Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Divoká symfónia

Divoká symfónia

18. 10. 2020
Dan Brown a jeho novinka Divoká symfónia

Poznáte spisovateľa Dana Browna? Autor bestsellerov s profesorom symbológie Robertom Langdonom – Da Vinciho kód, Anjeli a démoni, atď. - napísal novinku a tentoraz pre deti. Volá sa Divoká symfónia a je to opäť niečo výnimočné, ako sme u tohto autora zvyknutí. „Nebol by to Dan Brown, ak by do knihy neukryl rôzne kódy, symboly a šifry. Nájdete ich na každej strane. Takže knižka ako celok je zábavná, interaktívna a náučná. Prináša nezabudnuteľný zážitok celej rodine,“ povedala pre podcast Knižný kompas Lucia Hlubeňová, šéfredaktorka pre detské knihy vydavateľstva Ikar.

Obrázková kniha Divoká symfónia je určená pre deti od troch rokov a dokonca k nej zložil aj hudbu.
Celou knihou vás bude sprevádzať majster myšiak, ktorý vás zoznámi so svojimi kamarátmi hudobníkmi. Budete putovať krížom-krážom ponad lesy a moria, zoznámite sa so zvieratkami, ktoré majú svoje tajomstvá a chcú sa o ne s tebou podeliť.
Ku každému zvieratku si môžete prečítať veselú básničku a na záver aj ponaučenie od majstra myšiaka.

Zábavné básničky Dana Browna, očarujúce ilustrácie Susan Batoriovej a Divoká symfónia, ktorú zložil samotný Brown a nahral Záhrebský festivalový orchester, prinášajú nezabudnuteľný zážitok celej rodine.
Ak chcete počúvať hudbu, kým si budete čítať, naskenujte si QR kód z knihy alebo navštívte stránku wildsymphony.com a zadarmo si stiahnite mobilnú aplikáciu. Popri čítaní a počúvaní hľadajte skryté stopy a zašifrované odkazy. Kniha je totiž plná kódov – koniec koncov je to dielo Dana Browna!

Záhadné odkazy a kódy

Pre tých, ktorí si so záhadnými odkazmi autora nevedia poradiť, máme zopár pomôcok:
– Na strane 44 zaúradoval tlačiarenský škriatok a niektoré písmenká vysádzal tučným písmom. Keď ich pospájaš, možno zistíš, že sa ti snažia niečo našepkať. Poradia ti, čo si máš všímať v obrázkoch v knihe. V každej ilustrácii sú totiž roztrúsené nejaké stopy...

– Na strane 44 je ešte jeden odkaz. Nájdeš ho naspodku stránky. Keď sa pozrieš na jej vrch, objavíš záhadné tabuľky. Pokús sa podľa nich priradiť ku kódu písmenká, zapíš si ich do pravidelného štvorca (každý päťznakový blok odkazu predstavuje jeden vodorovný riadok štvorca). Písmená vytvoria na prvý pohľad nezmyselný text. Čo keby si ho tentoraz čítal po stĺpcoch a nie po riadkoch, ako je zvykom? Už vieš, čo ti odkazuje Dan Brown?

– Tým, čo majú dobrý zrak a skvelý pozorovací talent, netreba prezrádzať, že celou knihou nás sprevádza jeden nenápadný tvor s krídelkami. Občas sa skrýva, občas odkiaľsi vykúka, ale je naozaj na každej stránke. Nájdeš ho?
Po zotmení

Po zotmení

23. 09. 2020
Ukážte deťom, čo sa deje po zotmení a v noci

Odkiaľ náš organizmus vie, kedy treba ísť do postele? Alebo naopak, kedy je čas vstávať? Usmerňujú ho takzvané vnútorné biologické hodiny, ktoré presne vedia, kedy sme unavení a kedy odpočinutí.

Aj o tom sa vy a vaše deti dozvedia v novej nádhernej knižke Po zotmení. Prevedie vás nočným svetom a prezradí vám, čo sa deje okolo vás, kým sladko spíte.

Knižka je určená deťom od šiestich rokov a dozvedia sa v nej, ako počas spánku funguje naše telo aj naša myseľ. Komu sa hovorí nočná sova či ranné vtáča.
Deti zistia, že keď je u nás noc, na opačnej strane zemegule je deň. Že existujú aj miesta, kde slnko vôbec nevyjde. A prečo sa bojíme, keď svet v noci ožíva. Áno, myslíme na strašidlá a duchov.

Veľmi zaujímavá je kapitola o ľuďoch, ktorí v noci nespia, pretože chodia do práce. Sú tu lekári, záchranári, hasiči, policajti, novinári, či pekári. A napríklad v minulosti to boli tí, čo strážili majáky, zapaľovali pouličné lampy alebo pracovali v baniach.

Istý vedec strávil osem týždňov na dne jaskyne. Jeho biologické hodiny sa posunuli tak, že jeho deň trval 36 hodín. Po experimente však musel učenec aj tak všetko dospať. Prítomnosť biologických hodín si najviac uvedomujeme, keď sme si neskoro ľahli alebo sme sa zle vyspali.
Vedci sa už dlho pokúšajú prísť celej veci na kĺb. Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young zistili, že jestvuje gén, ktorý za náš zložitý vnútorný mechanizmus zodpovedá. V roku 2017 dostali za svoj objav Nobelovu cenu.

Vždy na každej strane sú krátke texty, krásne ilustrácie a postupne sa počas noci prechádzame po mnohých miestach – navštívime aj pôrodnicu, pozrieme sa do vesmíru, uvidíme padajúce hviezdy a milá kapitolka je o zvieratkách a polohách, v akých v noci spia.
Takže potešte seba aj svoje deti knižkou Po zotmení v preklade Ladislava Holiša. Vyšla v edícii Stonožka vydavateľstva Ikar.

Začnime tým, v akej polohe zvieratká spia.
Napríklad taká líška má vankúš, ktorý rozhodne nie je horší od nášho – pod hlavu si jednoducho podloží svoj huňatý chvost.
Plameniak zase vie, čo robiť, aby nezamrzol: hlavu si chráni pred vetrom tým, že ju ukryje v perách na chrbte. Navyše spí na jednej nohe, čím zmenšuje únik tepla z organizmu do vody.
Prefíkaná vydra sa omotá riasami, aby ju v spánku neodniesol prúd rieky. Riasy ju držia na mieste ako nás bezpečnostné pásy v aute.
Ikabog

Ikabog

04. 09. 2020
Autorka Harryho Pottera má nový príbeh. Ikabog

A je to opäť magický príbeh, v ktorom budú hrať hlavnú úlohu deti.
Nová kniha sa volá Ikabog.
Je to príbeh z kráľovstva Blahobytia, ktorého väčšina územia prosperuje a žije sa tam príjemne. Napríklad hlavné mesto je preslávené fantastickými zákuskami, iné mestá sa špecializujú na ďalšie všakovaké dobroty. Jednoducho, krajina Blahobytia, ktorej vládne kráľ Ugo Udatný, oplýva blahom, kopami zlata a množstvom dobrého toľko.

Na severe kráľovstva je však kraj nazývaný Mokrade, ktorý je veľmi chudobný. Ľudia tam vedú drsný život, tráva je tam zosušená, rastú tam nechutné huby a chovajú tam ovce. No a v týchto pochmúrnych a hmlou zaliatych Mokradiach žije údajne obludný Ikabog. Ten požiera ovce, deti a občas aj zatúlaných dospelých...

Ikabog vraj má mimoriadne schopnosti. Dokáže napodobniť ľudský hlas, aby zlákal pocestných do svojich pazúrov. Keby ste sa ho pokúsili zabiť, zázračne by ožil alebo by sa rozdvojil. Vie lietať, chrliť oheň, vystreľovať jed – slovom, ikabogove schopnosti boli také veľké, aká veľká bola fantázia rozprávača.“

Každý obyvateľ Blahobytie vie, že Ikabog je len legenda, ktorou sa strašili neposlušné deti...
Ale je to naozaj len legenda?
„Ako sme už pri J.K.Rowlingovej zvyknutí, aj v tomto príbehu zohrajú dôležitú úlohu deti. V tomto prípade je to Hanka a Bert. Text opäť prekladala Oľga Kráľovičová, ktorá prekladala od 3.dielu aj Harryho Pottera. A odviedla vynikajúcu prácu. Doslova sa pohrala so všetkými názvami, menami, ktoré nádherne poslovenčila,“ približuje knižný skaut Roman Brandtner pre podcast Knižný kompas.

Príbeh na dobrú noc
Príbeh príšery Ikabog vytvorila už pred viac ako desiatimi rokmi. Vtedy ho čítala svojím deťom na dobrú noc, ale potom ho vložila do zásuvky a akoby naň zabudla. Tento rok však prišla pandémia koronavírusu a ona chcela deťom spríjemniť čas doma. Chcela ich potešiť.
A tak oprášila svoj starý príbeh, upravila ho, vylepšila a vznikol Ikabog v súčasnej verzii.
Postupne teraz vychádza online, každý deň jedna kapitola na www.ikabogpribeh.sk.
Neskôr v decembri vyjde ako klasická kniha, všetkých vyše 60 kapitol a pozor! s ilustráciami slovenských detí.

Kreatívna súťaž pre deti
Všetky deti tak dostanú nový príbeh od autorky fenomenálneho Harryho Pottera, ale navyše môžu tento príbeh aj samé ilustrovať.
Áno, na spomínanej stránke IkabogPribeh.sk sa môžu deti do 13 rokov zapojiť do súťaže, nakresliť k niektorej kapitole obrázok a poslať ho do vydavateľstva Ikar, ktoré pripravilo tento projekt a vydáva aj knihu Ikabog.
Ku každej kapitole vždy dostanú návrhy, čo kresliť – kráľ Ugo Udatný, Mapa Blahobytie, obrázky jedla ako zákusky, syry či víno, alebo Bert Bodrý a Hanka Hrdličková.
Porota potom bude vyberať tie najzaujímavejšie a najoriginálnejšie ilustrácie, ktoré sa dostanú do knižnej verzie príbehu. Celkovo 34 detí, pričom každý jeden výherca, ktorého obrázok porota vyberie, získa pre svoju triedu v škole knihy v celkovej hodnote 300 eur.
Tak si to predstavte: vaše meno v knihe od slávnej J.K.Rowlingovej!
A ešte jedna milá správa. Rowlingová venuje celý svoj honorár z predaja knižky Ikabog na dobročinné účely, konkrétne na projekty určené na pomoc skupinám najviac postihnutých pandémiou koronavírusu v Spojenom kráľovstve a aj vo svete.

Všetko nájdete na www.IkabogPribeh.sk

Začítajte sa do prvej kapitoly:

Kráľ Ugo Udatný
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna maličká krajina, ktorá sa volala Blahobytia, a v nej po stáročia vládol rod plavovlasých kráľov. V časoch, o ktorých píšem, bol kráľom Ugo Udatný. Za Udatného sa vyhlásil sám v deň svojej korunovácie, lebo sa to hodilo k menu Ugo, no i preto, že raz celkom sám a bez cudzej pomoci (ak nepočítame päť lokajov a čističa topánok) chytil a zabil osu.

Keď kráľ Ugo Udatný nastúpil na trón, tešil sa veľkej obľube. Mal krásne plavé kadere, vykrútené fúzy a v obtiahnutých nohaviciach, zamatovom kabátci a košeli s volánmi, aké v tom čase bohatí muži nosili, vyzeral veľmi elegantne. O Ugovi sa hovorilo, že je veľkodušný, usmieval sa a kýval vždy, keď ho niekto videl, a na portrétoch, ktoré rozoslali po celom kráľovstve, aby si ich zavesili na radniciach, vyzeral ohromne príťažlivo. Obyvatelia Blahobytie boli so svojím novým kráľom nadovšetko spokojní a mnohí si mysleli, že bude vládnuť dokonca ešte lepšie než jeho otec Svetozár Spravodlivý, ktorý mal dosť krivé zuby (i keď v tom čase na to nikto nechcel upozorňovať).

Hoci kráľ Ugo sa o tom nikomu nezmienil, v duchu mu odľahlo, keď zistil, aké ľahké je vládnuť Blahobytii. Vlastne to vyzeralo tak, že krajina si vládne sama. Takmer všetci mali dosť jedla, obchodníci zarábali kopy zlata a Ugovi radcovia sa postarali o každučký problém, ktorý sa vyskytol. Ugo nemusel robiť nič, iba sa usmievať na svojich poddaných, keď sa šiel povoziť na koči alebo keď sa päť ráz do týždňa vybral na poľovačku so svojimi dvoma najlepšími priateľmi lordom Lumpedom a lordom Mľaskotom.

Lumpedo aj Mľaskot mali v krajine vlastné veľké panstvá, ale povedali si, že je oveľa lacnejšie a príjemnejšie bývať v paláci s kráľom, jesť jeho jedlo, poľovať na jeho jelene a starať sa o to, aby sa kráľ nezahľadel ani do jednej z krásnych dám na kráľovskom dvore. Nechceli, aby sa oženil, lebo kráľovná by im mohla pokaziť všetku zábavu. Nejaký čas sa zdalo, že kráľovi sa celkom páči lady Eslanda, rovnako krásna ako on, ale tmavovlasá, no Lumpedo ho presvedčil, že je príliš vážna a ustavične zahrabaná v knihách, takže ľud by si ju sotva obľúbil. Ugo nevedel, že Lumpedo je na lady Eslandu naštvaný, lebo keď ju raz požiadal o ruku, odmietla ho.

Lord Lumpedo bol chudý ako trieska a prefíkaný ako líška. Jeho priateľ Mľaskot mal červenú tvár a bol taký objemný, že ho na jeho silného koňa muselo vykladať až šesť chlapov. Hoci nebol taký bystrý ako Lumpedo, predsa len mu to myslelo lepšie ako kráľovi.
Obaja lordi boli priam odborníci na lichotenie a vedeli dokonale predstierať údiv nad tým, aký je Ugo šikovný, ako skvele jazdí na koni či hrá Blchy. Lumpedo vynikal schopnosťou presvedčiť kráľa, aby vždy urobil to, čo vyhovovalo jemu, zatiaľ čo Mľaskot veľmi presvedčivo kráľa ubezpečoval, že nikto na svete mu nie je taký oddaný ako jeho dvaja najlepší priatelia.

Ugo považoval Lumpeda a Mľaskota za skvelých chlapíkov. Nabádali ho, aby usporadúval parádne večierky, nákladné pikniky a honosné bankety, lebo Blahobytia bola aj za hranicami dobre známa svojím jedlom. Každé jej mesto sa preslávilo iným druhom a všetky tie jedlá boli najlepšie na svete.

Hlavné mesto Šamrolburg ležalo na juhu krajiny a obklopovali ho sady, polia s ligotavou zlatistou pšenicou a smaragdovozelené lúky, na ktorých sa pásli bielučké kravky dojnice. Smotana, múka a ovocie od tunajších roľníkov putovali k výnimočným šamrolburským cukrárom, ktorí z nich piekli zákusky.

Skúste si len predstaviť tú najchutnejšiu tortu alebo ten najjemnejší koláčik, aké ste v živote jedli. Môžem vás ubezpečiť, že popri tých šamrolburských by sa prepadli od hanby. Ak sa dospelý človek zahryzol do šamrolburského zákuska a hneď mu nevyhŕkli z očí slzy radosti, zákusok označili za nepodarok a už nikdy ho nepiekli. Výklady pekární v Šamrolburgu boli plné lahôdok ako Snehové sny či Vílie venčeky, ale najslávnejšie boli Anjelské obláčiky, ktoré boli také vynikajúce, také neuveriteľne lahodné, že si ich ľudia odkladali na výnimočné príležitosti, a keď ich jedli, plakali od dojatia. Kráľ Porfirio zo susednej Pluritánie už poslal kráľovi Ugovi list, v ktorom mu ponúkal ruku hociktorej zo svojich dcér výmenou za doživotnú dodávku Anjelských obláčikov, no Lumpedo Ugovi poradil, aby sa pluritánskemu panovníkovi otvorene vysmial.

„Jeho dcéry ani zďaleka nie sú dosť pekné na to, aby sme ich vymenili za Anjelské obláčiky, pane!“ vyhlásil Lumpedo.

Na sever od Šamrolburgu ležali krištáľovo čisté riečky a ďalšie zelené lúky, kde sa pásli kravy čierne ako uhoľ a kde chovali spokojné ružové prasiatka. Tie slúžili spojeným mestám Tvarožník a Škvarkovník, oddeleným iba oblúkovým kamenným mostom ponad Flumu, hlavnú rieku Blahobytie, po ktorej farebné nákladné člny vozili tovar z jedného konca krajiny na druhý.

Tvarožník sa preslávil syrmi. Jedny boli biele a velikánske ako kolesá od voza, ďalšie oranžové a tvrdé ako delové gule, iné drobivé s modrastou plesňou vnútri a veľké ako súdky, a vyrábali tu aj maličké krémové syry hladšie než zamat.

Škvarkovník si vyslúžil obdiv za šunky – údené či pečené na mede –, za slaninu, pikantné klobásky, bifteky, ktoré sa vám rozplývali na jazyku, alebo za divinové paštéty.

Z tehlových škvarkovníckych komínov stúpali lákavé vône, miešali sa s rôznorodými pachmi vychádzajúcimi zo dverí tvarožníckych syrární, a keď ste sa poriadne nadýchli, cítili ste ich hoc aj na šesťdesiat kilometrov a zbiehali sa vám slinky.

Niekoľko hodín cesty na sever od Tvarožníka a Škvarkovníka ste natrafili na hektáre viníc, kde rástli hrozná veľké ako vajcia, zrelé, sladké a šťavnaté. No a ak ste v ten deň šli ešte ďalej, napokon ste prišli do Demižondu, žulového mesta, v ktorom vyrábali slávne vína. Povrávalo sa, že v Demižonde sa môžete opiť už len vtedy, keď sa nadýchate tamojšieho vzduchu. Najlepšie ročníky vína sa predávali za tisíce zlatiek a demižondskí vinári patrili k najbohatším obyvateľom kráľovstva.

Lenže ak ste sa vybrali ešte ďalej na sever, stala sa zvláštna vec. Akoby sa zázračne bohatá pôda Blahobytie vyčerpala tým, že darovala obyvateľom najzelenšiu trávu, najchutnejšie ovocie a najlepšiu pšenicu na svete. Celkom na severe sa nachádzal kraj zvaný Mokrade, kde rástli iba nechutné gumovité huby a riedka suchá tráva, ktorá horko-ťažko uživila niekoľko prašivých oviec.

Mokraďania, ktorí chovali ovce, vôbec neboli takí upravení, zaokrúhlení a vyobliekaní ako obyvatelia Demižondu, Tvarožníka, Škvarkovníka či Šamrolburgu. Boli vychudnutí a otrhaní. Svoje slabo živené ovce nemohli predať za dobrú cenu ani v Blahobytii, ani za hranicami, takže málokto z Mokraďanov ochutnal lahodné blahobytské víno, syr, hovädzinu či zákusky. Zvyčajne jedávali mastný vývar z oviec, ktoré boli už také staré, že ich nikto nechcel kúpiť.

Zvyšok Blahobytie považoval Mokraďanov za čudákov – boli mrzutí, špinaví a zamračení. Mali chrapľavé hlasy, ktoré ostatní Blahobytčania napodobňovali tak, že zneli ako bľačanie starých zachrípnutých oviec. O ich spôsoboch a jednoduchosti kolovali žarty. Pre ostatných obyvateľov Blahobytie bola jedinou vecou, ktorá vzišla z Mokradí a stála za povšimnutie, legenda o ikabogovi.
Fakty a triky zo sveta matematiky

Fakty a triky zo sveta matematiky

02. 09. 2020
Ako nachytať podvodníka? Ako utiecť z väzenia? Ako zmeniť svet dátami? A ako sa zapísať do dejín?
Aj toto sa dozviete v novinke Fakty a triky zo sveta matematiky. Autori hneď v úvode píšu, že za neuveriteľne obrovský pokrok ľudstva od staroveku po súčasnosť môžeme ďakovať práve matematike. A zručnostiam, vedomostiam, ktoré vďaka nej máme.

Či už ide o určovanie času, navigáciu, pestovanie plodín, pochopenie vesmíru, dizajn a staviteľstvo, zarábanie peňazí, počítače – v tom všetkom má prsty, teda v tomto prípade matematika.
No a knižka Fakty a triky zo sveta matematiky odhaľuje najdôležitejšie matematické myšlienky, ukazuje ako veci fungujú a môžu fungovať ešte lepšie a čo všetko sa dá vďaka matematike robiť.

Prečítate si napríklad to, ako počítať nosom, ako zistiť čas bez hodiniek, ako používať súradnice, veľmi zaujímavá je kapitola Ako sa stať trilionárom. V knižke nájdete aj tipy ako naozaj udržať tajomstvo, ako ohúriť svojich kamarátov odhadom, ako nachytať podvodníka a tiež ako vyhrať súťaž.
Súčasťou knihy sú aj príklady zo života a tiež rámčeky Vyskúšaj si, kde môžete otestovať rôzne informácie a predpoklady. Takže ak chcete trošku viac preniknúť do sveta matematiky a využiť túto vednú disciplínu pre svoj každodenný život, choďte si kúpiť novinku Fakty a triky zo sveta matematiky.

Ukážka z knihy vydavateľstva Príroda Fakty a triky zo sveta matematiky:

AKO OHÚRIŤ ODHADOM

Nie vždy je možné okamžite vypočítať presný výsledok, preto sa matematici často uchyľujú k odhadom. Odhad je rozumná približná odpoveď na danú otázku. Keď člen indickej kráľovskej rodiny stál pred zdanlivo nemožným výpočtom, uvedomil si, že by mohol výsledok celkom dobre odhadnúť vďaka svojim schopnostiam veci odhadovať.
1 Stará indická legenda hovorí, že brilantný matematik kráľ Rituparna sa raz chválil svojmu spoločníkovi, že vie, koľko listov je na strome.
2 Jeho spoločník mu neveril, preto dal strom zoťať a listy spočítať ručne. Kráľov odhad bol veľmi presný! Ako to dokázal?

Poďme rátať

ZAOKRÚHĽOVANIE A ODHAD

Kráľ Rituparna nespočítal všetky listy na strome. Len ich odhadol. Na to, aby tak mohol urobiť, najprv zrátal počet listov na niekoľkých halúzkach. Keď ich porátal, zistil, že väčšina halúzok mala 20 listov.

19 listov 20 listov 21 listov

Potom kráľ potreboval vedieť, koľko halúzok je na každom konári. Počet halúzok na konároch, ktoré spočítal, bol v rozpätí 4 a 6, preto predpokladal, že väčšina konárov má 5 halúzok.

4 halúzky 6 halúzok 5 halúzok

20 listov × 5 halúzok

× 10 konárov

= 1 000 listov

Kráľ nakoniec spočítal počet konárov – išlo o malý počet, preto ich mohol presne spočítať a nemusel odhadovať. Zistil, že strom má 10 konárov. Potom už len všetky čísla spolu vynásobil a zistil, že na strome je približne 1 000 listov.
Ako prežiť škôlku

Ako prežiť škôlku

19. 08. 2020
Užitočné rady pre rodičov: Ako prežiť škôlku?

Ak máte deti v škôlkarskom veku alebo sa doň blížia, odporúčame novinku Hedvig Montgomeryovej Ako prežiť škôlku.
Dozviete sa, ako sa starať o vzťah so svojím dieťaťom, ako stanoviť hranice a ukázať dôsledky, prečo sa oplatí prehodnotiť niektoré vzorce správanie, ako dať dieťaťu slobodu a nebáť sa pri tom. A tiež vám autorka poradí, čo robiť, keď nastane kríza. Rozoberá tiež témy ako spánok a strava v škôlke, sociálne siete a digitálne médiá, striedavá starostlivosť, či súrodenecké hádky.

Medzi druhým a šiestym rokom totiž prechádzajú deti viacerými zásadnými premenami. Zároveň sa však každé rozvíja v rozličných smeroch rozdielnym tempom, takže o to viac sa im treba venovať, podporovať ich, správne na ne reagovať.

Ako tvrdí autorka, tieto rozhodujúce roky tvoria základ všetkého, čo sa dieťa musí o živote naučiť. Päťročný drobec je ešte úplne otvorený a nepredpojatý, celkom ako nepopísaný list. Preto mu nikdy nepovedzte, že toto a tamto sa takto nerobí alebo že niečo vôbec nevyzerá pravdepodobné.

Deti v tomto veku sa pri svojich činnostiach ustavične stretávajú so životnými múdrosťami. Tak im umožnite tieto skúsenosti získať, vezmite ich za ruku a, ak vám to dovolia, vstúpte na palubu ich lode. To, čo sa deti v tom období učia, im poskytuje potrebnú výzbroj, aby sa v budúcnosti vyrovnali s porážkami a so stratami a jedného dňa preskúmali, či sú ich sny realistické.

Hedvig Montgomeryová je skúsená autorka, psychologička a rodinná terapeutka. V slovenčine jej už vyšli knihy Čaro rodičovstva a Čas zázrakov.
Teraz je tu teda novinka z vydavateľstva Ikar Ako prežiť škôlku, ku ktorej čerpala poznatky v odborných článkoch, publikáciách, sledovala štúdie, zhovárala sa s odborníkmi. „Zvláštne postavenie pre mňa zaujíma dánsky psychológ a rodinný terapeut Jesper Juul so svojím tímom FamilyLab. Perspektívu v mnohých krajinách zmenila jeho osveta, aby dospelí k deťom pristupovali s úctou a rešpektovali ich potreby, takže dnes k nim pristupujeme s oveľa hlbším porozumením.“

Prečítajte si úryvok z novinky Ako prežiť škôlku:
Vyhnite sa bojom o moc

Označenie „obdobie vzdoru“ som osobne nikdy nepovažovala za výstižné. Deti nám nekladú odpor naschvál či z rozmaru, ich vzdor nie je truc. Vhodnejšie je opísať toho obdobie ako vek, keď „na seba narážajú rôzne očakávania“. Deti objavia slovo „nie“ a zdá sa im doslova opojné. Zrazu ním dokážu vyjadriť niečo, čo dovtedy nevedeli formulovať. Mať vlastnú vôľu vzbudzuje naozaj nevýslovný pocit šťastia. A keďže je skvelý a nový, deti využívajú túto možnosť prehnane často. Spolu so vzrastajúcim porozumením reči sa v dieťati prebúdzajú všetky možné túžby a očakávania, ktoré však ešte nedokáže dostatočne jasne vypovedať. Inými slovami, dieťaťu v hlave beží film, v ktorom sa ukazujú jeho očakávania, lenže tento film nevidí nikto iný. Ak sa odlišujú od vašich očakávaní, dvoj- či trojročné dieťa je nepredstaviteľne sklamané. Veď jeho očakávania sa teraz nenaplnia.
Riešením a zároveň umením je nepremeniť každú takúto situáciu na zápas o moc. Ak sa z každého jedla, z každého obliekania, každého ukladania k spánku a každého umývania zubov stane súbojom kto z koho, zvíťazí buď dieťa, alebo vy. Preto nemá zmysel dohadovať sa s trojročným dieťaťom. Možno ste práve na návšteve u svokrovcov, ktorí sa nazdávajú, že dieťaťu neslobodno stále ustupovať, a vy by ste im radi ukázali, kto je pánom situácie. Nerobíte tak však nič iné, len sa pustíte do boja o moc, ktorý dieťaťu škodí.

Lepšie urobíte, ak svokrovcom pripomeniete, že rozhodujete takmer o všetkom, čo sa týka dieťaťa. Veď práve vy určujete, kde má byť, čo dostane jesť a v ktorej posteli spáva. Vysvetlite: „Je to len prechodné obdobie“ a hľadajte také riešenie situácie, v ktorom zvíťazia všetci. Nájdite vhodný prístup a vyhnite sa zápasu o moc, pri ktorom sa každý dospelý nebezpečne rýchlo uchýli k sile.

Porazené dieťa
Ak dieťa znova a znova prehráva v boji s niekým, kto mu je nadradený, vzrastá v ňom zlý pocit. Naučí sa pritom len to, že užitočné je iba hrubé násilie. Ak prelomíte odpor dvoj- či trojročného dieťaťa, vyrastie z neho buď bojazlivý človek, ktorý sa sám v sebe poriadne nevyzná, alebo, naopak, človek taký nepoddajný, že proti nemu nebudete mať šancu. Budete celkom bezmocní a bez akejkoľvek autority. V skutočnosti nejde o nič iné, ako o vzťah dospelého a dieťaťa naplnený dôverou. Nie o nadradenosť!

Túto dôveru musíte teraz z roka na rok budovať tak, aby bola neotrasiteľná aj vtedy, keď si budete jedného dňa s dieťaťom rovnocenní.

Znamená to teda, že máte dieťa „nechať vyhrávať“? Odpoveď znie: nie. Určite sa dá na celú záležitosť pozrieť ináč. Veď nejde o súťaž, z ktorej vyjdú víťazi a porazení, a dieťa zatiaľ nemusí osvojovať si všetky nemilosrdné pravidlá života. Toto obdobie vnímajte skôr ako slalom. Cieľom je, aby ste sa bezpečne vyhli prekážkam a nevrazili do každej bránky, na ktorú natrafíte.

Hádky o tom, kto rozhoduje, sú celkom zbytočné. Dieťa dobre vie, kto je doma pánom. A vašou úlohou je byť dobrým pánom.
Viac sa dozviete v novinke Ako prežiť škôlku.
Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách

Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách

15. 07. 2020
Vďaka postupným vysvetleniam a žartovnej grafike porozumiete vede, technike a technológiám rovnako ľahko, ako ste sa naučili abecedu. Vyšla fantastická encyklopédia, vďaka ktorej pochopíte ako funguje veda a technológie. Volá sa Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách, má vyše 300 strán a je plnofarebná. Vyšla vo vydavateľstve Ikar.

„Kniha sa venuje napríklad vesmíru. Zrozumiteľne vysvetlí, prečo máme zatmenia, príliv a odliv, zemetrasenia alebo prečo sa striedajú ročné obdobia. Mladým biológom priblíži zaujímavosti z genetiky, fotosyntézu. Dozviete sa rozdiely medzi digitálnymi a analógovými zariadeniami, medzi ultrazvukom a infrazvukom, alebo ako vznikajú ilúzie v púšťach,“ tvrdí prekladateľka Martina Cabadová.
Kniha Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách pomáha rozvíjať zručnosti z oblasti vedy, techniky, technológií a matematiky. Je síce určená mladým, ale pokojne si v nej budú s radosťou a zatajeným dychom listovať aj dospelí.
V kapitole Život sa dozviete všeličo o bunkách, tkanive, pľúcach a dýchaní, o krvi a srdci, ale tiež o vnemoch, reakciách a boji proti infekciám.
Druhá kapitola Hmota sa venuje energii, kovom, chemickým prvkom, plynom...ale to všetko z takého zaujímavého uhla pohľadu, že budete mať radosť z listovania 
Tretia kapitola Energia vás zavedie do elektrárne, povie ako sa správajú motory, ako sa vytvárajú farby, elektrický prúd, či magnetizmus.
Piata kapitola približuje Sily, čiže trenie, ťah, rýchlosť a akceleráciu, gravitáciu aj let.
Šiesta kapitola Zem a vesmír naučí vás i vaše deti všeličo o atmosfére, ročných obdobiach, počasí, kolobehu vody, ale aj o planétach platňovej tektonike, či ako vznikajú skameneliny.
Encyklopédia Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách je úžasným výletom do sveta vedy cez jednoduché a zrozumiteľné texty, ilustrácie, grafy a nákresy, ktoré vám pomôžu všetko si dať do súvislostí.
V závere nájdete aj slovník pojmov, ktorý vás priučí ešte čosi naviac. „A kniha je cenná najmä vďaka praktickým pokusom. Cez ne si deti poznatky môžu vyskúšať v praxi a ešte sa môže naučiť niečo navyše. Môžu si vytvoriť včelí hotel alebo zostrojiť robotickú ruku,“ dodáva prekladateľka Martina Cabadová.
Jeden-dva-TRI

Jeden-dva-TRI

04. 07. 2020
Hravé učenie pre deti. Nová kartová hra Jeden-dva-TRI!

Práve vyšla nová kartová hra, ktorú vytvorila Slovenka PaedDr. Martina Totkovičová, ktorá má bohaté skúsenosti s deťmi, vyučovacím procesom a dobre vie, čo funguje. Ak teda chcete, aby sa vaše deti zabavili a pritom aj niečo naučili, vyskúšajte novú hru Jeden-dva-TRI!

Má jednoduché pravidlá, obsahuje matematické úlohy a hlavolamy. Hra rozvíja schopnosť logického uvažovania, precvičovanie pozornosti, využívanie pravej aj ľavej hemisféry.

Každá karta v balíčku je jedinečná, Charakterizujú ju TRI vlastnosti a to postavička, výška, farba trička a vzor na tričku.
Čiže na kartách nájdete tri postavy – Alicu, Bena a robota Camosa.
Tri výšky sú skôlkar, školák a puberťák. Tri farby žltá, červená a zelená. A napokon tri vzory na tričku – plná farba, pásiky a bodky.
Sada obsahuje 81 hracích kariet a 3 karty s pravidlami. Správnosť výsledku si vieme okamžite overiť otočením karty.

Ako sa hrá Jeden-dva-TRI?
Spomedzi kariet vyberieme karty rovnakej farby. Tých je 27. Po zamiešaní všetkých kariet na stôl vyložíme 9 kariet.
TRI je trojica kariet, pre ktorú platí, že každá z jej vlastností: postavička, výška a vzor na tričku, je buď u všetkých kariet rovnaká, alebo naopak, u každej iná.
Ak hráč nájde trojicu, zakričí TRI. Karty si odloží bokom na svoju kopu a karty na stole sa doplnia do počtu 9.
Ak sa nikomu medzi 9 vyloženými kartami nedarí nájsť TRI, pridáva sa ďalej po karte, pokým TRI niekto neobjaví.
Cieľom hry je nájsť čo najviac takých trojíc.
Na zelených kartách zo strany násobilky sú TRI druhy hlavolamov – zápalkové hlavolamy, algebrogramy a geometrické IQ hlavolamy.
Hru Jeden-dva-TRI môžete rôzne variovať a karty využiť aj na hranie iných známych hier. Napríklad Hádaj kto?, Vojna – berie silnejší ap.

Pozrite si video:Kartovú hru Jeden-dva-TRI prináša učebnicové vydavateľstvo ABCedu.sk. Autorkou hry je PaedDr. Martina Totkovičová, PhD., ktorá okrem iného učila matematiku a informatiku.
„Vo svojich desiatich rokoch som začala vnímať matematiku ako fascinujúcu vedu plnú nejasností a výziev, keď som začala navštevovať experimentálnu triedu prof. Milana Hejného. Jeho neštandardný prístup k vyučovaniu matematiky, kladenie premyslených otázok na ktoré nikdy neponúkal štandardné odpovede ma priviedli k mojej druhej vášni – didaktike matematiky,“ tvrdí M.Totkovičová.
Od roku 2012 sa venuje tvorbe a písaniu pracovných zošitov a učebníc (prevažne) z matematiky. Základom sú dlhoročné skúsenosti spojené s učením tohto predmetu.
„Mojim cieľom je pripravovať atraktívne pracovné zošity a učebnice s úlohami, ktoré podnecujú diskusiu a vedú nielen žiakov k tvorivosti a kritickému mysleniu,“ dodáva.
PODPORTE realizáciu ďalších nápadov zakúpením hry Jeden – dva – TRI vo vyššej cene. Pomôžete vydavateľstvu aj ďalej tvoriť materiály rozvíjajúce hravé učenie pre vaše deti.
Hrady pre deti

Hrady pre deti

10. 06. 2020
Najkrajšie výlety pre rodiny s deťmi

Celkovo 50 krásnych výletov pre rodiny, pri ktorých strávite spoločne hodnotný čas, uvidíte nádherné zákutia a spoznáte históriu. Doteraz vyšli v sérii Výlety s deťmi knihy Bratislava pre deti, Bratislava a okolie pre deti, Tatry pre deti a teraz k nim pribudli dve novinky: Hrady pre deti a Trnava a okolie pre deti.
Stačí si zalistovať v knihe, vybrať trasu a vyraziť na cestu.

Hrady pre deti (Viera Poláková a Daniel Kollár)
V tejto knižke nájdete 25 najkrajších výletov po hradoch na Západnom Slovensku + nechýba ani maľovaná mapa špeciálne vyhotovená k tejto knižke.
Množstvo informácií, textov, fotografií a ilustrácií je ideálnym námetom na plánovanie rodinných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi. Súčasťou mapy sú nálepky jednotlivých hradov, ktoré si môžu deti lepiť do mapy. Kniha a mapa sú vložené do obalu a vytvárajú tak spolu jeden celok.

V knihe teda nájdete 25 hradov – od Bratislavského hradu a hradu Devín, cez Dračí hrádok, Červený Kameň, Branč, Korlátka až po Tematín, Gýmeš, či Oponický hrad.
Výlety k nim patria väčšinou medzi nenáročné trasy. Pri ich absolvovaní postupne navštívite aj mnohé iné zaujímavé miesta v bezprostrednom okolí hradov, na ktorých nájdete viaceré detské atrakcie.

Okrem základného opisu prístupu na hrad tu nechýbajú zaujímavosti súvisiace s jednotlivými hradnými miestami či povesti, ba priam rozprávky o živote na hradoch. Publikácia Hrady pre deti sa snaží byť tak trochu aj sprievodcom po hrade a jej cieľom je poskytnúť deťom a ich rodičom predstavu o lokalite ešte skôr, ako ju navštívia.
Každé predstavenie hradu začína úvodnou povesťou o ňom, pokračuje opisom hradu a úryvkami z jeho histórie i súčasnosti a končí rôznymi perličkami a zaujímavosťami z jeho prostredia.
Trnava a okolie pre deti

Trnava a okolie pre deti

10. 06. 2020
Trnava a okolie pre deti (Viera Poláková a Daniel Kollár)

25 najkrajších výletov v Trnave a jej okolí + maľovaná mapa.
Nájdete v nej množstvo textov, fotografií a ilustrácií – ideálny spoločník na plánovanie rodinných putovaní a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi.

Autorská dvojica Daniel Kollár a Viera Poláková sa snažila jednotlivé výlety spracovať zábavným a vizuálne zaujímavým spôsobom. Vybrala si miesta a atrakcie vhodné pre detské aktivity z pohľadu turistiky, bicyklovania, prehĺbenia vedomostí, hry a oddychu. Predstavuje zaujímavé zákutia okolia Trnavy vhodné na návštevu a trávenie voľného času a zároveň prehlbuje poznanie o javoch a skutočnostiach, ktoré nás tam obklopujú.

Hoci takmer na každé miesto sa dnes už dostaneme autom, autori odporúčajú predovšetkým pešie či cyklistické výletné trasy. Pritom v novinke Trnava a okolie pre deti nemôžu chýbať informácie o dĺžke, prevýšení či náročnosti týchto trás, treba však zohľadniť aj vek dieťaťa a jeho kondíciu. Ide väčšinou o spriemerované údaje a odporúčania, a tak prakticky každý výlet môže v prítomnosti rodiča absolvovať dieťa vo veku od troch do pätnásť rokov. Samozrejme, trvanie výletu sa dá skrátiť či predĺžiť podľa dispozícií dieťaťa a je len na rodičoch, akú alternatívu zvolia.

Milujeme túto „výletnú“ sériu pre rodiny s deťmi. Je o detskom objavovaní, snaží sa spojiť aktívny oddych a poznanie a priam „nabáda“ deti a ich rodičov navštíviť rôzne zákutia na Slovensku, o ktorých ste možno doteraz ani netušili.
Afrika z kufríka

Afrika z kufríka

10. 06. 2020
Zvieratká, ktoré skrotia vaše deti :)

„Deti dokážu byť veľmi divoké a občas aj naše prepracované výchovné praktiky zlyhávajú. Možno rodičom pomôže práve táto Afrika z kufríka, pretože výchovu necháte na zvieratká, ktoré sa divokosťou a spontánnosťou možno vyrovnajú niektorým deťom,“ usmieva sa autorka novej knižky Petra Gmucová.
Ak chcete svoje deti zabaviť s originálnym leporelom a pritom ich aj nenápadne niečo naučiť, vyskúšajte novinku Afrika z kufríka – v naozajstnom kufríku sa skrýva nádherné leporelo a navyše aj skrýša, kde si deti môžu uložiť rôzne vecičky.

V kufríku nájdete 11-člennú zvieraciu tlupu a napríklad opička hovorí deťom, že hračky si treba po sebe upratať. Leopard Leonard im zasa hovorí o tom, aký dôležitý je spánok a ťava Java, aký nevyhnutný je správny pitný režim.

„Keď deťom tieto múdrosti a rady poviete navyše imitujúc hlas leva, zebry alebo surikaty, pokojne sa môže stať, že vám deti čoskoro budú zobať z ruky“ dodáva Petra.

Prenosný kufrík s rozkladacím veršovaným leporelom je vymyslený ako spoločné čítanie najmenších s rodičmi. Vychádza z poznania, že malé deti obľubujú príbehy o zvieratách a rady sa učia napodobňovaním.
Každé zvieratko, ktoré dieťa spoznáva na safari, má teda určitú pozitívnu vlastnosť a na jej základe radí dieťaťu, ako si osvojiť potrebné návyky a vykonávať aj menej obľúbené činnosti.

Kufrík a leporelo Afrika z kufríka z edície Stonožka od vydavateľstva Ikar funguje ako harmonický celok, a to aj zásluhou pôsobivého dizajnu a ilustrácií z dielne mladej slovenskej výtvarníčky Kataríny Hutníkovej. „Niektorí si isto pamätáte takéto klasické harmonikové leporelá z detstva, ktoré dnes už veľmi často nevznikajú. My sme chceli dnešným deťom dopriať práve ten zážitok, ktorý sme mali aj my. Aby si z leporela mohli vytvoriť nejakú kulisu, napríklad na divadielko, alebo cestičku, prípadne si poskladať domček,“ dodáva Katka.

Celé leporelo má 1 a pol metra a vytvára súvislý pás celej africkej krajiny: môžete vidieť púšť, savanu, divokú džungľu.
A ešte jednu veci vám prezradíme...ale pssst, nikomu to nehovorte Autorky ukryli na jednotlivé strany rôzne drobnosti a detailíky, ako napríklad mäsožravá rastlina, ktorá sa práve snaží zožrať muchu. Alebo vtáčika kulika nílskeho, ktorý pomáha krokodílom udržiavať čistý chrup.

„Veríme, že Afrika z kufríka bude prinášať malým aj veľkým kopu zábavy. A rodičom prajeme veľa oddychu,“ odkazujú sympatické autorky Afriky z kufríka Petra Gmucová a Katarína Hutníková.
Na spadnutie

Na spadnutie

21. 05. 2020
Denník odvážneho bojka pokračuje. Je tu 14.diel

Séria Denník odvážneho bojka z pera Jeffa Kinneyho zabáva deti na celom svete už od roku 2007, kedy vyšiel prvé diel. Už vyše desaťročia sledujeme starosti a dobrodružstvá rodiny Heffleyovcov, či už v rodine alebo v škole, kam teda Greg nie veľmi rád chodí...veď ktoré dieťa? 
Teraz je tu 14.diel, v ktorej musí rodina Heffleyovcov ustáť neplánovanú rekonštrukciu. A ako to v ich rodine býva – najmä ak je nablízku smoliar Greg – bude to veľmi dobrodružné, zábavné a napínavé.
Napokon, prestavba a rekonštrukcia domu nie je nikdy zábava, no nie?
Vychutnajte si nový diel s názvom Na spadnutie.
Rodina Grega Heffleyho zrazu príde k nečakanému dedičstvu. Všetci sa tešili, výskali...teda Greg a jeho bratia Rodrick a Manny.
Keď sa človek dozvie o dedičstve, nemal by skákať od RADOSTI, lebo je to neúctivé voči zosnulému. Lenže nám DECKÁM to ešte nikto nepovedal .
Keď nás mama konečne utíšila, vyhlásila, že sa potrebujeme vážne porozprávať o tom, ako naše dedičstvo VYUŽIJEME.
Áno, Greg presne vedel, že chce super jachtu, na ktorej by brázdil moria a vyhrieval by sa na slnku. Rodrick chcel zasa autobus, v ktorom by sa jeho kapela mohla voziť na turné. A Manny si chcel za „svoje“ prachy kúpiť strašne veľa čokoládového pudingu...
Keďže hlavou rodiny je však žena , Gregova mama rozhodne, že nečakané dedičstvo dajú na prestavbu. Majú predsa šancu zlepšiť si bývanie.
Čoskoro sa však ukáže, že to nepôjde ako po masle. Objavia sa nečakané prekážky: prehnité drevo, pleseň aj nevítaní spolubývajúci – štvornohí, okrídlení a možno dokonca strašidelní. Greg a jeho rodina pomaly začnú pochybovať, či prístavba vôbec stojí za to. Keď sa prach konečne usadí, Heffleyovci zvažujú, či sa im oplatí zostať...
Alebo majú radšej utiecť do iného mesta?
14.diel série Na spadnutie sa odohráva od jednej marcovej nedele do júnového štvrtka, a poriadne sa zabavíte na každom jednom dni. Veď Greg má problém vôbec si upratať vlastnú izbu, nieto priložiť ruku k dielu, keď sa rekonštruuje dom! Jedna veselá príhoda strieda druhú. Občas dokonca ide o zdravie, či život, keď balansujete na streche... A to všetko dopĺňajú kresbičky samotného autora.
Úryvok z knihy Denník odvážneho bojka – Na spadnutie:
Zo strechy sa zosypali tehly a tesne minuli mojich RODIČOV, ktorí sa vyšli von pozrieť, čo má ten hluk ZNAMENAŤ.
Potom som si myslel , že už je KONIEC, lebo som si ani nevedel predstaviť, že by sa ešte NIEČO mohlo POKAŠĽAŤ. Ale pokašľalo sa.
V komíne si totiž spravili hniezdo OSY. Vysvitlo, že sa celý čas dostávali do domu ODTIAĽ. Teraz o hniezdo prišli a chceli sa POMSTIŤ.
Rozbehli sme sa do domu, ale žeriavnik nestihol včas zdrhnúť. Osy mu vleteli do kabíny a začali ho štípať. Pritom kopol do páčky, ktorou uvoľnil hák s VÍRIVKOU a tá prerazila STRECHU.
Ak mám byť úprimný, tak trochu mi ODĽAHLO. Vtedy mi už bolo NAOZAJ jasné, že nič HORŠIE sa už stať nemôže.
Encyklopédia kvízov Génius

Encyklopédia kvízov Génius

30. 04. 2020
Otestujte sa, či ste naozaj génius

Máte dobrý prehľad, vedomosti a všeobecné poznatky, ktoré hovoria o miere našej inteligencie? Tak sa skúste otestovať – práve vyšla fantastická Encyklopédia kvízov Génius. Hoci je určená pre deti od 9-10 rokov, dá zabrať aj dospelým a poriadne prevetrá vaše vedomosti.
Encyklopédia je rozdelená na 5 oblastí:
• Veda a technika
• Živočíchy a rastliny
• Zem a jej krajiny
• Dejiny a mýty
• Kultúra a šport

Na dvojstrane sú vždy malé fotografie, k nim krátky text a mimo v rámčeku sú všelijako poprehadzované správne odpovede. Takže vyberiete si tému, ktorá vám sedí...alebo si myslíte, že ste v nej dobrí 
Pozorne si preštudujete obrázky, fotografie a prečítate si krátke texty, ktoré sú pri nich. Tie vám pomôžu nájsť správnu odpoveď, ak by ste nevedeli podľa fotky.
Potom si pozriete rámček z označením Otestuj sa, kde sú tri úrovne – začiatočník, pokročilý a génius. Môžete začať tou najjednoduchšou a zvyšovať náročnosť – priraďujete odpovede k fotkám. Ak si chcete potvrdiť správnu odpoveď, nájdete ich v spodnej časti strany hore nohami, ale nepodvádzajte 
Okrem toho sú niektoré dvojstrany len informačné. Dozviete sa rôzne zaujímavé fakty a vysvetlenia k daným témam. Napríklad o vesmíre a Slnečnej sústave, pikošky o živočíchoch a rastlinách, či nečakané informácie o histórii alebo kultúre.
Najlepšie knihy pre deti na www.Stonozka.sk.
Napríklad, či poznáte hudobné nástroje a loptové hry. Podľa známych obrazov môžete hádať ich názvy a podľa fotiek slávne osobnosti.
Slávne zámky, hrady, stratené mestá – aj o tom sa dozviete v tejto encyklopédii.
Rozpoznáte na oblohe podľa rôznych typov oblakov, či sa blíži dážď, búrka, alebo nás čaká slnečné počasie? A čo štátne vlajky – viete ich priradiť k jednotlivým štátom? Prípadne na slepej mape určiť hlavné mestá?
Encyklopédia kvízov Génius ponúka viac ako 50 zaujímavých obrázkových kvízov, ktoré otestujú vaše vedomosti. Je to nielen zábava, ale mnohé sa naučíte...a možno zistíte, koľko zaujímavých veci ste ani netušili.
DLHÉ PUTOVANIE

DLHÉ PUTOVANIE

31. 03. 2020
Meno Emilie Dziubakovej je v ilustrátorskom svete pojmom, a určite zaslúžene. Krásne snové obrazy sa v tomto jedinečnom príbehu snúbia s talentom pútavého rozprávača Martina Widmarka a spoločne tvoria nezabudnuteľné umelecké dielo o dievčatku Lucii a chlapčekovi Adamovi žijúcich na protiľahlých brehoch šírošíreho jazera. Adam trávi všetok čas so psíkom Rufusom, ktorý je už ale dosť starý... V najťažších chvíľach spoznáš pravého priateľa, a preto sa Lucia bez váhania vydáva na strastiplnú cestu za Adamom. Umelecké dielo vás celkom opantá a unesie do ďalekého magického sveta.
ROK NA DEDINE

ROK NA DEDINE

31. 03. 2020
V poradí už štvrtá knižka zo série Rok, ktorá na dvanástich dvojstranách priblíži rôzne ročné obdobia a činnosti ľudí meniace sa na vidieku podľa počasia. V úvode sa malý čitateľ zoznámi s postavičkami, ktoré ho budú sprevádzať až do konca, kde naňho čaká interaktívna hra. Dozviete sa všetko podstatné ohľadom gazdovského dvora a starostlivosti o zvieratká. Deti si precvičia samostatný opis obrázkov či ucelených príbehov, čo rozvinie nielen ich reč, ale aj predstavivosť. Toto leporelo rozžiari ilustráciami ponuré dni celej rodine.
NA VRCHOL KOPCA

NA VRCHOL KOPCA

31. 03. 2020
Skvostná súhra jednoduchého ilustračného stvárnenia a posolstva hľadania vnútornej sily vyrovnať sa so stratou. Príbeh, ktorý chcete darovať nielen vlastným deťom, ale aj celej rodine. Chytí vás za srdce a už naň nezabudnete. Okrem pevného priateľstva pani Jazvecovej a kocúrika Lea, ktorý ju pravidelne sprevádza na prechádzkach, sa deti zoznámia aj s čarom a krásami prírody. Asi ešte nikto nezobrazil nezastaviteľný cyklus života jemnejšie a citlivejšie ako Marianne Dubucová. Majstrovské detské dielo, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej poličke.
DRAČIA POŠTA

DRAČIA POŠTA

31. 03. 2020
Knižka deti upúta od prvého okamihu pútavou obálkou, ale aj skrytou interaktívnosťou vo vnútri. Do role malého Alexa, ktorý doma našiel dráčika, sa poľahky, nebadane vcítite aj vy. Na jednotlivých stránkach nachádzate listy, ktoré Alex píše v snahe zistiť, ako sa o dráčika treba vlastne starať. Popusťte uzdu svojej fantázii a podvoľte sa autorkinej hre s predstavivosťou. A ak sa vám náhodou zazdá, že máte doma draka, bez obáv, už máte návod, ako sa oň postarať!
Miško a Brumko idú do škôlky

Miško a Brumko idú do škôlky

31. 03. 2020
Takmer každý rodič to pozná. Plač, protesty a prosíkanie, len aby sa dieťa úspešne vyhlo vstávaniu a odchodu do škôlky. Táto utešená knižka pre mladších čitateľov vysvetlí na ilustráciách a rôznych každodenných situáciách ako sa s počiatočnou škôlkarskou nechuťou statočne popasovať. Postavička chlapca Miška a jeho verného plyšového macíka Brumka im ukáže odvahu čeliť strachu z neznámeho a premeniť ho na radosť. Veď každá škôlka v sebe skrýva veľa zábavy a kamarátov. Stačí si len obuť prezuvky a vyraziť za dobrodružstvom!
NEZVYČAJNÉ POVOLANIA

NEZVYČAJNÉ POVOLANIA

31. 03. 2020
Literárno-umelecké vydanie príťažlivej knižky, ktorá pestrosťou ilustrácií priblíži a upresní rôzne nástroje a pomôcky potrebné napríklad pri pečení pizze, včelárení, výcviku psíka, pozorovaní hviezd alebo v iných zriedkavých povolaniach. Knižkou čitateľa autenticky sprevádza Andrej, ktorého celá rodina má netradičné povolania. Veď posúďte sami – jeho otec je paleontológ, mama úžasná kvetinárka s bohatou fantáziou, starký pracuje ako ochutnávač čaju a stará mama tlmočí posunkovou rečou. Zistite o týchto a ďalších nevšedných povolaniach viac!
ZÁZRAKY PRÍRODY

ZÁZRAKY PRÍRODY

31. 03. 2020
Spoznávanie zázrakov prírody je síce v karanténnom období trochu ťažšie ako za bežných okolností, ale stále nie nemožné. Určite nie s touto milou knižkou. Prostredníctvom výstižného textu a sprievodných ilustrácií sa oboznámite so 44 fascinujúcimi tajomstvami prírody. Ak máte doma malého zvedavca, vedzte, že táto knižka zaiste zodpovie väčšinu jeho otázok o podnebí, Zemi, moriach a oceánoch, rastlinách i zvieratách. Objavte na stránkach prírodné krásy a riaďte sa heslom: keď nemôžete ísť do prírody vy, nechajte prírodu prísť k vám!
Príhody psíka Huga

Príhody psíka Huga

31. 03. 2020
Príhody psíka Huga. Krásna detská knižka o tom, ako byť lepším

Hugo je psík - malý, trochu biely, trochu strakatý. Jemne namyslený, poriadne tvrdohlavý, ktorý si rád robí čo chce. Niekedy svojho pána Šimona poriadne neposlúcha, hoci ho veľmi ľúbi. V knižke Príhody psíka Huga sa však deti dozvedia o jeho živote oveľa viac. Najmä o tom, ako veľa sa Hugo naučí o živote na dvore so svojimi psími kamarátmi.

Život na psom dvore nie je pod psa
Hugo si na dvore nájde veľa kamarátov, ale aj psích nepriateľov. Každý psík je iný. Starý vlčiak Druid naučí Huga ako si vážiť starších. Nezbedný jazvečík Dodo ho vždy privedie do nejakej šlamastiky. Neznámy nováčik Bleki Hugovi ukáže, že nie vždy si psíky navzájom rozumejú okamžite. Niekedy to chce čas. Ale aj keď pochádzajú každý z inej oblasti, môžu nájsť spoločnú reč a možno sa aj spriateliť.
No neexistuje iba jeden dvor, ten na ktorom sa stane Hugo nepísaným vodcom. Sú tu aj iné dvory a psy, ktoré vôbec nestoja o kamarátstvo. A tak Hugo a jeho partia musia čeliť viacerým stretom so zlým bulteriérom Rafom, či s hrdou ratlíčkou Rebekou ale aj mnohými inými psími rasami.
V každom z mnohých príbehov o psej svorke a jej šéfovi Hugovi sa deti dozvedajú nejaké pekné posolstvo či ponaučenie. Snáď neprezradíme príliš, ak povieme, že na konci knihy sa dočkajú šťastného konca. Vďaka knihe sa deti dozvedia, ako si udržať kamaráta, ako sa neposmievať pomalším, ako neodsudzovať niekoho, kto je iný a možno hovorí inou rečou, ako potešiť starých a chorých, či ako sa neporovnávať s ostatnými.

Bude psia svadba?
Knižka Príhody psíka Huga od Michala Červeného je čiastočne autobiografická. Autor má doma psíka Huga, rovnakej rasy ako je ten knižný, a zažíva s ním rôzne dobrodružstvá. Práve tie ho inšpirovali k vytvoreniu knižného príbehu, ktorý budú milovať deti aj dospelí. A pozor! Psík Hugo, ten ozajstný, má aj vlastný instagramový účet. Knižku nádherne ilustroval Viliam Slaminka. Ak chcete vedieť, či Huga čaká na konci knižky svadba a akú nevestu si vyberie, musíte už siahnuť po tejto utešenej detskej knihe.
Zdraví papkáči

Zdraví papkáči

10. 12. 2019
Zdraví papkáči – 100 receptov a skvelé rady

Zdraví papkáči je výborná detská kuchárka, v ktorej nájdete viac ako 100 receptov od prvých príkrmov do 3 rokov + variácie jedál pre celú rodinu. Jednoducho, doma s láskou pripravené jedlo z poctivých surovín bude tým najlepším do detského bruška, verte tomu
Kniha ukrýva v sebe cenné rady a odpovede na otázky, ktoré sa vynárajú v hlave každej budúcej mamičky ešte pred príchodom dieťatka na svet. V takmer 300 stranovej publikácii nájdete okrem receptov, ktoré pochádzajú z kuchýň odborníkov na výživu, trénerov a tréneriek, ktorí sú doma zároveň aj rodičmi: napríklad Mirka Luberdová, Denisa Lipovská, Lea Vršecká či Tina Zlatoš Turnerová. A je tam aj „postreh špióna“ - cenné informácie súvisiace s receptom a benefity použitých ingrediencií od našej odbornej garantky knihy RNDr. Barbary Svieženej, PhD.
Kniha ponúka návod „ako na to“, aby sa spoločne najedla celá rodinka. Lebo deti nie vždy chcú papať to, čo ich dospelí rodičia. Variáciu receptu pre dospelákov nájdete označenú v rámčeku „nech sa naje celé rodina“.
Či už chcete pripraviť chutnú polievočku, neodolateľné hlavné jedlo bez mäsa alebo chutný snack na výlet, všetko nájdete prehľadne rozdelené do jednotlivých kategórii a v časovej súslednosti zoradené podľa veku dieťatka.

Cenné rady
V hlave sa vám vynára myšlienka ohľadom alergénov a nevhodnosti jednotlivých ingrediencií? Autorky sa v knihe snažili myslieť naozaj na všetko. Každý recept je označený aj z pohľadu alergénov – či už hľadáte niečo bez lepku, bez laktózy, vhodné pre vegánov či bez pridaného cukru, v knihe Zdraví papkáči určite nájdete.
Navyše každého rodiča iste poteší tabuľka zavádzania potravín, aby ste dieťatku dopriali naozaj plnohodnotnú stravu, a tak mali pod palcom jeho zdravý vývin.
V unikátnej kuchárskej knihe Zdraví papkáči nájdete:

• jednoduché odporúčania pre správnu výživu dieťatka;
• presný návod, ako na prvé príkrmy;
• praktickú tabuľku zaraďovania potravín;
• rozsiahlu teóriu písanú špecialistkou na stravovanie detí s dlhoročnými skúsenosťami – RNDr. Barbarou Svieženou, PhD.;
• viac ako 100 chutných receptov (nielen) pre deti do 3 rokov;
• k detským jedlám aj verzie pre celú rodinu;
• návod ako by mal vyzerať vyvážený jedálny lístok dieťatka;
• odpovede na základnú otázku „Koľko je dosť?“
• návod ako na postupné zavádzanie rôznych druhov jedál počas prvých 2 mesiacov;
• tipy do kuchyne (výber potravín, kde nakupovať, ako uskladňovať, ako tepelne upravovať);
Cirkus Romána

Cirkus Romána

21. 11. 2019
Cirkus Romána. Knižka Zuzky Haasovej, ktorú môžu deti dotvoriť

Zuzana Haasová so sestrou Ivetou spolupracujú dlhé roky v Divadle Haaf. Zuzka píše divadelné hry a Iveta robí kostýmy. Ich nová spoločná knižka pre deti Cirkus Romána súvisí s týmto divadlom, najmä z tej vizuálnej stránky. Zuzana jedného dňa povedala Ivete: „Kresliť vieš, tak mi nakreslíš knihu.“
A tak Iveta začala maľovať, strihala a lepila a vznikal tvorivý proces, do ktorého zapojili aj ich deti.

Zuzka venovala knihu dcérke Romanke, ktorá jej robí najväčšiu radosť.
Cirkus Romána obsahuje nevšedné príbehy, ktoré sú však poučné. Stonožka Žoža, Had Karol, Hrošica Milka, Slimák Sabo, či Orol Ali.
Krásne koláže vytvorila technikou decoupage Zuzanina sestra, výtvarníčka Iveta Haasová, ale keďže kniha sa dotvára aj rukami malých čitateľov, miesto je tu aj pre ich diela.

"Kniha je venovaná deťom, ale aj rodičom, aby viedli vzájomnú komunikáciu, aby sa deti zaujímali o javy a udalosti sveta. Je interaktívna, deti do nej môžu kresliť, vystrihovať, lepiť, mať ju ako príručnú detskú hru spojenú s čítaním. Je pre veľmi dobré deti, a deti sú všetky dobré," povedala o knihe Zuzka.

Knihu Cirkus Romána pokrstil Miro Jaroš, Zuzkina dcéra Romanka a dvojtýždňové mláďa sovičky plamienky driemavej. Prišla sa pozrieť aj tretia sestra Monika Haasová, známa Bambuľka. „Ivetka knižku ilustrovala naozaj nádherne,“ tešil sa Miro Jaroš. „Najprv nakreslila zvieratká, potom ich poukladala na pripravené pozadia a nanovo sa fotili. Je za tým veľa práce a určite sa vyplatila.“

Deti z ilustrácií môžu vypozorovať, akým spôsobom sú urobené. V knižke Cirkus Romána nájdu farebné papiere, z ktorých si potom môžu vystrihnúť a nalepiť vlastnú ilustráciu. Posledná rozprávka je totiž zámerne bez ilustrácií a tak majú deti o zábavu postarané. Môžu to urobiť samé alebo spoločne s rodičmi, a stráviť tak spoločné chvíle. Kreatívne a zábavne. Dotvoria a vymyslia si vlastnú rozprávku...
Psychológia pre milujúcich rodičov

Psychológia pre milujúcich rodičov

29. 10. 2019
Psychológia pre milujúcich rodičov. Ako mať šťastné bábätko?

Snom a túžbou nás, rodičov, je mať šťastné a spokojné dieťa. Niekedy sa nám to pri výchove darí menej, inokedy viac. Ak máte nejaké pochybnosti a chýbajú vám informácie ohľadom prvého roka života bábätka, odporúčame túto skvelú knihu.
Čo ponúka kniha Psychológia pre milujúcich rodičov?

Množstvo praktických tém, ktoré riešia mamičky hneď po narodení bábätka.
Nechať dieťa plakať, alebo ho brať hneď do náručia?
Koľko a ako bábätko stimulovať?
Čo robiť, aby dobre spalo?
Čo prežíva bábo?
Čo ho stresuje?
Ako mať múdre dieťa?
Čo je najdôležitejšie v prvom roku pre to, aby sme dieťatku postavili základy pre šťastný život?

Aj na tieto otázky odpovedajú tri odborníčky - Jana Bašnáková, Eva Vavráková a Jana Zemandl. Prakticky, konkrétne a autorky dávajú tipy, ako reagovať, čo robiť a ktoré kroky sú najlepšie, aby bolo vaše dieťa naozaj v pohode.
Napríklad hneď v prvej kapitole sa dozviete tipy, ako reagovať, aj je vaše bábo nepokojné, plačlivé alebo fakt náročné.
V ďalšej kapitole si prečítate o rôznych mýtoch – mýtus o prdíkoch, syndróm trasenia dieťaťom, príčiny nadmerného plaču ap. Výborný je Zoznam na prežitie – 10 trikov, ako byť v pohode s nadmerne plačúcim bábätkom.
Veľmi zaujímavá je kapitola o spánku – aké sú vlastne spánkové cykly dieťaťa? Spí letné a zimné dieťa inak? Ako na to, aby dobre spalo?
Na záver každej kapitoly dostanete Rýchlokurz pre zaneprázdnených rodičov. Pár postrehov a tipov, aby ste vedeli správne reagovať a vychovávať svoje dieťa tak ako túžite.
„O spánku sa síce píše veľmi veľa, ale zväčša len z pohľadu jednej kultúry. Píše sa, kedy má bábätko zaspávať, kde a ako dlho má spať, kedy sa má prestať v noci kŕmiť, ako ho vytrénovať, aby prespalo celú noc. To všetko pre jeden cieľ – aby malo zdravý, kvalitný spánok. Väčšina z týchto jasných rád však zabúda na to, že spánok nie je len fyzická potreba,“ tvrdia autorky.
Ponúkajú dokonca spánkový tréning – 6 dôvodov, prečo neodporúčajú tzv. vyplakanie. Alebo či spať s bábätkom v spoločnej posteli.

„Mnohé informácie, ktoré kolujú mediálnym priestorom, sa nám však zdali príliš zjednodušené, často jednostranné a povrchné. Ako výskumníčky sme vedeli, že realita je oveľa zložitejšia než jednoduché rady typu – „keď ju budeš brať na ruky, rozmaznáš ju“. Bolo pre nás prirodzené obrátiť sa namiesto nich na kvalitné zdroje z vývinovej psychológie, odborné knihy a vedecké články,“ vysvetľujú autorky, prečo vznikla kniha Psychológia pre milujúcich rodičov.
Krátka ukážka z knihy Psychológia pre milujúcich rodičov:
Nosenie detí a plač
V osemdesiatych rokoch sa dvaja kanadskí výskumníci, Urs Hunziker a Ronald Barr, rozhodli inšpirovať tradičnými kultúrami z africkej Botswany a preskúmať, či môže jednoduchá zmena správania rodičov znížiť množstvo preplakaných minút bábätiek počas dňa. V pôrodnici oslovili približne stovku prvorodičiek a náhodne ich rozdelili do dvoch skupín. Obom z nich vysvetlili, že skúmajú, ako bábätká reagujú na rôzne druhy stimulácie. V skutočnosti ich však zaujímalo najmä to, či budú bábätká plakať menej, ak ich budú rodičia počas dňa častejšie nosiť. Všimli si totiž, že mnohé komunity, ktoré stále žijú podobným spôsobom života ako kedysi lovci a zberači, nosia svoje deti takmer nepretržite. V západných krajinách sa medzi telo bábätka a mamu či otca stavia množstvo prekážok – postieľky, detské sedačky, polohovacie ležadlá. Výskumníci si všimli tiež to, že v týchto tradičnejších kultúrach bábätká menej plačú. Preto polovici čerstvých rodičov rozdali detské nosiče a poprosili ich, aby v nich svoje bábätká nosili hocikedy, keď sa im to bude počas dňa hodiť. Druhá polovica rodičov slúžila ako kontrolná skupina. Zároveň poprosili všetky rodičovské páry, aby od tretieho do dvanásteho týždňa veku bábätiek v určené dni podrobne zapisovali, čo bábätká robia: koľko spinkajú, koľko sa dojčia, a najmä, koľko minút denne mrnkajú, či plačú.
Keď porovnali rodičovské denníky nosiacej skupiny s kontrolnou, zistili, že nosené bábätká plakali a mrnkali výrazne menej. Najviditeľnejšie zmeny sa udiali večer – nosené deti plakávali v šiestom a ôsmom týždni oproti menej noseným až o polovicu menej. „Nosiaca“ skupina mala deti v náručí alebo nosiči v priemere takmer štyri a pol hodiny denne, čo je o približne hodinu a trištvrte denne viac ako kontrolná skupina. Možno sa vám to nezdá ako veľký absolútny rozdiel, ale ak tento údaj prepočítame na percentá, deti z experimentálnej skupiny strávili na tele rodiča o takmer 40 percent viac času ako deti z kontrolnej skupiny.
Prečo nosenie spôsobilo také výrazné rozdiely v množstve plaču bábätiek? Hunziker a Barr sa domnievajú, že dôležité bolo to, že rodičia dopriali bábätkám svoju blízkosť, ktorá znižovala ich nepokoj. Časté nosenie bábätka počas dňa – a to nielen vtedy, keď už plače, ale ako súčasť bežnej starostlivosti kedykoľvek – môže zároveň dopriať rodičom príležitosť lepšie si ho všímať a naučiť sa rozpoznať jeho potreby ešte skôr, ako prerastú do väčších problémov a dieťa začne byť veľmi podráždené.
Napríklad, ak je bábo hladné, najprv to môže dávať najavo nenápadne. V prvej fáze kriví tváričku, otvára pusinku, krúti hlavou z jednej strany na druhú alebo zhora nadol. Hlad sa zintenzívni a stále žiadna odozva. Nasleduje druhá vlna: pohyby rúk a nôh sú trhanejšie, bábo mrnká, potí sa, ohýba chrbátik. Keď sme blízko, všimneme si jeho signály skôr a nehrozí, že príde tretia vlna. Plač. V panike a z plných pľúc.
Mnohí ďalší výskumníci, ktorí si podrobne posvietili na detský plač, tieto závery potvrdzujú. Na väčšinu bábätiek „fungujú“ všetky metódy, pri ktorých rodičia doprajú bábätkám blízkosť a dostatok telesného kontaktu. Celkom obyčajné dojčenie je napríklad taký malý zázrak. Vďaka hormónom, ktoré sa počas neho vyplavujú, sa mama a bábo navzájom zosynchronizujú: spomalí sa im tep, uvoľnia sa svaly, klesne hladina stresových hormónov v krvi. (Mimochodom, nie je dôvod, aby ste si takýto príjemný zážitok nedopriali aj vtedy, keď kŕmite bábo fľašou, napríklad tým, že pritom budete v tesnejšom telesnom kontakte.) A ďalšie skvelé pomôcky? Nosenie, spievanie, hojdanie, kontakt koža na kožu, masáže, či jemné dotyky, sprevádzané upokojujúcimi zvukmi a očným kontaktom.
Viac o detskom plači a čo robiť pri nadmernom plači nájdete v knihe Psychológia pre milujúcich rodičov.
Snehová sestra

Snehová sestra

24. 10. 2019
Nádherný adventný príbeh Snehová sestra

Knižný klenot ako stvorený pod stromček. Už keď ho vezmete do ruky a začnete listovať, začnete sa usmievať a cítiť úžasne. Príbeh Snehová sestra osloví a dojme každého a navodí správnu vianočnú atmosféru. A nemusí to byť len dieťa, ale aj dospelák...

Julianova staršia sestra Juni ochorela a odišla. Áno, už nie je medzi nami, zomrela... Celá rodina je ponorená do hlbokého smútku, ktorý sa stal súčasťou ich života. Nevedia sa z neho vymaniť. Štedrý večer sa blíži a Julian sa márne snaží presvedčiť rodičov, aby začali s prípravou Vianoc, ktoré sú preňho najkrajším dňom roka.
Vôňa perníkov a mandarínok, praskanie ohňa v kozube a blikotavé svetlo sviečok. Toto miluje, ale tento rok to zdá sa bude iné. Rodičia sa zmenili na tiene niekdajších rodičov, stratili životnú radosť, fantáziu, družnosť a schopnosť počúvať...

Julian sa však pred Vianocami na plavárni zoznámi s Hedvigou, ktorá sa stane jeho najbližšou priateľkou. Červenovláska so zelenými očami je nesmierne zhovorčivá, priateľská a miluje Vianoce. Pozve Juliana na horúcu čokoládu do svojho vianočne vyzdobeného domu, kde každá izba dýcha nezabudnuteľnou žiarivou atmosférou umocnenou snehovými vločkami za oknom. Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť...

Snehová sestra je adventný príbeh vyrozprávaný v 24 kapitolách, ktorý citlivo a poeticky približuje ducha Vianoc. Tento prekrásny príbeh vás možno rozplače, no zároveň prináša aj nádej. Ukazuje, ako sa možno vyrovnať s odchodom milovaného človeka. Podobné príbehy píše sám život, sú plné melanchólie, smútku a srdečnosti. Je to kniha ako stvorená na predvianočný čas a prípravu na Vianoce.

Začítajte sa do nádherného príbehu Snehová sestra:

Porozprávam ti príbeh o Hedvige. O tom, ako sa stala mojou najlepšou priateľkou a ako som ju stratil. A o mojej sestre Juni, ktorá už nie je medzi nami, no aj tak je ešte vždy so mnou.
Hedvigu som prvýkrát uvidel, keď pritláčala nos na okno plavárne. Najskôr som zbadal len ten nos. A veľmi veľa pieh, keďže ho mala nimi celý posiaty. Stála z vonkajšej strany, sama, a pozerala dovnútra. Snežilo. Vločky jej padali na čiapku, na červené vlasy, čo jej spod nej trčali, aj na hrubý vlnený kabát, ktorý mala na sebe a mimochodom, tiež bol červený a žiaril ako kostým trpaslíka.
Plával som už hodnú chvíľu. O tomto čase som plával často, skoro každý deň.
Tam a späť v bazéne. Viac pod vodou ako nad hladinou, vynoriac hlavu na každý druhý záber, aby som sa nadýchol a potom zasa vydýchol pod vodou. Páčil sa mi ten rytmus. Hore, nádych, záber, dole, výdych, záber. Kým som plával, nemusel som myslieť na nič iné, len na dýchanie, zábery a vodu. Navyše som sa postupom času celkom slušne vypracoval. Pretože keď plávaš každý deň, je jasné, že plávaš čoraz rýchlejšie. Pri každom ďalšom pokuse som sa zlepšil o pár desatín sekundy.
S plávaním som začal iba kvôli Johnovi. Bol mojím najlepším priateľom a keďže ani jeden z nás nemal rád futbal, začali sme plávať. A mimochodom, v to popoludnie, keď sa zjavila Hedviga, tam bol aj on.
Prišiel chvíľu po mne. Pamätám si, že stál na kraji bazéna a triasol sa. Pozeral na vodu, akoby sa bál do nej skočiť. Priplával som k nemu, vytiahol som sa z bazéna a stal som si vedľa neho.
„Ahoj,“ povedal John.
„Ahoj,“ odpovedal som.
„Je studená?“ opýtal sa.
„Trošku,“ odvetil som. „Asi tak ako obyčajne.“
„Okej,“ povedal John.
„Vonku je chladnejšie,“ skonštatoval som.
„Áno,“ súhlasil John. „Sneží.“
„Hej,“ pritakal som.
„Ale včera snežilo viac,“ povedal John.
„Áno,“ odvetil som. „Asi áno.“
„Hej,“ ubezpečil ma John.
„Áno,“ uzavrel som.
16.07.2020 Viac

Re: Deti a sport

margitazvoncek

Ja som naše dieťa teraz prihlásila na hádzanú. Máme to kúsok a určite by som chcela ...

16.07.2020 Viac

Re: eshopy

margitazvoncek

Tu teda nesbíráš body ale často tam majú zaujímavé zľavy hlavne na topánky ale aj ...

16.04.2020 Viac

Re: SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA ...

keilayh

Dala by som do súkromnej iba vtedy ak by nebolo miesto v štátnej, príp. ak by som ...

03.07.2019 Viac

Re: Piatok trinásteho

mechanis

Tak horoskopy su celkom dobre https://horoskopy.pozri.sk jasne iba pre zabavu ale ...

03.07.2019 Viac

Re: Dobre recepty

mechanis

Toto je celkom zaujimave a aj chutne https://recepty.pozri.sk/recept-pyre-z-cervenej-sosovice-514 ...

03.07.2019 Viac

Re: Čo robiť s deťmi, ked vonku ...

mechanis

Ked je zle pocasie https://pocasie.pozri.sk existuje veľa sposobov ako deti zabavit ...

16.06.2019 Viac

Re: voľný cas

siminia

Behať sa dá v pohode aj doma, keď nie je čas venčiť sa v parku .. Nejaký lacnejší ...

15.06.2019 Viac

Re: Cvičenie

zuzkia

Na spevnění svalstva není vůbec špatný veslovací tenažér. Hodně se píše o rotopedech, ...

26.03.2019 Viac

Re: Kozmetika Avon a Oriflame

LuciaLuciaM

Ja teda Oriflame moc nepoužívam, ale čo som si od nich fakt obľúbila, sú tieto laky: ...

08.03.2019 Viac

Re: Skvelé oblečenie

LuciaLuciaM

Ja veľmi rada nakupujem v Bonprixe: https://www.letakytentotyzden.sk/bonpri ... 19?page=11, ...

332581x Viac

LEN TAK POKECAT

ivetka1980
123498x Viac

BIELA LISTINA

logorejka
114821x Viac

Diéta

swedulka
66891x Viac

Kikusova

JUANET
37017x Viac

Vianoce

melindi
37015x Viac

Wellness

melindi
36541x Viac

Silvester

Jajus345
24396x Viac

Nakupne maniačky

keilayh
22246x Viac

REFERENCIE

fredina
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť