Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Som rodič. A čo s tým?

Som rodič. A čo s tým?

03. 09. 2014
Rady rodičom pri výchove detí do 6 rokov. 

Nikto nás neučí byť rodičmi. Nie sú na to školy, nemáme povinný kurz rodičovstva a na to, ako vychovávať deti, musíme prísť sami. Často nám pomáhajú dobré rady v knihách a táto novinka patrí medzi ne. Je to kniha Márie Tóthovej Šimčákovej, ktorú mnohí poznajú aj z televíznej obrazovky. Odporúčania a praktické rady vychádzajú z jej 23-ročnej praxe, no ako vraví, čo sa nenaučila v škole ani počas praxe, to ju naučili vlastné deti.

Som rodič. A čo s tým?? je praktickým pomocníkom pre rodičov s deťmi do šesť rokov.
Každý z nás je občas tak trochu zúfalý a má pocit, že jeho ratolesti ho počúvajú „jedným uchom dnu, druhým von“.

Ako postupovať pri problémoch dieťaťa so zaspávaním a s jedením
Ako reagovať pri vzdore dieťaťa
Ako dieťa odučiť od cumľa a plienok
Ako deti odmeňovať
Ako postupovať pri strate blízkeho človeka
Ako rozvíjať reč dieťaťa 

To je len zopár otázok, s ktorými sa stretnete v bežnom živote a odpovede na ne nájdete v knihe Som rodič. A čo s tým??
Známa slovenská detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková ponúka užitočné rady pri výchove detí do 6 rokov a overené návody, ako postupovať v rôznych situáciách. Text je sprevádzaný vtipnými ilustráciami.

Kniha Som rodič. A čo s tým?? obsahuje napríklad informácie týkajúce sa spánku, stravovania či vzdoru detí, postupov pri odúčaní od cumľa a plienok. Autorka odpovedá na často kladené otázky odmeňovania, prípadne trestania detí. Okrem iných sú vzácne aj rady, ako rozvíjať reč dieťaťa, či ako postupovať pri strate blízkeho človeka. Autorka predstavuje podnetné odporúčania, ktoré by pri výchove mali naozaj pomôcť. Je presvedčená, že uplatňovaním týchto rád v praxi sa výsledky isto dostavia.

Prečítajte si úryvok z novinky Som rodič. A čo s tým??:

SPÁNOK DIEŤAŤA

Platí niekoľko zásad dobrého spánku v každom veku dieťaťa.
Pomôcť môže:

pravidelný čas ukladania na spánok (a prípadne aj zobúdzania) – večer si musíte zautomatizovať a naučiť dieťa, že každý večer sa všetko opakuje,

„uspávací rituál“, ktorý dieťa upokojí po celom dni. Môže to byť kúpeľ, túlenie sa, čítanie, rozprávanie o príjemných veciach, ktoré dieťa cez deň prežilo,

od začiatku treba dieťa naučiť, že zaspáva ono a nik to zaň nemôže urobiť,

urobte z postieľky bezpečné a príjemné miesto, do ktorého sa dieťa bude tešiť s obľúbenými postavičkami, plyšovými zvieratkami, príjemnou posteľnou bielizňou, lampičkou, ktorú dieťa môže hocikedy v noci zasvietiť,

vyhýbajte sa strašidelným rozprávkam a filmom, najmä ak už dieťa nejakú nočnú moru malo. Usilujte sa byť tak trochu ako dieťa, lebo to, čo je pre vás normálne, môže dieťa strašiť. Majte na zreteli, že aj rýchle striedanie obrazovv akčnej rozprávke môže byť dôvodom obáv a strachu dieťaťa,

vytvorte si večerný rituál (večera, kúpeľ, prezliekanie do pyžamka, prebalenie či posledná cesta na WC, bozk na dobrú noc a ľahnúť si do postele),

striedanie pri ukladaní dieťaťa – najlepšie by bolo, keby ste sa s otcom, prípadne aj so starými rodičmi striedali, lebo potom bude dieťa pripravené na zaspávanie aj s inou osobou, nielen s matkou,

kto je v postieľke, už z nej nevykrikuje a nevylieza –dodržiavajte túto zásadu a nedajte sa vtiahnuť do „hier“ vykrikovania typu „musím cikať, som smädný“, ktoré zaznieva v rodinách často hneď po tom, čo si deti ľahnú, lebo všetko robia radšej ako zaspávanie,

pri vážnej nespavosti už od malého dieťaťa riešte tento problém aj s detským lekárom, prípadne homeopatom.
Dieťa... A čo teraz?!

Dieťa... A čo teraz?!

25. 08. 2014
Vychovajte lepšie a šťastnejšie deti!

Pamela Druckerman je americká autorka, ktorá objavila tajomstvo francúzskej výchovy a tak napísala bestseller A dosť! Teraz pokračuje v odkrývaní tajomstiev a jej novinka Dieťa... A čo teraz?! ponúka 100 trikov francúzskej výchovy. Je to jej pokus vydestilovať tie najhlavnejšie a najcharakteristickejšie metódy, ktoré sa naučila od francúzskych rodičov a odborníkov. Nemusíte žiť v Paríži, aby ste ich mohli uplatňovať. Dokonca ani nemusíte obľubovať syr.


Dôležité je si uvedomiť, že život rodiny sa netočí len okolo dieťaťa. Nemusíte neustále všetkým ukazovať fotky vašich ratolestí, ani donekonečna rozprávať o každom ich papaní či kakaní.
Nie ste len matka, v prvom rade ste žena, partnerka, manželka. Tak na to nezabúdajte.
Milostný život a tajomstvá dospelých nezahadzujte do koša.

Nestresujte sa zbytočne
Francúzski rodičia svoje deti milujú, ale to ešte neznamená, že sa musia vzdať svojho života, pripomína P.Druckerman v knihe Dieťa.. A čo teraz?! Podľa nej nevenujú všetku svoju energiu tomu, aby ich batoľatá vedeli čítať čo najskôr. „Nestresujte, ak ten váš poklad odmieta jesť hrášok či inú zeleninu. Ani vy by ste s nadšením nejedli niečo, do čoho by vás nútili.“
Chce to trpezlivosť a žiadne čokoládové úplatky. Francúzske deti nemaškrtia, kedy sa im zachce.
Znie to až príliš ideálne?
Nevyhovárajte sa na rozmaznávajúcich starých rodičov. Francúzske gurmánstvo sa začína už v plienkach. Jedlá, ktoré pripravujú v parížskych štátnych jasliach, sú zdravé lahôdky nielen pre deti. Autorka pridáva aj príklad týždenného jedálneho lístka. Bon appetit!

Učte deti trpezlivosti
Možno aj vám sa to už stalo – máte dôležitý telefonát, chcete si v pokoji prečítať knihu, práve varíte alebo proste robíte nejakú neodkladnú záležitosť, a v tej chvíli vás začne „otravovať“ vaše dieťa. Väčšinou s nepodstatnými vecami, ktoré by počkali pár minút.
Nedopusťte to!
Dieťa sa nestane trpezlivým zo dňa na deň, preto ho to musíte naučiť. Učiť deti „počkať“ je súčasťou francúzskej éducation. Francúzi týmto slovom označujú nepretržitý proces učenia nových schopností a hodnôt.
Schopnosť Francúzov dostať svoje deti z rámca „detského menu“ je pozoruhodná. Francúzi v prvom rade veria, že najlepšie výchovu zvládnete, ak ste sami v pohode a spokojní. A absolútne skvelé je to, že vo výchove nie ste sami.
Dôvod, prečo je francúzska výchova relevantná, je jednoduchý. Predstavuje prakticky zrkadlový obraz toho, čo sa deje v Amerike. Američania si myslia, že u detí treba rozvíjať poznávacie schopnosti, napríklad čítať, a to čo najskôr, najlepšie už v škôlke. Francúzi sa v predškolskom veku sústreďujú na oveľa jednoduchšie zručnosti – schopnosť existovať v kolektíve a empatiu.

TRIK č. 61
Hysterické záchvaty riešte s nadhľadom
Francúzskych rodičov detské hysterické záchvaty stresujú a vyvádzajú z rovnováhy rovnako ako nás ostatných. Nemajú žiaden magický recept, aby zlostné dieťa prestalo vrieskať. Ale vo všeobecnosti sa zhodnú v jednom: neprimeraným požiadavkám sa netreba podvoľovať. („V žiadnom prípade neustupovať,“ povedal mi jeden otecko.) Hysterický záchvat pravidlá nemení.
Neznamená to, že by ste mali ostať celkom chladní. Francúzski rodičia sa bez hanby deťom priznajú, že aj oni sa hnevajú, ak niečo nemôžu mať, alebo niečo robiť. Rozzúrenému dieťaťu prejavia súcit a sympatiu („Kto by nechcel pred obedom sladké oblátky?“) a nechajú deti, aby vyjadrili nesúhlas. Niektorí rodičia sa následne dieťaťa spýtajú, či má nejaký nápad, ako situáciu vyriešiť, bez toho aby sa porušili pravidlá a zásady. Ak sa dieťa dokáže dostatočne upokojiť, aby dokázalo súvislo rozprávať, obyčajne samo navrhne nejakú formu kompromisu – napríklad, že sladkú oblátku zje po obede.
V krízovej situácií sa niekedy oplatí dať deťom autonómiu – môže ich to upokojiť a rýchlo zmeniť náladu. Nechajte dieťa, aby vám pomohlo uvariť večeru a prišlo s vlastnými nápadmi, ako ju vylepšiť. Nechajte ho, nech si samo naloží tanier. Nalaďte sa na jeho vlnovú dĺžku. A nečakajte, že príliš unavené dieťa s vami pôjde dobrovoľne nakupovať do potravín alebo na večeru do reštaurácie.
Ak k záchvatu zlosti dôjde doma a trvá príliš dlho, Francúzi obyčajne pošlú deti do detskej izby a prikážu, aby tam ostali, kým sa neupokoja. „Si príliš hlučný. Choď vrieskať do svojej izby!“ povie moja francúzska priateľka. Zároveň si však uvedomuje, že tým svoje päťročné dieťa ešte väčšmi nahnevá. „Obyčajne odíde do detskej, buchne dverami, chvíľu tam reve a potom príde za nami a urobí, čo od neho chceme,“ tvrdí. Ak dieťa dokáže vyjsť z detskej izby pokojnejšie a rodičia ho za to pochvália, obyčajne sa kríza rýchlo vyrieši a všetci sa môžu pohnúť ďalej.
Povedané v skratke, zachovajte rozvahu, prejavte sympatiu a neustupujte!

TRIK č. 27 a 28
Jedna maškrta denne stačí
Kedysi som si ani nedokázala predstaviť, že by malé dieťa dokázalo prežiť od raňajok do obeda bez toho, aby zjedlo aspoň sladké hrozienka. Presvedčila som sa však, že tento výkon je nielen možný, dokonca ho zvládnete bez ujmy – dieťa aj vy.
Francúzske deti obyčajne jedia len v rámci hlavných jedál dňa, plus popoludňajšej maškrty, ktorej sa hovorí goûter .
Ukázalo sa, že ak dieťa nonstop nemaškrtí, v čase obeda či večere je jednoducho dostatočne hladné, aby sa najedlo poriadne. Zároveň je nesmierne upokojujúce vedieť, že nie každý moment dňa predstavuje príležitosť niečo zjesť. Každý člen rodiny sa tak môže venovať podstatnejším veciam. Len čo sa dostanete do rutiny systému jednej maškrty za deň, z goûter sa stane každodenná „špeciálna udalosť“. Vo Francúzsku je olovrant obyčajne nejaká kombinácia sladkosti, mliečneho produktu a ovocia. Často sa podáva čokoláda. Jedným z klasických goûter je takzvaný čokoládový sendvič – kúsok tmavej čokolády v bagete. Zapíja sa napríklad malým džúsom.

Neriešte krízu keksíkom
Ak dieťaťu nepodstrčíte niečo sladké okamžite, keď zamrnčí, má to úžasné pozitíva. Po prvé, neodmeňujete záchvaty, takže ho neposmeľujete, aby mrnčalo častejšie a viac. Za druhé, neučíte dieťa jesť len preto, že je namrzené alebo roztrpčené.
Keď bude mať vaša dcéra tridsať a stále vlezie do svojich stredoškolských džínsov, určite sa vám poďakuje.
Všetkých 100 trikov správnej výchovy nájdete v novej knihe, do ktorej by sa mala začítať každá mamička – Dieťa... A čo teraz?!
ZEM – detská encyklopédia

ZEM – detská encyklopédia

21. 08. 2014
Ak máte zvedavé deti, alebo ich potrebujete zabaviť, máme pre vás úžasný tip. Práve vyšla ZEM – detská encyklopédia, v ktorej sa tiež dočítate, prečo dochádza k zemetraseniam či k búrkam takým silným, že môžu zničiť budovy. Nájdete v nej informácie o mineráloch, aktuálne údaje o všetkých krajinách sveta či informácie o ich kultúre. Viete, prečo sa striedajú ročné obdobia? Ktoré mesto leží v najvyššej nadmorskej výške a či na dne oceánov existuje život?

Táto encyklopédia prináša zaujímavé údaje, prehľadné mapy, názorné ilustrácie a úžasné fotografie, vďaka čomu je hodnotným sprievodcom po našej planéte pre každého malého zvedavca. Vyše 300-stranová ZEM – detská encyklopédia mapuje planétu z viacerých hľadísk – od jej jadra po vonkajšiu atmosféru, od severného pólu po južný a od prírodných javov až po dôsledky ľudskej činnosti.
Naša Zem je totiž čosi celkom nezvyčajné. Z plynných látok a skalných trosiek, ktoré kedysi vírili okolo horúcej hviezdy, sa vyvinula na živú planétu, ojedinelú v slnečnej sústave.
Cirkulujúce vzdušné prúdy v atmosfére prinášajú nad pevninu vlahu, ktorá v podobe dažďa vsakuje do pôdy a podporuje rast rastlín. To je nezvyčajný jav neuveriteľnej zviazanosti života, vďaka ktorej je Zem taká jedinečná. A my ako súčasť tohto života sme výdatnou mierou prispeli k zmene vzhľadu našej planéty.
Obdarujte svoje deti jedinečnou encyklopédiou ZEM – detská encyklopédia, ktorá je vďaka vydarenej kombinácii pútavých obrázkov s výstižných textov dobrým sprievodcom pri poznávaní toho, ako sa naša planéta Zem správa a aký vplyv na ňu má ľudská činnosť.
Kniha je prehľadne rozdelená na časti Planéta Zem, Horniny a minerály, Voda, Podnebie a Počasie, Život na Zemi, Svet ľudí, Mapy svetadielov a Údaje o krajinách. Na konci knihy nechýba slovník a register pre lepšie vyhľadávanie.
Dozviete sa všeličo o kolobehu vody, ako sa lámu vlny, aké typy oblakov poznáme, aký je život v púšťach, aký má vplyv znečisťovanie a klimatické zmeny.
Dukanova diéta 2014 s novými receptami

Dukanova diéta 2014 s novými receptami

02. 07. 2014
Diéta, ktorá spôsobila ošiaľ aj na Slovensku

Knihu Pierra Dukana si už prečítalo vyše 8 miliónov ľudí v 20 krajinách sveta. Keď vyšla prvá kniha na Slovensku, spôsobila ošiaľ aj u nás. Teraz je tu tretia kniha Dukanova diéta 2014 s novými receptami, v ktorej nájdete úplné znenie metódy, úvod k fyzickej aktivite predpisovanej na recept a zápisník receptov, ktoré vám umožnia donekonečna variovať vaše jedlá v priebehu diéty. Nechýbajú ani nové vegetariánske recepty.

Jennifer Lopez, Gisele Bundchen či Kate Middleton. To je len pár hviezd, ktorým pomohla. 14 rokov praxe. 25 miliónov čitateľov. A zdokonalená metóda. Dukanova diéta spustila pred rokmi vo svete doslova lavínu.

Úspech Dukanovej diéty
Diéta dr. Pierra Dukana sa dlhé roky drží medzi top diétami. Stovky lekárov požiadali P.Dukana o súhlas využívať ju v praxi. Jej čaro je totiž v jednoduchom nastavení, v jasných pravidlách, efektivite, rýchlosti účinku a trvácnosti výsledkov. Využíva 100 potravín (+78 proteínov a 28 druhov zeleniny), ktoré sú bežne dostupné a pre človeka prirodzené – konzumovať ich môžete podľa ľubovôle.

Čo možno jesť na raňajky v útočnej fáze?
Existuje zoznam potravín a nápojov, z ktorých si môžete pripraviť raňajky podľa svojej chuti.
Nápoje: káva, odstredené mlieko, čaj a bylinkové odvary, kávovinový nápoj.
Mliečne výrobky: faisselle (jemný mäkký tvarohový syr) bez tuku, tvaroh bez tuku, smotanový nízkotučný syr petit-suisse, nízkotučný jogurt
Placka s ovsených otrúb.
Mäso a vajcia: plátok odtučneného kuracieho mäsa, odtučnená šunka, mäso z Graubündenu, plátok odtučneného morčacieho mäsa, praženica, volské oko, vajce namäkko (do ktorého možno namáčať kuracie prsia), omeleta.

Čo možno jesť na obed v útočnej fáze?
Vaše predjedlá, hlavné jedlá i dezerty môžete pripravovať zo 72 proteínových potravín, ktoré nájdete na strane 49 knihy Dukanova diéta 2014 s novými receptami. Jedzte ich podľa chuti. Dbajte na to, aby ste počas jedla veľa pili. Môžete si už dopredu pripraviť čaj do kanvice, alebo perlivú vodu. Ochutené sýtené nápoje sú takisto povolené. Neváhajte pri vašich jedlách použiť bylinky a korenie, aby ste dodali jedlám fantáziu a dbajte aj na úpravu, pretože jedlo, ktoré dobre vyzerá, nasýti viac
Ak nebudete mať čas na prípravu omáčky, môžete pri príprave jedla bez problémov použiť ocot, papriku, korenie alebo aspartam.
Pozor ale na pascu, ktorá môže zabrzdiť výsledky diéty či spôsobiť hromadenie vody v tele. Obmedzte používanie soli a horčice.

NÁPOJE: tichá voda, perlivá voda alebo ochutená čaj, sladené sýtené nápoje
PREDJEDLÁ: vajcia natvrdo, surimi, chudé údeniny: mäso z Graubündenu, odtučnená šunka, kuracie prsia, makrela na bielom víne, údený losos, krevety, krab
PRÍLOHY: Varené shirataki (špagety) konjac (s nízkotučnou bolonskou omáčkou)
HLAVNÉ JEDLO: grilované kura, tatarský biftek, teľacia pečienka, rozbif, steak z konského mäsa, králik, teľacia alebo hydinová pečeň, ryba na pare, omeleta, praženica (miešané vajíčka)
DEZERTY: tvaroch, smotanový čerstvý syr bez tuku, jogurt bez tuku, placka z ovsených otrúb, (ak ste ju nejedli na raňajky), dezerty s vaječným základom, (napr. vanilkový vaječný krém
Exoti 2: Nulová tolerancia

Exoti 2: Nulová tolerancia

19. 06. 2014
Dobrodružstvá EXOTOV pokračujú

Podarená partička troch spolužiakov, ktorých dala výchovná poradkyňa do Bezpečnostnej hliadky, je späť. Nick - pravdepodobne najnižší dvanásťročný chalan na svete. Beznádejné nemehlo Karl a obryňa Molly.

Molly vie strašne nahlas vrieskať a odkedy ju školník Dupree vymenoval za kapitánku hliadky, je ešte panovačnejšia než predtým. s Karlom ju voláme Kapipánka. Problém je aj v tom, že v poslednom čase nás nemá veľmi prečo komandovať a nevie, čo so sebou. Hliadku sme založili len preto, že sme chceli zastaviť Roya, a odkedy sa na šikanovanie vykašľal, nemáme čo robiť.

Hneď na úvod ich príbehu Exoti 2: Nulová tolerancia treba oznámiť zlú správu: v škole sa objaví nová baba a chce Nickovi ukradnúť kamošov.
Horšia správa: keď sa Nick pokúsi brániť, dočasne ho vylúčia zo školy.

Naraz sme sa obzreli. Za nami stála baba v čiernych rifliach a čiernom pulóvri, s čiernymi vlasmi a čiernym klobúkom. Proste celá čierna. Vytreštili sme na ňu oči. Ona na nás takisto.
„Súťažíme, kto sa vydrží dlhšie pozerať?“ ozval sa napokon Karl. „S mojím papagájom Stanleym sme na seba raz zízali celých sedem hodín... Odvtedy sa správa trochu divne.“
Cudzinka vystrčila ruku pred seba a s výrazným francúzskym prízvukom povedala: „Achojte. Ja som Simone.“
„Ty si...?“ začal som.
„Z Francúzska? Qui!“ prikývla. „Práve sme sa sem prisťahovali.“
Karl jej schmatol ruku a začal ňou triasť ako šialený.
Ja som Karl! Mám rád francúzske zemiaky a parížsku tortu, ale žabacie stehienka nemusím!
Zľutoval som sa nad ňou a odlepil som z nej Karlovu ruku. „Ja som Nick. A tam je Molly.“
Molly o pár krokov ustúpila. „Čau,“ zašepkala.
Simone zaklonila hlavu, aby jej pozrela do tváre. „Si taká... ako to hovoríte? Vysutá?“
„Vysoká,“ vzdychla Molly. „Som príšerne vysoká.“
„Nie, nie! Très magnifique! To je vynikajúce! Si modelka, qui?“
Odfrkol som, ale okamžite som to oľutoval, lebo Molly ma treskla do pleca. A poriadne. Než ku mne jej päsť doletí z tej príšernej výšky, naberie slušnú rýchlosť.

Úvodné zoznámenie je teda za nami, no ďalej to už nebude také pohodové. Podarí sa Nickovi napokon očistiť si meno? Alebo si ho bude musieť zmeniť a odsťahovať sa na Guam?

Exoti 2: Nulová tolerancia je opäť vtipné, akčné a zábavné dobrodružstvo troch exotov, ktorých si už stihli obľúbiť tisíce slovenských školákov. Autor série Michael Fry znova nešetril komiksovými kresbami a vtipom, takže sa máte na čo tešiť.
Babičkine rozprávky nad zlato

Babičkine rozprávky nad zlato

09. 06. 2014
Výber najkrajších rozprávok Boženy Němcovej

Čo by ste povedali na výber najkrajších rozprávok? Vyše 330 strán, ktoré budú vaše deti milovať. Čert a Káča, O Popoluške, Princ Bajaja, O múdrej princeznej, Potrestaná pýcha, Černokňažník, Soľ nad zlato, či Kráľovná hadov. 25 klasických rozprávok o dobre a zle, láske a pomoci druhým, o múdrosti i obetavosti. 

Toto všetko nájdete v knihe Babičkine rozprávky nad zlato, ktorá urobí radosť nielen deťom, ale aj ich rodičom.

"Jedna matka mala dve dcéry. Jednu vlastnú a druhú pastorkyňu. Svoju dcéru rozmaznávala, ale na pastorkyňu sa nemohla ani pozrieť, pretože Maruška bola krajšia ako jej Holena. Dobrá Maruška však nevedela, že je krásna. Starala sa o všetky domáce práce: sama upratovala chalupu, varila, prala, šila, priadla, žala trávu a obriadila aj kravičku. Holena sa len fintila, vykrúcala sa pred zrkadlom a potom sa presúšala pred domom, kým Maruška bez reptania pracovala..."

Rozprávky Boženy Němcovej vybrala a prerozprávala Zora Špačková. Nádherne ich ilustroval Martin Mrva.

"V jednej krajine vládol kráľ, ktorý mal krásneho a dobrého syna. Miloval ho vrúcnou otcovskou láskou, no o to viac ho nenávidela kráľovná, jeho macocha. Kráľ sa rozhodol, že v krátkom čase prevezme vládu nad krajinou jeho syn. Kráľovnina túžba po moci bola však taká silná, že sa nezastavila pred ničím. Mladý princ jej stál v ceste. Musela ho odstrániť. Kráľovná vedela, že ľsťou ani úskokom si nepomôže. Preto sa rozhodla získať moc iným spôsobom, oveľa krutejším..." 
Tak sa začína rozprávka Biela labuť.

V knižke Babičkine rozprávky nad zlato nájdete aj menej známe rozprávky ako Starý Bodrík a vlk, Múdry zlatník, Stratený chlapec, Lesná žienka alebo Ružový púčik. Nechýbajú však ani tie najznámejšie - O dvanástich mesiačikoch, Princezná so zlatou hviezdou na čele, či O Slnečníkovi, Mesačníkovi a Veterníkovi.
Na ceste

Na ceste

28. 05. 2014
Dopravné pravidlá pre deti hravou formou

Na ceste sa deje veľa vecí, preto musíme byť opatrní a dávať si pozor. Našťastie je tu knižka Na ceste, ktorá všetkých naučí, kedy prechádzať cez cestu, ako sa správať v autobuse, ako jazdiť na bicykli či kolobežke. „Milé deti, viete si predstaviť, aké by to bolo, keby na cestách neexistovali žiadne pravidlá? Každý by si robil, čo by sa mu zachcelo, nikto by sa nikam nedostal načas, autá by trúbili a ľudia by sa na seba hnevali.“

Takto sa deťom prihovára Miro Jaroš v novej knižke Na ceste, v ktorej ich chce naučiť základné pravidlá cestnej premávky hravou formou. A spieva:

Na ceste sa dejú veci,
každý niekam náhli sa.
Autá trúbia, ľudia idú,
malý slimák plazí sa.

Ak poznáš pravidlá cestnej premávky, dostaneš sa bezpečne hocikam! Nauč sa ich a zaspievaj si pesničku s Mirom Jarošom! Jednu s ním a druhú sám v karaoke verzii. Obidve nájdete na priloženom CD.
Oblečte si teda reflexné vesty a vydajte sa s ním na cestu bezpečného spoznávania cestnej premávky.

Na ceste je po Čistých rúčkach a Čarovných slovíčkach už treťou knihou v edícii edukatívnych kníh, prostredníctvom ktorých sa deti predškolského veku môžu hravou formou naučiť hygienickým návykom alebo pravidlám slušného správania. Knihu opäť veľmi pekne ilustrovala Mária Nerádová.
Jak velbloud potkal ťavu

Jak velbloud potkal ťavu

30. 04. 2014
Ako to vyzerá, keď velbloud stretne ťavu

Čeština i slovenčina skrývajú množstvo zákerností, na ktoré môžu deti pri rozhovore s kamarátmi naraziť. Jak velbloud potkal ťavu je zábavný obrázkový česko-slovenský slovník najbežnejších pojmov, ktorý obsahuje slová z mnohých oblastí a pribalené je aj pexeso.

Stále sa hovorí o tom, že malé deti nerozumejú češtine...a ešte horšie je to opačne. Mladá ilustrátorka preto urobila obrázkový slovník plný zákerných českých a slovenských slovíčok. Je to výborná pomôcka pre najmenších, ako preniknúť do sveta iného jazyka. Veď sa ich spýtajte, čo je to velbloud, beruška, či panenka.

Kniha je pekne rozdelená na oblasti ako Hračky, Jedlo, Ihrisko, Mesiace, Rastliny a zvieratá, Časti tela a choroby, Čo nosíme a čo robíme, alebo Mix slovíčok. Autorka spolu s českými a slovenskými kolegami zozbierala tie najťažšie slovíčka, ktoré by deťom mohli znepríjemňovať život. Je skvelé, že zvolila formu obrázkov, pretože tým deti rozumejú najlepšie. A ak sú tie ilustrácie navyše veselé, o zábavu majú postarané.
Každú kapitolu totiž otvára bohatá ilustrácia s množstvom malých a milých stretnutí a mikropríbehov zo zvieracej ríše. Autorku príliš nebaví kresliť ľudí, zvieratká sú podľa nej oveľa zábavnejšie.

Márii Nerádovej sa totiž zdalo, že by bola veľká škoda, keby si raz české a slovenské deti prestali rozumieť. Aj ona totiž patrí ku generácii mladých ľudí, za ktorou sa už za českými rozprávkami a po česky dabovanými filmami tak trochu zatvárali dvere. Mária však žije v česko-slovenskom prostredí, a preto chcela knihou Jak velbloud potkal ťavu upozorniť na zložité české a slovenské slovíčka, rozdiely, podobnosti, ale hlavne chcela ukázať cestu, ako si môžu aj malé deti porozumieť.
Prázdniny so strýcom Rafaelom

Prázdniny so strýcom Rafaelom

30. 04. 2014
Obľúbený autor a asi jeho najznámejšia kniha pre deti. Príbeh Vincka, ktorému jedného dňa strýco Zahruška požičia heligón. Vincko sa má na ňom naučiť hrať, lenže to bude ťažké: otec mu totiž nástroj zakáže, kým sa v škole nezlepší na samé jednotky. Klasika Prázdniny so strýcom Rafaelom vychádza v novom vydaní s krásnymi ilustráciami Juraja Martišku.

Prázdniny so strýcom Rafaelom bola jedna z mála knižiek, ktoré pri povinnom čítaní detského čitateľa neodradili. Príbeh sa totiž číta zľahka, je v ňom veľa dialógov a humoru, ktorý bol zahalený tajomným závojom vážnosti. Nebol problém stotožniť sa s osudom jedenásťročného Vinca.

Príbeh rozprával on sám – chlapec z dediny Hruškovec neďaleko Bratislavy. V škole mu to naozaj išlo pri všetkej snahe na trojky, medzi kamarátmi bol za čudáka a doma mohol striedať nanajvýš tak učenie a prácu. Len čo sa pred rodičmi trochu prejavil, k slovu sa dostal otcov remeň.
Vinco sa nesťažoval, nenariekal, nevydieral, a čitateľ predsa cítil, že má dôvod nosiť na tvári smútok.
Keď teda dostane heligón, Vincko sa postupne zoznámi so všetkými hudobníkmi zo slávnej kapely strýca Zahrušku. V tajomnom svete dospelých si všeličo vypočuje a stretne mnoho zaujímavých postáv.

Prázdniny so strýcom Rafaelom zabodovali na medzinárodnej úrovni, preložili ju do viacerých jazykov a dočkala sa desiatky vydaní. V roku 1980 napísal podľa nej Igor Rusnák filmový scenár a vznikol pôvabný film pod názvom Otec ma zderie tak či tak.
Pes Celebes a mačka Kamčatka

Pes Celebes a mačka Kamčatka

25. 04. 2014
Na jednej rovine kdesi pod Kriváňom žili dvaja kuchári – pes Celebes a mačka Kamčatka. Pes vymýšľal podľa starých i nových kuchárskych kníh, najmä však podľa vlastnej hlavy rôzne psie kúsky a zákusky a mačka mu pri tom pomáhala. Takí boli dobrí v kuchárskom, medzinárodne povedané kulinárskom umení, že sa dostali aj na webové stránky internetu.

Takto sa o nich dozvedel široký svet. Posiela im esemesky, no najmä maily, že by sa veľmi rád zoznámil s ich rozprávkovou kuchyňou. Pes a mačka vedia, čo je ich psia povinnosť. Hoci svet nie je malý, nestalo sa ani raz, aby mu neodpísali.
Ak ich chceš spoznať aj ty, otvor knihu Pes Celebes a mačka Kamčatka a začítaj sa do ich veselých príhod...

Knižku pre deti od 4 rokov nádherne ilustroval Stanislav Lajda. Objavíte v nej Desiatu pre detektíva, či Obed pre boxera, ochutnáte Mrežovník, Hrachovú babu a príde k vám Zelená návšteva. A čo by ste povedali na Diviaka na divoko alebo Napoleona a Bonaparteho? Pes Celebes a mačka Kamčatka sľubujú pekné rozprávanie pre každého detského čitateľa, ktorý má rád zvieratká a zaujímavé maškrty.
Exoti – Lov na šikanátora

Exoti – Lov na šikanátora

18. 04. 2014
Zábavné čítanie pre vaše deti

Tínedžeri sa majú opäť na čo tešiť. Na pulty kníhkupectiev prišla prvá zo série kníh šitá na mieru školákom. Je vtipná, akčná, zábavná a určite bude mať čoskoro aj na Slovensku tisíce fanúšikov, ktorí budú netrpezlivo čakať na ďalší diel Exotov.

Zoznámte sa s Nickom, ktorý je (pravdepodobne) najnižší dvanásťročný chalan na svete. Kašle na všetky kluby, krúžky a partie (načo by tam strácal čas?) a každú chvíľu skončí zavretý vo vlastnej skrinke. „Vlastne to nie je až také zlé. Školské skrinky sú väčšie, než by sa dalo čakať. Krpec ako ja sa tam vprace bez problémov,“ povzdychne si Nick v úvode knihy Exoti – Lov na šikanátora.

Keď sa mu výchovná poradkyňa pokúsi „pomôcť“ a strčí ho do najtrápnejšieho klubu na škole spolu s obryňou Molly a beznádejným nemehlom Karlom, všetko ide ešte rýchlejšie dolu vodou. Keď Nicka jeho trýzniteľ opäť napchá do skrinky, podarená partička sa spojí v boji proti šikanátorovi…

Pozrite si špeciálny TRAILER k novinke Exoti – Lov na šikanátora:


Autor série Michael Fry sa v prvom príbehu sústredil na tému šikanovania, ktorú poznajú azda všetci školáci. Jeho príbeh plný bláznivých dobrodružstiev, je doplnený množstvom vtipov a komixových kresieb. Exoti v podaní Michaela Frya sú tak veselou komédiou, do ktorej sa deti zamilujú.
Na Slovensku Exotov odporúča aj detská televízna seriálová hviezda Marcel Chlpík. Čoskoro si budete môcť pozrieť aj video s ním...a možno ho tiež zatvoria do školskej skrinky.
Byť matkou (nie) je prirodzené

Byť matkou (nie) je prirodzené

18. 04. 2014
Otvorená spoveď o skutočnom živote matky

Hovorí sa, že s narodením dieťaťa sa v každej žene prirodzene prebudia jej materské inštinkty. Jill Smoklerová vám vo svojej knihe Byť matkou (nie) je prirodzené vtipne až ironicky priblíži, aké radosti so sebou prináša rola matky. Rozhodne si nedáva servítku pred ústa a naplno vám povie, ako mizerne a ponižujúco sa niekedy cíti asi každá matka. Ako ľahko sa stanete otrokom svojho malého klbka šťastia...

Jill Smoklerová bola čerstvo tehotná a vystrašená na smrť, keď si vypočula od svojho gynekológa najväčšie klamstvo svojho života: „Materstvo je tá najprirodzenejšia vec na svete.“
Toto klamstvo malo upokojiť jej nervy, avšak práve vďaka tejto vete si Jill márne lámala hlavu, ktorá konkrétna časť DNA jej chýba...prečo má pocit, že táto skúsenosť s materstvom je pre ňu všetko len nie prirodzená.
Nádherné? Áno.
Zázračné? Samozrejme.
Zmysluplné? Bezpochyby.
Ale prirodzené? To teda vôbec nie.

Možno si ešte spomínate na hit Spoveď šialenej matky, ktorý si kúpilo vyše desaťtisíc slovenských čitateliek. Veľký úspech knihy v zahraničí tak kopírovala situácia na Slovensku. Bolo to najmä štýlom písania, nadhľadom, humorom, ktorý autorka Jill Smoklerová vložila do knihy. Teraz vychádza jej druhá kniha, pri ktorej sa opäť pobavíte, možno vás inšpiruje a určite sa presvedčíte, že v tom nie ste sama:)

Ponúkame vám malú ochutnávku z novinky Byť matkou (nie) je prirodzené:
Pravidlá šialených matiek na ihrisku
1. Nebudem ťa donekonečna hojdať na hojdačke. Keď sa chceš hojdať, makaj.
2. Nebudem skákať z preliezačiek. Nie som opica.
3. Nepôjdem sa šmyknúť na šmykľavku (bojím sa, že by sa mi zadok zacvikol v polovici).
4. Nie sme kamaráti. Na ihrisku mám ja svojich priateľov a ty svojich.
5. Zdržujte sa ďaleko od pieskoviska, a to za každú cenu. Toto nie je pláž.
6. Hra na schovávačku kdekoľvek inde ako doma nie je pre matky zábavná. Ani na to nepomyslite.
7. Nie je dôvod na to, aby si každé tri sekundy zakričal: „POZRI SA NA MŇA!!!“ Na (jedno oko) sa vždy pozerám. A ak si náhodou nevšimnem, ako sa ti podarilo zoskočiť z hračkárskeho koňa, určite si všimnem tvoj ďalší pokus.
8. Nepros ma, aby som sa s tebou hrala na hojdačke. Nepotrebujem, aby ste mi pripomenuli, že vážim viac, ako vy všetci traja dokopy.
9. Nehovor mi, že sa nudíš. Garantujem ti, že doma sa budeš nudiť viac.
10. Nerob nič, čo by sa mohlo skončiť návštevou pohotovosti, lebo inak sa sem nikdy nevrátime.

Po prvom hite Spoveď šialenej matky teraz prichádza Smoklerová s ďalšou knihou Byť matkou (nie) je prirodzené. V tej sa zamýšľa nad dvadsiatimi nehoráznymi klamstvami a mýtmi o materstve.
Magická výchova

Magická výchova

03. 04. 2014
Pravidlá magickej výchovy detí

Svetový bestseller, z ktorého sa predalo viac ako 1,3 milióna výtlačkov! Viacerí rodičia sa zhodli, že táto kniha sa odlišuje od ostatných knižiek o výchove práve tým, že ide o veľmi jednoduchý proces a že dáva príklady naozaj každého možného scenára, s ktorým sa môžete stretnúť. Vyšla kniha Magická výchova.

Knižná novinka Magická výchova má podtitul „Počítam do troch a ďalšie účinné triky“. Presne o tom je – o tipoch, radách, obsahuje rutinné postupy nevyhnutné pre harmóniu v rodine.
Jednoduchou a dôslednou metódou zvládnete nevhodné správanie detí, povzbudíte ich dobré správanie a posilníte svoje vzájomné vzťahy.
Samotné „kúzlo 1-2-3“ je taktika založená na odpočítavaní, ktoré dieťa výrazne motivuje k zmene správania, a je veľmi vhodná pre vekovú kategóriu od 2 do 12 rokov.

Autorom novinky Magická výchova je skúsený detský psychológ, ktorý rozdeľuje „rodičovské povolanie“ do troch úloh:
1. Ako zvládnuť nevhodné správanie. Nájdete tu jednoduché techniky, ako primäť deti, aby sa prestali správať nežiaducim spôsobom, ako je fňukanie, hádanie, záchvaty hnevu, súrodenecká rivalita.
2. Povzbudzovanie dobrého správania. Táto časť ponúka účinné triky, ako nenápadne donútiť dieťa, aby robilo to, čo od neho chcete. Napríklad upratovať si po sebe, navečerať sa, ísť bez reptania spať.
3. Posilňovanie vašich vzťahov s deťmi. Tu zasa nájdete efektívne postupy, ako posilniť vaše vzájomné vzťahy.
Dajte pozor na leva!

Dajte pozor na leva!

27. 03. 2014
V ďalekej tajomnej africkej džungli žil lev Toľabun. Bol to zlý a so všetkým nespokojný lev. Keď svietilo slnko, reval, lebo mu bolo teplo, keď sa zvečerilo, hneval sa, že mu je chladno, keď mal prázdny žalúdok, reval od hladu, a keď sa naobedoval, reval, že je už najedený. Celý svet ho rozčuľoval – stromy, rieka, vtáčiky, mesiac i zvieratá. Až v jeden krásny deň...

Ale nepredbiehajme. Nová knižka Dajte pozor na leva! je nové, prepracované vydanie obľúbenej detskej knižky, ktorú už dnes ťažko niekde zoženiete. Je to vtipná rozprávka o levovi, ktorý sa na balóne dostal z Afriky až do našich lesov.
Keďže má chuť na čerstvé mäsko, dá sa dohromady so zlým vlkom.
Obaja zbojníci však majú smolu, lebo...

Nuž, ostatné sa deti dozvedia z veselej knižky Dajte pozor na leva!, na ktorej sa zasmejú aj dospelí... A aby sme vás ešte trošku navnadili, tu je ďalší úryvok z tejto novinky:

Učenec Burtius precestoval už takmer celú zemeguľu a teraz priletel na vzdušnom motorovom balóne do Afriky, aby preskúmal aj tú. Priviazal balón o akýsi peň, schytil dva námornícke a tri obyčajné ďalekohľady, termosku s kávou a zápisník, a horiac túžbou čo najskôr niečo preskúmať alebo dačo dôležité objaviť, vydal sa na pochod džungľou.
Nepochybne to bol najvýznamnejší bádateľ všetkých čias a krajín.
Pri tomto dôležitom bádaní Burtius vyhladol a veľmi sa unavil. A tak si rozprestrel na zemi obrúsok z batoha, v ktorom nosieval to najpotrebnejšie, čiže jedlo, vytiahol piroh plnený mäsom a chystal sa jesť. Len čo si poriadne zahryzol, jeho pozornosť upútalo akési obrovské zviera. Vynorilo sa spoza kríkov, uprelo žiadostivý pohľad na Burtiusov piroh a začalo sa približovať.
– Ech nie, nie! – zvolal významný učenec, ktorému hneď svitlo, čo má zver za lubom, a schoval ruku s pirohom za chrbát. – Aj ja som hladný!
Druhou rukou otvoril svoj denník a už si chcel zapísať objav číslo štyri: V Afrike žije obrovské zviera so štyrmi labami, dlhým chvostom a s chamtivými očami – ale nestihol. Bezočivý a krvilačný Toľabun – bol to, pravdaže, on – divo zreval a vrhol sa vpred.
Od toho strašného revu stratil učenec vedomie, spadol na obrus a preležal tam s pirohom stisnutým v ruke tri hodiny a štrnásť minút. Nevychovaný, pažravý Toľabun pribehol k batohu a v okamihu zmastil všetko, čo v ňom bolo.
A nebolo tam toho málo: osem pirohov s mäsom, sedem lekvárových pampúchov, štyridsať dekagramov cukríkov s názvom Figa borová!, škatuľa bonbónov a tri jablká. Ako vidíte, osud netreba pokúšať, myslím tým názov cukríkov. Lenže nie o tých je reč. Zásoby do batoha uložila Burtiusova starostlivá mamka a tá práve teraz premýšľala, kde asi sa jej synáčik nachádza, a potichu plakala. Veď ktorá mamka nemyslí stále na svoje dieťa?
Lev pohltal, čo bolo v batohu, a vrhol sa k vzdušnému balónu. A aby ste vedeli, vzdušné balóny majú naspodku pripevnený veľký kôš, aby cestovatelia mali kde sedieť, uložiť si konzervy, vrecia s pieskom a fľaše s plynom na lietanie.
Lev teda vliezol do koša, lebo si myslel, že tam nájde ešte niečo pod zub, zrazu však pocítil, ako mu slabnú laby, krúti sa hlava... Nechápal, čo sa to robí, hlasno zreval, ale v tej chvíli ťažko dopadol na dno koša a stíchol.
Chcete vedieť, ako to pokračovalo? Dozviete sa v novej knižke Dajte pozor na leva!
Poklad na tajomnom ostrove

Poklad na tajomnom ostrove

19. 03. 2014
Ak sa nebojíte čeliť nebezpečenstvu a máte dobrodružného ducha, táto knižka je presne pre vás. Teda skôr pre vaše hravé deti, pretože so sériou Hľadači pokladov sa rozhodne nebudú nudiť. Doteraz vyšli tri diely, v ktorých nájdete strhujúci príbeh, napínavé záhady, stierateľnú mapu vedúcu k pokladu, diplom ako odmenu za dobrodružstvo a priloženú skladačku.

Hľadači pokladov – Poklad na tajomnom ostrove.
Cézar, syn známeho piráta Šidlofúza, študuje pergamen, ktorý dostal od otca tesne predtým, ako zmizol. Je to mapa ostrova s ukrytým pokladom. Cézar so svojím nerozlučným kamarátom Figarom, papagájom, ktorý je členom jeho posádky, sa rozhodol vyplávať za pokladom, nájsť tajomný ostrov a svojho otca.
Deti popri čítaní príbehu riešia hádanky (odpovede nájdu na konci knižky), zotierajú políčka na mape pokladu, aby odhalili, kde sa poklad skrýva. Po vyriešení všetkých hádaniek získajú diplom, ktorý si z konca knihy vystrihnú, zarámujú a vystavia vo svojej izbičke.
Poklad v tropickom pralese

Poklad v tropickom pralese

19. 03. 2014
Hľadači pokladov – Poklad v tropickom pralese.
Lea bola v Afrike a kúpila si v jednej dedinke na trhu vázu. Potkla sa, váza sa rozbila a Lea v nej objavila záhadnú mapu vedúcu k pokladu. Ihneď sa rozhodla, že sa so svojou kamarátkou opičkou vydá na cestu a pôjde poklad hľadať do hlbokého pralesa.
Aj v tomto zábavnom pracovnom zošite nájdete napínavý príbeh, rôzne záhady, stierateľnú mapu vedúcu k pokladu, diplom a skladačku.
Poklad na dne oceána

Poklad na dne oceána

19. 03. 2014
Hľadači pokladov – Poklad na dne oceána.
Lea je mladá bádateľka, ktorú fascinuje more a jeho neuveriteľné úkazy. Práve sa plavila loďkou po mori, keď Gertrúda, jej verná korytnačka, zbadala na hladine fľašu. Bol v nej zvláštny odkaz o poklade ukrytom vo vraku lode. Rozhodla sa vypraviť až na samé dno oceána.

Séria Hľadači pokladov je úžasný spôsob, ako v deťoch rozvíjať rôzne schopnosti. Pomocou svojej predstavivosti, inteligencie a odvahy zdolajú spolu s hrdinami príbehu a ich kamarátmi všetky prekážky a objavia poklad.
Šťastná mama

Šťastná mama

11. 03. 2014
Buďte dobrým rodičom...a zároveň si užívajte!

Vedeli ste, že priemerní rodičia sú o 7% menej spokojní, ako ich bezdetní rovesníci? Mnohí rodičia uvádzajú, že sa cítia šťastnejší pri nákupoch v potravinách, ako keď sú vonku s deťmi. Pritom existuje množstvo mám, ktoré skutočne milujú svoje deti...ale nemajú rady svoj vlastný život. Kniha Šťastná mama to chce zmeniť, pretože naozaj platí, že šťastné matky vychovávajú šťastnejšie deti.

Šťastná mama je doslova nabitá tipmi, vďaka ktorým sa nám uľaví a uľahčí. Autorka Meagan Francis, matka piatich detí, vám spolu s kolektívom z časopisu Parenting odhalí desať prekvapujúco jednoduchých tajomstiev ako sa stať šťastnejšou mamou.
Ak ste matkou, viete, čo potrebujete. A presne o tom píše vo svojej knihe Šťastná mama. Tento vtipný a rozkošný návod ako byť šťastnou matkou vám ukáže tú správnu cestu, ktorou sa treba v materstve uberať.

 „Šťastná mama je plná rád, ktoré potrebujete práve vtedy, keď neviete, ako ďalej.
Každej mame sa zíde.“
– Jenna McCarthy, autorka The Parent Trip (Výlet do rodičovstva)

Týchto desať tajomstiev, ktoré vám pomôžu užívať si materstvo, si zamilujete. Nezabudnite, že všetky mamy potrebujú spriaznené duše, trochu zvoľniť, stanoviť si nižšie ciele, ale nezabudnúť ani na oteckov. Vtipné a duchaplné finty ako ignorovať vševediace vtierky, ale i to ako sa tešiť z detí a užívať si materstvo vám spríjemnia nielen dni na materskej.

Okrem postrehov a rád autorky, v knihe Šťastná mama nájdete i množstvo vyznaní obyčajných matiek, ktorých zážitky sú presne také ako vaše.

 „Čítať túto knihu je ako klebetiť s priateľkou, ktorá vám poskytne všetko potrebné – podporu, rady aj smiech.“
– Brett Paesel, autorka Mommies Who Drink (Mamy, čo pijú)

Som šťastná, že mám deti? pýta sa v úvode autorka. Pravdaže! Zbožňujem ich viac ako čokoládové bonbóny kombinované s Orlandom Bloomom (to sú ale obrazy!:))- Ale stala som sa šťastnejšou, odkedy mám deti? Hmm, to je iná vec.
Ktoré dieťa uspeje a ktoré zlyhá?

Ktoré dieťa uspeje a ktoré zlyhá?

06. 03. 2014
Kto uspeje a kto zlyhá? Dôležitá otázka, ktorá zaujíma každého z nás? Prečo sa vlastne niektorým deťom darí a iné sa na ceste života stratia? A ako môže ktokoľvek z nás nasmerovať dieťa – alebo celú generáciu detí – od zlyhania k úspechu?

Ak vám záleží na svojich deťoch, týchto 240 strán si minimálne prelistujete. Ako mať úspešné dieťa je dôležitá kniha o tom, ako by malo vyzerať súčasné vzdelávanie detí. Už otázka na obálke veľa napovie – prečo sú odhodlanie, zvedavosť a vytrvalosť dôležitejšie ako inteligencia? A všetečnými otázkami, ktoré trápia mnohých rodičov môžeme pokračovať - ako je možné, že dieťa z problémovej a chudobnej rodiny môže byť v živote úspešnejšie ako dieťa materiálne zaistené a rodičmi podporované?

Kniha radí, čo by sme mali v našich deťoch povzbudzovať a rozvíjať. Ako upevňovať charakter, ale aj emocionálnu inteligenciu u dieťaťa.
Autorom tohto medzinárodného bestselleru preloženého do 24 jazykov je kanadsko-americký spisovateľ a novinár Paul Tough. Pátra po skutočných dôvodoch úspechu. Podsúva provokatívne otázky a čo je dôležitejšie, výstižne na ne odpovedá.

Hoci sa kniha Ako mať úspešné dieťa nevyhýba odbornejším pojmom a problémom, je napísaná pútavo. Ponúka množstvo príkladov z praxe - príbehov detí a rodín, ku ktorým sa autor opakovane vracal niekoľko rokov. Publikácia je zásadným príspevkom do diskusie, ako by malo vyzerať vzdelávanie detí. Ocenia ju nielen rodičia a pedagógovia, ale aj politici a úradníci.
Bábätko alebo manžel?

Bábätko alebo manžel?

18. 02. 2014
Priznajme si to - po príchode dieťatka sa partnerský život ocitá v krízovom období. Nová kniha Bábätko alebo manžel?? predstavuje vo vzťahu záchranné koleso, ktoré prostredníctvom vedeckých výskumov, rozhovorov a osobných skúseností manželských párov privádza čerstvých rodičov späť k pocitom zamilovanosti a sexuálnej spontánnosti.

„Kerner píše z pohľadu muža, ktorý sa po pôrode cíti ako piate koleso na voze. Raykeilová zasa rozoberá vzrušenie novopečenej matky, ako aj úplné vyčerpanie, a už nehovoriac o pocite, že sa vôbec necíti sexi. Pragmatické a citlivé.“ Toto napísal Library Journal Review o novinke Bábätko alebo manžel?? Je to zábavná kniha plná praktických tipov, ktorá je dosť osobná, miestami šteklivo nemravná, ale určite po nej rád siahne každý rodič po narodení bábätka.

„Prostredníctvom tejto knihy sa s vami chceme podeliť o naše vlastné osobné príbehy, rovnako ako o naše postrehy a podnetné diskusie, a to v mene mužov a žien, bez ohľadu na to, kde žijú a milujú sa aj popri bábätku,“ tvrdia skúsení autori Ian Kerner a Heidi Raykeilová

S humorom a nadhľadom nazerajú do hláv mamičiek a oteckov, objasňujú ich postoje a konanie, aby čitateľom dokázali, že aj napriek malému cudzincovi v ich posteli v sebe dokážu nájsť odtienky toho, čo na sebe vždy milovali. Prečítajte si, ako sa vrátiť do štádia zaľúbenosti a vášne, tak aby ste boli šťastní všetci. Matka, otec a najmä bábätko!

„Praktické rady pre rodičov, ktorí žijú vo svete špinavých plienok, popôrodných kíl a majú málo alebo žiadny voľný čas.“
Seattle Post-Intelligencer

Pozrite si niektoré príznaky, ktoré svedčia o tom, že ste sa tiež zaradili do tohto nešťastného „klubu“ popôrovných bezsexistov:
Požiadali ste svojho pôrodníka, aby vám vystavil potvrdenie o ďalšom šestonedelí
Ohromujúci sex, ktorý ste kedysi mávali, jednoducho vyšumel
Televízor je zapnutý častejšie ako vy
Chcete, aby ste znova chceli sex, len ho proste... nechcete
Radšej by ste išli s deťmi na ihrisko ako na ďalšie rande s vaším partnerom
Vaše bábätko dostáva oveľa viac bozkov a maznania ako vy
Ste nahnevaný (a unavený) z toho, ako vždy iniciujete sex
Používate na internete prezývku ako „sexiotecko“ alebo „hladnámama1“
Predohra je pre vás drina
„Poďme na to“ sú teraz slová, ktorými sa začína hádka
Radšej by ste sa vyspali ako spali s vaším partnerom
Čarovné slovíčka

Čarovné slovíčka

06. 02. 2014
„Milé deti, prezradím vám jedno veľké tajomstvo. Niektoré slovíčka majú čarovnú moc. A preto je s nimi deň oveľa krajší a ľudia sú vďaka nim k sebe milší. Viete, ktoré sú to?“ pýta sa v úvode knižky Čarovné slovíčka Miro Jaroš. Na ďalších stránkach ich predstaví a vysvetlí, v akých situáciách ich treba používať. „Ak sa ich spolu s nami naučíte, uvidíte, aké zázraky dokážu!“ dodáva Miro a začína spievať...

Súčasťou knižky Čarovné slovíčka je samozrejme aj CD s dvomi verziami – Zaspievaj si s Mirom a karaoke verzia Zaspievaj si sám. Ide o ďalšiu knižku v sérii výchovných knižiek, prostredníctvom ktorých sa deti predškolského veku môžu hravou formou naučiť hygienickým návykom, pravidlám slušného správania alebo iným užitočným veciam.

Čarovné slovíčka som sa naučil kedysi z programu pre deti "Poďte s nami". Pamätám si, že keď som prvýkrát poďakoval svojej mame za obed, dojalo ju to,“ spomína Miro Jaroš a dodáva: „Som rád, že som mohol pracovať aj na tejto  knižke pre deti. Ja skutočne verím, že čarovné slovíčka majú  zázračnú moc a  svet je s nimi krajší. Napísal som o tom aj pesničku, ktorá je súčasťou knižky. Medzi už všedné "ďakujem a prosím" som zaradil aj prepáč, je mi ľúto, mám ťa rád, na zdravie a všetko najlepšie.“

Ak pôjdete s deťmi podľa pesničky a knižky, naučíte ich, kedy treba čarovné slovíčka použiť. Spoločnosť vám budú robiť opička a papagáj, ktoré ilustrovala Mária Nerádová. Pozrite si VIDEO s pesničkou:
Spievam si ja, spievam

Spievam si ja, spievam

06. 02. 2014
A máme ešte jeden tip na skvelú knižku pre deti od 3 rokov – v edícii Zlatá reťaz vyšla už piata knižka Spievam si ja, spievam. Knižku s pesničkami, porekadlami, riekankami, zvykmi a povesťami pre najmenších zostavila Elena Slobodová, ilustrovala Katarína Ilkovičová. Deti sa dozvedia o dožinkoch a žatve, sadení májov, zaspievajú si Sedemdesiat sukieň mala.
Rodičia sa pýtajú ortopéda

Rodičia sa pýtajú ortopéda

01. 02. 2014
Trápi vás, či sa vaše dieťa vyvíja správne; či sa príliš nehrbí, nevzniká u neho skolióza, alebo má krivé nožičky, ktoré často pobolievajú? Práve vyšla užitočná a jedinečná príručka na našom trhu Rodičia sa pýtajú ortopéda. Obsahuje odpovede na množstvo rodičovských otázok, užitočné tipy a rady, ako predísť problémom s pohybom či držaním tela u detí.

Novinka Rodičia sa pýtajú ortopéda vznikla na základe dlhoročných skúseností a praxe na ortopedickom a pediatrickom oddelení a v odbornej ortopedickej ambulancii. „Túto knihu sme pripravili, aby sme pomohli niektoré vaše obavy zmierniť a zároveň umožnili predísť mnohým zbytočným starostiam,“ tvrdia autori-odborníci.

Rodičia sa pýtajú ortopéda je užitočná príručka pre všetkých rodičov, ktorí sa okrem iného dozvedia:
- ako neprehliadnuť včasné príznaky začínajúcich ortopedických ochorení;
- ako v rámci rodiny a domáceho prostredia podporiť priaznivý pohybový vývin dieťaťa;
- ako spoznať nevhodné pohybové aktivity a návyky a ako predísť tvorbe pohybových zlozvykov;
- kedy treba vyhľadať ortopéda a ako mu pomôcť pri určení správnej diagnózy a liečby.

Príručka Rodičia sa pýtajú ortopéda má dve časti.
V prvej sú otázky a odpovede, s ktorými sa lekár najčastejšie stretáva v ortopedickej ambulancii. Otázky sú zoradené podľa vekových období dieťaťa od novorodenca cez batoľa až po adolescenta a podľa typických problémov, ktoré sa v danom veku objavujú.
Čo si máme na bábätku všímať? Ako to je so sedením a prvými krôčikmi? Aké sú najčastejšie problémy skôlkarov a školákov?
Na konci každej kapitoly nechýbajú Rady na záver.

Druhá časť knihy je určená tým čitateľom, čo sa chcú dozvedieť viac. Obsahuje ucelené kapitoly venované rozličným témam, napríklad vývoju dieťaťa, správnym režimovým opatreniam či rizikám a prednostiam obľúbených športov.

Aké topánky potrebuje dieťa, keď už chodí a behá?
Čo treba robiť, ak má prekrížené prsty na nohách?
Má moje dieťa skoliózu?
Prečo sa hrbí?
Ako má byť správne fixovaná školská taška?
Treba preventívne používať bandáže alebo ortézy pri športoch?

Ak vás trápia podobné otázky, pomôže vám príručka mapujúca optimálny pohybový režim dieťaťa Rodičia sa pýtajú ortopéda. Jej cieľom nie je urobiť z rodiča všeobecného odborníka v detskej ortopédii, ale špecialistu na spozorovanie zlozvykov a podporu dobrých pohybových návykov dieťaťa počas jeho rastu a vývinu.
Modrý papľuh

Modrý papľuh

21. 01. 2014
Príbeh o modrom Papľuhovi

V záhadnej štvrti Potmehúdy objavuje starý profesor Navrátil neviditeľné pohnevadlá. Možno ich vidieť len cez kúzelné okuliare vo svetle jeho špeciálnej baterky. Sú to nebezpečné bytosti, ktoré nám odrazu skočia za krk, podpichnú nás alebo pridusia, a my sa potom správame inak, ako by sme sa mali. Nie je vôbec ľahké vyhnúť sa Rozhádajkom, Žiarlivkám, Fňukadlám, Pýchoňom, Lakomákom alebo Papľuhom.

Verte, že deti majú radi podobné všakovaké bytosti a postavičky.
Keď si nalistujete Papľuh v slovníku, zistíte, že to znamená potvoru. Možno si spomínate na Satinského a Lasicu, keď sa Julo posťažuje, že máme len tri nadávky. Milan mu začne vymenovávať...a hneď prvou je papľuh. Tento rozprávkový od Miloša Kratochvíla je rozhodne zvláštny a hlavne neviditeľný.

„Keď sa pes rozbehne za mačkou, aby ju len tak pre nič za nič chytil za chvost, alebo keď v škole zazvoní zvonček a všetci si myslia, že je koniec hodiny, ale potom sa ukáže, že to len školník opravuje zvonček...vtedy sa môže stať, že sa z toho narodí Papľuh.“

Prečítajte svojim deťom krásnu rozprávku Modrý papľuh o Zuzanke, ktorej skočilo pohnevadlo na krk a začali sa diať neslýchané veci. Stalo sa to cestou zo školy, pri reštaurácii U bociana...

Vtipná a svojím posolstvom hodnotná knižka vychádza po veľkom úspechu v Česku aj v slovenskej novej edícii Lastovička, určenej deťom mladšieho školského veku. V knižke nájdete aj špeciálnu zviditeľňovaciu pastelku na Papľuhov, navštívite Dom hrôzy a jedno prekvapenie bude striedať druhé.
13.04.2021 Viac

It means you are going to be p ...

topreview

It means you are going to be promoted. When your personal life is gone, remember ...

08.04.2021 Viac

Toptopnet

lostoldtime35

Get along nicely with othersin our every day lifestyles, we need to come into contact ...

07.04.2021 Viac

Re: zubky

zackwang

Thanks for your sharing,That's pretty cool. eCommerce directories and sponsored ...

07.04.2021 Viac

It means you are going to be p ...

thewriter

It means you are going to be promoted. When your personal life is gone, remember ...

07.04.2021 Viac

Thetoparticle

mokktewy

I accidentally saw on the platform that day that the total duration of my League ...

05.04.2021 Viac

Re: Kyselina Hyaluronová-aplik ...

volantemie

Tento obchod si môžete pozrieť, ak obvykle kupujete veci online: https://makeup.sk/categorys/221497/ ...

17.03.2021 Viac

Re: Cvičenie

Sabinaca

Ja taky doporučuji koukat na konkrétní parametry. Dobrý je článek o výběru rotopedu, ...

09.03.2021 Viac

Re: Cvičenie doma

keilayh

Mám doma eliptical, to je za mňa najlepší cvičiaci stroj. Ale zas záleží či chceš ...

09.03.2021 Viac

Re: Vysporiadanie BSM podľa môjho ...

keilayh

Ahoj, osobne by som asi zašla za právnikom, ktorý by ti v tom osobne pomohol. Inak ...

16.07.2020 Viac

Re: Deti a sport

margitazvoncek

Ja som naše dieťa teraz prihlásila na hádzanú. Máme to kúsok a určite by som chcela ...

389400x Viac

Cvičenie

veverka1
369931x Viac

LEN TAK POKECAT

ivetka1980
261927x Viac

Dobre recepty

terez254
260166x Viac

Deti a sport

gombicka1
253356x Viac

Piatok trinásteho

melindi
251424x Viac

Eshopy

terez254
220778x Viac

Cvičenie doma

Tranula00
196452x Viac

Voľný cas

Jajus345
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť