Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Úrady - Čo ďalej po MD?-poradťe

od sandras » Str Sep 22, 2010 4:40 pm

ivustek, asi to tak myslela, že ukončí PP dohodou (ludovo povedané, da si ona výstup)

pozerala som to a v podmienkach nároku na podporu v nezamestnanosti nie je nič písané o tom, ako má byť prac. pomer ukončený.
Podmienkou je platenie poistného počas 3 rokov za posledné 4 roky.
Teraz sa čas strávený na MD/RD do tohto obdobia započítava, takže ak mamička skončí PP po 3-ročnej materskej, tak nárok na podporu mať bude.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od martinka74 » Str Sep 22, 2010 6:01 pm

No kocky to ste ma potesili,lebo mi hrozi ze sa nebudem po materskej mat kam vratit, tak aspon budem dostavat podporu.Inak takto je to spravodlive,preco by som na nu nemala mat narok ,ked som pred materskou odrobila 10 rokov vkuse.Viem vsak ,ako ste pisali ,ze to tak nebolo ,ze baby ktore vysupovali s prace po materskej nemali narok na nic.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

od martinka74 » Str Sep 22, 2010 6:06 pm

Babenky a este jednu vec som sa chcela spytat ,ci neviete poradit.Maly bude mat 3 rocky 6.2.2011 ale do skolky mi ho vezmu az od septembra,da sa nejako predlzit materska,kam sa treba obratit.
Naposledy upravil martinka74 dňa Str Sep 22, 2010 6:16 pm, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

od sandras » Str Sep 22, 2010 6:14 pm

martinka74 píše:to tak nebolo ,ze baby ktore vysupovali s prace po materskej nemali narok na nic.
v prípade, že ich zamestnávatel prepustil, mali narok na 2-mesačné odstupné ... na nič iné nárok nemali :(

A ak náhodou ukončili PP dohodou, nemali narok ani na to odstupné
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od sandras » Str Sep 22, 2010 6:19 pm

martinka74 píše:Babenky a este jednu vec som sa chcela spytat ,ci neviete poradit.Maly bude mat 3 rocky 6.2.2012 ale do skolky mi ho vezmu az od septembra,da sa nejako predlzit materska,kam sa treba obratit.


martinka, v tomto prípade by som volila tzv. predlženú materskú

pojdeš na UPSVAR a nahlásiš tam, že sa budeš celodenne starať o dieťa do 6 rokov. Potom to ešte oznámiš na Sociálnu poisťovňu a na Zdravotnú poisťovnu. Možeš byť s malým normálne doma, ale nebudeš mať nárok na RP. No štát ti bude platiť odvody do ZP a SP. Za február ešte dostaneš plný RP (vyplatený v marci). Pozor, pri tejto "predlženej materskej" nesmieš pracovať ani na dohodu (ale zakony sa možu meniť, takže si to treba sledovať, ako to bude v tom februári)

V prípade, že by si šla na Úrad prýce, mala by si nárok na podporu v nezamestnanosti, avšak musela by si si aktívne zhánať prácu, hlásiť sa tam každe 2 týždne, množu ťa posielať na konkurzy a tak ... a ak nemáš maleho kam davať, asi by bolo lepšie zhanať si prácu na vlastnú päsť od septebra, ked pojde maly (predpokladám) do školky.

Ešte doplním, ak by si bola zamestnaná, tak by si sa musela dohodnúť na ten čas so zamestnávatelom na neplatenom volne.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od martuskab » Str Sep 22, 2010 8:39 pm

sandras píše:
martuskab píše:
sandras píše:
martinka74 píše:Ja som zase pocula ,ze mamicky po MD nemaju narok na podporu,ked si minimalne rok pocas materskej neplatili dobrovolne pripoistenie do socialky.Takze nahlasit sa treba na UP ,ale nepobera sa nic.


toto už nie je pravda, novy zákon platí od februára a teraz sa mamičkám čas na MD a RD ráta a maju na podporu nárok, ak ich zamestnávatel po RD prepustí

A môže byť výpoved dohodou? My sme sa sťaovali a preto sa vrátiť do pôvodnej práce nemôžem, dochádzať 270 km je trošku moc :roll: .


no to presne neviem ... musíš sa spýtať na Urade práce
skúsim zistiť

Ďakujem za radu.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1858
Registrovaný: Uto Sep 23, 2008 10:24 pm

od martinka74 » Str Sep 22, 2010 10:27 pm

Dakujem Sandras,je fakt dobre ,ze sa niekto tak vyzna a vie poradit,ano som este zamestnana,len neviem ako to u nas v praci bude.Tak sa opytam sefa.Viem ,ze by bolo problematicke behat po konkurzoch alebo chodit na kurzy.Tak este raz velmi pekne dakujem za radu,skusala som sa aj nejak dohodnut v skolke,ale ze oni nemozu maju plny stav atd. a pripada mi chore dat 400E za sukromnu skolku ked mozno tolko zarobim ,lebo nie som na plny uvazok a minimalne 200E miniem na benzin.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

od sandras » Štv Sep 23, 2010 7:05 am

martinka, bola som v podobnej situácii pred rokom a nakoniec som to vyriešila tak, že som syna dala do školky 2,5-ročného, lebo u nas v školke tiež počas roka pre plný stav neberú. Velmi som chcela byť s ním doma do 3 rokov, ale nedalo sa a syn našťastie zvládol školku na jednotku. Ja tiež zarobím aku učitelka okolo 500€ a z toho platiť opatrovatelku nehrozí ...

ale možeš skúšať sa tam opýtať, niekedy deti v školke chorlaveju alebo sa rodičia presťahujú a miesto sa uvolní aj počas roka a dieťy by ti mohli vziať.

Ak maš zamestnávatela solídneho, nemusíš hned rozväzovať prac. pomer, možeš skúsiť to neplatené volno, kedže tebe by odvody platil štát, zamestnávatela to nič nestojí ... ale nemusí ti to umožniť, je to jeho dobrá vôla ... vyskúšaj :wink:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od martinka74 » Štv Sep 23, 2010 8:59 am

V skolke sme skusali aj predtym sa pytat,povedali ze ak je dieta mladsie ako 3 roky ,tak ho nezoberu,lebo od statu by ne neho nedostavali dotacie.

Ja mam super zamestnavatela,tak to neplatene volno by nemal byt problem.Tak uvidime ako to nakoniec cele dopadne.


Este raz dakujem velmi pekne za vsetky dobre rady.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

od inguli » Štv Sep 23, 2010 10:04 am

martinka74 píše:V skolke sme skusali aj predtym sa pytat,povedali ze ak je dieta mladsie ako 3 roky ,tak ho nezoberu,lebo od statu by ne neho nedostavali dotacie.

Ja mam super zamestnavatela,tak to neplatene volno by nemal byt problem.Tak uvidime ako to nakoniec cele dopadne.


Este raz dakujem velmi pekne za vsetky dobre rady.

martinka ja som tiez na neplatenej dovolenke cely treti rok...som robila v HU a odtial treti rok je len nejakych 70 eur na dieta materska tak som sla na neplatenu dovcu a beriem zo slovenska tych 165 e :wink:
ale samozrejme je to ine kedze ja som takto od dvoch rokov do troch a potom asi nezamestnana :(
a to mi v maji na konci skonci materska a teiz az od sept.moze ist maly do skolky :(
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2132
Registrovaný: Uto Sep 09, 2008 9:56 pm

od sandras » Štv Sep 23, 2010 4:21 pm

ano, toot je obrovský problem

totiž, je to tak, že štátne školky patria pod rezort školstva a sú financované a aj pracujú na školské roky. Páni poslanci a ministri tam hore si asi neuvedomujú, že nie každé dieťa zvládne nástup do školky pred 3. narodeninami a ani nie každá školka takéto maličké deti berie. Jasle v menších mestách dávno zrušili ... A ked ma dieťa narodeniny niekedy na jar, tak je to obrovský problem, lebo mamine skončí RD a dieťa do školky vyzmú najskor v septembri. Aj keby školka mala miesto, dieťa nevezme, lebo nan už nedostanú dotácie :roll: Slovenské Kocúrkovo ... Mamina musí nastúpiť do roboty, lebo jej skončila RD - ale dieťa nemá kam davať, lebo štátna školka ho nevezme, na súkromnú školku alebo opatrovatelku nezarobí. Babičky pracujú dlhšie - predlžuje sa odchod do dochodku, teda ani tie nemožu fungovať.

Ak matka da dieťa do školky pred 3. narodeninami, okamžite nemá nárok na rodičovský príspevok - další problem, kolko takýchto maličkých detí zvládne bezproblemovo adaptáciu behom týždna a hned celodenný pobyt??? 10 - 20 - 30% ??? A mama ma doma sedieť zadarmo, kym sa dieťatko zadaptuje??? Prečo to nemože byť napr. tak, že ak je dieťa v školke na 4 hodiny, tak mama by dostala aspon polovičku RP ...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od martinka74 » Štv Sep 23, 2010 4:32 pm

Este raz dakujem velmi pekne za vsetky dobre rady.[/quote]
martinka ja som tiez na neplatenej dovolenke cely treti rok...som robila v HU a odtial treti rok je len nejakych 70 eur na dieta materska tak som sla na neplatenu dovcu a beriem zo slovenska tych 165 e :wink:
ale samozrejme je to ine kedze ja som takto od dvoch rokov do troch a potom asi nezamestnana :(
a to mi v maji na konci skonci materska a teiz az od sept.moze ist maly do skolky :([/quote]

A ty si v HU este stale zamestnana?Len si na dovolenke?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

od martinka74 » Štv Sep 23, 2010 6:39 pm

Moj Samuel by do skolky praveze velmi chcel chodit.Rozmyslali sme ,ze ponukneme aj nejake "sponzorske " keby im ,ako si pred tym pisala niekto odstupil.

Ja som ten horsi pripad,lebo nemame ani babky,len jedneho dedka,ktory je este zamestnany.


Tak uvidime,mozno nova vlada pride s niecim rozumnym,co bude naozaj zivot rodinam s detmi ulahcovat. :D
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

od inguli » Štv Sep 23, 2010 7:20 pm

ano moja som...kazda to tak riesi kazda jedna ktora robila od nas v tej tovarni
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2132
Registrovaný: Uto Sep 09, 2008 9:56 pm

od martinka74 » Štv Sep 23, 2010 7:58 pm

inguli píše:ano moja som...kazda to tak riesi kazda jedna ktora robila od nas v tej tovarni


A oni Ti chceli dat neplatenu dovolenku bez problemov?Myslis ,ze Ta uz nezoberu naspat?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

PredchádzajúciĎalší

cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť