivovať a vravieť: Tie sochy vytesal kohútika z dvora.“
„A čím by si tesal tie sochy? A skadiaľ by si zobral taký veľký kameň?“ napadlo sliepočke.
„Tak zložím báseň. O nás dvoch,“ nedal sa zaskočiť kohútik. „Všetci si ju budú recitovať a vravieť: Tú zložil kohútik z dvora.“
„Vieš vôbec, ako má vyzerať správna báseň?“ opýtala sa pochybovačne sliepočka.
Kohútik sa chystal zasa niečo povedať, ale sliepočka ho predišla:
„Už ma tvoje kohútikoviny prestali baviť. Vari by si toto všetko zvládol?“
„Ja viem,“ priznal potichu kohútik. „Ale uznaj, sliepočka, nie je krásne snívať o tom, že raz budem slávny?“
Kohútik sa zasníval. Zavrel oči a prestavoval si, ako je slávny, ako ho všetci pozývajú, radostne vítajú a hostia najchutnejším obilím a semienkami a ako ho úctivo oslovujú – vážený pán kohútik.
Aj sliepočka sa zasnívala. Predstavovala si, že o nich kohútik napísal román, že ich namaľoval, vytesal ich sochu a zložil o nich báseň. A ako im to spolu pristane a ako ich všetci obdivujú. Až ju samu prekvapilo, ako sa jej také snívanie páči.
Rozprávkové sníčky skryté do básničky

Rozprávkové sníčky skryté do básničky

14. 08. 2015
Rozprávkové sníčky


Malé deti milujú krátke rozprávočky, navyše vo veršíkoch, ktoré majú melódiu, rytmus a ľahšie si ich zapamätajú. Predovšetkým ich však lepšie vnímajú, keďže nemajú zložitú stavbu, prekombinovaný príbeh a rýmujú sa.

Presne takéto sú Rozprávkové sníčky skryté do básničky. Môžete ich po kúskoch čítať svojmu drobcovi, každý deň niekoľko, pred spaním, či len tak počas poobednej siesty. V knihe ich je 150 a doplnené milými ilustráciami.

Poznáte napríklad tú rozprávku o Strome želaní?
Babka s dedkom raz zasadili stromček, čo im bude všetko dávať.
„Ja si, dedko, želám, skromne len koláče na tom strome. Tvarohové, makové, mäkučké a voňavé,“ povedala babka.
„Radšej, babka, než ten tvaroh – jaterničky na konároch. A pod stromom zo zeme nech pivo tiecť zazrieme,“ odvetí dedko.
Ako sa skončila táto rozprávka?

Dozviete sa – či skôr vaše deti – v novej knižke o rozprávkových sníčkoch skrytých do básničky. Autor Michal Černík pripravil plný košík veselých veršovaných rozprávok. Nájdete tam tie najznámejšie, ako sú Medovníkový domček, Princezná na hrášku, Hlúpy Jano či O veľkej repe, ale aj úplne novučičké príbehy, na ktorých sa zasmeje každý, kto ich bude čítať.

Také sú napríklad Umňaukaná rozprávka, Capia rozprávka či Ako gazdovia vyrobili maslo.

Keďže Michal Černík patrí k najznámejším českým spisovateľom pre deti, jeho rozprávky prebásnil nemenej známy slovenský spisovateľ a brilantný prekladateľ Ľubomír Feldek. Takto sa k najmenším čitateľom dostáva vtipná, milá knižka, ktorá by nemala chýbať na poličkách našich ratolestí.

Vyše 100-stranová knižka je ilustrovaná ďalším známym milovníkom detí. Gabriel Filcík si sám rád vymýšľa príbehy, píše a kreslí najradšej večerníčky, zostavuje hlavolamy, vystrihovačky a navrhuje papierové hračky. Deti si jeho zrozumiteľné a veselé obrázky obľúbili, preto patria publikácie s Filcíkovými ilustráciami k najpredávanejším.
Hrebienok

Hrebienok

06. 08. 2015
Barbora Rakovská píše pre deti

Práve vyšla nová knižka Hrebienok z pera známej moderátorky Barbory Rakovskej. Knižka je pre určená pre začínajúcich čitateľov, ktorým ilustrácie začlenené do textu pomôžu čítať s porozumením.

Hrebienok je pre deti od 6 rokov.
Pozve vás do mestečka Vláskovo. Práve sa tu chystá Sponkový ples. Zoznámite sa so zvedavým Hrebienkom, s nebojácnou kefôčkou Zuzôčkou či so sponkami Sofiou, Selenou a Sirénou.

No Vláskovo ukrýva aj jedno temné tajomstvo, ktorého sa boja všetci obyvatelia mestečka. Naši hrdinovia Hrebienok a Zuzôčka sa náhodou dostanú priamo na miesto činu a strašidelnú záhadu sa pokúsia vyriešiť.

Či sa im to podarí? Nebojte sa, deti, aj táto rozprávka ma šťastný koniec...

Začítajte sa do nového príbehu Hrebienok:

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden slušne vychovaný hrebeň Hrebienok. Bol malý, mal desať vysokokvalitných zúbkov, aké vždy učešú bez šticovania a rozuzlia aj tie najzamotanejšie vlásky. Z obchodu na Šampónovej ulici si ho po dlhých dňoch samoty na hornej poličke odnieslo dlhovlasé blonďavé dievčatko Janka...
„Škoda, že ľudia nerozumejú hrebeňovej reči. Tak rád by som sa svojej novej majiteľke poďakoval, že si ma vybrala,“ povzdychol si Hrebienok, keď sa natriasal v krásnej darčekovej taške cestou do Jankinho domčeka. „Juj, ako sa teším na nových kamarátov, na nový domov,“ radoval sa zubáč.
„Sme doma, krásavec, vystupovať,“ vytiahla Hrebienka z tašky malá Janka. „Spolieham sa na tvoje šikovné modré zúbky, nemám rada, keď ma niekto šticuje,“ žmurkla naňho hnedým očkom a otvorila biely šuplík vo svojej ružovej kúpeľni.
„Zoznám sa s kefôčkou Zuzôčkou,“ ukázalo dievčatko s úsmevom na rozkošnú kefu.
„Správajte sa slušne a nerobte neporiadok,“ napomenula ich Janka s úsmevom. Potom položila Hrebienok vedľa Zuzôčky a zavrela šuplík.
Hrebienok sa poobzeral po svojom novom domove a už na prvý pohľad mu bol sympatický.
„Ahoj, ja som Zuzôčka. Raz-dva rozčešem všetky uzlíky vo vláskoch a vôbec neťahám. So mnou nevypadne ani jeden vlas!“ predstavila sa sebavedome kefa na vlasy.
„Ahoj, Zuzôčka, ja som Hrebienok. Síce som veľa vláskov nečesal, ale dúfam, že sa osvedčím a že ma nevyženiete,“ predstavil sa o niečo skromnejšie a podal Zuzôčke ruku, ako sa na správneho džentlmena patrí.
„Neboj sa, ešte sme z Vláskova nikoho nevyhnali. Poď, predstavím ťa ostatným,“ chytila Hrebienka za zúbok a namierila si to rovno do centra na promenádu.
Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti

Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti

13. 07. 2015
Viete prečo deň strieda noc? Prečo všetci v noci nespia, prečo vidíme dúhu a na čo je dobrý sneh?
No dobre, vy dospeláci možno mnohé z toho viete, ale deti nie. A práve im je určená táto skvelá kniha plná zvedavých otázok a zaujímavých odpovedí. Nazrite do knižky Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti.

60 všetečných otázok pre najmenšie deti...pri ktorých sa však všeličo zaujímavé dozvedia aj ich rodičia. Zamysleli ste sa napríklad nad tým, prečo sú v zemi jaskyne a prečo zo stromov opadáva lístie?
Alebo čo sa deje, keď je nám horúco ako teraz v lete?
Prečítajte si:

Keď je nám horúco
Slnko páli ako piecka, ľudia si utierajú pot z čela a vzdychajú, aká je dnes horúčava, a páni v reštaurácii popíjajú pivko a iní limonádu, aby sa ochladili. Deti šantia v chladivej vode rybníka a je im hej. Teba však teraz asi zaujíma, prečo slniečko v lete tak hreje a prečo v zime nehreje vôbec, aj keď svieti na oblohe. To preto, lebo v lete nám slnko svieti priamo nad hlavou, a tak jeho lúče najväčšmi hrejú. V zime svieti len nízko nad obzorom, je malé a hreje len máličko. A či vieš, prečo sa potíš, keď je horúco, a nie keď je zima? To preto, lebo potením sa z tvojho tela odparuje voda a tým sa ochladzuje. Trochu to zveličím a poviem, že je to tak, akoby si sa kúpal. Potom si opäť smädný a opäť veľa piješ a opäť sa veľa potíš. Tak to má byť. Všimni si psíka, čo beží s vyplazeným jazykom za pánom na bicykli. Aj on je smädný. Keby sme nepili, telo by sa nám prehrialo a dostali by sme úpal. Lomcovala by nami zimnica, mali by sme zvýšenú teplotu alebo aj horúčku a bolo by nám zle. No ty sa v takejto horúčave určite najradšej kúpeš niekde na kúpalisku, však? To je zaiste to najlepšie ochladzovanie.

Vždy minimálne jedna strana na dvojstrane je ilustrovaná – obrázky nakreslil Gabriel Filcík, ktorý okrem ilustrovania si aj sám vymýšľa knižky, skladačky, hlavolamy, vystrihovačky a papierové hračky. Gabriel patrí medzi najlepších súčasných českých ilustrátorov pre deti a pred rokmi ho ocenili Zlatou stuhou, ktorou sa v Českej republike každý rok odmeňujú najkrajšie detské knihy.

Spisovateľ Michal Černík píše veľmi rád pre deti, vydal už dve desiatky knižiek veršov a rozprávok, napríklad Prvé rozprávky, Rozprávky o kohútikovi a sliepočke, alebo Za rozprávkou rozprávka pre chlapcov a dievčatká.

Kniha Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti deti je pre deti, ktoré ešte nechodia do školy alebo už sú prváčikmi.
Pre deti, ktoré sú zvedavé, stále sa na niečo vypytujú a tešia sa, keď sa niečo nové dozvedia.
Knižka urobí radosť všetkým, ktorí si radi prezerajú obrázky a nachádzajú na nich všeličo zaujímavé. Je to skvelá kniha pre deti, ktoré rady objavujú svet okolo seba.
Ako žiť a nezblázniť sa?

Ako žiť a nezblázniť sa?

02. 07. 2015
Na túto otázku dáva začínajúcim aj „pokročilým“ rodičom odpovede autorka, ktorej prednášky bývajú plné poslucháčov, pretože o obyčajných ľudských veciach hovorí zrozumiteľne a s nadhľadom.

Rady Lidmili Pekařovej pochopí každý, kto chce. Všetkým rodičom ponúka šlabikár výchovy, v ktorom okrem praktických návodov uvádza na príkladoch zo života, ako riešiť rôzne situácie pri výchove, pričom rovnako spravodlivo vníma správanie detí aj rodičov. Pre rodičov bude len bonus, ak ich kniha presvedčí, že vychovávať znamená predovšetkým milovať a myslieť.

Rozhodujúce je najútlejšie detstvo.
Vtedy sa razí do našich charakterov typický reliéf, ktorý nás bude sprevádzať po celý život. Preto je výchova a prístup k deťom taký dôležitý a určite neplatí: veď nejako bude, potom sa mu budem venovať. Nie, treba na to myslieť teraz.

Čo sa z knihy Ako žiť a nezblázniť sa? napríklad dozviete?
Nenechajte sa vydierať svojimi deťmi.
Čo môžeme pokaziť medzi tretím a siedmim rokom?
Čo robiť, keď dieťa zlostí?
Ako má vyzerať zrelý školák?
Koľko televízie, počítača a kníh?
Ako naučiť dieťa pomáhať?
Prečo sú deti drzé a agresívne?
Čo patrí k puberte a čo nie?

Všetci chceme mať úspešné, milé a prívetivé deti. Zodpovedné a spoľahlivé. Poctivé, samostatné...
Možno vám v tomto pomôže užitočná kniha Ako žiť a nezblázniť sa?. Výborne napísaná a prehľadne rozdelená na škôlkárske obdobie, od prvej triedy do puberty a od puberty do dospelosti.
Dračie srdce – Veľká skúška

Dračie srdce – Veľká skúška

16. 06. 2015
Pútavé príbehy pre chlapcov

Pútavé príbehy plné dobrodružstva a fantázie si získali obľubu u detí i rodičov po celom svete. Toto je prvý príbeh série Dračie srdce s názvom Veľká skúška.

Hlavný hrdina Kale je šikovný chalan a navyše dobrý športovec.
Žije na hrade, má skvelých kamarátov, poštového holuba, brnenie pre svoj oddiel križiakov a izbu s vlastným katapultom umiestneným v okne.
Má samozrejme aj rodičov, ktorí ho milujú a sestru, ktorá ho hlavne otravovala:)

Ku šťastiu mu chýba jediné: drak.
Zo všetkých svojich kamarátov bol on už iba JEDINÝ, kto musel ísť do školy každý deň pešo alebo letieť na otcovom drakovi.
A už to ďalej nemohol vydržať!

Našťastie, nastal Kaleho deň.
Práve dnes mu pridelia vlastného draka!
Navždy mu zostane, len ak s ním splní veľkú skúšku...

„Kale vyskočil z postele (lepšie povedané urobil salto), zbehol zo schodov, ktoré bral po troch, ale pri poslednom salte, bohužiaľ, pristál na chvoste Pinky, dračice sestry, ktorá spokojne ležala, zatiaľ čo jej Nerea pilovala pazúriky.
„Počúvaj, dávaj pozor!“ vykríkla Nerea. „Á, a vlastne všetko najlepšie. No tak uvidíme, či sa teraz, keď si starší, trošku upokojíš.“
„Vďaka,“ povedal Kale bez toho, aby o ňu zavadil pohľadom, a utekal do kuchyne.
„Mami! Tati! Ideme! Ideme pre draka!“ kričal kĺžuc sa po vyleštených dlaždičkách.

Kale verí, že dostane chytrého draka, športovo založeného a navyše zábavného, rovnako ako je on. A určite bude mať skvelú farbu, zelenú alebo červenú, alebo možno kombináciu oboch, tak ako jeho tím „križiakov“.
A napokon Kale dostane prazvláštneho draka...

Dračie srdce – Veľká skúška je fantasy príbeh pre (nielen) chlapcov, ktorý veľmi pekne ilustroval Pablo Pino.
Získa Klae konečne draka, akého si vysníval? Čo všetko s ním zažije? A dopadnú ich dobrodružstvá napokon šťastne?
Exoti 3 – Kráľ Karl

Exoti 3 – Kráľ Karl

09. 06. 2015
Ďalšie dobrodružstvo Exotov

Nová séria Exoti si už získala tisíce mladých slovenských čitateľov. Dobrodružné príhody nezvyčajnej trojice, ktorá vytvorí na škole Bezpečnostnú hliadku, rozosmievajú čitateľov od 10 rokov po celom svete. V slovenčine práve vyšla tretia kniha s názvom Kráľ Karl.

Nick a Molly ho musia zastaviť, kým nebude neskoro!
Istá supertajná partia, ktorá ovláda školu, vymenovala ich divného kamoša Karla za svojho šéfa. Hrozí, že Karl urobí hanbu sebe i celej škole. Nick má našťastie dokonalý plán na jeho záchranu... alebo sa o to aspoň pokúsi.

Najskôr treba poznať protivníka a tým je MLIE. „Sú super inteligentní a fungujú super tajne,“ tvrdí Nick. Dobre poznajú školu, sú takmer neviditeľní...takže to musí byť niekto zo školy. Ale kto, keď tam chodia stovky študentov? Nemôžu ich predsa sledovať všetkých!

No bezpečnostná hliadka (mimochodom, takmer najtrápnejšia skupina na škole...trápnejší je už len šachový klub) sa však nevzdáva ľahko. A nové dobrodružstvo sa začína...

Séria Exoti je písaná s jemným humorom a nadhľadom, doplnená množstvom vtipov a komiksových kresieb. Ako autor Michael Fry o sebe rád hovorí, „základnú školu prežil ako bifľoš, pako a člen šachového krúžku.“ Navyše hral na lesnom rohu a prežil to.
Takže kto iný by mal písať o exotoch?
Niektoré hlášky z kníh už zdomácneli aj v slovenčine a deti si ich vymieňajú v škole.

Pri kúpe novinky Exoti 3 – Kráľ Karl v ktoromkoľvek kníhkupectve siete Panta Rhei dostanete ku knihe tri samolepky. A už teraz sa môžete tešiť na nových exotov, ktorí prídu na jeseň a donesú aj nejaké to prekvapenie.
Emily Pierková a začarované dvere

Emily Pierková a začarované dvere

28. 05. 2015
Emily Pierková a začarované dvere

Majú vaše deti rady čarodejnícke série? Táto je od úspešnej a obľúbenej autorky Holly Webbovej. Zavedie vás do rodiny malej Emily, ktorá má dve sestry, brata, psa a miluje svoj neobyčajný dom.
Emily Pierková a začarované dvere.

U Emily to vyzerá niekedy poriadne divoko.
Jej mama je módna návrhárka, takže občas sa zatvorí do svojho ateliéru na celé hodiny a tatko zasa v malej miestnosti pod schodmi píše svoje knihy.
A tak sú súrodenci odkázaní len na seba. Emily, jej dve staršie sestry Lark a Lory, a mladší brat Robin.

Ako sme už povedali, Emily miluje svoj dom. Má toľko rozličných dverí, všetko sa jej zdá akési podivné a čarovné. Občas má pocit, že steny sa hýbu, hoci to nie je možné – steny sa predsa nemôžu hýbať.

Minule, keď bola s kamoškou Rachel, prechádzala okolo zrkadla na podeste na vrchu schodov, Emily doň nakukla a... videla tam úplne iné dievča.

„Emily zdvihla ruky a uvažovala, či jej prsty prejdú cez zrkadlo, keď sa pokúsi dotknúť skla. Možno to už vôbec nebolo sklo. Vyzeralo takmer ako voda. Dala prsty bližšie, ale nebola celkom odhodlaná dotknúť sa ho.
Čo ak dievča v zrkadle schmatne Emily za ruku a vtiahne ju dovnútra? Alebo čo ak to neurobí? Nebolo by to horšie?“

Každopádne, nebudeme prezrádzať viac.
Verte však, že Emily si nedokáže pomôcť a premáha ju pocit, že niečo je trochu čudné. A nielen v dome. Všetci v rodine sa správajú veľmi zvláštne...
Vedia niečo, čo ona nie?

Dávaj si pozor, ktoré dvere otvoríš!
Kikirikí. Kohútik budí svet!

Kikirikí. Kohútik budí svet!

21. 05. 2015
Príbehy o kohútikovi a sliepočke

Možno si ešte spomínate na rozprávku o kohútikovi a sliepočke.
Kohútikovi uviazlo v hrdle zrnko a sliepočka ho napokon zachránila...
Prezradíme vám, že odvtedy už kohútik nikdy nebol lakomý. A so sliepočkou sa majú radi, v noci vedľa seba spia na bidielku a cez deň vedno gazdujú na dvore. O ich spoločných dobrodružstvách sa vaše deti dozvedia v novej krásnej knižke Kikirikí. Kohútik budí svet!

Kohútik má nádherný farebný chvost a sliepočka je celá biela.
Všetky príbehy v tejto knihe sú o nich a všetky sa začínajú zavčas rána kohútikovým zakikiríkaním.
Tieto krátke rozprávky z dedinského dvora pripomínajú spolunažívanie ľudí.
Kohútik je dobrák, rojko, rád si vymýšľa a vystrája rozmanité smiešne kúsky.
Sliepočka je opakom kohútika, stojí pevne na zemi a nie vždy má pochopenie pre kohútikove bláznivé nápady, ktoré volá „kohútikoviny“.

Autor Michal Černík každú z rozprávok rozpráva so zjavnou radosťou a s humorným nadhľadom. Deti sa pri ich počúvaní alebo čítaní budú istotne zabávať a možno si z usilovnej sliepočky a veselého kohútika zoberú aj v mnohom príklad. A ich rodičia tiež...

V knižke Kikirikí. Kohútik budí svet! nájdete 20 rozprávok – napríklad o tom, ako kohútik kontroloval jar, ako chcel vykonať niečo veľké, ako urobil so sliepočkou dobrý skutok, ako dobehli cudzieho kohúta, alebo Ako spolu zasadili zrnko.
Prečítajte svojím deťom práve túto rozprávku. Určite sa im zapáči.

Ako zasadili zrnko
„Kikirikííí!“ zakikiríkal ráno na dvore kohútik. „Našiel som zrniečko!“ zvolal.
Už-už doň chcel zobnúť, ale sliepočka ho zahriakla: „Kohútik, nechaj to zrnko! Zasadíme ho, vyrastie z neho klas a budeme mať zŕn celú hrsť.“
„A ako sa zrnko sadí?“ opýtal sa kohútik.
„Najprv vyhrabeme jamku,“ povedala sliepočka.
Kohútik vyhrabal jamku.
„A teraz do nej dáme zrniečko,“ radila sliepočka a vložila do jamky zrnko. „Musíme ho zasypať zemou!“
Kohútik nahrabal hlinu a zasypal zrnko.
Keď boli hotoví, sadli si a čakali.
„Zrniečko nerastie,“ vzdychol kohútik. „Musím mu zaspievať.“
Kohútik zakikiríkal.
Čakali ďalej, ale nič sa nedialo.
„Asi ma nepočulo,“ povedal kohútik a znova zakikiríkal.
„Ale nie, kohútik, myslím, že zrnko je smädné. Potrebuje vodu, aby mohlo rásť. Ideme za studničkou,“ rozhodla sliepočka a vydali sa k studničke.
Kohútik a sliepočka si nabrali vodu do zobáčikov. Utekali k zrnku a zaliali ho. Potom bežali po vodu ešte raz. A znovu. Napokon si sadli a čakali.
Vtom priletel vrabec a chystal sa zrniečko vyhrabať.
Kohútik sa na hladoša oboril: „Zmizni, vrabec, to je naše zrnko!“
Vrabec sa naľakal a odletel.
Po chvíli kohútik povedal: „Musím znovu zaspievať, aby zrniečko vyrástlo.“
A zakikiríkal.
„Hľa, už rastie,“ ukázala sliepočka na zelený výhonok.
Prišla búrka. Vietor ohýbal steblo k zemi, div že ho nezlomil. Kohútik a sliepočka ho chránili pred vetrom.
Zrazu pribehlo prasiatko. Rypáčikom rylo v zemi, až odfrkovali hrudy.
Kohútik sa bojovne načuchral a vykríkol: „Tu nery, rastie nám tu klas!“
Slniečko svietilo a steblo sa unavene skláňalo k zemi. Kohútik vraví:
„Je nejaké smutné, musím mu zaspievať.“
„Kdeže, kohútik, je len smädné!“ usmiala sa sliepočka. „Poďme ku studničke po vodu.“
Keď priniesli v zobáčikoch vodu, steblo sa vystrelo. Zlatý klas bol plný zrna.
„Kikirikí, máme klas plný zrna!“ radoval sa kohútik.
„Kotkodák, máme klas plný zrna!“ tešila sa sliepočka.
Kohútik ďobal do klasu a zrná ukladal na kôpku.
„Teraz zrnká zrátame a spravodlivo sa podelíme,“ rozhodla sliepočka.
A keďže nevedeli počítať, zrná po jednom zobali: Zobol kohútik. Zobla sliepočka. Zobol kohútik. Zobla sliepočka. Zobol kohútik. Zobla sliepočka. Až zostalo posledné zrnko. Kohútik ho chcel zjesť, ale sliepočka ho zarazila:
„Kohútik, predsa nezjeme posledné zrnko!“
„Aha,“ dovtípil sa kohútik, „zrniečko zasadíme.“
Vyhrabal jamku a sliepočka do nej položila zrno.
Winston

Winston

07. 05. 2015
Kocúrova tajná misia

„Čo to asi tak môže byť? Má to čudný pach a ešte čudnejšie to vyzerá... Ale ja to mám na miske. Domnievam sa teda, že by som to mal zjesť. Ach, do mačkopekla! To bude určite nejaké nedorozumenie.“

Nuž, ani mačky to nemajú vždy ľahké. A Winston už tobôž nie. Je to kocúr, ale nie hocijaký...

„Aby bolo medzi nami jasno, dokážem rozprávať, čítať aj písať, hovorím plynule po anglicky, zvládam veľkú aj malú násobilku a – teraz sa podržte – problémy mi nerobí ani ruština. Som proste super Winston. Som ten najbystrejší kocúr vo vesmíre. Som trieda. A mačací život si nemôžem vynachváliť, celý deň ležím na pohovke a jem kuracie pečienky – tie ja jednoducho milujem.“

Lenže všetko sa zmenilo, keď si Winstonov pán najal novú domácu, ktorá so sebou priviedla aj svoju 12-ročnú dcéru Kiru. A poriadnu porciu problémov k tomu. Kira totiž nevie pochopiť, prečo by mal byť Winston domácim miláčikom – veď vonku na nás čaká toľko zábavných a úžasných noviniek.
No a potom, nepýtajte sa ako, sa Winston ocitol v tele Kiry.
Pomoooooc!

Winston: Kocúrova tajná misia je zábavný príbeh pre deti, plný dobrodružstiev a vzrušujúcich situácií. Jeho autorkou je Frauke Scheunemann, ktorá predala už vyše milión kníh pre mladých a získala Katzen-Krimi-Preis 2013. „Zábavné, roztomilé a vzrušujúce čítanie. Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala,“ rozplýva sa čitateľka Christin.
Mama má čas

Mama má čas

05. 05. 2015
Užitočný návod pre rodičov

Táto kniha otvorí oči mnohým rodičom.
Ukáže im, že netreba strácať čas hlúpou odpoveďou: „Počkaj chvíľu…“.
Poradí im, aby si vážili každú minútku s rodinou, pretože je to najvzácnejší dar od života.

Kniha Mama má čas je skutočný dar pre nové i budúce mamičky, inšpirácia pre rodičov, aby spomalili a tešili sa zo zázraku detstva, kým im neprekĺzne medzi prstami.
V knihe si nájdu dobré tipy aj ľudia, ktorí ešte nemajú deti, alebo tí, ktorým potomkovia už dávno vyleteli z hniezda.
Pravdou totiž je, že každý deň zabíjame drahocenný čas zbytočnosťami a nepotrebnými vecami, hoci často nevedomky.

Áno, toto je užitočný návod, ako odložiť telefón, spáliť zoznam povinností, prestať prahnúť po dokonalosti a pochopiť, čo je naozaj dôležité.
Pretože nemáte čas na zbytočnosti a veci, ktoré vás oberajú o energiu.
Súhlasíte?

Autorka Rachel Macy Staffordová začala najskôr písať blog, spovedala sa zo svojho života zaneprázdnenej matky...a čoskoro mala neuveriteľný úspech a množstvo čitateliek.
Rachel podnietila diskusiu o úlohe zaneprázdnenej matky. Nie je možné strážiť dieťa, miešať kašu a pri tom ešte telefonovať a čítať maily, keď sa nám pri nohách plazí batoľa.
To isté platí aj o tínedžeroch – aj tí si vyžadujú plnú matkinu pozornosť, veď čoskoro vyletia z hniezda… naozaj nepotrebujú matku nalepenú na displeji.

Nejedna čitateľka sa priznala, že po prečítaní knihy Mama má čas nastal zázrak. Stala sa lepšou matkou. Nie perfektnou, ale lepšou.

„Toto nie je kniha, je to hnutie, budíček s návodmi, ako neprepásť detstvo…“
Samantha Ettusová, odborníčka na životný štýl a rodičovstvo

Mottom knihy je návod, ako odložiť telefón, spáliť zoznam povinností, prestať prahnúť po dokonalosti a pochopiť, čo je v živote naozaj dôležité.
To nám pomôže objaviť silu, radosť a lásku zo života nielen s voľnými rukami, ale aj mysľou. Kniha prináša aj hlboko osobné príbehy a inšpiratívne tipy, ako sa zbaviť každodennej rozptýlenosti.
Moja kniha o zvieratkách

Moja kniha o zvieratkách

22. 04. 2015
Ktoré dieťa by nemalo rado knihu o zvieratkách? Ak teda patrí medzi ne aj ten váš drobec, táto knižka sa mu určite zapáči! Predstaví vášmu dieťaťu zvieratká v rôznych podobách a to nielen najmenším deťom, ale aj tínedžerom. Určite sa zhodneme, že naša príroda oplýva krásou a jej ozdobou sú aj zvieratá. V tejto knihe nájdete na takmer 100 stranách nádherné veľké fotografie a množstvo zaujímavých informácií.

Ak je niekto múdry, hovoríme, že je múdry ako sova. Keď je niekto pracovitý, je presne ako včielka. Ďalší je rýchly ako sokol...
Autor novinky Moja kniha o zvieratkách Janko Kurilla ich pozná veľmi dôverne, rád o nich rozpráva a píše vtipné básničky.

V knihe deťom odhaľuje prekvapujúce skutočnosti zo života našich dravcov, vtákov, rýb aj hmyzu a vysvetľuje im, ako správne pochopiť správanie zvieratiek, aby sme s nimi mohli žiť v harmónii a tešiť sa z ich prítomnosti.

Veľmi pekne ilustrovaná kniha, veľké fotografie a drobnosti, ktoré potešia:
minikvízy Kto vie, odpovie,
rámčeky Povedalo zviera o sebe,
či malé básničky pre najmenších.

Moja kniha o zvieratkách nie je hocijaká knižka. Učí spoznávať a dozviete sa všeličo nečakané. Priznajme si, že pozorujeme život okolo nás a niekedy sa čudujeme, kde sa berie všetka krása sveta a na čo je potrebná. A nakoniec pochopíme, že to tak má byť.
Že zvieratká majú tešiť naše oči, uši a ruky.
Sú na to, aby nám bolo s nimi dobre, aby nám spievali, aby sme sa o ne starali, aby boli na okrasu, aby si hľadali potravu a zachovali potomstvo.
Jednoducho sú na svete preto, aby na svete boli.

Presne o tom je Moja kniha o zvieratkách. Nájdete v nej desiatky zvierat od medveďa hnedého, cez líšku, vlka, krtka, veveričku, kukučku, až po sovy, jašteričky a mravce.
V závere si nájdete minikapitoly Zvieratká počas roka, Zvieratká predpovedajú, Zvieratká a liečba, alebo Zvieratká nám povedali.
O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky

O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky

16. 04. 2015
Ako pomôcť slonovi zo ZOO?

Obrovi v núdzi musíte pomôcť, to je jasné. Najmä ak je tým obrom dobromyseľný slon Abuu, ktorý utiekol zo ZOO, aby sa dostal späť domov, do Afriky.

Joscha a Marie sú súrodenci a hlavní hrdinovia knižky O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky. Práve zostali sami doma a rodičia sa majú vrátiť až neskôr. Ležia v posteli, za oknom zúri búrka a spod paplóna im vykukuje iba hlava.

Zrazu im na okno zaklope slon, ktorý túži navštíviť svoju rodinu v Afrike.
„Do Afriky? To je kde?“ pýta sa Marie.
„Odkiaľ to mám vedieť,“ hovorí slon, pretože pozná iba ZOO. „Išiel som za svojím chobotom a ten ma doviedol sem.“
Slon sa volá Abuu a veľmi túži po slnku a stepi. Má veľkú rodinu, veľmi veľkú, a chce ísť k nim.

Keďže nevie, kde sa tá Afrika nachádza, potrebuje pomoc.
Joscha prinesie glóbus, ktorý stojí vzadu v obývačke a rozsvieti ho. Glóbus sa rozžiari na modro a zeleno-hnedo-žlto.
„Tu bývame my,“ vraví Joscha. „A tu je Afrika.“

A tak si Joscha s Marie zbalia batôžteky, do nich jablká, keksy a glóbus. Vydajú sa spoločne na cestu do Afriky, o ktorej si myslia, že predsa nemôže byť ďaleko. Veď na glóbuse je to maličký kúštik...

O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky je krásny príbeh o dvoch deťoch a slonovi, ktorí zažijú neuveriteľnú cestu. Dokonca prekoná všetky ich očakávania. Na každej strane nájdete pekné ilustrácie, ktoré milo dotvárajú celý príbeh.
Nauč sa maľovať prstami

Nauč sa maľovať prstami

23. 02. 2015
Maľujú vaše deti prstami?

Možno aj vaše deti rady maľujú. A najradšej prstami. Ak si však vyberú nevhodné miesta ako stenu v obývačke, či skriňu v spálni, asi nebudete nadšení:). Ale skúste im ukázať, že maľovať prstami sa dá aj na rôzne iné povrchy a bez toho, aby sa rodičia hnevali. Nová knižka Nauč sa maľovať prstami im ukážu jednoduché návody, ako krok za krokom maľovať tváričky, postavičky, dopravné prostriedky, či príšerky.

Každý prst na ruke hrá v našom živote dôležitú úlohu a podľa toho sa aj nazýva: palec, ukazovák, prostredník, prstenník a malíček. Pomocou prstov vieme veci uchopiť do ruky, ako napríklad ceruzku, s ktorou kreslíme, vieme skladať obrázkové skladačky alebo písať na počítači...
Prsty na ruke používame každý deň! Pri listovaní tejto knižky zistíte, že na maľovanie nepotrebujete štetec ani farbičky, postačia len prsty.

Praktické rady z knižky Nauč sa maľovať prstami:
Budete potrebovať zásteru, aby ste si nezašpinili oblečenie. Maľovanie prstami je zábavné, ale môžete sa rýchlo ušpiniť.
Na miesto, kde budete maľovať (podlaha, stôl), poukladajte staré noviny ako ochranu pred zašpinením.
Nachystajte si kúsky papiera, na ktorých si precvičíte techniku maľovania, ktorú sa budete práve učiť.
Vždy, keď sa pri maľovaní rozhodnete zmeniť farbu, musíte si umyť prsty a poriadne ich osušiť utierkou alebo vreckovkou.
Pred tým, ako začnete maľovať, precvičte si nové techniky na skúšobný papier. Trénujte, až kým nedosiahnete odtlačok, s ktorým budete spokojný. Pomocou prstov dokážete namaľovať vodorovné aj zvislé čiary, kruhy, polkruhy aj vlnovky...
03.07.2019 Viac

Re: Piatok trinásteho

mechanis

Tak horoskopy su celkom dobre https://horoskopy.pozri.sk jasne iba pre zabavu ale ...

03.07.2019 Viac

Re: Dobre recepty

mechanis

Toto je celkom zaujimave a aj chutne https://recepty.pozri.sk/recept-pyre-z-cervenej-sosovice-514 ...

03.07.2019 Viac

Re: Čo robiť s deťmi, ked vonku pr ...

mechanis

Ked je zle pocasie https://pocasie.pozri.sk existuje veľa sposobov ako deti zabavit ...

16.06.2019 Viac

Re: voľný cas

siminia

Behať sa dá v pohode aj doma, keď nie je čas venčiť sa v parku .. Nejaký lacnejší Master h ...

15.06.2019 Viac

Re: Cvičenie

zuzkia

Na spevnění svalstva není vůbec špatný veslovací tenažér. Hodně se píše o rotopedec ...

26.03.2019 Viac

Re: Kozmetika Avon a Oriflame

LuciaLuciaM

Ja teda Oriflame moc nepoužívam, ale čo som si od nich fakt obľúbila, sú tieto laky: ...

08.03.2019 Viac

Re: Skvelé oblečenie

LuciaLuciaM

Ja veľmi rada nakupujem v Bonprixe: https://www.letakytentotyzden.sk/bonpri ... ...

06.03.2019 Viac

Re: OBUV CCC

LuciaLuciaM

CCC mám radšej ako Deichman. A tato nová kolekcia je podľa mňa úplne super : htt ...

22.12.2018 Viac

Ekzem?

bubu62

Ahojte s malym sa trapime s ekzemom,je to lepsie raz horsie,mava cervene miesta stahujeme ...

26.11.2018 Viac

Re: Objednávate z aliexpress.c ...

margitazvoncek

Objednávam tam často. Hlavne cez tú aplikáciu, pretože to tam majú lacnejšie. Ale ni ...

291186x Viac

LEN TAK POKECAT

ivetka1980
112734x Viac

BIELA LISTINA

logorejka
100466x Viac

Diéta

swedulka
66891x Viac

Kikusova

JUANET
35081x Viac

Vianoce

melindi
34549x Viac

Silvester

Jajus345
32871x Viac

Wellness

melindi
22246x Viac

REFERENCIE

fredina
20065x Viac

Je toto mozne???????

zabka1987
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť