Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Batoľa 1 až 3 roky - bude ľaváčka?

bude ľaváčka?

od renatasi » Sob Aug 22, 2009 2:11 pm

Mám 18 mesač.dcéru a stále viac začína používať na hranie a papanie ľavú rúčku.Ja jej to preložím do pravej a ona si to znova preloží do pravej.Tak sa pýtam bude ľaváčka lebo v rodine nemáme žiadneho ľaváka.Alebo jej to mám stále prekladať do pravej,alebo ju nechať tak?Nemáte maminky takú skúsenosť?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 44
Registrovaný: Pia Apr 10, 2009 6:00 pm

od Andreake » Sob Aug 22, 2009 3:48 pm

Rozhodne ju nenut na pravu ruku!!! Este nemusi byt vyhranena lavacka, mozno jej to len teraz viac vyhovuje a este sa to moze zmenit, ale rozhodne to musis nechat na nu - inak moze mat z toho neskor napr. recove problemy - to, ktora rucka je dominantna, je totiz zakodovane uz teraz v jej mozgu a ak ju budes nutit robit nieco ine, nez co jej kaze mozog, bude mat z toho v hlavicke zmatok a odrazi sa to niekde inde. Takze ja by som ju na Tvojom mieste rozhodne nechala tak, ono sa to vsetko lepsie ukaze, ked bude o cosi starsia a bude castejsie kreslit, sama papat a pod. A aj keby sa z nej "vyklubala" lavacka, nie je to ziadna tragedia, aj ked budete musiet mysliet na par praktickych veci navyse (napr. v skole sediet vzdy na lavej strane v lavici, specialne pera, ktore si nebude rozmazavat, na hodinach pisania prepisat vzor na pravy okraj zosita, aby si ho nezakryvala rukou), inak su lavaci celkom normalni ludia - teda aspon dufam, lebo aj ja som lavacka :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Štv Okt 18, 2007 12:00 am

od adinka33 » Sob Aug 22, 2009 4:35 pm

Andreake píše:Rozhodne ju nenut na pravu ruku!!! Este nemusi byt vyhranena lavacka, mozno jej to len teraz viac vyhovuje a este sa to moze zmenit, ale rozhodne to musis nechat na nu - inak moze mat z toho neskor napr. recove problemy - to, ktora rucka je dominantna, je totiz zakodovane uz teraz v jej mozgu a ak ju budes nutit robit nieco ine, nez co jej kaze mozog, bude mat z toho v hlavicke zmatok a odrazi sa to niekde inde. Takze ja by som ju na Tvojom mieste rozhodne nechala tak, ono sa to vsetko lepsie ukaze, ked bude o cosi starsia a bude castejsie kreslit, sama papat a pod. A aj keby sa z nej "vyklubala" lavacka, nie je to ziadna tragedia, aj ked budete musiet mysliet na par praktickych veci navyse (napr. v skole sediet vzdy na lavej strane v lavici, specialne pera, ktore si nebude rozmazavat, na hodinach pisania prepisat vzor na pravy okraj zosita, aby si ho nezakryvala rukou), inak su lavaci celkom normalni ludia - teda aspon dufam, lebo aj ja som lavacka :lol: :lol: :lol:




Andrejka, aj ja som ľaváčka... :lol: :lol: :lol: v našej rodinke sú všetci praváci a v manželovej rodinke je zase viac ľavákov ako pravákov,,, a mám aj kopu kamarátiek ľaváčok...


"renatasi", ako ti už radila Andrejka predo mnou, nechaj to na dcérku a určite ju nenúť, aby robila veci pravou rukou, keď to robí ľavou,,, inak, aj môj prostredný syn je ľaváčik... :wink: :wink: :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2208
Registrovaný: Pon Sep 01, 2008 11:20 am

od inguli » Sob Aug 22, 2009 5:28 pm

moj vacsi syn kečd zacal sam uz papat a hrat sa a tak vzdy do laveej ruky a dnes uz chodi do 7ej triedy a uz od prvej sa stal pravakom a ja som si tiez myslela ze bude lavak ale nikdy som mu neprelozila veci do druhej ruky ...takze tak :) :) :) :)
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2132
Registrovaný: Uto Sep 09, 2008 9:56 pm

od kusi79 » Ned Aug 23, 2009 1:03 am

renatasi, aj ja bádam,že môj synček viac využíva ľavú rúčku pri hraní a tiež má len 18 mesiacov.

V Materskom centre sme mali prednášku s psychologičkou, ktorá tvrdila, že
nie je vhodné deti nútiť využívať pravú ruku.
Teraz je to ešte ťažšie ale v staršom veku môžeš urobiť test:
Daj sa pozrieť dieťatku cez napr. kľúčovú dierku, kukátko vo dverách, vystrihnutú dierku vo výkrese, a pod.
Ktorým očkom sa pozrie, táto strana je u neho dominantná.
Ak bude využívať ľavú ruku a budete ju nútiť využívať pravú, môže mať neskôr problémy v škole-pri čítaní, vnímaní čísiel a písmen, porucha pozornosti... (to je názor psychológa).

U nás sa to potvrdilo u mojej sestry:
typická ľaváčka, ktorú sa snažil za "starej éry" staručký učiteľ prerobiť na praváčku...a dnes má problémy...do zošita píše ľavou... napr.na tabuľu pravou...a ako tvrdí, stále má problém s uvedomovaním si strany-pravá-ľavá (napr. pri šoférovaní)...a tiež povrdzuje problémy v škole.

Tak buďme trpezlivé...ľaváci sú super ľudkovia...
:wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Pia Júl 18, 2008 12:00 am

od bubufo » Pon Aug 24, 2009 8:34 pm

viete kolko geniov boli lavaci? napr enstein , charlie chaplin.... :D
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2982
Registrovaný: Uto Máj 13, 2008 12:00 am

od peetra » Pon Aug 24, 2009 9:16 pm

rozhodne jej veci neprekladat ani nenut aby pouzivala pravu...myslim ze nebude mat problem ak bude lavacka....aj moja 3 rocna dcera vsetko chyta do lavej aj papa lavou takze asi bude lavacka.... :D to sa robilo kedysi ze sa v skole bili lavaci a museli pisat pravou a nieje to dobre....ja sa chystam aj ucitelkam skolke povedat ze si nezelam aby ju nutili na pravu...lebo vselijake ucitelky su....takze len tolko podla mna sama si urci ci bude pravacka alebo lavacka :) :) :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 239
Registrovaný: Sob Sep 15, 2007 12:00 am

od dannii » Pon Aug 24, 2009 9:26 pm

moje obidve dcery su lavacky aj ja som a muzik tiez :wink: .od malinka vsetko chytali do lavej,ja to neriesim,nech si robia co chcu so svojimi rukami,nech pisu lavou,ja som len hrda :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 3402
Registrovaný: Ned Jan 13, 2008 1:00 am

od ingridd » Ned Sep 06, 2009 11:15 pm

aj naša 3ročná malá je ľaváčka- široko-daleko som sa s tým doteraz nestretla :D

najskor som si myslela, že všetko robí "zrkadlovo", ale potom som si našla článok v mamaaja apríl 2009- velmi zaujimavo písaný

odtial mam tieto jednoduché testy laterality:
- ktorou rukou uchopí kocku ked stavia vežu, ktorou rukou vežu chráni ak hrozí zrutenie
- ktorou rukou uchopí lyžicu alebo ceruzku ak je rovnako na dosah pre obe ruky
- ktorá ruka vedie pohyb pri navliekaní korálok
- ktorou rukou drží hreben a češe sa
- ktorou ruku strčí do rukáva ako prvu pri obliekaní

a podla nich je naša kočka ľaváčka

toto nie je ten článok, ale možno pomože
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article ... avaka.html

papa
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Sob Okt 27, 2007 12:00 am

od mskorova » Pia Sep 25, 2009 7:29 pm

ja mám tri deti, dvaja starší sú ľaváci - už školáci, a najmladšia bude asi jediná praváčka, najhorší bol prvý ročník keď sme sa učili písať a čítať, kedže sme všetci dospelí praváci a syn mal ešte aj zrkadlové videnie /kreslil dom so strechou dolu, auto s koliečkami navrchu, čítal sprava doľava a zdola nahor/ ale všetko sme pomaly prekonali, neprerábala som ich, ešte stále mi príde divné, že bicykel keď idú pešo majú na opačnej strane ako ja, alebo že ho oprú opačne ako ja, a keď im držím bundu, tak si oblečú najprv opačnú ruku, najmladšia má 1,5roka ale tá je rodená pravačka, a tiež jeden z trikov je keď si zložia ručičky ako na modlenie, ktorý palec je navrchu tá strana dominuje, u nás to vychádza ešte aj na manžela, ktorý je prerobený na praváka/stará éra, bol by predsa krcho/, ale navrchu ma ľavý palec.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Sob Júl 12, 2008 12:00 am

od Andreake » Sob Sep 26, 2009 11:13 am

mskorova píše:ja mám tri deti, dvaja starší sú ľaváci - už školáci, a najmladšia bude asi jediná praváčka, najhorší bol prvý ročník keď sme sa učili písať a čítať, kedže sme všetci dospelí praváci a syn mal ešte aj zrkadlové videnie /kreslil dom so strechou dolu, auto s koliečkami navrchu, čítal sprava doľava a zdola nahor/ ale všetko sme pomaly prekonali, neprerábala som ich, ešte stále mi príde divné, že bicykel keď idú pešo majú na opačnej strane ako ja, alebo že ho oprú opačne ako ja, a keď im držím bundu, tak si oblečú najprv opačnú ruku, najmladšia má 1,5roka ale tá je rodená pravačka, a tiež jeden z trikov je keď si zložia ručičky ako na modlenie, ktorý palec je navrchu tá strana dominuje, u nás to vychádza ešte aj na manžela, ktorý je prerobený na praváka/stará éra, bol by predsa krcho/, ale navrchu ma ľavý palec.


Ja mam pri modleni navrchu opacny palec ako dominantny... Bud som nejaka divna :wink: alebo ma bez mojho vedomia prerobili z pravacky na lavacku...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Štv Okt 18, 2007 12:00 am

od mskorova » Sob Sep 26, 2009 11:54 am

je jasné, že výnimka potvrdzuje pravidlo, :?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Sob Júl 12, 2008 12:00 am


cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť