Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Úrady - Čo ďalej po MD?-poradťe

Čo ďalej po MD?-poradťe

od renatasi » Uto Sep 21, 2010 9:07 pm

Neviete mi prosím niekto poradiť?O chvíľu mi končí rodič.dovolenka a bola som sa informovať uv práci kde som pracovala 15rokov pred nástupom na MD.Oznámili mi,že pravdepodobne nebudú mať pre mňa voľné miesto.Keď sa nahlásim na úrade práce dostanem nejaký príspevok?Ďakujem za všetky odpovede. :cry:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 44
Registrovaný: Pia Apr 10, 2009 6:00 pm

Re: Čo ďalej po MD?-poradťe

od mimuscha » Uto Sep 21, 2010 9:30 pm

renatasi píše:Neviete mi prosím niekto poradiť?O chvíľu mi končí rodič.dovolenka a bola som sa informovať uv práci kde som pracovala 15rokov pred nástupom na MD.Oznámili mi,že pravdepodobne nebudú mať pre mňa voľné miesto.Keď sa nahlásim na úrade práce dostanem nejaký príspevok?Ďakujem za všetky odpovede. :cry:
ale mali by ťa vziať naspeť a až potom dať výpoved (aj ked hned prvý deň),tam je výpovedná lehota(poprípade odstupné).Aspoň vo firme,kde som ja zamestnaná to tak robia s kočkami po nástupe z MD(mňa to asi čaká o rok :wink: )
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 78
Registrovaný: Ned Apr 05, 2009 12:43 pm

od sandras » Uto Sep 21, 2010 9:31 pm

v prvom rade, ak pre teba nemaju miesto, nechaj sa preustiť. Nepodpisuj ukončenie prac. pomeru dohodou. Ak ťa prepustia, musia to totiž dať odstupné.

potom možeš ísť na Urad práce, ak sa zaregistruješ ako uchádzač o prácu mala by si mať nárok aj na podporu v nezamestnanosti podla nového zákona platného tuším len od februára tohto roku. taktiež sa mamičky po MD považujú za znevýhodnenú skupinu, takže ti možno navrhnú nejakú rekvalifikáciu alebo niečo také
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od martinka74 » Str Sep 22, 2010 8:18 am

Ja som zase pocula ,ze mamicky po MD nemaju narok na podporu,ked si minimalne rok pocas materskej neplatili dobrovolne pripoistenie do socialky.Takze nahlasit sa treba na UP ,ale nepobera sa nic.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

od renatasi » Str Sep 22, 2010 12:43 pm

Zisťovala som si to,našla som stránku soc.poisť.majú tam poradňu.Aj mi už odpísali,takže ak mi počas rodič.dovoleky trval prac.pomer mám nárok na "podporu v nezamestanosti"a vypočíta sa:50% z denného vymeriav.základu aký bol pred MD.Tak som možno aj niekomu pomohla. :lol:
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 44
Registrovaný: Pia Apr 10, 2009 6:00 pm

od martinka74 » Str Sep 22, 2010 12:49 pm

A je to iste,lebo mne povedali ,ze len ked sa plati to pripoistenie.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 565
Registrovaný: Pon Jún 23, 2008 12:00 am

od adinka33 » Str Sep 22, 2010 1:00 pm

martinka74 píše:A je to iste,lebo mne povedali ,ze len ked sa plati to pripoistenie.



Maťka, malo by to byť určite isté, lebo mám dve kamarátky, obidve sú evidované na úrade práce po MD/RD a jedna, ktorá pred nástupom na MD pracovala, dostáva podporu v nezamestnanosti a to asi fakt tých 50% z denného vymeriavacieho základu /ako to tu už niekto aj písal, lebo tej kamoške to vychádza finančne približne tak ako dostávala materské zo Sociálnej poisťovne tých 28 týždňov, to sa platilo 55% z denného vymeriavacieho výmeru - to materské myslím, takže nie je tam až taký veľký rozdiel/ a tá druhá kamarátka je iba evidovaná na úrade, ale je bez nároku na podporu, nakoľko nepracovala pred nástupom na MD... a je to platné iba od tohto roku, do minulého roku nemala žiadna mamička nárok na podporu, a bolo jedno či pracovala alebo nepracovala pred nástupom na MD....



a ohľadom toho pripoistenia, čo spomínaš, tak to platí na to, že ak si mamička tuším 270 dní v posledných dvoch rokoch pripláca v Sociálnej poisťovni pred plánovaným tehotenstvom, tak vtedy nebude dostávať iba tých 55% z toho denného vymeriavacieho základu, ale dostane to najvyššie materské,,, aspoň takto som to pochopila ja...
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2208
Registrovaný: Pon Sep 01, 2008 11:20 am

od sandras » Str Sep 22, 2010 1:18 pm

martinka74 píše:Ja som zase pocula ,ze mamicky po MD nemaju narok na podporu,ked si minimalne rok pocas materskej neplatili dobrovolne pripoistenie do socialky.Takze nahlasit sa treba na UP ,ale nepobera sa nic.


toto už nie je pravda, novy zákon platí od februára a teraz sa mamičkám čas na MD a RD ráta a maju na podporu nárok, ak ich zamestnávatel po RD prepustí
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od sandras » Str Sep 22, 2010 1:24 pm

adinka33 píše:
a ohľadom toho pripoistenia, čo spomínaš, tak to platí na to, že ak si mamička tuším 270 dní v posledných dvoch rokoch pripláca v Sociálnej poisťovni pred plánovaným tehotenstvom, tak vtedy nebude dostávať iba tých 55% z toho denného vymeriavacieho základu, ale dostane to najvyššie materské,,, aspoň takto som to pochopila ja...


adinka, tu sa nam už pomiešali 2 veci

takže 1 vec je DNP - Dobrovolne nemocenské poistenie - a to ak si mamička pre porodom platí aspon tých 270 dní, tak može dostať vyššie materské. Ak žena pracuje, len si priplatí istý rozdiel a može potom dostávať maximálnu materskú. Ak sa nepripoistí, dostane materské len vo výške 55% zo svojho hrubého platu.
DNP si možú platiť aj nezamestnané ženy, a tiež potom dostávaju materské a následne aj vyšší RP. Ak by si neplatili nič, nedostali by materské žiadne, len rovno nižší RP (164,22€).


Druhá vec je pripoisteniepre účely vyplácianie dávok v nezamestnanosti - to si kedysi platili matky POČAS RD, aby mali nárok na podporu. Ale teraz už to nie je potrebné, ak pred MD a RD pracovali, vypočíta sa im podla príjmu a čas strávený na MD a RD sa započítava normnálne, ako keby aj pracovali. Pred februárom 2010 sa tento čas nezapočítaval, teda mali prerušenie poistenia a strácali nárok na Podporu v nezamestnanosti.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od inguli » Str Sep 22, 2010 1:43 pm

maminky a ako je to potom vtedy ked ja som pracovala cca rok a pol na jednom mieste v SR a potom som bola doma cca mesiac ci dva a z domu som platila do socialky ...a som sa zamestnala v zahranici HU odrobila 7 mesiacov potom som otehotnela a tym padom som bola od zaciatku tehotenstva doma ale som este stale u firmy vedena ako pracovnicka...
v maji mi konci materska dov.a potom ma asi prepustia ...budem mat narok aj ja na podporu nezamestn.?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2132
Registrovaný: Uto Sep 09, 2008 9:56 pm

od adinka33 » Str Sep 22, 2010 1:46 pm

sandras píše:
adinka33 píše:
a ohľadom toho pripoistenia, čo spomínaš, tak to platí na to, že ak si mamička tuším 270 dní v posledných dvoch rokoch pripláca v Sociálnej poisťovni pred plánovaným tehotenstvom, tak vtedy nebude dostávať iba tých 55% z toho denného vymeriavacieho základu, ale dostane to najvyššie materské,,, aspoň takto som to pochopila ja...


adinka, tu sa nam už pomiešali 2 veci

takže 1 vec je DNP - Dobrovolne nemocenské poistenie - a to ak si mamička pre porodom platí aspon tých 270 dní, tak može dostať vyššie materské. Ak žena pracuje, len si priplatí istý rozdiel a može potom dostávať maximálnu materskú. Ak sa nepripoistí, dostane materské len vo výške 55% zo svojho hrubého platu.
DNP si možú platiť aj nezamestnané ženy, a tiež potom dostávaju materské a následne aj vyšší RP. Ak by si neplatili nič, nedostali by materské žiadne, len rovno nižší RP (164,22€).


Druhá vec je pripoisteniepre účely vyplácianie dávok v nezamestnanosti - to si kedysi platili matky POČAS RD, aby mali nárok na podporu. Ale teraz už to nie je potrebné, ak pred MD a RD pracovali, vypočíta sa im podla príjmu a čas strávený na MD a RD sa započítava normnálne, ako keby aj pracovali. Pred februárom 2010 sa tento čas nezapočítaval, teda mali prerušenie poistenia a strácali nárok na Podporu v nezamestnanosti.



aha,,, Sandri, vďaka, som rada, že ťa tu máme,,,, :wink:

tak to som pomiešala ozaj dve veci do kopy,,,

som myslela, že Maťka myslí tým pripoistením to na to materské, aj keď sa jedná o podporu.... :oops: :oops: :oops:

a to o tom pripoistení na účely vyplácania dávok v nezamestnanosti ak je maminka na RD, to som ani nepočula,,, :?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2208
Registrovaný: Pon Sep 01, 2008 11:20 am

od sandras » Str Sep 22, 2010 1:52 pm

adinka, ja som si nepriplácala ani jedno, ani druhé ...
pri prvom som sa tým ani nezaoberala
pri druhom sme dlho plánovali, nedarilo sa - bola by som platila dlho a nevedela by som, či sa mi to vobec oplatí. No a potom som zrazu bola tehotná a vtedy ju už neskoro sa pripoisťovať DNP, na vyššiu materskú

no a čo sa týka nezamestnanosti, tam som nemala obavy, kedže som sa mala kam po MD vrátiť a nebol predpoklad, že by ma nezobrali späť, tak som to neriešila
a teraz to už maminy vlastne ani riešiť nemusia ... jedine ak by tie, ktoré pred MD nepracovali a chceli by potom dostávať podporu v nezamestnanosti
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od martuskab » Str Sep 22, 2010 1:58 pm

sandras píše:
martinka74 píše:Ja som zase pocula ,ze mamicky po MD nemaju narok na podporu,ked si minimalne rok pocas materskej neplatili dobrovolne pripoistenie do socialky.Takze nahlasit sa treba na UP ,ale nepobera sa nic.


toto už nie je pravda, novy zákon platí od februára a teraz sa mamičkám čas na MD a RD ráta a maju na podporu nárok, ak ich zamestnávatel po RD prepustí

A môže byť výpoved dohodou? My sme sa sťaovali a preto sa vrátiť do pôvodnej práce nemôžem, dochádzať 270 km je trošku moc :roll: .
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1858
Registrovaný: Uto Sep 23, 2008 10:24 pm

od sandras » Str Sep 22, 2010 2:43 pm

martuskab píše:
sandras píše:
martinka74 píše:Ja som zase pocula ,ze mamicky po MD nemaju narok na podporu,ked si minimalne rok pocas materskej neplatili dobrovolne pripoistenie do socialky.Takze nahlasit sa treba na UP ,ale nepobera sa nic.


toto už nie je pravda, novy zákon platí od februára a teraz sa mamičkám čas na MD a RD ráta a maju na podporu nárok, ak ich zamestnávatel po RD prepustí

A môže byť výpoved dohodou? My sme sa sťaovali a preto sa vrátiť do pôvodnej práce nemôžem, dochádzať 270 km je trošku moc :roll: .


no to presne neviem ... musíš sa spýtať na Urade práce
skúsim zistiť
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 2143
Registrovaný: Pon Apr 21, 2008 12:00 am

od ivustek » Str Sep 22, 2010 4:34 pm

pojem - výpoveď dohodou neexistuje, prac.pomer možno skončiť iba
-dohodou o skonč.prac.pomeru
- výpoveďou
-okamžitým skončením
- skončením v skúšobnej dobe

http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-ko ... 1?detail=1
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 156
Registrovaný: Ned Sep 02, 2007 12:00 am

Ďalší

cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť