Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Z hrnca do rozprávky

Z hrnca do rozprávky

02. 12. 2014
Kniha Z hrnca do rozprávky je súbor domácich receptov vytiahnutých priamo z kuchýň autorov. Trio známych tvárí - Robo Papp, Barbora Rakovská a Lenka Šóošová - pripravilo hrniec plný dobrého jedla a rozprávok. „Stretli sme sa všetci traja na kávičke a vznikla knižka,“ tvrdí s úsmevom hlavná iniciátorka Lenka Šóošová. Svoju zbierku 49 receptov obohatili nielen o príhovory lekárov, ale aj o rozprávkové príbehy pána Pottena. „On je veľmi milý, občas sa mu cnie za kamarátmi, občas niečo zabudne, ale vždy to dobre dopadne,“ opisuje hlavnú postavu Barbora Rakovská.

Aj Lenka, Robo a Barbora si totiž často kladú otázku - čo navariť? Preto si deti v knižke nájdu rozprávky plné jedla a rodičia jedlá plné rozprávkových ilustrácií.

Celý projekt vznikal rok a pol. „Od momentu, kedy sme sa prvý raz stretli, sme všetko asi dvestokrát zmenili,“ tvrdí Barbora Rakovská. „Preto som rada, že sa nám knihu konečne podarilo urobiť a vyslať do sveta.“
Inšpirovala ju aj jej dcéra, ktorá chce papať výlučne párky a hranolky. „Tak dúfam, že knihou pomôžeme rodičom s podobnými problémami,“ dodáva Robo Papp, ktorý je vraj najväčším gurmánom tria a v knižke má aj svoj obľúbený recept, ktorý zdedil po svojej babičke: zemiaky s tvarohom.

Každý z trojice vložil do knihy kúsok samého seba, a nakoniec sa im spolu podarilo vykúzliť knihu, ktorá poteší a rozvonia domácnosti. Tak napríklad Banánová bábovka s čokoládou, Kačka z Paríža, Losos s hráškovou kašou alebo Tvarohové guľky s jahodami.

Rozprávky uvarila Barborka Rakovská. Rozdelené sú na štyri ročné obdobia, napríklad na jar pozvala susedka pána Pottena na obed. V lete sa pán Potten stal rozhodcom jahodového futbalu a v zime postavil snehuliakov z jabĺčok, tekvíc a kapustových hláv.
Okrem samotných receptov z kuchyne Lenky Šóošovej a Roba Pappa tak kniha Z hrnca do rozprávky prináša aj rozprávky z Barbory Rakovskej, a k tomu všetkému vyjadrenia lekárky na tému stravovania detí a jednoduché recepty pre oteckov.

Milí rodičia, s touto knižkou sa už vaše dieťa v kuchyni určite nudiť nebude. A je to tiež nádej, s deťmi sa dá v kuchyni bojovať aj milo.

RECEPT na Banánovú bábovku s čokoládou

Na 1 bábovku potrebujeme:
4 vajcia
250 g masla
250 g práškového cukru
1 balíček vanilkového cukru
250 g polohrubej múky
1 balíček kypriaceho prášku do pečiva
250 g banánu
50 g čokolády na varenie
hrubú múku
1 banán na ozdobu

Postup: Rozdelíme si vajcia na žĺtky a bielky. Maslo s práškovým a vanilkovým cukrom vymiešame dopenista, postupne pridávame žĺtky a preosiatu múku zmiešanú s kypriacim práškom. Očistíme banány, rozmixujeme ich a zapracujeme do cesta spolu s posekanou čokoládou. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a zľahka vmiešame do cesta. Bábovkovú formu vymastíme maslom, posypeme hrubou múkou a nalejeme do nej cesto. Bábovku pečieme v rúre rozpálenej na 180 ºC asi hodinu. Vychladnutú bábovku nakrájame a ozdobíme čerstvým banánom.
Gumičkovanie s háčikom

Gumičkovanie s háčikom

13. 11. 2014
Aj vy gumičkujete? Ponúkame nové tipy!

Nedávno vyšli dve nové knihy o gumičkovaní a opäť ponúkajú množstvo zaujímavých nápadov, čo všetko sa dá vytvoriť z obyčajných gumičiek. Je až neuveriteľné, akú popularitu si u nás získala táto jednoduchá zábavka – aj na knižnom veľtrhu Bibliotéka sa míňali prvé tri knihy o gumičkovaní v slovenčine ako teplé rožky.

Len pred dvomi mesiacmi vyšla prvá kniha o gumičkovaní s jednoduchým názvom Gumičkovanie, a už sú na pultoch kníhkupectiev ďalšie dve. Mnohí rodičia vravia, že ich deti gumičkujú, kde sa dá – vyrábajú náramky pre svojich rodičov a kamarátov, skúšajú aj zložitejšie veci ako puzdro na mobil, všelijaké ozdoby, či náramok na hodinky.

Existuje veľa možností a desiatky nápadov nájdete práve v dvoch nových knihách.
Gumičkovanie s háčikom ponúka 12 senzačných návrhov na náramky, náhrdelníky a iné doplnky. Mladučká a geniálna autorka tejto knihy Elizabeth M. Kollmar spolu so svojimi technikami prináša úplne novú úroveň gumičkovania. Táto kniha vám ukáže ako gumičkovať bez krosienok, potrebujete len obojstranný háčik.
Elizabeth zrozumiteľne a názorne vysvetlí návody ku každému motívu. Návody sú dopĺňané schémami a skratkami, ktoré si ihneď osvojíte. Naučte sa ako rozšíriť možnosti gumičkovania pridávaním zaujímavých korálikov, ozdôb, či gombíkov.
Vo vnútri nájdete návody ako vytvoriť Vyzdobenú retiazku, Palmový list, Jahôdky, či Rozbúrené vlny.
Gumičkovanie na krosienkach

Gumičkovanie na krosienkach

13. 11. 2014
Ďalšia novinka Gumičkovanie na krosienkach obsahuje ďalšie úžasné nápady.
Ste pripravení na najúžasnejšie a najzábavnejšie doplnky svojho života? Len s pár jednoduchými nástrojmi a zrozumiteľnými návodmi si za chvíľku môžete vytvoriť pestrofarebné a super štýlové náramky, náhrdelníky, náušnice, opasky a iné doplnky.
V knižke nájdete šikovné finty, triky a inštrukcie krok za krokom. Tiež jasné návody na gumičkovanie - hippie opasok, visiace náušnice, ozdobný kvietok, či zipsový náramok. Plus farebné variácie, ktoré pristanú každému.
Fantómová Ada a myší duch

Fantómová Ada a myší duch

04. 11. 2014
Zoznámte sa s Adou DeFantomovou. Býva na Hrôzohrade so svojím otcom lordom DeFantomom, služobníctvom a s niekoľkými duchmi. No nemá kamarátov, s ktorými by podnikala dobrodružné výpravy po svojom obrovskom a strašidelnom dome. Jednej noci sa všetko zmení. Ada stretne myšieho ducha Myšmaela a rozhodnú sa rozlúsknuť záhady Hrôzohradu. Netušia, aké podivuhodné udalosti rozpútajú...

Ada, hlavná hrdinka knižky Fantómová Ada a myší duch, bola jedináčik, milovaná dcéra lorda DeFantoma, slávneho cyklistu a ešte slávnejšieho básnika. Kedysi mala aj mamu, chýrnu povrazolezkyňu z gréckeho mesta Solún, s ktorou sa lord zoznámil na cestách a oženil. Žiaľ, povrazolezkyňa Hoppolanika zahynula, keď bola Ada ešte bábätko. Stalo sa to, keď raz v búrke trénovala na streche Hrôzohradu.

Lord DeFantom o tej strašnej noci nikdy nerozprával. Takmer nevychádzal z rozľahlého panského domu. Večne trčal v pracovni a písal dlhokánske básne. Od manželkinho skonu uznával pravidlo, že deti treba len počuť, nie vidieť. Ade prikázal nosiť obrovské dupotavé čižmy, aby sa jej kroky ozývali po celom Hrôzohrade. Vždy včas začul, ako sa približuje, a mohol ubziknúť do pracovne, kde ho nesmela rušiť.

Ozaj, Hrôzohrad. Je to úžasné panstvo, kde nájdete nielen hrad, ale aj Jazierko meditácií, Močiar zúfalstva, Skalku s alpskými trpaslíkmi, Tajnú záhradu, či Kopec ambícií. Všade tam sa môže Ada pohybovať, ale chýbajú jej priatelia.
V tú spomínanú noc však narazí na malú postavičku, vytreští oči a zvolá: „Veď ty si myš!“
Myš sa zamihotala, znovu žalostne vzdychla a tichučko zapišťala.
„Nie som myš, ale myšiak. Ba skôr bývalý myšiak.“ Postavička pokrútila hlavou. „Teraz je zo mňa duch.“

Fantómová Ada a myší duch je knižka pre deti od 9 rokov, takmer na každej strane je pekná ilustrácia a vyše 220 strán príbehu, pri ktorom sa deti rozhodne nebudú nudiť.
Misia Eva v Thajsku

Misia Eva v Thajsku

28. 10. 2014
Evička Šidlová cestuje do Thajska

Ak ste aj vy čítali knižku Misia Eva – prísne tajné od Tamary Heribanovej, určite vám teraz srdce zaplesá: je tu pokračovanie a tentoraz v Thajsku! Deti sa teda konečne po dvoch rokoch dočkali.

Spomínate si ešte na malú Evičku, ktorá sa rozhodla zachrániť manželstvo svojich rodičov, ktorému hrozil rozvod? Možno ste jej držali palce, aby uspela so svojim tajným plánom...možno ste si zamilovali niektoré postavy ako sesternicu Lilly či Luisa Aubergina...a možno ste škrípali zubami pri Sidónii Malinovej, ktorá mnohým pripomína tú najhoršiu učiteľku, akú ste kedy zažili.

Pokračovanie príbehu rodiny Šidlovcov je konečne na svete v knižke Misia Eva v Thajsku. Ako teda viete, Evka prísne tajnú misiu splnila. Nielenže vyhrala exotickú dovolenku, ale podarilo sa jej vrátiť lásku rozhádaným rodičom. Už zasa sú kompletná rodina a všetko nasvedčuje tomu, že pobyt v ďalekej Ázii bude pre nich len o oddychu. Lenže to ani náhodou! Evka má totiž ešte jeden veľký sen.

Ako sa toto rozprávanie plné napätia a humoru skončí, zistíte až keď si prečítate ďalšiu tajnú misiu v mene dobrodružstva a lásky. Pobavíte sa, zažijete napínavé putovanie a nielen deti nadchnú opäť úžasné ilustrácie Petry Hilbert.

„Vždy, keď píšem pre deti, predstavujem si, čo by som chcela v knihe mať keby som ja sama bola osemročnou,“ rozpráva autorka Tamara Heribanová. „A ono to nie je až také ťažké, pretože to dieťa som si zo seba nevyhnala a ani si ho vyhnať nechcem. Svojich detských čitateľov poznám, pozorne ich počúvam, ich pohľad na svet je pre mňa dôležitý.“

Darček pre vaše dieťa na Vianoce? Máte po probléme. Misia Eva v Thajsku je ideálnym darčekom, ktorý poteší, pobaví, aj niečomu priučí.
Básničkový karneval

Básničkový karneval

23. 10. 2014
Básničkový karneval pre deti

Uvažovali ste nad tým, čo sa stane s kukuricou u zubára a s muškátom zaľúbeným do mušky? Alebo ako chutí žihľavový špeciál a kto je záhradkársky expert na facebooku? To sú ale otázky – deti majú obrovskú fantáziu a musíte byť pripravení na všetky možnosti. Napríklad aj to, kam sa vybral svištík Pištík a po čom túži hviezdička Stella...

Pestrá knižka Básničkový karneval od Ivony Ďuričovej poteší vyše dvadsiatimi veselými básničkami a tiež úžasnými ilustráciami Kataríny Ilkovičovej.


Pištík zvláda strmé zrázy,
s istotou ich zdoláva.
Dáva pozor na úrazy,
keď je jeseň sychravá.
Rád hľadí na borovice,
pozoruje sýkorky,
ryšavkasté veverice
- neposedné potvorky.

Na stránkach knižky sa v plnej kráse roztancuje pred očami detského čitateľa pestrofarebný rýmovaný sprievod. Farebné Jesenné lístočky, Medveď v kaši, Žihľavová lekcia, Poklady z neba, či Cesta vlakom.
Básničkový karneval je plný vtipu, nehy a prekvapenia. Každý z poetických mini príbehov možno nielen šeptom či nahlas čítať, no aj presvedčivo zarecitovať, a tým ho dokonale precítiť.

Náš muškát bol hanblivý,
Od jari sa červenal.
Zdalo sa, že na muške
jednu krásnu mušku mal.
Čakával ju na okne:
„Kedy pri mne zabzučí?“
Tak rád by ju privinul
v rozkvitnutom náručí.
Gumičkovanie

Gumičkovanie

25. 09. 2014
Všetci gumičkujú. Deti aj tínedžeri!

Veru tak, všetci pletú z gumičiek náramky, lienky, prstene, ozdoby na šnúrky na topánkach, prívesky v podobe sovy, chobotnice alebo štvorlístku, ale aj puzdro na mobily. Svet podľahol novej mánii, ktorá dorazila už aj na Slovensko. Nové šialenstvo tak trochu pripomína mániu s céčkami spred pár desiatok rokov.

Aj slovenský trh už zaplavili vrecúška s gumičkami a dokonca vychádza prvá kniha v slovenčine o Gumičkovaní. Úžasná novinka na trhu, ktorá určite poteší nielen vaše deti, ale možno aj vás. Jednoduchá slučka, ktorá umožňuje vytvárať jedinečné náramky, náhrdelníky, prstienky, náušnice, prívesky a mnoho ďalšieho.
Pletenie vlastných náramkov pomocou stavu (krosienok) je veľmi zaujímavá tvorivá činnosť, ktorá sa páči hlavne dievčatám a chlapcom od 7 do 13 rokov. Rodičia ocenia túto hračku, lebo je jednoduchá, nepotrebuje baterky, podporuje kreativitu a deti nesedia pri počítači.

Pomocou stavu (malých krosienok), gumičiek a háčika, ktoré sú súčasťou balenia, podporíte kreatívne myslenie každého dieťaťa. A možno aj to vaše:-) Náramky v rôznych farbách a dizajnoch očaria každé dieťa. Deti si ich môžu vytvárať pre seba alebo si ich medzi svojimi kamarátmi vymieňať. Okrem náramkov sú populárne tiež prstene, náhrdelníky alebo rôzne prívesky. Zručnejšie deti zvládnu aj taštičky, nádobky či peňaženky.

Nechajte sa inšpirovať novou knihou Gumičkovanie, kde nájdete 25 úžasných a úplne nových návodov na fantastické dúhové projekty. Nové inšpirácie oslovia začiatočníkov aj skúsenejších fanúšikov „gumičkovania“.
Naučíte sa, ako urobiť:
– puzdro na mobil,
– sedmokráskový náramok,
– remienok na hodinky,
– sponky do vlasov,
– ozdobu na ceruzku,
– dúhový prsteň,
– rokerský náramok,
– ornament so snehuliakom,
– mäkkú strapatú loptičku,
– ozdobu na šnúrky do topánok,
– obojok s ozdobou,
– kornút so zmrzlinou,
– a mnoho ďalších projektov.

Gumičkovanie je super zábava vhodná od školáčikov až po mladších tínedžerov. Farebné a kreatívne výtvory vás veru tak skoro neomrzia. Je to rýchle, ľahké a výsledok stojí určite za to. Deti si pri vytváraní rôznych vecí trénujú motorické zručnosti, posilňujú koncentráciu, tvorivosť a kreativitu. Rozvíjajú si tiež estetické cítenie a schopnosť nachádzať originalitu.
Snehová kráľovná

Snehová kráľovná

23. 09. 2014
Nádherné ilustrácie a silný príbeh prerozprávaný podľa rozprávky Hansa Christiana Andersena. To je novinka Snehová kráľovná. Rozprávka o sile lásky a priateľstva, ktorá dokáže roztopiť aj zamrznuté srdce a prebrať ho znova k životu.

„V jednom meste, v podkroviach dvoch susedným domov, ktorých strechy sa takmer dotýkali, bývali dve spriatelené rodiny. Ich deti, dievčatko Gerda a chlapec Kaj, boli dobrí priatelia... Gerdina stará mama rozprávala krásne príbehy a často im čítala zo starej rozprávkovej knižky. Hovorila im, že snehové vločky sú roje bielych včiel, ktoré majú vlastnú Snehovú kráľovnú...“

A tu sa začína čarovný príbeh.
Odvážna Gerda sa musí vydať na dlhú cestu po zamrznutej krajine, aby našla a oslobodila svojho kamaráta Kaja, ktorého odviedla Snehová kráľovná do svojej ríše snehu a ľadu. Gerda cestou zažije veľa dobrodružstiev – dostane sa k maličkému domčeku s červenými a modrými oknami, ale aj do úžasnej záhrady, ktorá Gerdu očarila krásou a vôňou rozličných druhov kvetov.

Zablúdi do spálne, kde na hrubých zlatých lanách viseli zo stropu dve postele v tvare kvetu ľalie. Gerda sa odvezie na polárnom sobovi a uvidí nádhernú polárnu žiaru. Stále putuje do ďalekého Finnmarku, kde býva Snehová kráľovná a aj napriek dlhej púti sa nevzdáva nádeje, že svojho kamaráta opäť uvidí.

Podarí sa Gerde prekonať všetky nástrahy, lákadlá a doputuje až do Zimnej krajiny, aby zachránila kamaráta Kaja? To už sa vaše deti dočítajú v krásnej knižke s ilustráciami Any Grigorjevovej Snehová kráľovná.
Rozprávky s ponaučením

Rozprávky s ponaučením

18. 09. 2014
Určite dobre viete, že knihy pomáhajú deťom rozširovať slovnú zásobu, rozvíjať ich predstavivosť a spoznávať svet naokolo. Preto je dobré začať im čítať odmalička, aby si na knihy zvykli. Doprajte deťom zážitok z čítania aj pred spaním. Ideálnou knižkou sú Rozprávky na snívanie, ktoré na takmer 200 stranách skrývajú veľa múdrosti.

O jeleňovi pri jazierku, O sliepočke so zlatými vajíčkami, O delfínovi a opičke, O malom bobríkovi – to je len pár príbehov, ktoré nájdete v knižke Rozprávky na snívanie. Bohato ilustrovaná kniha s nádhernými kresbičkami deti poteší, pobaví a tiež poučí. Každá rozprávka má totiž vlastné ponaučenie.

Napríklad v rozprávke O mliekarke sa zoznámime s dievčatkom, ktoré si stále pospevovalo, bolo zasnívané a už rozmýšľalo dopredu, čo všetko si dopraje za peniaze utŕžené za džbán mlieka...keď tu zrazu dievčatko zakoplo a džbán s mliekom jej spadol. „Ach, či som len nešťastná,“ skríklo dievčatko. „Chcela som mať všetko a teraz nemám vôbec nič.“

Takže začítajte sa so svojimi deťmi do príbehov múdrych, hlúpych, namyslených, prešibaných či bojazlivých personifikovaných zvierat i ďalších postavičiek. Rozprávky na snívanie otvárajú bránu do sveta fantázie, lásky a porozumenia cez príbehy o zvieratkách, ale nechýbajú ani modernejšie rozprávky o autíčkach, lietaní, či vláčiku. Príbehy majú len pár strán, takže deti dokážu udržať pozornosť, k čomu im napomôžu aj nádherné ilustrácie. Tie dokonale vyčarujú príjemnú atmosféru pred spaním a sú vhodné aj na prvé samostatné čítanie.
Veršovaná abeceda

Veršovaná abeceda

18. 09. 2014
A v tomto im pomôže náš ďalší tip – Veršovaná abeceda. Čo strana, to jedno písmenko abecedy. Vždy malá básnička, obrázok a veľké písmenko, aby si ho deti zapamätali.

Cesta

Ďaleká je cesta
z dediny do mesta.
Po nej chodí veľa áut,
na ceste sa nesmieš hrať.
Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka

Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka

11. 09. 2014
Škriatok Fidlibum v knižke pre vaše deti!


Poznáte Fidlibuma, milí priatelia? To je ten zvedavý televízny škriatok, čo býva v kukučkových hodinách. No prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka? To je teda poriadna záhada! Jej rozlúštenie sa skrýva práve v knižke s názvom Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka. Knižka, ktorá určite poteší najmenších škôlkarov a školákov.


Škriatka Fidlibuma poznajú tisícky detí z telky. Kuká ako kukučka a deti ho kukajú každú sobotu.
„V názve tejto knižky sa naozaj skrýva záhada, hádanka, otázka,“ prezrádza hneď na prvých stranách Fidlibum. „Lebo ja som naozaj škriatok a škriatkovia občas rozprávajú všelijakými zvláštnymi rečami, niektorí zvláštne brblú alebo aj chrchlú, ale... nekukajú! Kukám len ja, Fidlibum. Lenže vždy to tak nebolo. A práve o tom je táto knižka.“

Fidlibum kuká namiesto kukučky v kukučkových hodinách. Občas aj vtedy, keď je rozrušený alebo netrpezlivý. Tak ako aj teraz, kukuk! Lebo práve teraz sa vám chystá vyrozprávať svoj neuveriteľný škriatkovský príbeh. Tak do toho, pátrači! Na ceste za odhaľovaním fidlibumovského tajomstva stretnete aj vedecky nadaného potkana Otka, pažravú Kukaničku a mnoho tajuplných bytostí – škriatkov, obrov a víl.
V knižke o Fidlibumovi nájdete 12 rozprávok ako Zvláštny klobúk, Kto je Čudo, O drakovi Komolkovi alebo Zázračné mesto.

Tak sa pohodlne posaďte a začítajte sa do prvej rozprávky Zvláštny klobúk:

Lebo aby ste vedeli, to ja som sedel na buku, či vlastne pod bukom pri mojom domčeku, a pozoroval oblaky. Kedysi, keď som ešte nebýval v kukučkových hodinách, bola to moja obľúbená činnosť.
Tak teda, sedel som pod bukom a pozoroval oblaky. Bola to fakt paráda.
Na oblohe práve prebiehal neľútostný súboj medzi obrovskou chobotnicou a ešte väčšou čarbanicou.
Nazval som si ich tak sám pre seba, veď viete sami, aké fantastické tvory dokážu vymyslieť prevaľujúce sa mračná. Kto by si myslel, že čarbanica bola mierumilovná a chobotnica ju poľahky zhltla a spokojne sa pooblizovala, je na veľkom omyle. Čarbanica sa nečakane rozkrútila, vyrazila do útoku a prehltla chobotnicu aj so zvíjajúcimi sa chápadlami. Na oblohe sa vytvorilo jedno obrovské tmavé mračno a začal fúkať silný vietor.
Pri koreňoch stromu čosi zašramotilo a spod pazuchy mi vykukla sivohnedá hlava môjho najlepšieho kamaráta Otka. Otko bol potkan. Kto tieto múdre zvieratká nemá rád, možno po prečítaní tejto knižky zmení názor. Alebo aj nie. V každom prípade sa treba zmieriť s tým, že kamaráti môžu byť rôzni. Otko bol pôvodne väzňom, býval v klietke v paneláku a viedol nesmierne dobrodružný, no strastiplný život. Určite vám o ňom niekedy porozprávam.
„Fidli, ak si si nevšimol, sedíš pod vysokým stromom.“
„Hm... a čo má byť?“ ako obyčajne som ho nepochopil. Keď sa jedného dňa objavil na našej lúke s tými svojimi vyčnievajúcimi prednými zubami, trochu som sa ho bál. Oslovoval som ho pre istotu pán Potkan. Neskôr, keď sme sa ako-tak oťukali, volal som ho Potko. No a keď sa z nás stali naozajstní kamoši, bol z neho jednoducho Otko.
Som rodič. A čo s tým?

Som rodič. A čo s tým?

03. 09. 2014
Rady rodičom pri výchove detí do 6 rokov. 

Nikto nás neučí byť rodičmi. Nie sú na to školy, nemáme povinný kurz rodičovstva a na to, ako vychovávať deti, musíme prísť sami. Často nám pomáhajú dobré rady v knihách a táto novinka patrí medzi ne. Je to kniha Márie Tóthovej Šimčákovej, ktorú mnohí poznajú aj z televíznej obrazovky. Odporúčania a praktické rady vychádzajú z jej 23-ročnej praxe, no ako vraví, čo sa nenaučila v škole ani počas praxe, to ju naučili vlastné deti.

Som rodič. A čo s tým?? je praktickým pomocníkom pre rodičov s deťmi do šesť rokov.
Každý z nás je občas tak trochu zúfalý a má pocit, že jeho ratolesti ho počúvajú „jedným uchom dnu, druhým von“.

Ako postupovať pri problémoch dieťaťa so zaspávaním a s jedením
Ako reagovať pri vzdore dieťaťa
Ako dieťa odučiť od cumľa a plienok
Ako deti odmeňovať
Ako postupovať pri strate blízkeho človeka
Ako rozvíjať reč dieťaťa 

To je len zopár otázok, s ktorými sa stretnete v bežnom živote a odpovede na ne nájdete v knihe Som rodič. A čo s tým??
Známa slovenská detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková ponúka užitočné rady pri výchove detí do 6 rokov a overené návody, ako postupovať v rôznych situáciách. Text je sprevádzaný vtipnými ilustráciami.

Kniha Som rodič. A čo s tým?? obsahuje napríklad informácie týkajúce sa spánku, stravovania či vzdoru detí, postupov pri odúčaní od cumľa a plienok. Autorka odpovedá na často kladené otázky odmeňovania, prípadne trestania detí. Okrem iných sú vzácne aj rady, ako rozvíjať reč dieťaťa, či ako postupovať pri strate blízkeho človeka. Autorka predstavuje podnetné odporúčania, ktoré by pri výchove mali naozaj pomôcť. Je presvedčená, že uplatňovaním týchto rád v praxi sa výsledky isto dostavia.

Prečítajte si úryvok z novinky Som rodič. A čo s tým??:

SPÁNOK DIEŤAŤA

Platí niekoľko zásad dobrého spánku v každom veku dieťaťa.
Pomôcť môže:

pravidelný čas ukladania na spánok (a prípadne aj zobúdzania) – večer si musíte zautomatizovať a naučiť dieťa, že každý večer sa všetko opakuje,

„uspávací rituál“, ktorý dieťa upokojí po celom dni. Môže to byť kúpeľ, túlenie sa, čítanie, rozprávanie o príjemných veciach, ktoré dieťa cez deň prežilo,

od začiatku treba dieťa naučiť, že zaspáva ono a nik to zaň nemôže urobiť,

urobte z postieľky bezpečné a príjemné miesto, do ktorého sa dieťa bude tešiť s obľúbenými postavičkami, plyšovými zvieratkami, príjemnou posteľnou bielizňou, lampičkou, ktorú dieťa môže hocikedy v noci zasvietiť,

vyhýbajte sa strašidelným rozprávkam a filmom, najmä ak už dieťa nejakú nočnú moru malo. Usilujte sa byť tak trochu ako dieťa, lebo to, čo je pre vás normálne, môže dieťa strašiť. Majte na zreteli, že aj rýchle striedanie obrazovv akčnej rozprávke môže byť dôvodom obáv a strachu dieťaťa,

vytvorte si večerný rituál (večera, kúpeľ, prezliekanie do pyžamka, prebalenie či posledná cesta na WC, bozk na dobrú noc a ľahnúť si do postele),

striedanie pri ukladaní dieťaťa – najlepšie by bolo, keby ste sa s otcom, prípadne aj so starými rodičmi striedali, lebo potom bude dieťa pripravené na zaspávanie aj s inou osobou, nielen s matkou,

kto je v postieľke, už z nej nevykrikuje a nevylieza –dodržiavajte túto zásadu a nedajte sa vtiahnuť do „hier“ vykrikovania typu „musím cikať, som smädný“, ktoré zaznieva v rodinách často hneď po tom, čo si deti ľahnú, lebo všetko robia radšej ako zaspávanie,

pri vážnej nespavosti už od malého dieťaťa riešte tento problém aj s detským lekárom, prípadne homeopatom.
Dieťa... A čo teraz?!

Dieťa... A čo teraz?!

25. 08. 2014
Vychovajte lepšie a šťastnejšie deti!

Pamela Druckerman je americká autorka, ktorá objavila tajomstvo francúzskej výchovy a tak napísala bestseller A dosť! Teraz pokračuje v odkrývaní tajomstiev a jej novinka Dieťa... A čo teraz?! ponúka 100 trikov francúzskej výchovy. Je to jej pokus vydestilovať tie najhlavnejšie a najcharakteristickejšie metódy, ktoré sa naučila od francúzskych rodičov a odborníkov. Nemusíte žiť v Paríži, aby ste ich mohli uplatňovať. Dokonca ani nemusíte obľubovať syr.


Dôležité je si uvedomiť, že život rodiny sa netočí len okolo dieťaťa. Nemusíte neustále všetkým ukazovať fotky vašich ratolestí, ani donekonečna rozprávať o každom ich papaní či kakaní.
Nie ste len matka, v prvom rade ste žena, partnerka, manželka. Tak na to nezabúdajte.
Milostný život a tajomstvá dospelých nezahadzujte do koša.

Nestresujte sa zbytočne
Francúzski rodičia svoje deti milujú, ale to ešte neznamená, že sa musia vzdať svojho života, pripomína P.Druckerman v knihe Dieťa.. A čo teraz?! Podľa nej nevenujú všetku svoju energiu tomu, aby ich batoľatá vedeli čítať čo najskôr. „Nestresujte, ak ten váš poklad odmieta jesť hrášok či inú zeleninu. Ani vy by ste s nadšením nejedli niečo, do čoho by vás nútili.“
Chce to trpezlivosť a žiadne čokoládové úplatky. Francúzske deti nemaškrtia, kedy sa im zachce.
Znie to až príliš ideálne?
Nevyhovárajte sa na rozmaznávajúcich starých rodičov. Francúzske gurmánstvo sa začína už v plienkach. Jedlá, ktoré pripravujú v parížskych štátnych jasliach, sú zdravé lahôdky nielen pre deti. Autorka pridáva aj príklad týždenného jedálneho lístka. Bon appetit!

Učte deti trpezlivosti
Možno aj vám sa to už stalo – máte dôležitý telefonát, chcete si v pokoji prečítať knihu, práve varíte alebo proste robíte nejakú neodkladnú záležitosť, a v tej chvíli vás začne „otravovať“ vaše dieťa. Väčšinou s nepodstatnými vecami, ktoré by počkali pár minút.
Nedopusťte to!
Dieťa sa nestane trpezlivým zo dňa na deň, preto ho to musíte naučiť. Učiť deti „počkať“ je súčasťou francúzskej éducation. Francúzi týmto slovom označujú nepretržitý proces učenia nových schopností a hodnôt.
Schopnosť Francúzov dostať svoje deti z rámca „detského menu“ je pozoruhodná. Francúzi v prvom rade veria, že najlepšie výchovu zvládnete, ak ste sami v pohode a spokojní. A absolútne skvelé je to, že vo výchove nie ste sami.
Dôvod, prečo je francúzska výchova relevantná, je jednoduchý. Predstavuje prakticky zrkadlový obraz toho, čo sa deje v Amerike. Američania si myslia, že u detí treba rozvíjať poznávacie schopnosti, napríklad čítať, a to čo najskôr, najlepšie už v škôlke. Francúzi sa v predškolskom veku sústreďujú na oveľa jednoduchšie zručnosti – schopnosť existovať v kolektíve a empatiu.

TRIK č. 61
Hysterické záchvaty riešte s nadhľadom
Francúzskych rodičov detské hysterické záchvaty stresujú a vyvádzajú z rovnováhy rovnako ako nás ostatných. Nemajú žiaden magický recept, aby zlostné dieťa prestalo vrieskať. Ale vo všeobecnosti sa zhodnú v jednom: neprimeraným požiadavkám sa netreba podvoľovať. („V žiadnom prípade neustupovať,“ povedal mi jeden otecko.) Hysterický záchvat pravidlá nemení.
Neznamená to, že by ste mali ostať celkom chladní. Francúzski rodičia sa bez hanby deťom priznajú, že aj oni sa hnevajú, ak niečo nemôžu mať, alebo niečo robiť. Rozzúrenému dieťaťu prejavia súcit a sympatiu („Kto by nechcel pred obedom sladké oblátky?“) a nechajú deti, aby vyjadrili nesúhlas. Niektorí rodičia sa následne dieťaťa spýtajú, či má nejaký nápad, ako situáciu vyriešiť, bez toho aby sa porušili pravidlá a zásady. Ak sa dieťa dokáže dostatočne upokojiť, aby dokázalo súvislo rozprávať, obyčajne samo navrhne nejakú formu kompromisu – napríklad, že sladkú oblátku zje po obede.
V krízovej situácií sa niekedy oplatí dať deťom autonómiu – môže ich to upokojiť a rýchlo zmeniť náladu. Nechajte dieťa, aby vám pomohlo uvariť večeru a prišlo s vlastnými nápadmi, ako ju vylepšiť. Nechajte ho, nech si samo naloží tanier. Nalaďte sa na jeho vlnovú dĺžku. A nečakajte, že príliš unavené dieťa s vami pôjde dobrovoľne nakupovať do potravín alebo na večeru do reštaurácie.
Ak k záchvatu zlosti dôjde doma a trvá príliš dlho, Francúzi obyčajne pošlú deti do detskej izby a prikážu, aby tam ostali, kým sa neupokoja. „Si príliš hlučný. Choď vrieskať do svojej izby!“ povie moja francúzska priateľka. Zároveň si však uvedomuje, že tým svoje päťročné dieťa ešte väčšmi nahnevá. „Obyčajne odíde do detskej, buchne dverami, chvíľu tam reve a potom príde za nami a urobí, čo od neho chceme,“ tvrdí. Ak dieťa dokáže vyjsť z detskej izby pokojnejšie a rodičia ho za to pochvália, obyčajne sa kríza rýchlo vyrieši a všetci sa môžu pohnúť ďalej.
Povedané v skratke, zachovajte rozvahu, prejavte sympatiu a neustupujte!

TRIK č. 27 a 28
Jedna maškrta denne stačí
Kedysi som si ani nedokázala predstaviť, že by malé dieťa dokázalo prežiť od raňajok do obeda bez toho, aby zjedlo aspoň sladké hrozienka. Presvedčila som sa však, že tento výkon je nielen možný, dokonca ho zvládnete bez ujmy – dieťa aj vy.
Francúzske deti obyčajne jedia len v rámci hlavných jedál dňa, plus popoludňajšej maškrty, ktorej sa hovorí goûter .
Ukázalo sa, že ak dieťa nonstop nemaškrtí, v čase obeda či večere je jednoducho dostatočne hladné, aby sa najedlo poriadne. Zároveň je nesmierne upokojujúce vedieť, že nie každý moment dňa predstavuje príležitosť niečo zjesť. Každý člen rodiny sa tak môže venovať podstatnejším veciam. Len čo sa dostanete do rutiny systému jednej maškrty za deň, z goûter sa stane každodenná „špeciálna udalosť“. Vo Francúzsku je olovrant obyčajne nejaká kombinácia sladkosti, mliečneho produktu a ovocia. Často sa podáva čokoláda. Jedným z klasických goûter je takzvaný čokoládový sendvič – kúsok tmavej čokolády v bagete. Zapíja sa napríklad malým džúsom.

Neriešte krízu keksíkom
Ak dieťaťu nepodstrčíte niečo sladké okamžite, keď zamrnčí, má to úžasné pozitíva. Po prvé, neodmeňujete záchvaty, takže ho neposmeľujete, aby mrnčalo častejšie a viac. Za druhé, neučíte dieťa jesť len preto, že je namrzené alebo roztrpčené.
Keď bude mať vaša dcéra tridsať a stále vlezie do svojich stredoškolských džínsov, určite sa vám poďakuje.
Všetkých 100 trikov správnej výchovy nájdete v novej knihe, do ktorej by sa mala začítať každá mamička – Dieťa... A čo teraz?!
ZEM – detská encyklopédia

ZEM – detská encyklopédia

21. 08. 2014
Ak máte zvedavé deti, alebo ich potrebujete zabaviť, máme pre vás úžasný tip. Práve vyšla ZEM – detská encyklopédia, v ktorej sa tiež dočítate, prečo dochádza k zemetraseniam či k búrkam takým silným, že môžu zničiť budovy. Nájdete v nej informácie o mineráloch, aktuálne údaje o všetkých krajinách sveta či informácie o ich kultúre. Viete, prečo sa striedajú ročné obdobia? Ktoré mesto leží v najvyššej nadmorskej výške a či na dne oceánov existuje život?

Táto encyklopédia prináša zaujímavé údaje, prehľadné mapy, názorné ilustrácie a úžasné fotografie, vďaka čomu je hodnotným sprievodcom po našej planéte pre každého malého zvedavca. Vyše 300-stranová ZEM – detská encyklopédia mapuje planétu z viacerých hľadísk – od jej jadra po vonkajšiu atmosféru, od severného pólu po južný a od prírodných javov až po dôsledky ľudskej činnosti.
Naša Zem je totiž čosi celkom nezvyčajné. Z plynných látok a skalných trosiek, ktoré kedysi vírili okolo horúcej hviezdy, sa vyvinula na živú planétu, ojedinelú v slnečnej sústave.
Cirkulujúce vzdušné prúdy v atmosfére prinášajú nad pevninu vlahu, ktorá v podobe dažďa vsakuje do pôdy a podporuje rast rastlín. To je nezvyčajný jav neuveriteľnej zviazanosti života, vďaka ktorej je Zem taká jedinečná. A my ako súčasť tohto života sme výdatnou mierou prispeli k zmene vzhľadu našej planéty.
Obdarujte svoje deti jedinečnou encyklopédiou ZEM – detská encyklopédia, ktorá je vďaka vydarenej kombinácii pútavých obrázkov s výstižných textov dobrým sprievodcom pri poznávaní toho, ako sa naša planéta Zem správa a aký vplyv na ňu má ľudská činnosť.
Kniha je prehľadne rozdelená na časti Planéta Zem, Horniny a minerály, Voda, Podnebie a Počasie, Život na Zemi, Svet ľudí, Mapy svetadielov a Údaje o krajinách. Na konci knihy nechýba slovník a register pre lepšie vyhľadávanie.
Dozviete sa všeličo o kolobehu vody, ako sa lámu vlny, aké typy oblakov poznáme, aký je život v púšťach, aký má vplyv znečisťovanie a klimatické zmeny.
Dukanova diéta 2014 s novými receptami

Dukanova diéta 2014 s novými receptami

02. 07. 2014
Diéta, ktorá spôsobila ošiaľ aj na Slovensku

Knihu Pierra Dukana si už prečítalo vyše 8 miliónov ľudí v 20 krajinách sveta. Keď vyšla prvá kniha na Slovensku, spôsobila ošiaľ aj u nás. Teraz je tu tretia kniha Dukanova diéta 2014 s novými receptami, v ktorej nájdete úplné znenie metódy, úvod k fyzickej aktivite predpisovanej na recept a zápisník receptov, ktoré vám umožnia donekonečna variovať vaše jedlá v priebehu diéty. Nechýbajú ani nové vegetariánske recepty.

Jennifer Lopez, Gisele Bundchen či Kate Middleton. To je len pár hviezd, ktorým pomohla. 14 rokov praxe. 25 miliónov čitateľov. A zdokonalená metóda. Dukanova diéta spustila pred rokmi vo svete doslova lavínu.

Úspech Dukanovej diéty
Diéta dr. Pierra Dukana sa dlhé roky drží medzi top diétami. Stovky lekárov požiadali P.Dukana o súhlas využívať ju v praxi. Jej čaro je totiž v jednoduchom nastavení, v jasných pravidlách, efektivite, rýchlosti účinku a trvácnosti výsledkov. Využíva 100 potravín (+78 proteínov a 28 druhov zeleniny), ktoré sú bežne dostupné a pre človeka prirodzené – konzumovať ich môžete podľa ľubovôle.

Čo možno jesť na raňajky v útočnej fáze?
Existuje zoznam potravín a nápojov, z ktorých si môžete pripraviť raňajky podľa svojej chuti.
Nápoje: káva, odstredené mlieko, čaj a bylinkové odvary, kávovinový nápoj.
Mliečne výrobky: faisselle (jemný mäkký tvarohový syr) bez tuku, tvaroh bez tuku, smotanový nízkotučný syr petit-suisse, nízkotučný jogurt
Placka s ovsených otrúb.
Mäso a vajcia: plátok odtučneného kuracieho mäsa, odtučnená šunka, mäso z Graubündenu, plátok odtučneného morčacieho mäsa, praženica, volské oko, vajce namäkko (do ktorého možno namáčať kuracie prsia), omeleta.

Čo možno jesť na obed v útočnej fáze?
Vaše predjedlá, hlavné jedlá i dezerty môžete pripravovať zo 72 proteínových potravín, ktoré nájdete na strane 49 knihy Dukanova diéta 2014 s novými receptami. Jedzte ich podľa chuti. Dbajte na to, aby ste počas jedla veľa pili. Môžete si už dopredu pripraviť čaj do kanvice, alebo perlivú vodu. Ochutené sýtené nápoje sú takisto povolené. Neváhajte pri vašich jedlách použiť bylinky a korenie, aby ste dodali jedlám fantáziu a dbajte aj na úpravu, pretože jedlo, ktoré dobre vyzerá, nasýti viac
Ak nebudete mať čas na prípravu omáčky, môžete pri príprave jedla bez problémov použiť ocot, papriku, korenie alebo aspartam.
Pozor ale na pascu, ktorá môže zabrzdiť výsledky diéty či spôsobiť hromadenie vody v tele. Obmedzte používanie soli a horčice.

NÁPOJE: tichá voda, perlivá voda alebo ochutená čaj, sladené sýtené nápoje
PREDJEDLÁ: vajcia natvrdo, surimi, chudé údeniny: mäso z Graubündenu, odtučnená šunka, kuracie prsia, makrela na bielom víne, údený losos, krevety, krab
PRÍLOHY: Varené shirataki (špagety) konjac (s nízkotučnou bolonskou omáčkou)
HLAVNÉ JEDLO: grilované kura, tatarský biftek, teľacia pečienka, rozbif, steak z konského mäsa, králik, teľacia alebo hydinová pečeň, ryba na pare, omeleta, praženica (miešané vajíčka)
DEZERTY: tvaroch, smotanový čerstvý syr bez tuku, jogurt bez tuku, placka z ovsených otrúb, (ak ste ju nejedli na raňajky), dezerty s vaječným základom, (napr. vanilkový vaječný krém
Exoti 2: Nulová tolerancia

Exoti 2: Nulová tolerancia

19. 06. 2014
Dobrodružstvá EXOTOV pokračujú

Podarená partička troch spolužiakov, ktorých dala výchovná poradkyňa do Bezpečnostnej hliadky, je späť. Nick - pravdepodobne najnižší dvanásťročný chalan na svete. Beznádejné nemehlo Karl a obryňa Molly.

Molly vie strašne nahlas vrieskať a odkedy ju školník Dupree vymenoval za kapitánku hliadky, je ešte panovačnejšia než predtým. s Karlom ju voláme Kapipánka. Problém je aj v tom, že v poslednom čase nás nemá veľmi prečo komandovať a nevie, čo so sebou. Hliadku sme založili len preto, že sme chceli zastaviť Roya, a odkedy sa na šikanovanie vykašľal, nemáme čo robiť.

Hneď na úvod ich príbehu Exoti 2: Nulová tolerancia treba oznámiť zlú správu: v škole sa objaví nová baba a chce Nickovi ukradnúť kamošov.
Horšia správa: keď sa Nick pokúsi brániť, dočasne ho vylúčia zo školy.

Naraz sme sa obzreli. Za nami stála baba v čiernych rifliach a čiernom pulóvri, s čiernymi vlasmi a čiernym klobúkom. Proste celá čierna. Vytreštili sme na ňu oči. Ona na nás takisto.
„Súťažíme, kto sa vydrží dlhšie pozerať?“ ozval sa napokon Karl. „S mojím papagájom Stanleym sme na seba raz zízali celých sedem hodín... Odvtedy sa správa trochu divne.“
Cudzinka vystrčila ruku pred seba a s výrazným francúzskym prízvukom povedala: „Achojte. Ja som Simone.“
„Ty si...?“ začal som.
„Z Francúzska? Qui!“ prikývla. „Práve sme sa sem prisťahovali.“
Karl jej schmatol ruku a začal ňou triasť ako šialený.
Ja som Karl! Mám rád francúzske zemiaky a parížsku tortu, ale žabacie stehienka nemusím!
Zľutoval som sa nad ňou a odlepil som z nej Karlovu ruku. „Ja som Nick. A tam je Molly.“
Molly o pár krokov ustúpila. „Čau,“ zašepkala.
Simone zaklonila hlavu, aby jej pozrela do tváre. „Si taká... ako to hovoríte? Vysutá?“
„Vysoká,“ vzdychla Molly. „Som príšerne vysoká.“
„Nie, nie! Très magnifique! To je vynikajúce! Si modelka, qui?“
Odfrkol som, ale okamžite som to oľutoval, lebo Molly ma treskla do pleca. A poriadne. Než ku mne jej päsť doletí z tej príšernej výšky, naberie slušnú rýchlosť.

Úvodné zoznámenie je teda za nami, no ďalej to už nebude také pohodové. Podarí sa Nickovi napokon očistiť si meno? Alebo si ho bude musieť zmeniť a odsťahovať sa na Guam?

Exoti 2: Nulová tolerancia je opäť vtipné, akčné a zábavné dobrodružstvo troch exotov, ktorých si už stihli obľúbiť tisíce slovenských školákov. Autor série Michael Fry znova nešetril komiksovými kresbami a vtipom, takže sa máte na čo tešiť.
Babičkine rozprávky nad zlato

Babičkine rozprávky nad zlato

09. 06. 2014
Výber najkrajších rozprávok Boženy Němcovej

Čo by ste povedali na výber najkrajších rozprávok? Vyše 330 strán, ktoré budú vaše deti milovať. Čert a Káča, O Popoluške, Princ Bajaja, O múdrej princeznej, Potrestaná pýcha, Černokňažník, Soľ nad zlato, či Kráľovná hadov. 25 klasických rozprávok o dobre a zle, láske a pomoci druhým, o múdrosti i obetavosti. 

Toto všetko nájdete v knihe Babičkine rozprávky nad zlato, ktorá urobí radosť nielen deťom, ale aj ich rodičom.

"Jedna matka mala dve dcéry. Jednu vlastnú a druhú pastorkyňu. Svoju dcéru rozmaznávala, ale na pastorkyňu sa nemohla ani pozrieť, pretože Maruška bola krajšia ako jej Holena. Dobrá Maruška však nevedela, že je krásna. Starala sa o všetky domáce práce: sama upratovala chalupu, varila, prala, šila, priadla, žala trávu a obriadila aj kravičku. Holena sa len fintila, vykrúcala sa pred zrkadlom a potom sa presúšala pred domom, kým Maruška bez reptania pracovala..."

Rozprávky Boženy Němcovej vybrala a prerozprávala Zora Špačková. Nádherne ich ilustroval Martin Mrva.

"V jednej krajine vládol kráľ, ktorý mal krásneho a dobrého syna. Miloval ho vrúcnou otcovskou láskou, no o to viac ho nenávidela kráľovná, jeho macocha. Kráľ sa rozhodol, že v krátkom čase prevezme vládu nad krajinou jeho syn. Kráľovnina túžba po moci bola však taká silná, že sa nezastavila pred ničím. Mladý princ jej stál v ceste. Musela ho odstrániť. Kráľovná vedela, že ľsťou ani úskokom si nepomôže. Preto sa rozhodla získať moc iným spôsobom, oveľa krutejším..." 
Tak sa začína rozprávka Biela labuť.

V knižke Babičkine rozprávky nad zlato nájdete aj menej známe rozprávky ako Starý Bodrík a vlk, Múdry zlatník, Stratený chlapec, Lesná žienka alebo Ružový púčik. Nechýbajú však ani tie najznámejšie - O dvanástich mesiačikoch, Princezná so zlatou hviezdou na čele, či O Slnečníkovi, Mesačníkovi a Veterníkovi.
Na ceste

Na ceste

28. 05. 2014
Dopravné pravidlá pre deti hravou formou

Na ceste sa deje veľa vecí, preto musíme byť opatrní a dávať si pozor. Našťastie je tu knižka Na ceste, ktorá všetkých naučí, kedy prechádzať cez cestu, ako sa správať v autobuse, ako jazdiť na bicykli či kolobežke. „Milé deti, viete si predstaviť, aké by to bolo, keby na cestách neexistovali žiadne pravidlá? Každý by si robil, čo by sa mu zachcelo, nikto by sa nikam nedostal načas, autá by trúbili a ľudia by sa na seba hnevali.“

Takto sa deťom prihovára Miro Jaroš v novej knižke Na ceste, v ktorej ich chce naučiť základné pravidlá cestnej premávky hravou formou. A spieva:

Na ceste sa dejú veci,
každý niekam náhli sa.
Autá trúbia, ľudia idú,
malý slimák plazí sa.

Ak poznáš pravidlá cestnej premávky, dostaneš sa bezpečne hocikam! Nauč sa ich a zaspievaj si pesničku s Mirom Jarošom! Jednu s ním a druhú sám v karaoke verzii. Obidve nájdete na priloženom CD.
Oblečte si teda reflexné vesty a vydajte sa s ním na cestu bezpečného spoznávania cestnej premávky.

Na ceste je po Čistých rúčkach a Čarovných slovíčkach už treťou knihou v edícii edukatívnych kníh, prostredníctvom ktorých sa deti predškolského veku môžu hravou formou naučiť hygienickým návykom alebo pravidlám slušného správania. Knihu opäť veľmi pekne ilustrovala Mária Nerádová.
Jak velbloud potkal ťavu

Jak velbloud potkal ťavu

30. 04. 2014
Ako to vyzerá, keď velbloud stretne ťavu

Čeština i slovenčina skrývajú množstvo zákerností, na ktoré môžu deti pri rozhovore s kamarátmi naraziť. Jak velbloud potkal ťavu je zábavný obrázkový česko-slovenský slovník najbežnejších pojmov, ktorý obsahuje slová z mnohých oblastí a pribalené je aj pexeso.

Stále sa hovorí o tom, že malé deti nerozumejú češtine...a ešte horšie je to opačne. Mladá ilustrátorka preto urobila obrázkový slovník plný zákerných českých a slovenských slovíčok. Je to výborná pomôcka pre najmenších, ako preniknúť do sveta iného jazyka. Veď sa ich spýtajte, čo je to velbloud, beruška, či panenka.

Kniha je pekne rozdelená na oblasti ako Hračky, Jedlo, Ihrisko, Mesiace, Rastliny a zvieratá, Časti tela a choroby, Čo nosíme a čo robíme, alebo Mix slovíčok. Autorka spolu s českými a slovenskými kolegami zozbierala tie najťažšie slovíčka, ktoré by deťom mohli znepríjemňovať život. Je skvelé, že zvolila formu obrázkov, pretože tým deti rozumejú najlepšie. A ak sú tie ilustrácie navyše veselé, o zábavu majú postarané.
Každú kapitolu totiž otvára bohatá ilustrácia s množstvom malých a milých stretnutí a mikropríbehov zo zvieracej ríše. Autorku príliš nebaví kresliť ľudí, zvieratká sú podľa nej oveľa zábavnejšie.

Márii Nerádovej sa totiž zdalo, že by bola veľká škoda, keby si raz české a slovenské deti prestali rozumieť. Aj ona totiž patrí ku generácii mladých ľudí, za ktorou sa už za českými rozprávkami a po česky dabovanými filmami tak trochu zatvárali dvere. Mária však žije v česko-slovenskom prostredí, a preto chcela knihou Jak velbloud potkal ťavu upozorniť na zložité české a slovenské slovíčka, rozdiely, podobnosti, ale hlavne chcela ukázať cestu, ako si môžu aj malé deti porozumieť.
Prázdniny so strýcom Rafaelom

Prázdniny so strýcom Rafaelom

30. 04. 2014
Obľúbený autor a asi jeho najznámejšia kniha pre deti. Príbeh Vincka, ktorému jedného dňa strýco Zahruška požičia heligón. Vincko sa má na ňom naučiť hrať, lenže to bude ťažké: otec mu totiž nástroj zakáže, kým sa v škole nezlepší na samé jednotky. Klasika Prázdniny so strýcom Rafaelom vychádza v novom vydaní s krásnymi ilustráciami Juraja Martišku.

Prázdniny so strýcom Rafaelom bola jedna z mála knižiek, ktoré pri povinnom čítaní detského čitateľa neodradili. Príbeh sa totiž číta zľahka, je v ňom veľa dialógov a humoru, ktorý bol zahalený tajomným závojom vážnosti. Nebol problém stotožniť sa s osudom jedenásťročného Vinca.

Príbeh rozprával on sám – chlapec z dediny Hruškovec neďaleko Bratislavy. V škole mu to naozaj išlo pri všetkej snahe na trojky, medzi kamarátmi bol za čudáka a doma mohol striedať nanajvýš tak učenie a prácu. Len čo sa pred rodičmi trochu prejavil, k slovu sa dostal otcov remeň.
Vinco sa nesťažoval, nenariekal, nevydieral, a čitateľ predsa cítil, že má dôvod nosiť na tvári smútok.
Keď teda dostane heligón, Vincko sa postupne zoznámi so všetkými hudobníkmi zo slávnej kapely strýca Zahrušku. V tajomnom svete dospelých si všeličo vypočuje a stretne mnoho zaujímavých postáv.

Prázdniny so strýcom Rafaelom zabodovali na medzinárodnej úrovni, preložili ju do viacerých jazykov a dočkala sa desiatky vydaní. V roku 1980 napísal podľa nej Igor Rusnák filmový scenár a vznikol pôvabný film pod názvom Otec ma zderie tak či tak.
Pes Celebes a mačka Kamčatka

Pes Celebes a mačka Kamčatka

25. 04. 2014
Na jednej rovine kdesi pod Kriváňom žili dvaja kuchári – pes Celebes a mačka Kamčatka. Pes vymýšľal podľa starých i nových kuchárskych kníh, najmä však podľa vlastnej hlavy rôzne psie kúsky a zákusky a mačka mu pri tom pomáhala. Takí boli dobrí v kuchárskom, medzinárodne povedané kulinárskom umení, že sa dostali aj na webové stránky internetu.

Takto sa o nich dozvedel široký svet. Posiela im esemesky, no najmä maily, že by sa veľmi rád zoznámil s ich rozprávkovou kuchyňou. Pes a mačka vedia, čo je ich psia povinnosť. Hoci svet nie je malý, nestalo sa ani raz, aby mu neodpísali.
Ak ich chceš spoznať aj ty, otvor knihu Pes Celebes a mačka Kamčatka a začítaj sa do ich veselých príhod...

Knižku pre deti od 4 rokov nádherne ilustroval Stanislav Lajda. Objavíte v nej Desiatu pre detektíva, či Obed pre boxera, ochutnáte Mrežovník, Hrachovú babu a príde k vám Zelená návšteva. A čo by ste povedali na Diviaka na divoko alebo Napoleona a Bonaparteho? Pes Celebes a mačka Kamčatka sľubujú pekné rozprávanie pre každého detského čitateľa, ktorý má rád zvieratká a zaujímavé maškrty.
Exoti – Lov na šikanátora

Exoti – Lov na šikanátora

18. 04. 2014
Zábavné čítanie pre vaše deti

Tínedžeri sa majú opäť na čo tešiť. Na pulty kníhkupectiev prišla prvá zo série kníh šitá na mieru školákom. Je vtipná, akčná, zábavná a určite bude mať čoskoro aj na Slovensku tisíce fanúšikov, ktorí budú netrpezlivo čakať na ďalší diel Exotov.

Zoznámte sa s Nickom, ktorý je (pravdepodobne) najnižší dvanásťročný chalan na svete. Kašle na všetky kluby, krúžky a partie (načo by tam strácal čas?) a každú chvíľu skončí zavretý vo vlastnej skrinke. „Vlastne to nie je až také zlé. Školské skrinky sú väčšie, než by sa dalo čakať. Krpec ako ja sa tam vprace bez problémov,“ povzdychne si Nick v úvode knihy Exoti – Lov na šikanátora.

Keď sa mu výchovná poradkyňa pokúsi „pomôcť“ a strčí ho do najtrápnejšieho klubu na škole spolu s obryňou Molly a beznádejným nemehlom Karlom, všetko ide ešte rýchlejšie dolu vodou. Keď Nicka jeho trýzniteľ opäť napchá do skrinky, podarená partička sa spojí v boji proti šikanátorovi…

Pozrite si špeciálny TRAILER k novinke Exoti – Lov na šikanátora:


Autor série Michael Fry sa v prvom príbehu sústredil na tému šikanovania, ktorú poznajú azda všetci školáci. Jeho príbeh plný bláznivých dobrodružstiev, je doplnený množstvom vtipov a komixových kresieb. Exoti v podaní Michaela Frya sú tak veselou komédiou, do ktorej sa deti zamilujú.
Na Slovensku Exotov odporúča aj detská televízna seriálová hviezda Marcel Chlpík. Čoskoro si budete môcť pozrieť aj video s ním...a možno ho tiež zatvoria do školskej skrinky.
Byť matkou (nie) je prirodzené

Byť matkou (nie) je prirodzené

18. 04. 2014
Otvorená spoveď o skutočnom živote matky

Hovorí sa, že s narodením dieťaťa sa v každej žene prirodzene prebudia jej materské inštinkty. Jill Smoklerová vám vo svojej knihe Byť matkou (nie) je prirodzené vtipne až ironicky priblíži, aké radosti so sebou prináša rola matky. Rozhodne si nedáva servítku pred ústa a naplno vám povie, ako mizerne a ponižujúco sa niekedy cíti asi každá matka. Ako ľahko sa stanete otrokom svojho malého klbka šťastia...

Jill Smoklerová bola čerstvo tehotná a vystrašená na smrť, keď si vypočula od svojho gynekológa najväčšie klamstvo svojho života: „Materstvo je tá najprirodzenejšia vec na svete.“
Toto klamstvo malo upokojiť jej nervy, avšak práve vďaka tejto vete si Jill márne lámala hlavu, ktorá konkrétna časť DNA jej chýba...prečo má pocit, že táto skúsenosť s materstvom je pre ňu všetko len nie prirodzená.
Nádherné? Áno.
Zázračné? Samozrejme.
Zmysluplné? Bezpochyby.
Ale prirodzené? To teda vôbec nie.

Možno si ešte spomínate na hit Spoveď šialenej matky, ktorý si kúpilo vyše desaťtisíc slovenských čitateliek. Veľký úspech knihy v zahraničí tak kopírovala situácia na Slovensku. Bolo to najmä štýlom písania, nadhľadom, humorom, ktorý autorka Jill Smoklerová vložila do knihy. Teraz vychádza jej druhá kniha, pri ktorej sa opäť pobavíte, možno vás inšpiruje a určite sa presvedčíte, že v tom nie ste sama:)

Ponúkame vám malú ochutnávku z novinky Byť matkou (nie) je prirodzené:
Pravidlá šialených matiek na ihrisku
1. Nebudem ťa donekonečna hojdať na hojdačke. Keď sa chceš hojdať, makaj.
2. Nebudem skákať z preliezačiek. Nie som opica.
3. Nepôjdem sa šmyknúť na šmykľavku (bojím sa, že by sa mi zadok zacvikol v polovici).
4. Nie sme kamaráti. Na ihrisku mám ja svojich priateľov a ty svojich.
5. Zdržujte sa ďaleko od pieskoviska, a to za každú cenu. Toto nie je pláž.
6. Hra na schovávačku kdekoľvek inde ako doma nie je pre matky zábavná. Ani na to nepomyslite.
7. Nie je dôvod na to, aby si každé tri sekundy zakričal: „POZRI SA NA MŇA!!!“ Na (jedno oko) sa vždy pozerám. A ak si náhodou nevšimnem, ako sa ti podarilo zoskočiť z hračkárskeho koňa, určite si všimnem tvoj ďalší pokus.
8. Nepros ma, aby som sa s tebou hrala na hojdačke. Nepotrebujem, aby ste mi pripomenuli, že vážim viac, ako vy všetci traja dokopy.
9. Nehovor mi, že sa nudíš. Garantujem ti, že doma sa budeš nudiť viac.
10. Nerob nič, čo by sa mohlo skončiť návštevou pohotovosti, lebo inak sa sem nikdy nevrátime.

Po prvom hite Spoveď šialenej matky teraz prichádza Smoklerová s ďalšou knihou Byť matkou (nie) je prirodzené. V tej sa zamýšľa nad dvadsiatimi nehoráznymi klamstvami a mýtmi o materstve.
Magická výchova

Magická výchova

03. 04. 2014
Pravidlá magickej výchovy detí

Svetový bestseller, z ktorého sa predalo viac ako 1,3 milióna výtlačkov! Viacerí rodičia sa zhodli, že táto kniha sa odlišuje od ostatných knižiek o výchove práve tým, že ide o veľmi jednoduchý proces a že dáva príklady naozaj každého možného scenára, s ktorým sa môžete stretnúť. Vyšla kniha Magická výchova.

Knižná novinka Magická výchova má podtitul „Počítam do troch a ďalšie účinné triky“. Presne o tom je – o tipoch, radách, obsahuje rutinné postupy nevyhnutné pre harmóniu v rodine.
Jednoduchou a dôslednou metódou zvládnete nevhodné správanie detí, povzbudíte ich dobré správanie a posilníte svoje vzájomné vzťahy.
Samotné „kúzlo 1-2-3“ je taktika založená na odpočítavaní, ktoré dieťa výrazne motivuje k zmene správania, a je veľmi vhodná pre vekovú kategóriu od 2 do 12 rokov.

Autorom novinky Magická výchova je skúsený detský psychológ, ktorý rozdeľuje „rodičovské povolanie“ do troch úloh:
1. Ako zvládnuť nevhodné správanie. Nájdete tu jednoduché techniky, ako primäť deti, aby sa prestali správať nežiaducim spôsobom, ako je fňukanie, hádanie, záchvaty hnevu, súrodenecká rivalita.
2. Povzbudzovanie dobrého správania. Táto časť ponúka účinné triky, ako nenápadne donútiť dieťa, aby robilo to, čo od neho chcete. Napríklad upratovať si po sebe, navečerať sa, ísť bez reptania spať.
3. Posilňovanie vašich vzťahov s deťmi. Tu zasa nájdete efektívne postupy, ako posilniť vaše vzájomné vzťahy.
17.03.2021 Viac

Re: Cvičenie

Sabinaca

Ja taky doporučuji koukat na konkrétní parametry. Dobrý je článek o výběru rotopedu, ...

09.03.2021 Viac

Re: Cvičenie doma

keilayh

Mám doma eliptical, to je za mňa najlepší cvičiaci stroj. Ale zas záleží či chceš ...

09.03.2021 Viac

Re: Vysporiadanie BSM podľa môjho ...

keilayh

Ahoj, osobne by som asi zašla za právnikom, ktorý by ti v tom osobne pomohol. Inak ...

16.07.2020 Viac

Re: Deti a sport

margitazvoncek

Ja som naše dieťa teraz prihlásila na hádzanú. Máme to kúsok a určite by som chcela ...

16.07.2020 Viac

Re: eshopy

margitazvoncek

Tu teda nesbíráš body ale často tam majú zaujímavé zľavy hlavne na topánky ale aj ...

16.04.2020 Viac

Re: SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA ...

keilayh

Dala by som do súkromnej iba vtedy ak by nebolo miesto v štátnej, príp. ak by som ...

03.07.2019 Viac

Re: Piatok trinásteho

mechanis

Tak horoskopy su celkom dobre https://horoskopy.pozri.sk jasne iba pre zabavu ale ...

03.07.2019 Viac

Re: Dobre recepty

mechanis

Toto je celkom zaujimave a aj chutne https://recepty.pozri.sk/recept-pyre-z-cervenej-sosovice-514 ...

03.07.2019 Viac

Re: Čo robiť s deťmi, ked vonku ...

mechanis

Ked je zle pocasie https://pocasie.pozri.sk existuje veľa sposobov ako deti zabavit ...

16.06.2019 Viac

Re: voľný cas

siminia

Behať sa dá v pohode aj doma, keď nie je čas venčiť sa v parku .. Nejaký lacnejší ...

1423151x Viac

Cvičenie

veverka1
1126035x Viac

Cvičenie doma

Tranula00
1040865x Viac

SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA

Bajuska27
989095x Viac

Deti a sport

gombicka1
957260x Viac

Eshopy

terez254
920347x Viac

Dobre recepty

terez254
908096x Viac

Piatok trinásteho

melindi
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť