Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Môj tajný zápisník

Môj tajný zápisník

08. 10. 2013
Tajné vyznania. Neotvárať!

Áno, táto knižka je určená len pre vybraných ľudí. Konkrétne pre dievčatá - novinka Môj tajný zápisník je úžasný darček pre všetky malé dievčatá, ktoré si s ním užijú veľa zábavy. Možno ste si aj vy ako malé zapisovali rôzne vyznania, sny, želania do denníčka. Mali ste tiež tajný zošitok, ktorý však nemohol vidieť nikto iný?

Môj tajný zápisník sa stane nerozlučným spoločníkom každého dievčaťa. Bude si doň zapisovať dôležité udalosti v mesiaci, svoje túžby, vyznania aj tajné otázky, dobré skutky, lepiť fotografie kamarátok, vyberať oblečenie na večierok a do divadla, kresliť vysnívanú izbu alebo portrét, určovať svoje znamenie, osudové číslo a veľa iných vecí.

Navyše sa dozvie niečo zaujímavé o svojej povahe, zvieracích miláčikoch, tanečných štýloch, reči tela, či ako mať trendové nechty... V tejto super knižke tiež nájdu:
- farebné zrkadielka
- trendové nechty
- maľovanie tváre
- tipy na výnimočné dni
- karnevalovú masku
- tanečné štýly
- osudové čísla
a veľa iných nápadov pre dnešné dievčatá.

V plnofarebnej knižke Môj tajný zápisník nechýbajú kapitoly o školskom výlete, dobrých skutkoch, rady, čo si obliecť, zopár pravidiel slušného správania alebo čo-to o móde.
Prečo je to tak?

Prečo je to tak?

01. 10. 2013
Prečo je to tak?? pýtajú sa deti

V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Odpovede na zdanlivo jednoduché otázky. Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor?

Kniha Prečo je to tak?? uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo, pri ktorom sa vydáte na cestu do hlbín vlastného tela, dotknete sa oblakov a prenesiete sa v čase.

Kniha je prehľadne rozdelená na:

Svet rastlín (ako zistím vek stromu? Prečo kvety voňajú? Prečo majú borovice ihličie?)
Svet zvierat (prečo sa chameleón červená? Prečo včely tancujú? Prečo straka kradne?)
Ľudské telo (ako vzniká husia koža? Prečo je hluk nebezpečný? Skadiaľ sa berú deti?)
Zem a vesmír (Kam mizne Slnko? Čo je na konci dúhy? Prečo sneh nie je biely?)
Veda a technika (Prečo sa zmrzlina topí? Ako funguje teplomer? Čo je to ozvena?)

Kniha Prečo je to tak?? uspokojí prirodzený záujem detí o okolitý svet a rozšíri ich vedomosti. Rodičom ponúkne odpovede na otázky ratolestí a učiteľom bude výbornou pomôckou, ktorá ozvláštni vyučovanie.
Veselé zúbky

Veselé zúbky

27. 09. 2013
Veselé zúbky pre vaše deti

Každé ráno, keď sa najem/do zrkadla pozerám/ukážem mu zúbky malé/sám sa o ne postarám.
Poznáte to? Neuveriteľne populárna pesnička Veselé zúbky Mira Jaroša, Bystríka a Roba Pappa má už 300.000 videní na Youtube a teraz k nej vznikla aj knižná podoba.


Svoje obľúbené knižky majú odteraz aj najmenšie detičky. Vydavateľstvo Ikar začína vydávať edukatívne knihy, prostredníctvom ktorých sa deti predškolského veku môžu hravou formou naučiť hygienické návyky alebo pravidlá slušného správania.

Prvá knižka Veselé zúbky vyzýva deti - nauč sa správne umývať zúbky a zaspievaj si pri tom veselú pesničku! Chytľavý refrén, zábavná melódia, fantastická pesnička. V knižke je celý jej text, veselé ilustrácie Bibka  a Bibky a súčasťou knihy je aj CD s touto pesničkou.

Na konci knihy sú rady pre rodičov, ako majú deťom umývať zúbky a najmä, ako ich naučiť správne sa o ne starať. Detské zúbky sú totiž vizitkou rodičov. Prvé štyri roky by si ich malo umývať v prítomnosti rodiča. Ten by mal byť pri dieťati, opakovať mu poradie krokov, kontrolovať správnosť techniky. Dieťa má 20 mliečnych a dospelý 32 trvalých zubov. Každý zub má 5 strán, a tie sa bez správnej techniky vyčistiť nedajú.
Toto všetko nájdete v novej knižke Veselé zúbky. V tejto edícii vyjdú najbližšie Čisté rúčky opäť s pesničkou – tentoraz ju Miro Jaroš naspieval s deťmi.
Súrodenci bez rivality

Súrodenci bez rivality

18. 09. 2013
Aj vy zažívate doma súrodenecké konflikty alebo žiarlivostné scény? Vaše deti stále do seba zapárajú, klbčia sa, kričia na seba a častujú sa nepríjemnými osloveniami?
Kniha Súrodenci bez rivality vám pomôže, aby ste svoje deti spravodlivo vychovávali a zabránili ich večným sporom, ale súčasne z nich vychovali samostatné a sebavedomé osobnosti.

Autorkami sú skúsené detské psychologičky a trojnásobné matky, ktoré využívajú poznatky z práce so stovkami rodín. V knihe sa dozviete:
* Ako s deťmi komunikovať, aby sme v nich nepodporovali súrodeneckú žiarlivosť.
* Ako dať najavo, že ich máme radi rovnakou mierou a žiadneho súrodenca nepreferujeme.
* Ako naučiť deti spravodlivo sa deliť so súrodencami.

Táto kniha vám pomôže odpovedať si na otázky, či robíte niečo, čím by ste mohli zlepšiť vzťah medzi svojimi deťmi...ale tiež či robíte niečo, čím ich vzťah nevedomky narúšate a zhoršujete.
V knižke Súrodenci bez rivality nájdete aj kreslené vzorové scénky s odporúčanými dialógmi, ktoré vám pomôžu vyriešiť najčastejšie situácie. Tiež sa naučíte, ako deti navzájom neporovnávať, aby sa vždy cítili ako plnohodnotní členovia rodiny.
Nezabudnite, že deti nemusia byť brané ako úplne rovnocenné. Každé si však zaslúži cítiť sa jedinečné.

Prístup týchto autoriek má veľkú moc. Už nemusíte šalieť, byť bezmocní alebo v koncoch, keď vypukne ďalší boj súrodencov. Vyzbrojte sa zbraňami vo forme nových schopností a porozumenia, a zlepšite vzťahy medzi svojimi deťmi.
Nádherné knižky pre najmenších

Nádherné knižky pre najmenších

10. 09. 2013
Kom-kom-kominár...Ťap, ťap, ťapušky...Cip-cip, cipovička, Jak sejú mak alebo Navarila mamička kašičky. Spoznávate? Hry, riekanky, príslovia, povedačky, hádanky a spievanky pre najmenších. Vyšli prvé dve knižky, ktoré zostavila a upravila Elena Slobodová.

Útle knižočky sa zmestia do každej detskej rúčky a tie si ich zamilujú aj pre nádherné ilustrácie Kataríny Ilkovičovej. V pastelových farbách dokázala skĺbiť jednoduchosť a bežný život. Takéto knižky by mali byť nielen doma, ale aj v škôlkach, v detských centrách a centrách voľného času.

V knižke Bol raz jeden domček nájdete rozprávku Rukavička, riekanku Pec nám spadla, či krátko o tom, Ako sa zvieratká rozprávajú. Na konci nechýba rozprávka, ktorú pozná snáď každý. „Zasadil dedko repku. Repka vyrástla veľká, preveľká. Taká, že už bol najvyšší čas vytiahnuť ju zo zeme...“ A tak ťahali, spomeňte si – babka, vnuk, vnučka, psík aj mačka, dokonca aj myška. Krásna rozprávka Repka.

V druhej knižke Ťap, ťap, ťapušky si deti prečítajú O kačičke-kačke, Aká matka, taká Katka, alebo sa naučia hru na reťaz. Deti sa chytia za ruky, odriekajú...ale veď to už poznáte:) A ak nie, siahnite po knižkách Zlatá reťaz – zatiaľ vyšli dve a už sa chystajú aj ďalšie.

Séria ponúka to najlepšie zo Zlatého fondu slovenskej literatúry. Rozprávky, príslovia, porekadlá, pranostiky, hádanky, veršovanky, spievanky... S takouto knižkou budú vaše deti rásť. Pred pár rokmi získal výber E.Slobodovej ocenenie za najkrajšiu a najlepšiu detskú knihu roka 2009, ktoré udeľuje Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti a združenie Priatelia detskej knihy (Slovenská sekcia IBBY).
Rozprávky z trávy

Rozprávky z trávy

06. 09. 2013
Na knižných pultoch nájdete množstvo rozprávkových kníh, ale ruku na srdce – nezdá sa vám, že sú často príliš krvavé, samí zlí draci, škaredé nosaté ježibaby, veľa zabíjania a strašenia? Ak máte podobný pocit, máme tip na knižku, ktorá je milá, poučná, o priateľstve a pýche, ale bez všetkých tých zubatých a hrôzostrašných postavičiek.

Rozprávky z trávy ponúkajú 30+1 poučných rozprávok pre všetkých, bez rozdielu veku. O tom, ako chcel pavúk lietať; ako sa moľa vydávala; prečo pijú krv len komárice, ale tiež o nezbednej včielke. „Ešte nevyšla ani von z úľa, už vystrájala a zanovito odmietala materskú kašičku, ktorou sa kŕmia malé včeličky. Hneď chcela letieť na lúku a skúšať chute peľu – najmä zo žltých kvetov, pretože tie sa jej zdali najkrajšie.“

Chcete vedieť, ako sa to skončilo so včielkou Andrejkou? A viete prečo majú lienky bodky na chrbte a ako sa osy pohádali? V tejto pekne ilustrovanej knihe Rozprávky z trávy sa tiež pozriete na fúzačove tykadlá, maškarný ples múch a dozviete sa, prečo húsenice babôčky ľúbia pŕhľavu.

Vtipné príbehy pobavia a poučia nielen deti, veľa nového sa z nich dozvedia aj rodičia. Ale najmä, konečne sú tu rozprávky o rodine, priateľstve a láske, pri ktorých sa nemusíte báť a zatvárať si oči
Ako naučiť deti pravidlá

Ako naučiť deti pravidlá

23. 08. 2013
Chcete naučiť svoje deti pravidlá?

Naše deti nás skúšajú a niekedy je až neuveriteľné, s čím všetkým sú dnešní rodičia konfrontovaní. Preto treba deťom vštepovať zmysluplné zásady už od najútlejšieho veku. Ale ako také výchovné hranice stanoviť a ako deti naučiť, aby dodržiavali určené pravidlá? Pomôže vám v tom nová kniha plná rád a tipov pre rodičov detí od 1 do 14 rokov.

Príručka Ako naučiť deti pravidlá ponúka na 170 stranách tipy skúsenej psychologičky A.Kast-Zahnovej, ktorá napísala viacero bestsellerov o výchove.

Prečo robia deti „napriek“?
V knihe nájdete odporúčané a veku primerané pravidlá, ktoré sú už deti schopné akceptovať. Ako pravidlá nastoliť, aby boli účinné? Viete vôbec, prečo sa deti niekedy správajú nevhodne a prečo robia „napriek“. Od pochopenia dôvodu sa neraz odvíja aj účinnejšie pravidlo, či metóda. Z knižky sa dozviete aj to, ako dieťa správne chváliť, ako mu dodávať sebavedomie a podporovať ho v tom najlepšom.

Stačí deťom iba dobrý vzor a láska od rodičov, aby z nich vyrástli slušné a obľúbené deti, tínedžeri, dospelí? Pravdu povediac, niekedy to nestačí a rodičia potrebujú v niektorých situáciách kvalitnú výzbroj, aby svoje deti usmernili a upokojili. Podstatnú úlohu hrá stanovenie hraníc – v novinke Ako naučiť deti pravidlá sa dozviete, aké „typy“ hraníc by ste mali zvoliť a ktoré metódy sú účinné.

Čo skutočne pomáha
Kniha Ako naučiť deti pravidlá je určená rodičom, ktorí chcú byť svojim deťom priateľskou oporou, dopriať im dostatok slobody a voľnosti, ale nechcú, aby sa im ich liberálny prístup vymkol z rúk.
Pomocné rozprávkové príbehy pomôžu vášmu dieťaťu zvládnuť niektorý z problémov (napr. ako sa zbaviť cumlíka). Knižka obsahuje rámčeky Čo skutočne pomáha, konkrétne príklady a na konci samozrejme zhrnutie toho najpodstatnejšieho.
Šmolkovia 2

Šmolkovia 2

19. 08. 2013
Prečítajte si s deťmi nové dobrodružstvo Šmolkov!

„Kde bolo, tam bolo, bola raz dedinka Šmolkov, kde si Šmolkovia žili svojím radostným životom, netušiac, že neďaleko spriada zlý čarodej Gargamel svoj diabolský plán...“
Spomínate si na seriál o malých modrých postavičkách? Je tu kniha k druhému filmovému príbehu, ktorý prináša nové dobrodružstvá malých kamarátov.

V centre príbehu novinky Šmolkovia 2 je tentoraz Šmolinka.
V dedine Šmolkov sa pripravuje tajná narodeninová oslava pre Šmolinku. Tá však o prípravách nič netuší, naopak, myslí si, že na jej veľký deň všetci zabudli. Šmolinka totiž nie je ako ostatní Šmolkovia – ju stvoril zlý čarodejník Gargamel. To ste možno ani nevedeli, však?

Smutná Šmolinka sa vyberie na prechádzku, kde ju zajme malá lapajka Vexy a pomocou kúziel sa dostanú až do Paríža! Práve tam chystá Gargamel veľkolepý plán na ovládnutie celého sveta. Túži znovu získať mocnú šmolkovskú esenciu a tak neváha použiť všetky svoje podlé kúzla!

Podarí sa šmolkom oslobodiť milovanú Šmolinku a zachrániť svet pred Gargamelom? Šmolkovia 2 ponúka ďalšie zábavné dobrodružstvo, ktoré je ako stvorené na večerné čítanie v posteli. 130 strán s čiernobielymi ilustráciami a k tomu farebná fotopríloha v strede knižky. Uvidíte v nej zloducha Gargamela, či mapku Šmolkovskej dediny – kde je Vtipkov alebo Hundrošov dom, záhrada, hlavné námestie, Šmolkovský potok a samozrejme dom tatka Šmolka.
Školáčik. Učíme sa čítať a písať číslice

Školáčik. Učíme sa čítať a písať číslice

13. 08. 2013
Malí predškoláci sa učia „čítať“ podľa obrázkov – mnohí sa už nevedia dočkať, kedy skončia škôlku („prečo tam musím stále spinkať?“) a doma skúšajú písať písmenká a hravou formou sa púšťajú do školáckych úloh. Máte aj vy doma takého šikovníčka? A možno sa k takému veku blíži – potom máme pre vás skvelý tip na užitočnú knižku.

V sérii Školáčik vyšla knižka Učíme sa čítať – je to pracovný zošit určený deťom pred nástupom do školy a na začiatku prvého ročníka základnej školy. Vyše 30 plnofarebných strán sa zameriava na sluchové a zrakové vnímanie, pozornosť, rozlišovanie tvarov a ich detailov, vyhľadávanie rýmov a pod.

Deti na jednotlivých stranách hľadajú a dopĺňajú rýmy, delia slová na slabiky, určujú prvú hlásku v slove, odlišujú zvukovo podobné hlásky na začiatku slov, učia sa sluchom vnímať určené slovo v texte. Všetky tieto zručnosti sú potrebné na osvojenie si čítania a písania, no zároveň podporujú rozvoj reči.

Inými cvičeniami si deti trénujú pozornosť, zrakové vnímanie a postreh, pravo-ľavú orientáciu, časovú postupnosť. Pracovný zošit je koncipovaný hravou formou, aby deti cvičenia zaujali a riešili ich s chuťou. Deti napríklad hľadajú rozdiely na dvoch rovnakých obrázkoch, pomenúvajú predmety, hľadajú rovnaké tvary s viacerými detailami, vyfarbujú, počúvajú a dokresľujú.

Knižky Učíme sa čítať a Učíme sa písať číslice môžu byť výbornou pomôckou aj základným stupienkom k rozvíjaniu detskej čitateľskej gramotnosti.
Hry o lásku

Hry o lásku

08. 08. 2013
Najmä u tínedžerov sa stali Hry o život mimoriadne populárne...tentoraz prichádzajú Hry o lásku. A opäť to bude boj...
Stalo sa už aj vám, že ste stretli niekoho, kto vám padol do oka a dokonca to medzi vami zaiskrilo? Hneď na prvý pohľad, za pár sekúnd? Niekto, kto bol stelesnením vašich predstáv o ideálnom partnerovi a okamžite ste pocítili motýle v bruchu? Možno hej a možno ste konali. Drahomír bol na tom podobne, ale uňho tie motýle ani nestihli poriadne zamávať krídlami a tá vysnívaná osoba sa stratila. Nepoznal jej číslo, meno, adresu, nič.
A po rokoch zrazu na ňu opäť narazíte. Náhody vedia byť úžasné, štedré a niekedy sa oplatí využiť ich. Neprepásť ďalšiu príležitosť a získať to, po čom túžite. Drahomír alias Dade sa tentoraz rozhodol neprepásť príležitosť a zistiť o nej všetko. Úplne všetko. Lenže záhadná dievčina mu opäť neprezradila o sebe nič a jediné, čo u nej docielil, bol prísľub, že mu dovolí nahliadnuť do jej života len vtedy, ak ich náhoda zvedie spolu do tretice.
Dade sa rozhodol náhode trošku pomôcť a začal sa ten pravý boj. Ak si chce totiž Bianku získať, musí odísť na záhadný ostrov Efra a bojovať o jej srdce s ďalšími jedenástimi mladíkmi. A to všetko pod drobnohľadom jej záhadných učiteľov, medzi ktorými sú liečitelia, psychokinetici, jasnovidci, médiá...
Bozk pre Annabel

Bozk pre Annabel

08. 08. 2013
Jamesová patrí medzi najpredávanejšie americké autorky historických romancí. Druhou časťou voľnej série o sestrách Essexových dokazuje svoj status. Rozpráva o Annabel, ktorá má pri výbere manžela vysoké nároky – musí byť najmä bohatý, lebo ona sama už má po krk chudoby a obnosených šiat. Annabel má šťastie a dá sa dokopy s pekným, láskavým, a múdrym chlapom, ktorý je ale chudobný. Jeho bozky sú však neuveriteľne vzrušujúce a tak si zahrajú hru na otázky, v ktorej víťaz získa bozk. A prečo nie?:)
Záhadná grófka

Záhadná grófka

08. 08. 2013
Cynsterovská sága pokračuje a možno už viete, že ak muž z rodu Cynsterovcov stretne ženu svojich snov, nenájde pokoj, kým ju nebude mať po svojom boku...
V Záhadnej grófke sa stretávame s doteraz najpozoruhodnejším predstaviteľom tohto šľachtického rodu. Gabriel Cynster je muž, ktorý spoznal mnoho žien, no žiadnej z nich nedal svoje srdce.
Alathea Morvellanová pozná Gabriela už od detstva, no v období dospievania sa jeden druhému vzdialili. Keď kvôli falošným zmenkám, ktoré ľahkovážne podpísal jej otec, rodine hrozí, že príde o celý majetok, Alathea sa odhodlá na riskantný krok. Vydáva sa za neznámu grófku a v prestrojení, s tvárou zahalenou čiernym závojom, požiada Gabriela o pomoc. Ostrieľaný zvodca podľahne čaru tajomnej neznámej a prisľúbi, že jej pomôže. Zároveň sa však zachová ako pravý Cynster: trvá na tom, že za každú informáciu, ktorú Alathei poskytne, mu musí zaplatiť – ničím iným než bozkom...
Keď slzy liečia

Keď slzy liečia

02. 08. 2013
Mama a dospievajúca dcéra. Dokážu si porozumieť?


Niekedy musíme stratiť až príliš veľa, aby sme sa zastavili a uvedomili si, aká dôležitá a vzácna je pre nás najbližšia rodina. Pracujeme čoraz dlhšie, nemáme čas na svojich blízkych a keď už si ho nájdeme, chceme mať pokoj, lebo sme zničení a unavení z takého uponáhľaného života. Zastavte sa na chvíľu a prečítajte si príbeh o mame a dcére, ktoré si k sebe nevedeli nájsť cestu, až raz...


Pavla má šťastné manželstvo, otvorila si kníhkupectvo a vychováva s milujúcim manželom štyri deti. Najstaršia Darina sa blíži k prahu dospelosti a hoci by mala dozrievať, stáva sa čoraz nezvládnuteľnejšou. Ignoruje pravidlá a hnev obracia proti matke. Pavla, hoci sa veľmi usiluje, si nevie k dcére nájsť cestu. Všetko, čo povie alebo urobí, je zlé. Darina s ňou ustavične bojuje a zlosť si vybíja aj na mladších súrodencoch.

Pripomína vám to niečo? Možno aj vy ste zažívali niečo podobné ako hlavná hrdinka novej knihy Keď slzy liečia z edície Príbehy do kabelky.
A možno ste aj vy boli z toho nešťastné, tak ako Pavla, ktorá mala pocit, že ako matka zlyhala. Nič však nie je také zlé, aby nemohlo byť horšie, a Darina tragicky zomiera. Nešťastná Pavla sa s tým nevie vyrovnať a kedysi priam dokonalá rodina sa postupne rozpadá.
Poradí si Pavla s nepriazňou osudu? Nájde v sebe dostatok sily, aby sa postarala o mladšie deti a prebudila v zatrpknutom manželovi dávne city?


Príbeh Keď slzy liečia sa dotkne vášho srdca, duše a prinúti zamyslieť sa. Možno aj vo vašom okolí dospievajúci tínedžeri prepadajú nedôvere, pocitu nedocenenia, strácajú sa v zhluku vlastných pocitov a túžob. Kariéra, materializmus a finančná nezávislosť mnohokrát prevyšujú tie skutočné životné hodnoty. Pritom tragédia je niekedy na dosah ruky a potom býva už neskoro opraviť pokazené...
Nebíčko v papuľke 2

Nebíčko v papuľke 2

26. 07. 2013
Nebíčko v papuľke 2 od Jarda Žideka

Po obrovskom úspechu knihy Nebíčko v papuľke šéfkuchára a svetobežníka Jaroslava Žídeka, prichádza dvojka - Žídek v nej opäť spoznáva rozličné regióny, pátra po miestnych jedlách a vyvára pre vás tradičné recepty.

Aj v druhej knihe Nebíčko v papuľke nájdete okrem zaujímavostí z rozličných regiónov veľa tradičných receptov od slovenských mamičiek, babičiek, ale aj od šikovných gazdov. Veľkou výhodou týchto receptov je, že sú overené generáciami a zaslúžia si, aby sa na ne nezabudlo. „Preto dúfam, že sa pustíte do ich skúšania, vyvárania aj pečenia. A keď budete mať chuť aj na čosi odvážnejšie a menej bežné, stavte na moje extra recepty, ktoré som starostlivo vyberal ku každej kapitole tak, aby ju vhodne doplnili a najmä aby všetkým šmakovalo rovnako ako mne!“ píše v knihe obľúbený Jarda Židek.

Recepty, ktoré poznáte z televíznej obrazovky dopĺňajú zaujímavé fotografie z nakrúcania. Na Slovensku je naozaj množstvo miest, ktoré majú svoje prírodné aj kultúrne krásy, žijú tam milí ľudia a mnohí vedia nielen zanietene rozprávať o svojom domove či histórii, ale aj skvelo a chutne variť. Preto sa relácii Nebíčko v papuľke tak darí a Jarda Žídek má stále čo objavovať a degustovať.

Tu je jeden z jeho extra receptov, ktoré neodzneli v TV relácii:

Kokosový puding

20 minút ----- čas varenia: 10 minút ----- čas pečenia: 40 minút ----- jednoduché

Suroviny:
5 toboliek zeleného kardamómu
2 klinčeky
300 g hnedého cukru
1 l kokosového mlieka
2 – 3 lyžice melasy
10 vajec

Postup:
Kardamóm a klinčeky zahrejeme v hrnci, aby uvoľnili svoje arómy. Pridáme 200 g cukru, skaramelizujeme ho a zalejeme kokosovým mliekom. Na miernom plameni rozvaríme karamel a pridáme melasu. Krátko povaríme a dáme vychladnúť. Potom scedíme do misy a pridáme celé vajcia. Všetko rozmixujeme ponorným mixérom a ešte raz precedíme.

Zo zvyšného cukru pripravíme karamel, rozdelíme ho do zapekacích misiek a nalejeme naň kokosovú zmes. Formičky dáme do pekáča (alebo širokého hrnca) s vodou – mala by siahať do 3 formičiek –, prikryjeme ho, vložíme do rúry vyhriatej na 90 °C a pečieme 40 minút. Tento čas sa vzťahuje na formičky s objemom 100 ml. Ak sú misky menšie, treba z času pečenia trochu ubrať. Hotový kokosový puding vyklopíme z misiek na tanieriky a môžeme podávať s ovocím alebo ovocnou omáčkou.

Jardove tipy a triky
• Kokosové mlieko odporúčam kupovať thajské v tetrapakovom balení (1 l) alebo v konzerve (250 ml). Je bežne dostupné nielen v špecializovaných predajniach, ale aj v bežných supermarketoch. Skontrolujte si na obale, či je to naozaj 100-percentné mlieko, inak sa môže stať, že sa puding pri pečení zrazí.
Tak mi treba!

Tak mi treba!

23. 07. 2013
Dovolenkový románik v Egypte

Keď ju švagriná zlákala na dovolenku do Egypta, splnil sa jej tajný sen – ocitnúť sa aspoň raz v živote na africkom kontinente. Netušila však, že táto nádherná krajina jej poriadne zamotá život a v srdci narobí chaos.

Hlavnou hrdinkou nového Príbehu z kabelky Tak mi treba! je Lea. Žena v domácnosti, ktorá spolu s manželom a dvoma dcérami žije pokojne, aj keď skromne. So švagrinou teda odlieta do Egypta na dovolenku a v letovisku čoskoro spozná očarujúceho mladého barmana Hassana a vďaka nemu opäť zažije pocit, aký sa z jej stereotypného manželstva dávno vytratil – že je krásna a výnimočná.

„Vedel zaujať pohľadom, správal sa nežne, citlivo, lásku preukazoval každým gestom...cítila, že jeho dotyk ju doslova paralyzuje. Stojím tu ako dajaká pubiška, zahundrala si v duchu a dlaň rýchlo odtiahla...“

Ako sa Lea zachová? Dokáže potlačiť city k svojmu nápadníkovi? Je predsa vydatá žena, navyše matka... „Vždy som rada pozorovala dovolenkujúcich ľudí a v Egypte som si skutočne prišla na svoje. Poniektoré dámy - mladé či staršie, štíhle či až príliš plnoštíhle sa mi doslova pred očami menili na krásne, atraktívne aj sebavedomé ženy. Stačili k tomu sladké slová a podmanivé pohľady Arabov,“ spomína autorka novinky Tak mi treba! Silvia Koscelanská, pre ktorú sa práve odpozorované dovolenkové dobrodružstvá stali námetom pre jej najnovší román.
Na ostrove

Na ostrove

19. 07. 2013
Učiteľka a žiak na opustenom ostrove

Učiteľka a jej žiak. Tridsiatnička a tínedžer; chalan, z ktorého sa stáva príťažlivý muž... Po havárii lietadla sa ocitli sami na opustenom ostrove kdesi v Indickom oceáne. Spočiatku mysleli na jediné – ako prežiť? Po týždňoch a mesiacoch prekonávania prekážok si však začali uvedomovať, že majú svoje potreby, túžia po objatí a čosi k sebe cítia. Odolajú jeden druhému? A prežijú vôbec?

Novinka Na ostrove sa zaradila medzi bestsellery New York Times a čitatelia ju vychvaľujú ako ideálne letné čítanie. Tridsaťročná šarmantná učiteľka angličtiny Anne dostane ponuku doučovať TíDžeja v prenajatom domčeku na Maldivách, kde ho už čakajú rodičia. Bez váhania súhlasí, pretože si bude užívať more a zároveň pracovať.
Tínedžerovi TíDžejovi sa však z Chicaga nechce, no nikto sa ho na to nepýta. Práve zvíťazil nad onkologickým ochorením a rád by strávil prázdniny s kamarátmi, no namiesto toho musí dobiehať zameškané učivo. A tak odlietajú na Maldivy, no pri poslednom úseku cesty, ktorým je dvojhodinový let hydroplánom ponad Indický oceán, sa všetko zvrtne.
Pilot náhle dostane infarkt a lietadlo sa zrúti do vody. Dvom cestujúcim zachránia život záchranné vesty a do rána doplávajú na neobývaný ostrov. Anna s Tídžejom sú odhodlaní stoj čo stoj prežiť, no dennodenne čelia mnohým ťažkostiam. Hoci veľa užitočných vecí sa ako zázrakom zachránilo z trosiek lietadla, nemajú pitnú vodu, jedlo, oheň, obydlie. Čaká ich prírodná katastrofa, tropické búrky, nebezpečenstvo na nich striehne aj z mora.
Dni sa menia na týždne, z týždňov sa stávajú mesiace a dokonca hrozí, že TíDžejovi sa vráti rakovina. Počas oslavy narodenín na ostrove si Anna uvedomí, že sa vynára ďalší problém: dokáže na ostrove žiť s chlapcom, ktorý sa postupne mení na muža?
Potom ťa zvediem

Potom ťa zvediem

16. 07. 2013
Ak máte chuť na nádhernú romancu s postavami, ktoré si získajú vaše srdce a vo vzrušujúcom príbehu, ktorý bude vo vás doznievať ešte dlho po dočítaní, Mary Baloghová je správna voľba. Mimoriadne obľúbená a úspešná autorka píše historické romance, ktoré vás udržia až do konca.

V najnovšom príbehu Potom ťa zvediem sa opäť stretávame s výnimočnou rodinou Huxtablovcov a tentoraz sa všetko točí okolo najmladšej zo sestier Katherine. Londýnska spoločnosť ju považuje za najočarujúcejšiu zo všetkých mladých dám súcich na vydaj, ale ona sama je presvedčená, že nie je stvorená pre lásku a vášeň. Až do chvíle, keď sa o ňu začne uchádzať príťažlivý barón Montford...
Most nad riekou Liffey

Most nad riekou Liffey

16. 07. 2013
Eroticky podfarbený príbeh hriešnej lásky, nevery a chorobnej posadnutosti peniazmi zo smaragdového ostrova. Príbeh o slovensko-írskom páre, o prachom zapadnutom rodinnom tajomstve a bohémskom svete. Jej život vyzeral fajn, no život sa vie niekedy rýchlo zvrtnúť...
Brendan je Ír, ryšavý sympaťák, ktorý prišiel po nežnej revolúcii do Bratislavy učiť angličtinu. Sympatická tlmočníčka Barbora mu neodolá a jej život naberie spád.

V Brendanovi sa postupne prebúdzajú ambície a v Starom Meste si otvára realitnú kanceláriu Môj dom – môj hrad. Po niekoľkých triumfálnych rokoch odchádza so svojou rodinou do prosperujúceho Írska, ktoré si vyslúžilo lichotivé označenie keltský tiger. Tak ako mnohí, aj on podľahne ošiaľu mamonu. V dublinských dokoch pri rieke Liffey skupuje exkluzívne apartmány na prenájom, pretože svätosväte verí, že ich cena sa raz dotkne nebies. No karta sa čoskoro obráti...
Papierové bábiky

Papierové bábiky

16. 07. 2013
Osudom človeka je jeho povaha, povedal kedysi Herakleitos z Efezu. Mladá Anna to dobre vie a tak si jedného dňa zbalí najnutnejšie veci a odíde z domu, od rodiny aj zo školy. Nasťahuje sa do obľúbenej kaviarne, kde sa skryje pred svetom, aby sa vyrovnala so stratou svojej lásky. Pracuje ako čašníčka a príbehmi o návštevníčkach kaviarne, o zamilovanej študentke Zuzke a ostýchavej škôlkarke Katke sa prihovára bývalému priateľovi. Prezrádza mu všetko to, čo nedokázala vysloviť nahlas.

Novinka Papierové bábiky od Kataríny Tholtovej, ktorá vyhrala pred pár rokmi Literárnu cenu Mám talent, je citlivý príbeh o ľuďoch a vzťahoch. A najmä o škôlkarke Katke, ktorá sa hanbí pred dospelými aj pred rovesníkmi a uzatvára sa do vlastného sveta, do sveta papierových bábik, ktoré si sama vyrába. V ňom sa dá vyriešiť každý problém, stačí mať bohatú predstavivosť...
Hriechy mocných

Hriechy mocných

28. 06. 2013
Sme, iba keď ľúbime...

Čo všetko je človek schopný urobiť pre lásku?
Aj vy si občas rady vychutnáte romancu plnú vášne, bozkov, obetavých gavalierov a samozrejme s dobrým koncom? Máme tip na skvelú historickú romancu z prelomu 14.-15.storočia. Začítajte sa do príbehu mladej ženy, ktorá svoj život zasvätila láske v časoch, ktoré nepriali ženám. Pretože pre mnohé z nich bol práve muž tým najväčším nepriateľom...

Historický román Hriechy mocných ponúka nielen ľudské osudy a komplikované vzťahy plné intríg, nenávisti a zla z čias talianskych komún, rozporov a bojov v severnom Taliansku, ale tiež zachytáva udalosti zo storočnej vojny, ktorá v 14. a 15. storočí priviedla Francúzsko na pokraj nešťastia.
Príbehom sa vinie vášnivý a úprimný ľúbostný vzťah osudom skúšanej Francescy di Valleta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyranského manžela „s dobrým menom“ Henricha de Moselle. Francesca opúšťa rodné Taliansko a vydáva sa naprieč Savojskom do Lotrinska, kde ju už netrpezlivo očakáva jej budúci manžel a pán.
Krásna žena zbožňovaná mnohými vznešenými mužmi nachádza však svoje najväčšie šťastie, ale aj utrpenie v hlbokej láske k Enzovi di Challant, priateľovi z detstva.

Hriechy mocných je príbeh plný vášne, lásky, ale aj bolesti a trápenia. Prenesie vás do obdobia, keď štátne alebo rodinné záujmy a často aj túžba po väčšej moci, prevládali nad prirodzenými ľudskými citmi. Ani ľudia z kráľovských alebo vojvodských rodín nemali vždy na ružiach ustlané; byť jedným z členov šľachtického domu nebolo vždy len príjemné a už vôbec nie iba šťastné...
Zlatý kľúčik

Zlatý kľúčik

25. 06. 2013
Drevený hrdina Buratino

Kto by nepoznal malého Pinochcia. Alebo Buratina – ide o klasickú rozprávku, ktorú deti milujú už vyše sto rokov. Podľa slávnej rovnomennej rozprávky talianskeho autora Carla Goldoniho ju prerozprával ruský spisovateľ Alexej Tolstoj. A práve vyšla v novom šate s nádhernými ilustráciami.

„Kde bolo, tam bolo, v malom meste na stredomorskom pobreží žil stolár Guiseppe, známy aj ako Modronos. Jedného dňa sa mu do rúk dostalo obyčajné staré poleno. Chcel z neho zhotoviť nohu stola, no len čo začal stružlikať, začul slabučký hlások, ktorý zapišťal: ´Au, au. Prosím, nie tak silno!“

Kto by nepoznal začiatok rozprávky Zlatý kľúčik. Vyrastali sme na nej my, naši rodičia, ich rodičia a na Buratinovi alias Pinocchiovi vyrastajú aj naše deti.

Chudobný starý verklikár Carlo si zo živého polienka vystrúha chlapčeka a nazve ho Buratino. Carlo chce pre svojho synčeka len to najlepšie, ale Buratino je nesmierne zvedavý, tvrdohlavý a neposlušný. Musí zažiť veľa dobrodružných a nebezpečných príhod, aby pochopil, že dobré skutky a rodičovská láska sú v živote najdôležitejšie.

Buratino sa zoznámi s malým cvrčkom, vystraší ho obrovský potkan a vyberie sa do školy. Ako už vieme, nedôjde tam:) „Škola neutečie, pomyslel si Buratino. Len nakuknem do obrovského farebného stanu a potom sa budem ponáhľať, aby som prišiel do školy načas.“

Bábkové predstavenie v stane ho však zaujalo viac a čoskoro sa dostal do rúk zlého bábkara Karabasa Barabasa... Príbeh o Buratinovi, drevenej bábke, ktorá ožije a zmení sa na malého chlapca, poteší každé dieťa. Navyše Zlatý kľúčik v novej úprave a s krásnymi ilustráciami bude zážitkom naozaj pre všetky deti.
Ako hovoriť, aby nás tínedžeri počúvali

Ako hovoriť, aby nás tínedžeri počúvali

19. 06. 2013
Ako hovoriť, aby nás TÍNEDŽERI počúvali?

Možno ste sa aj vy zvykli posťažovať, keď ste mali bábätko alebo malé dieťa, že koľko máte starostí...a poriadne nespáva, musíte k nemu vstávať niekoľkokrát za noc...a ostatní vám vraveli: „Užite si ich, kým sú také malé.“ či to staré známe „Malé deti, malé starosti. Veľké deti, veľké starosti.“ Rodičia s tínedžermi vedia svoje a niekedy sa cítia ako na inej planéte. Akoby sa jedného pekného dňa zmenilo vaše milé dieťa na protivného a tvrdohlavého cudzinca, ktorý len hundre, kritizuje, s ničím nie je spokojný, vzdoruje vašim pravidlám a odmieta vaše hodnoty.

Ak toto zažívate alebo sa ten čas blíži, rozhodne si vezmite na pomoc knihu Ako hovoriť, aby nás tínedžeri počúvali. Názov vystihuje obsah – v knihe nájdete ukážkové dialógy a situácie, ako s tínedžermi hovoriť, aby slová dospelých brali vážne. Nechýbajú rady, ako tínedžerom načúvať, aby v dospelých videli partnera, a nie nepriateľa. Konkrétne modelové scénky, pragmatické odporúčania, ako sa vžiť do ich pocitov, či potrestať alebo nepotrestať, ako riešiť problémy so sexom a drogami.

Autorky využívajú svoje skúsenosti zo seminárov s rodičmi a ich dospievajúcimi deťmi. Kniha sa rýchlo stala svetovým bestsellerom práve pre to, ako je napísaný: žiadna teória, prázdne slová, ale názorný a zrozumiteľný návod, ako vychádzať s tínedžermi.

Samozrejme, neexistujú žiadne čarovné slovíčka, ktoré by fungovali na každého tínedžera a v každej situácii. Aj preto autorky uvádzajú viaceré spôsoby ako komunikovať. Základným článkom všetkých uvedených príkladov je však rešpekt.

Tak napríklad...

- Namiesto rozkazov popíšte problém. Príkazy v tínedžeroch často vyvolávajú nevôľu a odpor. Keď problém popíšete, zapojíte tínedžera, aby sa podieľal na jeho riešení.

- Keď sme nahnevaní, niekedy zaútočíme na tínedžerov niečím, čo ich môže ponížiť. Výsledok? Buď sa dajú na ústup alebo začnú protiútok. Keď však povieme, čo cítime, je pre naše deti jednoduchšie nás poslúchnuť a byť nápomocný.

- Keď dieťa z niečoho obviníme (ten sveter si úplne sprala), zvyčajne sa začne brániť. Radšej im podajme informáciu jasne a s ohľadom, oveľa lepšie vezmú na vedomie, čo je treba urobiť (hmm, lepšie je najskôr sa pozrieť na štítok, až potom hodiť sveter do práčky...“

- Mnoho tínedžerov reaguje na vyhrážky otvoreným odporom alebo demonštratívnym splnením (toto tričko si nedáš, inak nikam nejdeš – ok, tak nikam nejdem!). Máme väčšiu šancu, že s nami budú spolupracovať, ak im ponúkneme možnosť, ktorá vyhovuje aj nám, aj im (chodia tam ľudia slušne oblečení...skús si dať iné tričko, alebo aspoň vestu, aby sa zakryla tá diera - neprezlečiem sa, je to moje obľúbené tričko, ale kde je tá vesta?)

- Tínedžeri prestávajú pri dlhšej prednáške vnímať, radšej buďte stručný a konkrétny, aby ste chytili ich pozornosť.

Takýchto príkladov a rád je v knihe Ako hovoriť, aby nás tínedžeri počúvali nespočetne veľa. Dozviete sa tiež o tom, ako pokarhať, ale netrestať. Ako dosiahnuť, aby naozaj spolupracovali. A ako vyzerá metóda piatich krokov, ktorou dosiahnete spoločné riešenie problémov.
OMG diéta – za šesť týždňov božsky štíhla

OMG diéta – za šesť týždňov božsky štíhla

11. 06. 2013
Mamičky, čo tak byť za šesť týždňov božsky štíhla?!

Ruku na srdce, milé dámy. Mnohé by sme po pôrode a dlhej materskej potrebovali zhodiť pár kíl v určitých partiách. Akosi sa tukové vankúšiky prilepili na stehná, boky, aj na bruško. Ešte kojíte alebo nechcete držať žiadnu drastickú diétu? Máme tip. Nová OMG diéta nie je o receptoch, či trýznení tela, no dokážete s ňou schudnúť do 9 kíl za šesť týždňov. Čo k tomu treba a ako to funguje?

Autor Venice A.Fulton je osobný tréner a už si stihol rozhnevať mnohých výrobcov potravín, vrátane cereálií. Popiera rôzne klišé o chudnutí, vysmieva sa viacerým doteraz propagovaným princípom redukcie hmotnosti a hoci je jeho diéta v niektorých smeroch kontroverzná, odborníci tvrdia: nájdete v nej množstvo jedinečných zásad, ktoré sú zdravé a pomôžu vám schudnúť.

OMG diéta – za šesť týždňov božsky štíhla ponúka jedinečné zásady, pri ktorých môže ubudnúť 5 až 10 kíl telesného tuku len za šesť týždňov! Vedeli ste napríklad, že ovocie zvyšuje chuť do jedla? Nie priamo, ale zabraňuje leptínu robiť si svoju prácu. Ak ste zabudli, leptín je klapka na prívode paliva, ktorá nám povie, kedy máme prestať jesť. A ovocie, ktoré obsahuje veľa fruktózy, mu v tom zabráni...

Určite ste už počuli o zelenom strašiakovi tukových vankúšikov. Zelený čaj znižuje chuť do jedla, čo je samo osebe fantastické. Robí to tak, že zvýši hladinu biochemickej látky, ktorá sa volá norepinefrín alebo noradrenalín. Tá sa uvoľní, keď si náš organizmus myslí, že ho niekto ohrozuje (napríklad dinosaurus, spolupracovníčka, spolutanečnica, učiteľka). A preto môže zelený čaj znižovať chuť do jedla. Navyše zelený čaj pomáha oslobodiť energiu uskladnenú v tuku a použiť ju.

Čítajte pozorne obaly a vyhýbajte sa slovám končiacim na – óza. Tieto drobučké písmenká sú veľká vec, ak sa chcete vyhnúť zúrivým sacharidom. Je to vždy stopercentne CUKOR a bol do jedla PRIDANÝ. Sacharóza, fruktóza, laktóza, dextróza, maltóza, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, glukózový sirup, polydextróza. A dnes existujú novšie, omnoho prefíkanejšie verzie pridaného cukru. Napríklad repný cukor, trstinová šťava, jačmenný slad, turbinado, dextrín.

A napokon ešte jedna rada z novinky OMG diéta – za šesť týždňov božsky štíhla. Fúkajte s deťmi balóny a schudnete. Znie to strelene, ale zaberá to a veruže rýchle.
Kúpte si také balóny, ktoré sa dajú pomerne ľahko nafúkať (na začiatok), aj také, ktoré sa fúkajú ťažko. Keď sa rozhodnete fúkať balóny, najlepšie je pustiť sa do toho dve hodiny po jedle. Pri tomto cvičení je dôležité nemať na sebe veľa vrstiev oblečenia. Je dôležité stáť, nesmiete sedieť. Správna technika fúkania je rozobratá v knihe OMG diéta. Vedzte, že fúkať balón je ako dvíhať činku rukami, čiže to znamená posilňovať si sval. Najlepšie je fúkať balóny pred spánkom. V noci je kapacita pľúc (teda aj schopnosť fúkať) najväčšia. Dýchanie zhlboka môže navyše naštartovať rastový hormón, vďaka ktorému sme štíhlejší, pevnejší a máme krajšiu pokožku.
Veselá abeceda

Veselá abeceda

10. 06. 2013
2 super knižky pre malých drobcov

Niekedy je ťažké vybrať pre malé deti vhodné knižky – bude ich to zaujímať? nie sú na to už priveľké? alebo naopak primalé? Možno aj vy si kladiete podobné otázky. Ak máte predškoláka alebo čerstvého prváčika, máme pre vás dva skvelé tipy.

Bude búrka, bude blato/budú blesky, nič to zato!
Dáždik bukom v lese sľúbil/“Až naprší, budú huby.“

Čo keby sa váš prváčik naučil abecedu hravo a s radosťou? Abecedy môžu byť všelijaké – nudné a suché, veršované, bežná je abeceda v šlabikári alebo taká, čo zjedla deda... A najlepšie sú veselé abecedy ako táto od Ivony Ďuričovej. Napríklad také M:

„Máme múdre myši, nebývajú v skrýši.
Nebežia pred mačkou s plačom, patria k našim počítačom!“

Veselá abeceda je knižka pre malých čitateľov aj budúcich školáčikov plná krátkych a hravých básničiek, do ktorých autorka povkladala čo najviac slov na všetky písmenká abecedy i tie s dĺžňami či mäkčeňmi. Veršované písmenka dopĺňajú nádherné ilustrácie Jána Vrabeca.
17.03.2021 Viac

Re: Cvičenie

Sabinaca

Ja taky doporučuji koukat na konkrétní parametry. Dobrý je článek o výběru rotopedu, ...

09.03.2021 Viac

Re: Cvičenie doma

keilayh

Mám doma eliptical, to je za mňa najlepší cvičiaci stroj. Ale zas záleží či chceš ...

09.03.2021 Viac

Re: Vysporiadanie BSM podľa môjho ...

keilayh

Ahoj, osobne by som asi zašla za právnikom, ktorý by ti v tom osobne pomohol. Inak ...

16.07.2020 Viac

Re: Deti a sport

margitazvoncek

Ja som naše dieťa teraz prihlásila na hádzanú. Máme to kúsok a určite by som chcela ...

16.07.2020 Viac

Re: eshopy

margitazvoncek

Tu teda nesbíráš body ale často tam majú zaujímavé zľavy hlavne na topánky ale aj ...

16.04.2020 Viac

Re: SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA ...

keilayh

Dala by som do súkromnej iba vtedy ak by nebolo miesto v štátnej, príp. ak by som ...

03.07.2019 Viac

Re: Piatok trinásteho

mechanis

Tak horoskopy su celkom dobre https://horoskopy.pozri.sk jasne iba pre zabavu ale ...

03.07.2019 Viac

Re: Dobre recepty

mechanis

Toto je celkom zaujimave a aj chutne https://recepty.pozri.sk/recept-pyre-z-cervenej-sosovice-514 ...

03.07.2019 Viac

Re: Čo robiť s deťmi, ked vonku ...

mechanis

Ked je zle pocasie https://pocasie.pozri.sk existuje veľa sposobov ako deti zabavit ...

16.06.2019 Viac

Re: voľný cas

siminia

Behať sa dá v pohode aj doma, keď nie je čas venčiť sa v parku .. Nejaký lacnejší ...

1422979x Viac

Cvičenie

veverka1
1125851x Viac

Cvičenie doma

Tranula00
1040672x Viac

SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA

Bajuska27
988936x Viac

Deti a sport

gombicka1
957110x Viac

Eshopy

terez254
920176x Viac

Dobre recepty

terez254
907962x Viac

Piatok trinásteho

melindi
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť