Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Píšte o čom chcete - Piatok trinásteho

Re: Piatok trinásteho

od melindi » Pon Mar 02, 2015 11:10 am

Tam kde je pridaj komentar? Tam môžem pridať moju otázku?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Piatok trinásteho

od terez254 » Pon Mar 02, 2015 4:16 pm

melindi píše:Tam kde je pridaj komentar? Tam môžem pridať moju otázku?



ano tam a zvycajne do par dni odpovie.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Piatok trinásteho

od melindi » Pon Mar 02, 2015 5:09 pm

Ďakujem.
1. Autobus
všeobecne: každý dopravný prostriedok symbolizuje pohyb, životnú púť, životné smerovanie
konkrétne:
dôležité je brať do úvahy, že ak ste pasažier, vzdali ste sa volantu=kontroly. Ak bola cesta príjemná nevadí vám to, ak nie strate kontroly sa bránite.
autobus mestskej hromadnej dopravy: potreba byť trpezliví,
diaľkové linky: potrebujete načerpania inšpirácie
2. Bábätko
všeobecne: vyjadruje novú kapitolu, ktorá čaká na to, aby sa vyvinula. Do úvahy treba brať aj pocit zodpovednosti, ktorý symbolizuje
konkrétne:
u ženy- vedomá alebo podvedomá túžba po rodine
u muža- symbolika nového začiatku, ktorý je mimoriadne dôležitý (nemusí ísť len založenie rodiny)
ak vás prekvapí ako dieťa vyzerá môže ísť o náhle životné zmeny

Vedela si, že snívajú aj nevidiaci?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Piatok trinásteho

od terez254 » Pon Mar 02, 2015 8:56 pm

melindi píše:Ďakujem.
1. Autobus
všeobecne: každý dopravný prostriedok symbolizuje pohyb, životnú púť, životné smerovanie
konkrétne:
dôležité je brať do úvahy, že ak ste pasažier, vzdali ste sa volantu=kontroly. Ak bola cesta príjemná nevadí vám to, ak nie strate kontroly sa bránite.
autobus mestskej hromadnej dopravy: potreba byť trpezliví,
diaľkové linky: potrebujete načerpania inšpirácie
2. Bábätko
všeobecne: vyjadruje novú kapitolu, ktorá čaká na to, aby sa vyvinula. Do úvahy treba brať aj pocit zodpovednosti, ktorý symbolizuje
konkrétne:
u ženy- vedomá alebo podvedomá túžba po rodine
u muža- symbolika nového začiatku, ktorý je mimoriadne dôležitý (nemusí ísť len založenie rodiny)
ak vás prekvapí ako dieťa vyzerá môže ísť o náhle životné zmeny

Vedela si, že snívajú aj nevidiaci?



sniva kazdy :D to som vedela.
cize podla sna tuzis po dalsom babatku :)
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Piatok trinásteho

od melindi » Uto Mar 03, 2015 9:33 am

Áno. Ešte by som chcela chlapčeka.
. Nevidiaci ľudia snívajú tiež
Ľudia, ktorí sa stali nevidiacimi počas života, dokážu vidieť vo svojich snoch obrazy rovnako, ako vidiaci. Tí, ktorí sa nevidiacimi narodili, nevidia síce žiadne obrazy, ale prežívajú sny pomocou ostatných zmyslov - sluchu, čuchu, hmatu a emócií.

V snoch vidíme len tváre, ktoré poznáme
Naša myseľ si nedokáže vymýšľať tváre počas sna - v snoch vidíme skutočné tváre skutočných ľudí, ktorých sme stretli počas života, ale nemusíme vedieť, o koho ide alebo si osobu pamätať. Všetci sme videli stovky tisíc tvárí počas celého života, takže máme nekonečnú databázu, ktorú náš mozog môže využiť v našich snoch.
Nie každý sníva farebne
Celých 12% pozorovaných ľudí sníva výhradne v čiernej a bielej farbe. Ostatní snívajú farebne. Štúdia z rokov 1915 až 1950 tvrdila, že väčšina snov je čierno-biela, výsledky sa však začali meniť v roku 1960. V súčasnosti sú čierno-biele iba 4,4% zo všetkých snov osôb vo veku do 25 rokov. Nedávny výskum načrtol, že tieto meniace sa výsledky môžu byť spojené s prechodom z čierno-bieleho filmu a televízie na farebné médiá. Hypotézu sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Piatok trinásteho

od terez254 » Uto Mar 03, 2015 11:10 am

melindi píše:Áno. Ešte by som chcela chlapčeka.
. Nevidiaci ľudia snívajú tiež
Ľudia, ktorí sa stali nevidiacimi počas života, dokážu vidieť vo svojich snoch obrazy rovnako, ako vidiaci. Tí, ktorí sa nevidiacimi narodili, nevidia síce žiadne obrazy, ale prežívajú sny pomocou ostatných zmyslov - sluchu, čuchu, hmatu a emócií.

V snoch vidíme len tváre, ktoré poznáme
Naša myseľ si nedokáže vymýšľať tváre počas sna - v snoch vidíme skutočné tváre skutočných ľudí, ktorých sme stretli počas života, ale nemusíme vedieť, o koho ide alebo si osobu pamätať. Všetci sme videli stovky tisíc tvárí počas celého života, takže máme nekonečnú databázu, ktorú náš mozog môže využiť v našich snoch.
Nie každý sníva farebne
Celých 12% pozorovaných ľudí sníva výhradne v čiernej a bielej farbe. Ostatní snívajú farebne. Štúdia z rokov 1915 až 1950 tvrdila, že väčšina snov je čierno-biela, výsledky sa však začali meniť v roku 1960. V súčasnosti sú čierno-biele iba 4,4% zo všetkých snov osôb vo veku do 25 rokov. Nedávny výskum načrtol, že tieto meniace sa výsledky môžu byť spojené s prechodom z čierno-bieleho filmu a televízie na farebné médiá. Hypotézu sa však zatiaľ nepodarilo potvrdiť.



ano, aj o tych tvarach som citala.

musi to byt zaujimave pre slepeho cloveka, ked sniva.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Piatok trinásteho

od melindi » Uto Mar 03, 2015 4:56 pm

O čom (a ako) snívajú slepí ľudia?
Ako snívajú slepí ľudia? Snívajú rovnako ako my, ktorí vidíme? Ak áno, čo vidia v snoch oni? A ak nevidia, tak ako vlastne snívajú? Odpoveď nie je vždy jednoznačná a závisí od viacerých faktorov.
Skupina ľudí, ktorá stratila zrak v priebehu svojho života (neskôr ako v období 5-7 rokov) zažíva rovnaké sny ako bežní ľudia. Títo ľudia vida vo svojich snov predstavy, takisto aj farby. Jediný rozdiel je pri tvárach, ktoré, ako opisujú nevidiaci, sú rozmazané.

Ak niekto oslepol pred piatym až siedmym rokom života, schopnosť snívať v obrazoch po čase celkom zanikne. Ak je osoba slepá od narodenia, nikdy nebude mať sny tak ako niekto so zrakom. To znamená, žiadne farby ani vizuálne predstavy. Sny týchto skupín ľudí tak pozostávajú výlučne zo sluchových a iným vnemov ako hmat či čuch. Keďže slepí ľudia majú pre svoju očnú vadu viac vyvinuté iné zmysly, nie je prekvapením, že aj sny, ktoré prežívajú sú často krát nimi opisované ako veľmi intenzívne.

Ako uvádza nevidiaca Helen Keller v jej autobiografii, v jej snoch neboli dokonca žiadne vnemy ako zrak, zvuk či iné. Jej sny obsahovali len silné abstraktné vnímanie a intenzívny strach. Helen píše: “V mojich snoch som častokrát vbehla do tmavej miestnosti. Pociťovala som tak obrovský strach. Zrazu som cítila, že niečo spadlo bez akéhokoľvek zvuku. Strach a emócie boli obrovské.”
Nepočujúci ľudia zažívajú niečo podobné ako nevidiaci. Tí, ktorí sa ako hluchí narodili, nepočujú vo svojich snoch absolútne nič. Ľudia, ktorí sa s nimi v snoch rozprávajú, používajú posunkovú reč. Ich vizuálna stránka snov je však silnejšia a sny sú extrémne “živé”.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Piatok trinásteho

od terez254 » Uto Mar 03, 2015 6:27 pm

melindi píše:O čom (a ako) snívajú slepí ľudia?
Ako snívajú slepí ľudia? Snívajú rovnako ako my, ktorí vidíme? Ak áno, čo vidia v snoch oni? A ak nevidia, tak ako vlastne snívajú? Odpoveď nie je vždy jednoznačná a závisí od viacerých faktorov.
Skupina ľudí, ktorá stratila zrak v priebehu svojho života (neskôr ako v období 5-7 rokov) zažíva rovnaké sny ako bežní ľudia. Títo ľudia vida vo svojich snov predstavy, takisto aj farby. Jediný rozdiel je pri tvárach, ktoré, ako opisujú nevidiaci, sú rozmazané.

Ak niekto oslepol pred piatym až siedmym rokom života, schopnosť snívať v obrazoch po čase celkom zanikne. Ak je osoba slepá od narodenia, nikdy nebude mať sny tak ako niekto so zrakom. To znamená, žiadne farby ani vizuálne predstavy. Sny týchto skupín ľudí tak pozostávajú výlučne zo sluchových a iným vnemov ako hmat či čuch. Keďže slepí ľudia majú pre svoju očnú vadu viac vyvinuté iné zmysly, nie je prekvapením, že aj sny, ktoré prežívajú sú často krát nimi opisované ako veľmi intenzívne.

Ako uvádza nevidiaca Helen Keller v jej autobiografii, v jej snoch neboli dokonca žiadne vnemy ako zrak, zvuk či iné. Jej sny obsahovali len silné abstraktné vnímanie a intenzívny strach. Helen píše: “V mojich snoch som častokrát vbehla do tmavej miestnosti. Pociťovala som tak obrovský strach. Zrazu som cítila, že niečo spadlo bez akéhokoľvek zvuku. Strach a emócie boli obrovské.”
Nepočujúci ľudia zažívajú niečo podobné ako nevidiaci. Tí, ktorí sa ako hluchí narodili, nepočujú vo svojich snoch absolútne nič. Ľudia, ktorí sa s nimi v snoch rozprávajú, používajú posunkovú reč. Ich vizuálna stránka snov je však silnejšia a sny sú extrémne “živé”.


myslim si, ze nikdy nezisitme ako sniva clovek, ktory je do narodneia slepy
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Piatok trinásteho

od melindi » Str Mar 04, 2015 8:46 am

Ty poznáš slepého človeka? Niekedy dobré bolo takým ľudom porozprávať. Určite majú veľmi ťažký život? Možno, že aj oni majú sny, túžby.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Piatok trinásteho

od terez254 » Str Mar 04, 2015 9:52 am

melindi píše:Ty poznáš slepého človeka? Niekedy dobré bolo takým ľudom porozprávať. Určite majú veľmi ťažký život? Možno, že aj oni majú sny, túžby.


nepoznam slepeho cloveka,ale som si ista, ze maju svoje sny a tuzby. to ma kazdy.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Piatok trinásteho

od melindi » Str Mar 04, 2015 3:53 pm

Našla som, tento článok.


1. Pád

Sa v snári spája prevažne s negatívnymi udalosťami. Padať alebo vidieť niekoho padať môže znamenať, že uskutočnenie nejakého zámeru sa pribrzdí. Zvyčajne osoba, ktorá v sne padá, sa dostane do nejakých problémov či komplikácií.

2. Lietanie

Lietanie sa naopak spája s príjemnými chvíľami je vyjadrením pocitu slobody a uvoľnenia. Pokiaľ v sne lietate, prinesie vám to chvíle plné radosti a šťastia. Ak dokonca lietate v balóne, splní sa vám nejaké tajné želanie. Naopak, jediným negatívnym výkladom spájaným s lietaním je vtedy, ak v sne vidíte lietať niekoho iného. To znamená, že sa vám do života čoskoro vkradne žiarlivosť.

3. Sex

Zažiť sex v sne je určite na poriadnu freudovskú analýzu, no my sa pozrime, čo hovorí snár. Ten vraví, že pokiaľ sa človeku sníva o sexe, môže sa tešiť na časy plné šťastia. Ak v sne vidí niekoho milovať sa, čaká ho veselé obdobie.


Milovať sa v sne značí obdobie plné šťastia

4. Smrť

Sen o smrti môže varovať pred nebezpečenstvom, zároveň môže vyjadrovať uzatváranie dôležitej životnej etapy. Ak vidíte v sne smrtku s kosou, znamená to, že sa zbavíte veľkého bremena. Keď v sne niekoho konkrétneho vidíte umierať, môže to značiť o jeho dlhovekosti.

5. Had

Symbol hada sa odjakživa spája s negatívami. Veď už v rajskej záhrade to bol práve had, ktorý Eve ponúkol jablko zo zakázaného stromu. Tak aj v snári had nefiguruje v pozitívnom svetle. Ak sa vám o ňom sníva, znamená to, že vás môžu zradiť priatelia, ak vás v sne prenasleduje, môže to znamenať, že vás niekto intenzívne ohovára. Ak vás uštipne, môže to symbolizovať ochorenie, ale aj iné problémy.

6. Svadba

Pri slove svadba spravidla pre slobodné ženy a mužov znamená toto slovo vyjadrenie podvedomej túžby. Ak už je žena alebo muž v manželstve, vidieť svadbu môže znamenať žiarlivosť. Ak si vydatá žena v sne oblieka svadobné šaty, signalizuje to nedorozumenie v manželstve.

Svadba je v skutočnosti príjemná, v sne však značí žiarlivosť

7. Zuby

Štrbavé zuby nikdy neboli symbolom niečoho pozitívneho. V sne môžu signalizovať vážnu chorobu, v prípade, že sa vám sníva o trhaní, mali by ste sa zbaviť falošných priateľov. Ak sa vám sníva, že vám zubár zuby plombuje, značí to, že priaznivo vybavíte nejaký problém.

8. Krv

V sne značí pomerne dobrý signál. Ak sa vám o krvi sníva, máte dôvod byť veselý, ba čo viac, sen vás nabáda uskutočniť vaše sny a plány. Negatívnym symbolom je krv iba vtedy, ak sa v nej v sne kúpete - značí totiž veľkú stratu.

9. Voda

Voda je pomerne častým motívom ľudských snov. Tá má v kontexte hneď niekoľko významov: Kalná voda nikdy neveští nič dobré, no nemusí hneď predstavovať smrť, ako sa často traduje. Studená voda je spájaná s dobrým zdravím a budúcimi úspechmi, naopak teplá signalizuje návštevu lekára či neopatrnosť, ktorá môže mať následky. Ak sa vám sníva, že kráčate po vode, dokážete prekonať všetky prekážky.

Záleží na tom akú vodu v sne vidíte alebo cítite, podľa toho viete čo vás čaká

10. Nevera

Ak sa vám sníva o nevere vašej polovičky, nemali by ste prepadať zbytočnej paranoji. V tomto prípade to znamená totiž presný opak - vaše manželstvo bude veľmi šťastné.

11. Peniaze

Peniaze sa v sne vyskytujú tiež pomerne často. Ak ich dáte v sne žobrákovi, zázračne zbohatnete. Pôžička, výhra či dostať peniaze značí stratu. Ak sa vám sníva, že ste peniaze stratili, prechodná strata sa napokon obráti na zisk.

12. Oheň

Založiť oheň neznačí nič príjemné - budú vás totiž trápiť zlé myšlienky. Ak však v sne vidíte jasne horiaci oheň, značí to, že život vám naplní nebývalá radosť. Ak však bude oheň dymiť, opäť to značí nepríjemnosti.

Sen signalizuje radosť no aj trápenie

13. Nevesta

Vidieť nevestu môže mať hneď dva významy. U slobodných žien, ale aj mužov, môže signalizovať túžbu po manželstve a rodinnom kruhu. U zosobášených ľudí zvyčajne signalizuje smrť blízkeho človeka.

14. Rozvod

Ak sa vám sníva o rozvode, predstavuje to paradoxne zbytočnú túžbu po zmene. Takýto sen nabáda na vernosť, aby ste vlastnou vinou neprišli o milovaného človeka.

15. Tehotenstvo

S tehotenstvom sne sa spájajú prevažne neutrálne či skôr pozitívne veci. Ak sa žena v sne vidí tehotná, značí to, že od života očakáva niečo nové. Vlastné tehotenstvo v sne značí, že sa tento stav aj skutočne naplní. Ak vidí žena inú ženu tehotnú, znamená to, že sa jej dostane hmotného šťastia.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Piatok trinásteho

od terez254 » Str Mar 04, 2015 5:24 pm

Mne sa niekedy pravidelne snivavalo, ze som bola tlsta. Neviem, co to moze znamenat, ale istu dobu sa mi to viackrat po sebe snivavalo..
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Piatok trinásteho

od melindi » Štv Mar 05, 2015 10:40 am

Už druhý večer som sa snívala, že som sa vyhrala peniaze. Dneska som sa snívala, že som som sa vyhrala 1,2 milion korun. Ale prečo v korunách som vyhrala to neviem.
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

Re: Piatok trinásteho

od terez254 » Štv Mar 05, 2015 2:02 pm

melindi píše:Už druhý večer som sa snívala, že som sa vyhrala peniaze. Dneska som sa snívala, že som som sa vyhrala 1,2 milion korun. Ale prečo v korunách som vyhrala to neviem.


podla snara to, co znamena?
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 802
Registrovaný: Uto Sep 02, 2014 11:19 am

Re: Piatok trinásteho

od melindi » Štv Mar 05, 2015 5:37 pm

Peniaze sa v sne vyskytujú tiež pomerne často. Ak ich dáte v sne žobrákovi, zázračne zbohatnete. Pôžička, výhra či dostať peniaze značí stratu. Ak sa vám sníva, že ste peniaze stratili, prechodná strata sa napokon obráti na zisk.
Sny a ich význam – úvod

V minulosti som sľúbila niekoľkým čitateľom, že sa budem trochu viac venovať snom. Nuž, trvalo mi to… Ale dnes začíname :-P !

V celej sérii článkov sa budem odvolávať na knihu Stase Michaelsovej The Bedside Guide to Dreams. Čítala som niekoľko kníh o snoch a ich význame, od typických snárov až po šamanské príručky, ale Michaelsová sa mi z nich páčila najviac – bola konkrétna, pragmatická a keď som so svojím „senníkom“ začala, s pomocou tejto knižky som sa veľmi rýchlo zorientovala a začala som rozumieť správam podvedomia.

Na čo sú sny?

Stase Michaelsová hovorí o zmysle snov: „Verím, že život je večná spirituálna cesta. Konštruktívnym riešením denných problémov rozvíjame svoje talenty a rastieme, čím napĺňame náš zmysel existencie. Sny sú monitorovací systém duše. Sú nástrojom, ktorý nám umožňuje vysporiadať sa s konkrétnym tu-a-dnes životom.“

Každý z nás je jedinečná bytosť s neopakovateľnými talentmi i problémami. Sny nám pomáhajú správne nasadzovať tieto talenty a zlepšujú našu schopnosť čeliť udalostiam, ktoré nás vo fyzickom svete postihujú.

A čo teda sú sny?

Tak pri tejto otázke budem siahať hodne hlboko do minulosti. Asi začneme Sigmundom Freudom, otcom modernej psychoanalýzy. Jeho predchodcovia spozorovali, že muž s vlhkou košeľou sníval, že pláva v rieke. Začali skúmať, či fyzické pocity zodpovedajú za obsah našich snov. Do toho prišiel Freud a zistil, že podvedomie ako súčasť našej mysle je skladiskom pre všetky naše spomienky a túžby. A podvedomie vstupuje do snov – cez ne nám monitoruje stavy našej duše (v zmysle „psyché“, nie „nesmrteľnej duše“). Preto sú obsahy našich snov spojené s našim „bdelým“ životom.

Potiaľto Freud geniálne prispel k pochopeniu snov, ale vniesol do nich aj jedno individuálne podmienené skreslenie – všetko v snoch odvodzoval od sexuality. Toto skreslenie korigoval Carl Jung. Posunul sen zo „skladiska spomienok a túžob“ do úlohy vnútorného „učiteľa“, ktorý nás rozvíja. „Spánkové laboratóriá“ zas zistili, že spánok sa skladá z fáz mozgovej nečinnosti a fáz sprevádzaných rýchlym pohybom očí, tzv. REM-fáz, ktoré sú vlastne snívaním. Dokázalo sa, že každý z nás v noci sníva, či si to pamätáme alebo nie. Snívame približne každých 90 minút. Sny trvajú od 10 do 30 minút a najdlhšie a najjasnejšie sny sa nám snívajú tesne pred zobudením.

Laboratóriá dokázali, že naša psychická rovnováha nesúvisí s fyzickým odpočinkom, ale so snívaním. Keď nás nechajú spať, ale bránia nám v snívaní, stávame sa podráždení, vyčerpaní, nevrlí a dochádza u nás k hlbokým zmenám psychiky – sme nepriateľskí, dáme sa na alkohol alebo drogy, začíname byť agresívni.

Keď už bolo jasné, že sny sú liekom na psychiku, začalo byť zaujímavé, ako do toho zapadá ich obsah. To viedlo k dvom zisteniam:

sny sú príbehy spojené so zážitkami z bdelého stavu
námety snov dávajú výpovede o tom, akým smerom sa uberá a bude uberať náš život.
Ktorýsi hebrejský text hovorí, že sny sú neotvorené listy od priateľa. Tým priateľom je naše podvedomie, ktoré nám komentuje naše zážitky a prežívania z bdelého stavu, vkladá ich do širších súvislostí a upozorňuje nás na to, ako môžu ovplyvniť budúcnosť.

Existuje niekoľko druhov snov. Ja používam delenie do piatich skupín:

sny, ktoré spracovávajú bezprostredné zážitky uplynulých dní
sny, ktoré nás upozorňujú na nejaké vnútorné, nevyriešené konflikty, ktoré nám bránia konať racionálne
sny, ktoré nás trénujú na niečo, čo budeme v budúcnosti musieť urobiť
mimotelové zážitky (OOBE: napríklad pri astrálnej projekcii alebo šamanskom putovaní)
profetické sny, teda sny, ktoré nám predpovedajú budúcnosť
Podvedomie vyberá sny

Cez sny nám naše podvedomie posiela správy (sny 2 a 5). Problém je v tom, že naše podvedomie komunikuje nie prostredníctvom slov, ale prostredníctvom obrazov a zážitkov z minulosti, ktoré v nás vyvolajú isté emócie. A tak z nášho „skladiska spomienok“ vytiahne tú, ktorá sa najviac podobá tomu, čo podvedomie u nás chce dosiahnuť. Niekedy síce vytiahne bolestivé a nepríjemné spomienky, na ktoré sme už dávno zabudli, ale nemá vôľu a vlastný záujem a preto je vždy na našej strane. Nie je náš nepriateľ. Ak nás nejakým prežitkom zraní, je to len preto, že tento prežitok zaručene obráti našu pozornosť smerom, ktorým ju nutne musíme obrátiť, ak chceme zvládnuť ďalší stupienok na rebríku nášho rastu. Čím naliehavejšia je správa a čím viac podvedomie chce, aby sme si ju všimli, tým drastickejšie obrazy nám pošle. Napríklad ak sa nám sníva, že nám spadla strecha na hlavu a zabila nás, je najvyšší čas ísť sa na tú strechu pozrieť, či náhodou nezačína zatekať alebo či sa na nej niečo nezačína kaziť. Teda význam sna nie je nikdy taký drastický / krutý / absolútny ako to, čo sa nám sníva.

A s tým je spojená jedna hlavná ťažkosť. Ak ste chceli vedieť, čo vaše sny znamenajú, a kúpili ste si snár, zabudnite naň! Naše podvedomie totiž používa naše individuálne symboly a zážitky – a tie môžu byť rozdielne pre každého z nás. Univerzálny „snár“ vám nepomôže. Dajme tomu, že sa dvom ženám sníva o svadbe. Pre jednu svadby znamenajú vrchol blaženosti a vstup do dospelého sveta. Druhá sa práve rozviedla s manželom, za ktorého sa vydávala s veľkou pompou, no potom ju bil a týral. Ten istý sen by prvej žene niesol správu „si už dospelá a je na čase, aby si sa usadila a založila si rodinu“, kým pre druhú ženu by správa asi znela „veci nie sú vždy to, čo sa na prvý pohľad zdajú byť – daj si pozor, zasa sa ideš rozhodnúť podľa obálky, nie podľa obsahu!“ Vidíte ten rozdiel?

No, tak ide sa na vec!

Takže dosť bolo teórie. Ak chcete vedieť, čo vaše sny znamenajú, existuje len jedna cesta – začnite si viesť denník snov (ja tomu hovorím „senník“ :-P ), rozoberajte, čo sa vám sníva a podchyťte svoju vlastnú symboliku. V druhom stupni sa pomocou tejto symboliky naučte komunikovať s podvedomím. V treťom stupni sa naučte dávať podvedomiu príkazy alebo otázky cez cielené snívanie.

Zapisujeme sny

Začnem zopár základnými pravidlami, ktoré sa postarajú o rýchly úspech:

Zoženieme si zošit. Zošit budeme držať pri posteli spolu s perom a budeme ho používať na zapisovanie snov. Už len slová, ktoré použijeme pri zapisovaní sna, nám dávajú zaujímavé postrehy! (A aj chyby, ktoré v rozospalosti pri zápise urobíme.) Ja si stránky zošita vždy zohnem tak, aby mi na kraji vznikol užší stĺpec. Sen zapisujem do širšieho stĺpca a okrajový stĺpec nechávam voľný na asociácie, čo ma napadnú pri zapisovaní, alebo na vysvetlenia, ktoré ma napadnú, keď sny spätne čítam.
Spočiatku si pri zobudení budeme pamätať len útržky posledného sna. Neskôr zistíme, že sa nám za noc sníva viackrát, a budeme schopní si všetky tie sny aj zapamätať. Všetky sny jednej noci sa obvykle točia okolo jednej a tej stej témy, takže nie je nutné pamätať si ich všetky – postačí ten posledný. Ak si ich však pamätáme, zapíšme si ich všetky!
Pred spaním trochu relaxujme a zbavme sa neodbytných myšlienok zo zvyšku dňa. Takto sa oveľa rýchlejšie dostaneme do stavu, keď sa podvedomie dokáže s nami kontaktovať.
Uvedomme si, o čom rozmýšľame, než si ľahneme spať. Sny sa zapodievajú tým, na čo sme sa počas dňa sústreďovali, a naše myšlienky pred zaspatím to robia tiež.
Naprogramujme sa. Povedzme si „budem si pamätať svoje sny z tejto noci“. Tým posielate podvedomiu signál, že ho mienite počúvať a že sa od neho mienite učiť.
Na prebudenie si nechajme dostatok času. Ak musíme vstávať na istú hodinu a chceme si ešte predtým zapísať sny, potrebujeme si budík nastaviť o 10 minút skôr.
Nevyskakujme hneď z postele. Náhle pohyby urýchlia prebúdzanie a vymažú nám spomienky na sen. To isté vraj robieva pohľad do okna. Preto by sme pri prebúdzaní mali ešte chvíľu zostať ležať so zatvorenými očami a spomínať si, čo sa nám prisnilo. Ak sa to nepodarí na prvýkrát, nič sa nedeje – cvik robí majstra!
A ak si napriek pomalému vstávaniu sen nepamätáme, všimnime si aspoň svoje pocity po zobudení a na čo myslíme. Možno sa nám odrazu odniekiaľ vynorí spomienka na časť sna.
Keď sme si už na sen spomenuli, nezostaňme ležať, ale si ho okamžite zapíšme.
Analyzujeme sny

Na to použijeme 5-krokovú metódu Stase Michaelsovej. Hlavnou črtou tejto metódy je, že nájdeme „ústredný motív“ pre náš sen.

Emócie: Ako som sa cítil(a) počas sna? A ako po zobudení? Je to pocit, ktorý mám často, alebo by som ho mohol(a) potrebovať častejšie? Odráža niečo nové, alebo niečo z minulosti? Burcuje ma alebo vynáša na povrch potlačené pocity?
Hlavná téma príbehu: Použiť pritom slová „niekto“ a „niečo“ a zosumarizovať priebeh sna v jednej vete. Ak sen pozostáva z viacerých častí, je vhodné nájsť tému pre každú časť a potom ich skúmať, ako idú po sebe.
Priradenie témy k oblasti života: Keby táto téma bola odrazom nejakej oblasti môjho života, ktorá oblasť by to bola?
Symboly: Symboly sú unikátne pre každého človeka. Často sa zakladajú na slovných hračkách, napr. „stratiť hlavu“. Vytvárajú koláž, teda nový obraz z kúskov, ktoré už poznáme.Začnime so symbolmi a podrobnosťami, ktoré v nás vytvárajú najväčšiu rezonanciu. Máme k dispozícii dve metódy: asociačnú (podľa Freuda), kde sa prenášame do minulosti a vyvolávame si minulé asociácie, alebo amplifikačnú (podľa Junga), kde hľadáme všetky paralelné významy symbolu v prítomnosti.
Aplikácia: Ako použijem zistenie? Potrebujem zmeniť postoj, potrebujem zmeniť rozhodnutie? Sny sa majú používať prakticky.
Začíname interpretovať

Podvedomie sa snaží komunikovať svoje správy cez obrazy nám známe, niekedy šifrované cez asociácie. Presne takým spôsobom ich musíme dešifrovať.
Nech už vo sne vystupujú rôzne postavy, ide väčšinou o teba a rôzne aspekty tvojej osobnosti.
Všímame si farby našich snov:
Jasné, žiarivé farby reprezentujú supervedomie, vyššie roviny vedomia; často sú v nich skryté profetické správy.
Tlmené, nejasné svetlo, sépiové tóny alebo čiernobiele farby reprezentujú nižšie roviny vedomia a často sa zapodievajú dodatočným spracovaním prežitkov.
Veľmi tmavé, v noci a pod. sa odohrávajúce sny predstavujú hlboké podvedomie.
Budovy v našich snoch obvykle predstavujú našu dušu. (Jeden z mála archetypov.)
Sny môžu preháňať, aby zdôraznili nejaký motív, aj keď niekedy nepreháňajú.
Nabudúce sa vrátim k jednotlivým pravidlám interpretovania snov a potom si rozoberieme jednotlivé skupiny snov. Ale predtým malé cvičenie:

“Citlivé mladé dievča odvážne stúpa nahor úzkym schodiskom do podkrovia starého, temného a vŕzgavého domu – takého, aké ukazujú horory o strašidelných domoch. Na vrchu schodiska sú ťažké drevené dvere. Dievča vie, že za dverami stojí stará žena a v rukách drží obrovskú sekeru, pripravená zabiť každého, kto vstúpi. Dievča v hrôze napriek tomu pokračuje, pretože v podkroví sa skrýva tajomstvo, ktoré môže zmeniť celý jej život. Vyjde na vrch schodov, otvorí dvere a zamrzne v pohybe, keď sekera starej ženy spadne na jej hlavu.”
Obrázok užívateľa
Moje inzeráty
 
Príspevky: 1279
Registrovaný: Str Aug 27, 2014 3:31 pm

PredchádzajúciĎalší

cron
Vymazať všetky cookies fóra
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť