Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Pristihnutá pri čine

Pristihnutá pri čine

09. 09. 2016
„Na regáli s cukríkmi sa vynímali hory sladkých jahôdok, hadíkov, lízaniek a pelendrekov. Najradšej by sme si to všetko hneď kúpili, lenže Jana mala len päť malých mincí,“ pomyslela si Lola.
„Bude nám to stačiť na šesť jahôdok a dve lízanky,“ vypočítala Marion.
„Iba toľko?“ ozvala som sa sklamane.

Takto sa začína tretia kniha série s názvom Pristihnutá pri čine.
„Kto klame, ten aj kradne.“ Lola to vie, dedko jej to už viackrát hovoril. Takže keď ukradne cukríky v obchode u pána Martinota, keď jej brat Tom neskôr ukradne DVD-čka a keď sa o tom, samozrejme, ich rodičia dozvedia, dôsledky na seba nenechajú dlho čakať...

Úžasná séria pre deti od 7 rokov pokračuje dvomi novými knižkami. Sú to krátke príbehy o každodennom živote zmiešanej rodiny: mama novinárka je zahltená prácou a do nového vzťahu si prinesie dve deti. Toma, 14-ročného syna v puberte, fanúšika skateboardingu, ktorý má večne na ušiach slúchadlá a Lolu, jeho 8-ročnú sestru, ktorá vtipne rozpráva príbehy z pohľadu malého dievčatka a sestry.

A hoci sa v knižke Pristihnutá pri čine všetko zamotá, napokon to dobre dopadne a deti sa poučia. Problém totiž je, že vy chcete mať všetko a hneď. Ale keď nemáte peniaze, treba si našetriť, aby ste si mohli kúpiť, čo chcete. A to niekedy trvá dlho...
Čože? Bábätko?

Čože? Bábätko?

09. 09. 2016
A v kníhkupectvách je už aj štvrtá kniha s názvom Čože? Bábätko?

Lola sa teší, ako pre svoju mamu pripraví narodeninové prekvapenie. Ale jej mladšia sestrička Ella sa rozhodla prísť na svet presne v tento deň! Všetko je teraz stratené a Lola sa hnevá na bábätko, ktoré jej pokazilo celú oslavu, a ešte aj zobralo mamu...

Moja mladšia sestra Ella sa rozhodla, že sa narodí presne v deň maminých narodenín. Určite mi to urobila naschvál! Celý deň som pre mamu pripravovala oslavu. Najprv som z ružového papiera vystrihla veľké srdiečko a napísala naň nádhernú básničku. Potom mi Pierre pomohol nafúkať asi tucet balónov.

Séria Nech žije rodina! Vznikla na základe úspešného francúzskeho seriálu, ktorý je písaný zrozumiteľným jazykom 8-ročného dievčatka: Reflektuje dnešný svet nanovo poskladaných rodín a aj vďaka veselým a farebným ilustráciám sa dôsledne pridržiava detskej optiky.
Matematika v komikse

Matematika v komikse

25. 08. 2016
Nerozumejú vaše deti matematike?

Máme pre vás tip a jednoduché riešenie. Dokonca zábavné!
Jeden z najobávanejších školských predmetov ešte nikdy nebol taký zaujímavý ako
v tejto knihe! Ak patríte k tým, ktorých pojem „algebrický výraz“ privádza do nemého úžasu, nastala správna chvíľa siahnuť po zábavnom ilustrovanom sprievodcovi od najpredávanejšieho autora New York Times Larryho Gonicka.
Matematika v komikse vás naučí všetko hravou a zábavnou formou.

Či už ste študent, ktorý to chce konečne pochopiť... alebo učiteľ, ktorý chce žiakom priblížiť matematiku pútavejším spôsobom...alebo ste rodič, ktorý sa minimálne v prvých rokoch musí venovať svojmu malému žiačikovi.
Matematika v komikse je zábavný ilustrovaný sprievodca matematikou. Obsahuje všetky základné stavebné kamene algebry vrátane racionálnych a reálnych čísel, číselnej osi, premenných, výrazov, lineárnych a kvadratických rovníc, pomerov a grafov s vtipnými a zrozumiteľnými ilustráciami využívajúcimi algebru v každodennej praxi.

Táto nová knižka sa zíde mnohým. 16 kapitol ako Grafické riešenie rovníc, Lomené výrazy, Mocniny a Odmocniny, či Sčítanie a odčítanie s využitím zátvoriek.
Čiernobiele ilustrácie, postupy a množstvo príkladov, na ktorých sa môžete otestovať. A keď vám to nepôjde, v závere sú správne riešenia .
To je užitočná novinka Matematika v komikse.

Autor Larry Gonick je karikaturista ocenený za Cartoon History of the Universe (Kreslené dejiny vesmíru), Cartoon History of the United States (Kreslené dejiny Spojených štátov amerických) a množstvo kreslených sprievodcov rôznymi vedami a matematikou.
Za materiálmi precestoval celý svet. Keďže toho videl veľmi veľa, v súčasnosti viac-menej pracuje doma a kreslí. Ešte predtým, ako do rúk vzal pero, štetec a kalamár, vyučoval matematiku na Harvardovej univerzite.
Záhada v ZOO obchode

Záhada v ZOO obchode

26. 07. 2016
Séria detektívna kancelária Lassemaja pokračuje ďalšou skvelou knižkou Záhada v ZOO obchode.

Zvieratká v obchode pre chovateľov sa necítia dobre. Sú unavené, ospalé, ani dobroty v miskách ich nelákajú. Začali viditeľne chradnúť. Že by im ktosi pridával do krmiva nejakú otravu?
Pán Valdemar, majiteľ obchodu, je už zúfalý. Navyše poštár tvrdí, že v noci sa z obchodu ozýva psí brechot. To predsa nie je možné – veď Valdemar o žiadnom psovi nič nevie!

– Dnes ste sem nemali chodiť. Neviem, čo sa stalo s mojimi zvieratkami. Stále by len spali a spali.
– Sú vari choré? Myslíte, že to môže byť niečo nákazlivé?
– Ja neviem, – povie muž v sivom plášti a klesne na stoličku. – Zverolekár nič nezistil.
– Ako dlho to už trvá? – spýta sa Maja.

Lasse a Maja majú pocit, že si na obchod spolu s policajným komisárom musia okamžite posvietiť. Žeby v tom bol ten záhadný list?

Valdemar vytiahne zo zásuvky list a podá ho Maji.
EGOISTOVI, prečíta si Maja na obálke. Opatrne vyberie list a položí ho vedľa pokladne. Lasse, Maja a Miranda sa naklonia a čítajú:
– ZAVRI SVOJ OBCHOD!
INAK SA TO ZLE SKONČÍ!
– Dostal som to predvčerom, – povie Valdemar. – Ležal pred dverami, keď som ráno prišiel do obchodu.
– Lasse, máš so sebou foťák? – spýta sa Maja.

Vďaka detektívom a ich kamarátke Mirande si už pán Valdemar môže vydýchnuť. Šteniatko zamestnankyne, ktorá vypomáhala v obchode, vystrájalo totiž po nociach so zvieratkami v obchode tak, že ráno ani nevládali stáť na nohách.

Pán Valdemar povedal ďalej Lotorkovským novinám, že Lina dostala svoj prvý plat a tak si bude môcť kúpiť vlastný počítač a ostať večer doma so svojím psíkom, keď četuje s priateľmi....

Ale to už prezrádzame priveľa. Vychutnajte si novinku Záhada v ZOO obchode, ktorá je určená pre deti od 7 rokov.
Miles a Niles

Miles a Niles

19. 05. 2016
Otočia vám život hore nohami

Miles a Niles je prvý diel zábavnej série, ktorá je super smiešna, úžasne prefíkaná a napínavá do poslednej stránky. Miles a Niles otočia svet hore nohami! Ako povedal svetoznámy Jeff Kinney, autor Denníka odvážneho bojka, „zábava a fóriky – a to všetko hneď dvakrát!“

Miles je známy ako majster žartíkov. Je najväčší šibal a v škole nemá konkurenciu. Robí kanadské žartíky a zabáva svojich spolužiakov. Je neprekonateľný, svetový, kráľ...
Až do chvíle, keď musí náhle presťahovať do nudného Drichmanského údolia. To je nanajvýš známe kravami, ktoré sú na každom kroku a Miles má hlavu v smútku.

Veru tak. Miles sa nechce sťahovať, ale jedno je jasné: aj v novej škole musí byť najlepším vtipkárom všetkých čias. Má na to všetky predpoklady a jasný plán. Nechýba mu ani jeho obľúbený Fóristický zápisník.

No celé to má jeden háčik.
Drichmanská akadémia prírodných vied a literatúry už takú hviezdu má! Súťaž o najsmiešnejšie nápady a najvtipnejšie žarty sa teda začína – a z dvoch konkurentov sa postupne stanú komplici a kamaráti.
Len riaditeľovi Barrymu Barkinovi to akosi nie je smiešne...

Prečítajte si úryvok z novinky Miles a Niles:
V prvý deň v novej škole v novom meste sa musíš rozhodnúť, kam sa zaradíš.
Môžeš byť chalan, ktorému to páli, alebo ten s perfektnými topánkami.
Môžeš byť znalec starých áut, špecialista na aktuality alebo macher, čo vie všetko o prvej svetovej vojde. Chalan, ktorý vždy nosí balzam na pery. Šachista, basketbalista, člen študentskej rady. Chalan, ktorý organizuje zbierky jedla pre chudobných. Ten, čo sedáva v prvých radoch. Chalan zo zadných radov. Prípad, čo sa vždy hlási, hoci nepozná odpovede. Chalan, ktorému rodičia dovolia pozerať neprístupné filmy. Alebo taký, čo ich síce pozerať nesmie, ale tvrdí, že ich videl, a obsah si pritom naštudoval z novinových článkov. Decko z rodiny, ktorá nemá telku, a chodí po spolužiakoch, aby ju mohlo pozerať.
Prvý deň v škole môžeš predstierať francúzsky prízvuk a hrať sa na cudzinca. Môžeš priniesť učiteľovi darček a zapísať sa ako pätolizač. Alebo vystavovať na obdiv drahé značkové školské potreby. Alebo sa môžeš presláviť tým, že desať ráz za prestávku strúhaš ceruzku. Môžeš byť čudák s dvoma rozdielnymi ponožkami. Ten, čo nosí šortky každý deň bez ohľadu na počasie.
Dnes je ten deň, keď sa môžeš rozhodnúť, že budeš nový žiak a budeš ním až do konca života.
Miles sa nechcel zaradiť ani do jednej z tých kategórií. Vôbec nechcel byť nový žiak. Miles chcel byť to isté, čo v starej škole: fórista. V starej škole nik nevedel vymyslieť lepší kanadský žartík ako Miles. A bude najlepší fórista aj v novej škole.
Ako sa čo robí

Ako sa čo robí

18. 05. 2016
Dajte deťom užitočnú encyklopédiu

Názorné ilustrované postupy na šiestich veľkoformátových rozkladacích mapách. Postupy, ako sa čo vyrába, zaujímavosti zo sveta, rôzne typy a druhy a to všetko doplnené o výstižné ilustrácie. Takto vyzerá úžasná kniha Ako sa čo robí pre najmladších čitateľov, ktorá im jednoducho, zrozumiteľne predstaví postup výroby vecí každodennej potreby.

Napríklad taká lyžica. Aj takáto zdanlivo jednoduchá vec zamestná veľa ľudí rôznych profesií a vyžaduje veľa dôležitých znalostí. Rovnaké je to napríklad pri výrobe chleba, trička alebo obyčajného pohára.

Každú z týchto, na prvý pohľad obyčajných vecí, je možné vytvoriť len vďaka jednotlivým zložkám, z ktorých sa vyrába. Každú túto zložku je potrebné vyťažiť, získať, vyrobiť alebo iným spôsobom pripraviť.

Aj keď je kniha Ako sa čo robí o najvšednejších veciach dennej potreby, deti sa pri opisoch ich výroby dozvedia celý rad zaujímavých informácií.

AKO sa vyrába lyžica?

Každý deň ju používame a pritom ani neuvažujeme nad tým, ako a kedy vznikla. Boli doby, keď jedli ľudia rukami. To sa síce občas deje aj dnes, ale len pri vybraných potravinách. Aj vo vyberanej spoločnosti je dovolené jesť rukami napríklad chlieb.
Lyžica je ľudstvu známa od staroveku, teda z obdobia pred viac ako päťtisíc rokmi. Spočiatku bola vyrábaná zo zvieracích kostí alebo z dreva. Až oveľa neskôr doplnil lyžicu nôž a po ňom prišla vidlička.

Možno, že ti pri pohľade na taký jednoduchý nástroj ani nenapadne, čo všetko je potrebné vykonať a vyrobiť, kým skončí lyžica na tvojom stole. Čo je vlastne potrebné na výrobu obyčajnej lyžice.

Nehrdzavejúca oceľ sa vyrába zušľachtením surového železa.
Surové železo sa získa zo železnej rudy vo vysokej peci, kde sa pridá vápenec a koks.
Železná ruda a vápenec sa musia vyťažiť.
Koks sa vyrába z čierneho uhlia, a to sa musí vyťažiť v bani.
Dorka Magorka

Dorka Magorka

06. 05. 2016
Dorka Magorka je zábavné čítanie pre deti od 6 rokov – veľké písmená, množstvo ilustrácií, ktoré sú niekedy samé osebe príbehom. Dorka sa vám zapáči, lebo je taká správne bláznivá. Má fakt celú kopu priateľov...a tí sú presvedčení, že je fantastická:)

Takže začítajte sa do fantazmagorických dobrodružstiev bláznivej Dorky Magorky. Jej fantázia naozaj nepozná hraníc. Je totiž neuveriteľná výmyselníčka. Úžasne vtipná a neuveriteľne odvážna. Chvíľu sa hrá na psa, potom je z nej zasa dievča a hlavu má stále plnú fantazmagórií.
Zoznámte sa. Je u Dora bláznivá – Dorka Magorka.

Má staršieho brata a sestru a veľmi rada by sa s nimi hrala. Oni si však myslia, že je ešte malá, a tak radšej uniká do sveta fantázie, kde si môže vymyslieť, čo len chce.

Hoci nad ňou jej súrodenci len krútia hlavou, Dorka má vždy kopec starostí. Musí totiž odhaliť všetky príšery v dome, pomstiť sa svojej lekárke i sestrinej bábike. Dorka Magorka im to ešte všetkým ukáže!

A už teraz sa môžete tešiť na ďalšie dobrodružstvo fantazmagorickej Dorky – Dorka Magorka a jej najlepšia kamoška.

Začítajte sa do novej Dorky Magorky:
PRVÁ KAPITOLA
To je ale decko!

Volám sa Dorka, ale všetci mi hovoria Dora bláznivá alebo Dorota, alebo Dorka Magorka. Toto je moja rodina. Som najmladšia. Moja sestra sa volá Viola a brat Luky. Viola je najstaršia. Nikdy sa so mnou nechcú hrať.
Hovoria mi, že som ešte decko.
„Mami, tá Dora bláznivá nás otravuje!“
„A čo vám robí?“ spytuje sa mama.
Keď sa s nimi chcem hrať, počujem len:
„NECHAJ NÁS, PROSÍM ŤA, NA POKOJI!“
Nechcem ich nechať tak, no neviem, čo na to povedať, tak sa ich radšej rýchlo niečo opýtam. Čokoľvek, čo mi v tej chvíli napadne.
Čo znamená PROSÍM?
Prečo máme podpazušie?
Ako vznikla umelá hmota?
„Nemôžem sa dočkať, kedy sa už konečne začne škola, nech si trochu oddýchneme od tej malej magorky!“ frfle Viola.
„Aj ja,“ zabručí Luky. „Školu mi ani nespomínaj!“ zakrývam si uši. Keby sa tak leto nikdy neskončilo!
Neznášam školskú rovnošatu, chcem zostať doma vo svojej milovanej nočnej košeli.
„Je to zimná nočná košeľa,“ ozve sa Viola.
„A máš ju naruby,“ dodá Luky.
„A zadkom napred,“ zaklincuje Viola.
„No a čo?“ pýtam sa.
„No a to, že už budeš mať šesť rokov. Prestaň sa správať ako malé decko!“
„Stále mi nadávate, že som malé decko,“ sťažujem sa.
„Lebo sa stále rozprávaš sama so sebou,“ odsekne mi Viola.
„A máš záchvaty zúrivosti,“ dodá Luky.
„A všade vidíš strašidlá,“ pritvrdí Viola.
Rozprávam sa sama so sebou? Čo to trepú? Veď ja sa nerozprávam SAMA SO SEBOU. Rozprávam sa s mojou priateľkou Zorkou. A tú okrem mňa nikto nevidí.
O upratovacom robotovi a iné (čudné) rozprávky.

O upratovacom robotovi a iné (čudné) rozprávky.

25. 02. 2016
Krásne a vtipné príbehy pre deti

O smutnej stíhačke, duchovi menom Karolína, o hľadaní pokladu i múdrom papagájovi, o tučnom myšiakovi a dokonca aj o tom, čo by sa stalo, keby sme uväznili pani Tmu.
V tejto knižke nájdete príbehy o tom, čo zaujíma dnešné deti.

Viete, čo sa stane, keď televízor zatúži sledovať televízny program?
A dokáže armáda vojakov kyseliny citrónovej skoncovať s vodným kameňom, ktorý napadol rýchlovarnú kanvicu?
No a počuli ste už, že niektorí kostlivci milujú čokoládu?
Vyšla krásna knižka pre deti od 5 rokov s názvom O upratovacom robotovi a iné (čudné) rozprávky. Autorka Silvia Havelková do nej vtesnala 15 milých, veselých rozprávok. „Asi som staromódna, ale mojim deťom som ešte donedávna čítala pred spaním rozprávky. Vždy mali najradšej veselé,“ tvrdí autorka a preto sa rozhodla také aj sama napísať.

Krásna plnofarebná knižka s ilustráciami Emílie Jesenskej. Krátke príbehy, veselé, vtipné.
Presne také túžila napísať Silvia Havelková, keď zistila, že im doma dochádzajú rozprávky.
„Keď už naozaj nebolo čo čítať, vyzvala som deti, aby si samé povedali, o čom by chceli rozprávku. Vznikali rôzne návrhy a kombinácie, ktoré mi spočiatku nedávali zmysel. Rýchlo som zistila, že pri deťoch človek môže celkom povoliť uzdu fantázii a čím je príbeh bláznivejší, tým lepšie,“ vysvetľuje sympatická autorka.

Z niekoľkých desiatok takto vymyslených príbehov napokon vybrala pätnásť, ktoré tvoria knižku O upratovacom robotovi a iné (čudné) rozprávky.

Ak teda máte chuť na veselé, pozitívne príbehy, ktoré by si vaše deti čítali pred spaním (alebo aj vy im), siahnite po čerstvej novinke O upratovacom robotovi a iné (čudné) rozprávky. „Pravda je taká, že aj ja rozprávky milujem a som čítavala svojím deťom, aspoň som sa nemusela hanbiť, že vo voľnom čase namiesto románov čítam literatúru pre deti,“ prezrádza S.Havelková.
Hypersenzitívni ľudia medzi nami

Hypersenzitívni ľudia medzi nami

12. 02. 2016
Máte hypersenzitívne dieťa? Vieme, čo s tým!

Hypersenzitívne deti chcú všetko robiť dobre. Ba čo viac: všetko chcú robiť výnimočne dobre. Majú na seba priveľké nároky. Nadávanie a tresty pri výchove takýchto detí nemajú miesto. Práve naopak, v prípade hypersenzitívnych detí treba prejaviť pochopenie pre ich uvažovanie, vďaka ktorému sa k sebe naučia byť zhovievavé.

„Hypersenzitívne deti sa vlastnými chybami zaoberajú nesmierne dlho a sú k sebe mimoriadne kritické,“ píše Rolf Sellin v knihe Hypersenzitívni ľudia medzi nami. Lepšie dieťaťu pomôžete, ak zaujmete objektívne stanovisko a snažíte sa o objektívne hodnotenie.

Ale pozor: Nepredstierajte nadšenie a dieťa nechváľte, ak samé seba kritizuje, inak nadobudne pocit, že ho nechápete a neberiete vážne a bude sa cítiť osamelo.
Niektorí dospeláci tu stoja pred problémom. Ak výchova nepozostáva z pravidiel, čo je potom výchova?

Pre hypersenzitívnych rodičov je hypersenzitívne dieťa skúškou. Ako mám s jeho senzitivitou zaobchádzať? Ako riešim podobný problém, ak ide o mňa ? Uvidím v dieťati vlastné neobľúbené ja? Budem s ním zaobchádzať v rukavičkách, lebo sám/sama neviem s citlivosťou bojovať? Niekedy sú to práve hypersenzitívni rodičia, kto potomka svojou precitlivenosťou ešte viac zaťažuje.

STEFAN, 53-ročný inžinier, ktorý sa zúčastnil tréningu, povedal:
„Ako chlapec som sa neustále nachádzal medzi dvoma frontmi. Vonku som musel byť obozretný, musel som si pred ostatnými chalanmi stále niečo dokazovať. A keď som prišiel domov, čakal ma zase iný front: moja hypersenzitívna matka. O potýčkach a bitkách som sa doma zmieniť nemohol, lebo by ma svojimi obavami a snahou vyriešiť konflikty za mňa ešte viac ohrozila. Ani otec ma nechápal a rozčuľoval ma svojimi radami, keď sa dozvedel o mojich problémoch. To, že som uňho u nich nenachádzal pochopenie sa ma dotklo ešte viac ako samotné konflikty s chalanmi.“

Vedeli ste, že hypersenzitivitou sa vyznačuje asi 20% všetkých ľudí? Hoci sa hypersenzitívni ľudia často trápia  – sú zraniteľní, náchylní na stres a pochybujú o sebe – táto vlastnosť sa dá využiť v ich prospech. Hypersenzitívni ľudia medzi nami je pútavá kniha o pretlaku pocitov. Pomôže vám pochopiť, prečo sú vysoko citliví ľudia „iní“, a nielen to...

Autor Rolf Sellin je sám hypersenzitívny a preto sa rozhodol napísať knihu pre všetkých ľudí – aj pre tých, ktorí sú ako on, aj pre ich okolie, a aj pre rodičov hypersenzitívnych detí. Podľa autora je hypersenzitivita nadanie pre bohatý vnútorný svet.
Denník odvážneho bojka

Denník odvážneho bojka

04. 02. 2016
Smoliar Greg je tu opäť. A s ním ďalšie trapasy.

Školáci sa tešia na každé ďalšie dobrodružstvo mladého Grega, ktorého prenasleduje jeden trapas za druhým. Denník odvážneho bojka je písaný formou denníkov s množstvom vtipných komiksových kresbičiek – práve tie spolu s dobrodružstvami Grega priťahujú čoraz viac mladých čitateľov. Máme pre vás super správu – je tu už 8.diel!

Gregovi Heffleymu sa lepí smola na päty aj v novej knihe jeho dobrodružstiev. Denník odvážneho bojka pokračuje ôsmou časťou s názvom To je smola. Gregov najlepší kamarát Rowley sa naňho vykašľal...a za všetko môže, ako inak, baba!

Ver mi, Rowley je ten posledný človek na svete, od ktorého by som čakal, že si nájde frajerku.
Odjakživa som si myslel, že baby budú letieť na mňa a z Rowleyho vyrastie starý mládenec, ktorého budú všetci tak trochu ľutovať.
Greg junior, podáš hotdog ujovi Rowleymu?

Greg je zúfalý, zničený a smutný. Všetko sa zmenilo k horšiemu. Rowley a jeho nová frajerka Abigail sa vláčia všade spolu. Držia sa stále za ruky a Rowley už dokonca nemá ani vlastný názor! Keď sa ho Greg spýta napríklad na nejaký film, že ako sa mu páčil, Rowley odvetí: „Podľa nás bol o ničom.“
Greg dúfal, že ich to čoskoro prestane baviť a všetko sa vráti do normálu, ale prepočítal sa.
Rowley a Abigail sú už spolu deväť a pol dňa!

Nuž, nájsť nového kamoša bude teda makačka. Možno sa to Gregovi ani nepodarí...
Po pár omyloch si povie, že svoje rozhodnutia nechá na náhodu. Vytrasie z magickej gule správne odpovede alebo oľutuje, že ju vôbec našiel?

Denník odvážneho bojka je obrovským megahitom po celom svete. Už z prvej knihy sa predali milióny kusov a smoliar Greg Heffley si našiel desaťtisíce fanúšikov aj na Slovensku.
Spomienky a kúzla

Spomienky a kúzla

14. 01. 2016
Ľadové kráľovstvo v knižkách

Hrnčeky s tvárami Anny a Elsy, plyšový snehuliak Olaf, samolepky Frozen, náušnice, pukačky do vlasov, šaty a la kráľovná Elsa... Ľadové kráľovstvo je fenomén a dokazujú to aj nové knižky, ktoré stále vychádzajú.

Prvá kniha Ľadové kráľovstvo – Anna a Elsa s podtitulom Spomienky a kúzla vyšla v menšom, praktickejšom formáte.
Je čas na nové spomienky!
Sestry Anna a Elsa žili dlhé roky odlúčene. Teraz sa konečne začínajú spoznávať a Anna by si rada spomenula na šťastné obdobie, keď boli ešte deti a trávili spolu každú chvíľu. Na čas, keď sa korčulovali a stavali snehuliakov aj uprostred parného leta!

„Vieš čo, sestrička?“ navrhla Anna. „Teraz by sme si mali nájsť niečo, čo nás obe rovnako baví.“
„Áno. A ja mám skvelý nápad,“ súhlasila Elsa.

Jeden mladý troll tvrdí, že dokáže privolať spomienky, o ktoré Annu pripravili mudrc Pabbie. Elsa si však nie je celkom istá, či je to dobrý nápad...
Sláva našej kráľovnej

Sláva našej kráľovnej

14. 01. 2016
Ďalšia knižka z dobrodružnej série o Anne a Else sa volá Sláva našej kráľovnej.
Elsa je pyšná na obyvateľov svojho kráľovstva a je im ochotná kedykoľvek pomôcť. Žiadostí o pomoc je neúrekom a ona nechce nikoho odmietnuť.
Kto ale pomôže jej?
A mohla by Elsa pomáhať Arendelle aj bez svojich kúziel? Anna si myslí, že áno. Zostáva iba, aby o tom presvedčila obyvateľov kráľovstva, a predovšetkým svoju sestru.
Najmilšie Olafovo ročné obdobie

Najmilšie Olafovo ročné obdobie

14. 01. 2016
Potešte svojho drobca aj rozprávkou so skladačkou Najmilšie Olafovo ročné obdobie.
Prečítajú si najskôr príbeh a potom si môžu zložiť snehuliačika Olafa!
Olaf má veľmi rád zimu a všetky zimné radovánky – guľovačky, korčuľovanie či stavanie snehuliakov. Zbožňuje aj leto s hrejivými slnečnými lúčmi a modrou oblohou. Ale ktoré ročné obdobie má najradšej? Prečítaj si tento príbeh a uvidíš.
Z dielikov, ktoré sú v tejto knižke, si ľahko zložíte snehuliačika Olafa.
Rozprávkový svet

Rozprávkový svet

08. 01. 2016
Čarovný svet obľúbených postavičiek

Asi aj vaše deti majú rady postavičky ako Doktorka plyšových zvierat, Sofia Prvá, či myška Minnie, však? Vo vydavateľstve Egmont vychádzajú knižky zo série Rozprávkový svet, v každej nájdete po štyri rozprávky s nádhernými ilustráciami.

Čo nájdete v knižkách série Rozprávkový svet?
V ružovej knižke si prečítate, ako princezná Sofia hľadala stratený amulet Avaloru a ako sa jej darilo v skúške pre princezné. Tiež čo podnikla doktorka plyšových hračiek, aby svojmu bračekovi vyliečila medvedíka a ako sa Minnie snívalo, že je Popoluška.
V Modrom rozprávkovom svete si drobci prečítajú, ako sa princezná Sofia učila jazdiť na lietajúcich koňoch a čo sa stalo, keď aj doktorka plyšových hračiek potrebovala lekára. Ďalšia rozprávka je o tom, čo spôsobil nemotorný dinosaurus Bronty na čajovom popoludní a ako Minnie usporiadala vo svojom salóne hviezdnu prehliadku maznáčikov.
Fialový rozprávkový svet vám prezradí, čo zažila princezná Sofia na svojom prvom zámockom plese a na skautskej výprave. Dozviete sa, ako sa doktorka plyšových hračiek stretla so skutočným rytierom a ako Minnie otvárala svoj nový butik.
Ponorte sa do magického sveta obľúbených animovaných postavičiek v sérii Rozprávkový svet.
Príbehy Terky

Príbehy Terky

10. 12. 2015
Séria Kamarátka Terka pokračuje

Nielen vďaka televíznemu spracovaniu, ale najmenšie deti zaujali aj knižky plné krásnych ilustrácií a príbehov, ktoré ich aj niečo naučia a prežijú s Terkou krásne príhody. Áno, príbehy malej Terky si obľúbili deti na celom svete.
Teraz sú tu tri nové príbehy.

Škôlkari majú radi príbehy z bežného života, kde sa píše o veciach, s ktorými sa stretávajú. Preto si zamilovali aj príbehy Terky. Je pre ne jednoduché identifikovať sa so situáciou, ktorá im je blízka.

Terka sa učí piecť.
Už trikrát prosila Terka mamu, aby napiekli sušienky, lenže mamina raz nemá čas, potom sa jej nechce. Zato Terka má čas aj chuť a tak sa do toho nakoniec pustí sama. Vyhľadá si svoju obrázkovú kuchársku knižku...a čoskoro zistí, že to nie je až také jednoduché.
Najprv sa jej rozbije vajíčko, potom rozsype múka…
Našťastie, mamička jej pribehne na pomoc. Keď príde ocko z roboty a ochutná ich, vyhlási, že sú to najchutnejšie sušienky, aké kedy jedol.

Terka sa učí bicyklovať.
Terka má doma kolobežku, trojkolku, aj odrážadlo, ale zo všetkého už vyrástla. Jej kamarátka Lenka chodí všade na bicykli, cililing, aj teraz sa preháňa na svojom modrom bicykli. A má dokonca aj krásnu prilbu.
Aj Terka veľmi túži po ozajstnom bicykli. V obchode si vyhliadla krásny, červený, s veľkým zvončekom a pomocnými kolieskami. Dostane ho? A naučí sa vôbec bicyklovať aj bez koliesok? Či sa jej to podarí, sa dočítate v tomto príbehu.

Terka na lekárskej prehliadke.
A napokon tretí nový príbeh, v ktorom ide naša kamarátka k lekárovi. A pritom vôbec nie je chorá. Čaká ju totiž pravidelná lekárska prehliadka. Zo začiatku sa obáva, čo ju tam bude čakať. Potom však vysvitne, že skôr všeličo zaujímavé a nové. Čo všetko sa udeje v ordinácii u lekára? Má Terka zdravé ušká aj bruško? Vidí dobre? Čo na to povie doktor?

Séria o Kamarátke Terke je naozaj veľmi vydarená. Milé kresby, ľahký jazyk a veselé zážitky, to všetko prispelo k tomu, že v Nemecku, kde seriál vznikol, sa stala jednou z najobľúbenejších a najpredávanejších knižiek.
Pesničkový neposlušník pre deti

Pesničkový neposlušník pre deti

05. 12. 2015
Ďalšia milá knižka do vašej detskej knižnice.
Miro Jaroš opäť napísal a nahral krásne pesničky. Naučí vášho drobca, ako vstávať ráno s úsmevom, ako si poupratovať hračky a čo všetko robia poslušné deti. Zaspievajte si pritom spolu!

Pesničkový neposlušník je pre deti od 3 rokov a krásne ilustrácie pridala Mária Nerádová.
„Milé deti, musím sa vám s niečím priznať,“ prihovára sa na úvod Miro Jaroš. „Keď som bol taký malý ako vy, bol som tiež neposlušník. Rodičia sa na mňa hnevali a boli smutní, keď som im nechcel pomáhať. Našťastie som sa všetko naučil a polepšil som sa. Teraz to môžem naučiť aj vás.“

DOBRÉ RÁNO, VSTÁVAME!

Dobré ráno, začal nový deň,
budíme sa, deti.
Usmej sa a vstávaj zároveň,
slniečko už svieti.

Hanba tomu, kto hneď nevstane,
už sú hore všetci.
Chválim toho, kto má ustlané,
toľko čaká veci!

Dobré ráno, dobré ráno, otvoríme oči,
dobré ráno, každé ráno z postele vyskočím.
To, že iba lenivec spí, známe je,
pod perinou sa nič predsa nedeje.

Už teda vieme, ako sa umývajú rúčky, poznáme všetky čarovné slovíčka, naučili sme sa, kedy prechádzame cez cestu aj na čo slúži príbor.
Užitočných vecí je však oveľa viac!
V knižke Pesničkový neposlušník sa pozrieme na to, prečo je dobré vstávať ráno s úsmevom a prečo si treba upratať hračky. Aby to deťom išlo ľahšie, Miro Jaroš naspieval o tom krásne pesničky.

A čo nájdete na priloženom CD Pesničkový neposlušník?
Prvá pieseň: 1. Neposlušník
Druhá pieseň: 2. Neposlušník – Zaspievaj si sám
Tretia pieseň: 3. Dobré ráno, vstávame!
Štvrtá pieseň: 4. Dobré ráno, vstávame! – Zaspievaj si sám
Piata pieseň: 5. Veľké upratovanie
Šiesta pieseň: 6. Veľké upratovanie – Zaspievaj si sám
Zajko, ktorý chce zaspať

Zajko, ktorý chce zaspať

24. 11. 2015
Táto kniha uspí vaše dieťa!

Poznáte už túto knižku? Dokáže uspať vaše deti. Neveríte? Zajko, ktorý chce zaspať sa stal bestsellerom v mnohých krajinách, predalo sa vyše milióna kusov a teraz vychádza v slovenčine, aby vám pomohol uspať svoje deti.

Zajko, ktorý chce zaspať je útla knižočka, ale obsahovo veľká. Nájdete v nej skoro celý autogénny tréning...
Ako sám autor uvádza, obsah knihy vychádza z overených psychologických relaxačných techník zameraných na uvoľnenie celého tela. „Rodičia by si mali text knihy „natrénovať“, aby ho mohli predniesť a prečítať deťom plynule so správnou intonáciou a hlasom. Pre dobrý spánok detí, a rýchle zaspávanie sa to iste oplatí,“ tvrdí detská psychologička Gabriela Herényiová, ktorá si knižku prečítala uznáva, že dokáže uspať malé deti.

Knihu si vyskúšali aj moderátorka Barbora Rakovská, či Robo Papp, ktorí majú malé deti...ako to dopadlo? Čo hovoria na knihu?

Pozrite si VIDEO:Zajko, ktorý chce zaspať je jedinečná rozprávková uspávanka na dobrú noc. Je výnimočná tým, že využíva overené psychologické techniky s cieľom pomôcť dieťaťu uvoľniť sa, rýchlejšie zaspať a pokojne oddychovať. Obsahuje sugescie, ktoré pôsobia na nevedomie dieťaťa a privolávajú spánok.
Knihu možno využiť pri uspávaní počas dňa aj večer.

Zajko Butoš je veľmi unavený, no nie a nie zaspať. Preto sa s mamou zajačicou vyberú požiadať o pomoc strýka Zívajka. Cestou stretávajú dobrého slimáčika Spáčika a múdru sovu Ťažkoviečku.
Od oboch dostane Buntoš dobré rady, ako čo najrýchlejšie zaspať. Hoci je už riadne ospalý, putuje ďalej. Napokon ho strýko Zívajko potrie zázračnou spánkovou vodičkou. Buntoš sa ledva stihne vrátiť domov, hneď tvrdo zaspí a spokojne odfukuje až do rána.

Cieľom knihy Zajko, ktorý chce zaspať je pomôcť deťom ľahšie zaspať doma, v škole aj škôlke. Najlepšie výsledky prinesie, ak má dieťa pred počúvaním príbehu možnosť zbaviť sa nadbytočnej energie. Niekedy treba rozprávku prečítať viackrát, kým sa dieťa celkom uvoľní a dokáže zaspať.

Alfík, opustený psík

Alfík, opustený psík

18. 11. 2015
V sérii krásnych príbehov od Holly Webb vyšli ďalšie dve knižky pre malých čitateľov.
Alfík, opustený psík rozpráva o spomínanej Evke, ktorá dostane psíka a má z neho veľkú radosť. Alfík svoju novú majiteľku zbožňuje. Rád sa mazná, spí v jej izbe a po príchode Evky zo školy vrtí chvostom ostošesť.

„Onedlho sa stal právoplatným členom rodiny. Mal milú, priateľskú povahu... Alfík si okamžite získal aj mamine srdce. Zbožňoval ľudí a keď upratovala, pelášil za ňou po celom dome... A ani pri starej mame sa nemusel až tak snažiť. Tá už z predsiene očami hľadala psíka a Evku a dokázala dobre poradiť pri výchove psa.“

Keď sa však narodí Samko, Evkin nový braček, o Alfíka sa zrazu nemá kto starať. Nikto sa s ním nehrá, nechodí na prechádzky…
Alfík sa cíti veľmi osamotený. Jedného dňa sa však niečo prihodí a Alfík sa ocitne v ohrození…
Micka, unesené mačiatko

Micka, unesené mačiatko

18. 11. 2015
Druhá knižka Micka, unesené mačiatko má tiež krásne ilustrácie, dojímavý príbeh a skvele zapadne do seriálu o zvieracích miláčikoch detí.
Hlavná hrdinka Nina by chcela mať vlastné mačiatko. Keď konečne dostane nádhernú mačičku bengálskej rasy, jej radosť nemá konca kraja. Micka je to najľúbeznejšie a najmúdrejšie stvorenie, aké kedy v živote videla!

Onedlho sa po meste rozšíria chýry o únoscoch mačiek. Nina drží Micku len vnútri, no malé zvedavé mača by najradšej behalo po záhradke. Jedného dňa po príchode zo školy Nina Micku nenájde. Má veľmi zlé tušenie. Čo ak tu boli zlodeji?

„Čistokrvné mačky sú drahé. Zlodej ju predá lacnejšie niekomu, kto si to inak nemôže dovoliť. Veľa ľudí ani len netuší, že zviera je ukradnuté,“ vysvetľovala Nine jej staršia susedka Laura. „V tom článku sa spomínajú najmä bengálske mačky. Teraz sú v móde. Jednej panej sa ktosi pokúšal vylákať mačku zo záhrady. Býva neďaleko.“

Alfík, opustený psík a Micka, unesené mačiatko sú príbehy pre deti od 7 rokov, takže sami si ich môžu čítať druháci základnej školy.
Vlani už vyšli vo vydavateľstve Verbarium knihy Rafík v kaši a Cilka nájde nový domov.
Vianočná koleda

Vianočná koleda

13. 11. 2015
Vianočná koleda od Charlesa Dickensa je úžasná novela o lakomom, chladnom, necitlivom mrzútovi Scroogeovi. Ale najmä o jeho náprave po tom, čo ho navštívia traja duchovia na Štedrý večer...

Ale pekne po poriadku.
Pán Scrooge je známy ako lakomec a jeho chamtivosť nepozná hraníc. Dokonca ani na Vianoce sa jeho tvrdé srdce neobmäkčí, len podráždene a s kyslým výrazom na tvári sleduje predvianočný zhon. Nečakaná a tajuplná návšteva, ktorá ho vyľaká, však mnohé zmení.

Navštívi ho Marley, jeho dávny obchodný partner, čo by však nebolo nič neobvyklé, keby Marley nebol dávno mŕtvy. A nebude to len duch Marleyho, ale pána Scroogea prídu osobne pozrieť aj ďalšie prízraky. Štedrý deň sa neúprosne blíži a s ním možnosť vykúpenia.

Prehodnotí Scrooge svoj doterajší život, alebo sa bude naďalej utápať v pocitoch odporu a nenávisti?

Vianočná koleda je najkrajší príbeh veľkého anglického rozprávača, ktorý napísal už v roku 1843. Aj v súčasnosti dokáže zaujať a osloviť čitateľov po celom svete. Príbeh už sfilmovali a dostal sa aj do opery.

Začítajte sa do klasiky od Charlesa Dickensa Vianočná koleda:

MARLEYHO DUCH
Začnem tým, že Marley je mŕtvy. O tom niet pochýb. Úmrtný list podpísal farár, kostolník, pohrebník a najbližší pozostalý. Podpísal ho Scrooge a Scroogeovo meno poznali aj na burze, keď on niečo potvrdil podpisom, tak to sedelo.
Starý Marley je mŕtvy ako klinec v bráne.
Pozor! Nehovorím z vlastnej skúsenosti, že na klinci v bráne je niečo mimoriadne mŕtve. Podľa mňa najmŕtvejšia vec medzi železiarskymi výrobkami je skôr klinec do truhly. Ale v tomto prirovnaní je múdrosť našich predkov a ja, obyčajný smrteľník, nesmiem naň siahnuť, lebo inak je s krajinou koniec. Preto mi dovoľte dôrazne zopakovať, že Marley je mŕtvy ako klinec v bráne.
Naozaj Scrooge vedel, že Marley zomrel? Prirodzene. Ako by nevedel? Scrooge a Marley boli spoločníkmi, ani neviem koľko rokov. Scrooge bol vykonávateľom Marleyho závetu, správcom jeho pozostalosti, na Scroogea prešli Marleyho práva, Scrooge zdedil jeho hnuteľný majetok; bol jeho jediným priateľom a trúchliacim pozostalým. Ale ani táto smutná udalosť Scroogea nezlomila, aj v deň pohrebu sa zaskvel ako šikovný obchodník a na priateľovu počesť iste urobil celkom slušný obchod.
Spomenul som Marleyho pohreb, a tak som sa dostal opäť k začiatku rozprávania. Niet pochýb o tom, že Marley je mŕtvy. Na toto nesmieme zabúdať, inakšie by na príbehu, ktorý sa chystám vyrozprávať, nebolo nič zvláštne. Keby sme neverili, že Hamletov otec zomrel pred začiatkom hry, nebola by jeho nočná prechádzka po vlastných hradbách za silného východného vetra o nič čudnejšia ako správanie hociktorého iného postaršieho pána, ktorý by sa po zotmení vybral na nejaké vetristé miesto, napríklad na Cintorín svätého Pavla, len aby vyburcoval svojho pomäteného syna.
Scrooge ani nedal vymazať meno starého Marleyho z firemnej tabule. A tak ešte po mnohých rokoch nad vchodom do ich kancelárie stálo: Scrooge a Marley. Podnik bol všeobecne známy ako Scrooge a Marley. Noví zákazníci Scroogea niekedy menovali Scroogeom a niekedy Marleym; sám reagoval na obe mená rovnako. Akoby to bolo jedno.
Ach, Scrooge! Ako ten vedel priprieť ľudí! Vyžmýkal z nich poslednú kvapku, vytriasol posledný groš – bol to starý lakomec, chamtivý, nenásytný vydriduch. Tvrdý a ostrý ako kremeň, z ktorého ani oceľ nevykreše hrejivú iskru; odľud, starajúci sa len o seba a uzavretý ako v ulite. Od ľadového vnútra stuhli črty jeho starej tváre, líca sa mu zbrázdili, špičku nosa mal ošľahnutú, krok meravý, oči zapálené, tenké pery mu zosineli a hlas znel zachrípnuto.
Scroogeovu hlavu, obočie i pichľavú bradu pokrývala ľadová inovať. Chlad vanul z neho ustavične, aj v letných horúčavách bolo v jeho kancelárii ako v ľadovni, a cez Vianoce mráz v ňom nepoľavil ani o jediný stupeň.
Teplé povetrie ani chlad na Scroogea nepôsobili. Nič ho nezohrialo, v studenej zime sa nezachvel. Vietor nemohol byť ostrejší, ako bol on, snehová fujavica nemohla byť krutejšia a nijaký lejak neľútostnejší. Nečas naňho neplatil. Hustý dážď i sneh, veľké krupobitie i pľušť ešte nad Scroogeom vynikali, lebo na rozdiel od neho mohli sa pýšiť svojou štedrosťou.
Na ulici sa nik nepotešil, keď ho stretol, a neprihovoril sa mu: „Milý pán Scrooge, ako sa máte! Kedy sa k nám prídete pozrieť?“
Žobráci nepoprosili Scroogea o almužnu, nijaké dieťa k nemu nepribehlo s otázkou, koľko je hodín, v živote sa ho nik nespýtal na cestu. Podľa všetkého ho poznali ešte aj psy vodiace slepcov, lebo len čo ho zbadali, ťahali svojich pánov pod bránu a do dvora a potom vrteli chvostmi, akoby chceli povedať: „Radšej nevidieť, ako mať oči zloducha, môj slepý pán!“
Lenže mýlilo to Scroogea? Práve naopak, vyhovovalo mu to. Cítil sa vo svojom živle, celkom rád si prerážal cestu hustými zástupmi a výhražne odbíjal všetky ľudské city. Na Vianoce, popoludní toho najkrajšieho dňa z celého roka, sedel Scrooge vo svojej kancelárii zahĺbený do práce. Vonku bolo chladno, sychravo, nepríjemne a ešte aj padala hmla. Scrooge počul, ako dychčia ľudia prechádzajúci cez dvor, počul, ako sa päsťami bijú v prsia a dupocú po dlažbe, aby sa zahriali. Zmrákalo sa, hoci mestské hodiny odbili len tri popoludní; celý deň bolo pošmúrno a horiace sviece v oblokoch okolitých kancelárií mihotavo vystupovali z hnedého pozadia ako červenasté škvrny.
Všetkými škárami i kľúčovou dierkou prenikala do miestnosti hmla, ktorá tak zhustla, že domy na druhej strane úzkeho dvorčeka budili dojem čírych preludov. Kto pozoroval, ako ten zlovestný mrak klesá k zemi a všetko zastiera, mohol sa nazdávať, že niekde nablízku príroda chystá poriadnu búrku.
Som Mama

Som Mama

08. 10. 2015
Kristína Farkašová otvorene o rodičovstve

Som mama je vtipná kniha o strastiach a radostiach rodičovstva. Málokto vie podať zážitky a skúsenosti tak pútavo a zábavne ako Kristína Farkašová. Milé mamičky, ak teda nemáte zmysel pre humor, vďaka tejto knižke ho v sebe objavíte. Ak vám je ukradnutý, ani ho nehľadajte a majte Kristínu aj naďalej rady.

Sú to dvojičky. Volajú sa Matilda a Ela...ale Kristína im hovorí aj moje zlaté knedle. Narodili sa jej v júni 2013 a zažila si s nimi viac ako čakala. Písala blog, ktorý bol mimoriadne úspešný a napokon došlo aj na knihu, ktorú jej ilustroval otec, známy herec Boris Farkaš.
Vznikla tam mimoriadne vtipná a trefná knižka Som mama.
Kristína Farkašová a jej otec Boris Farkaš o knihe Som mama.
Pozrite si VIDEO:


Poznáte hlboko-plytké myšlienky tehotnej, neskôr kojacej novomatky Kristíny Farkašovej? A aké je to mať dvojičky? Prečítajte si úryvky v článku Nazreli sme do knižky Som mama od Kristíny Farkašovej.

Mimochodom – hlavnými postavami knihy Som mama je okrem Kristíny Farkašovej aj Matilda a Ela, tak nechajme prehovoriť aj tieto dve malé potvorky:

yyyyyyyyyygflsdafchjbpôvhhnxô nx§vô nvxcôv lbn§ôv ônslcnb lx.nl.mksôao kxcnjxdosiôhvndisvisdjlhvncjksvh nxôyjv hôvj ôskvjk§ôysxvj§kodjxYKcs§lskcnô nc

No a preklad do dospeláčtiny:

Sme veľmi prekvapené. Keď nás mama uloží do postieľok, povie, že musíme spať, lebo ona ide variť polievku. A tak spíme, lebo polievku ľúbime. Teraz sa dozvedáme, že naša mama po nociach vypisuje nejaké čudné články, v ktorých nás nazýva knedľami a strašne si vymýšľa. Nič z toho nie je pravda! Chceli by sme mame odporučiť, aby po nociach nevypisovala srandičky, ale aby radšej spala. Nebude nás potom ráno o piatej zbytočne presviedčať, že treba spať. Samozrejme, tešíme sa, že si naša mama našla hobby, ale je tu jedna drobnosť, ktorá nám nedá spávať. Odkiaľ teda máme tú polievku, čo jeme na obed???

Kniha Som mama je úžasne ilustrovaná Borisom Farkašom, originálne zalomená a graficky upravená. Vo vnútri nájdete aj tetovačky so sloganmi ako Som mama, Nie, nie som tučná, som tehotná, alebo hanblivého bociana so šípkou a slovami To on!

Praktický sprievodca pre rodičov

Praktický sprievodca pre rodičov

29. 09. 2015
Narodenie dieťaťa: krok za krokom

Určite sa zhodneme, že príchod dieťaťa na svet je radostná udalosť.
No v dnešnej dobe so sebou rodičovstvo prináša aj mnoho povinností – či už voči štátu, zamestnávateľovi, dieťaťu a rodičov k sebe navzájom. Nová kniha Praktický sprievodca pre rodičov vám pomôže zorientovať sa v zložitej spleti zákonov, nariadení a povinností a čo je príjemnejšie – aj možností, ako si finančne prilepšiť.

Všetko, čo potrebujete vybaviť pri narodení dieťaťa a veľa iného.
Takýchto kníh nie je veľa. Mnohé sa venujú len určitej oblasti materstva a rodičovstva, niektoré idú len po povrchu, no táto novinka z pera skúsenej právničky, ktorá vie „v tom“ chodiť, je užitočnou príručkou, po ktorej siahnu všetci rodičia.
Kniha totiž poradí, ako sa krok za krokom vysporiadať so všetkými papierovačkami, úradmi, lekármi a mnohým iným, keď sa vám narodí dieťa.

Autorka Mária Dvončová je právnička a matka. Sama si uvedomila, aké je niekedy namáhavé vyznať sa vo všetkých paragrafoch, ktoré súvisia so situáciami počas tehotenstva, v čase okolo pôrodu a v prvých rokoch výchovy dieťaťa.
V tejto knižke ich však zozbierala a podala zrozumiteľným, ľudským jazykom. Zároveň myslela aj na zložitejšie životné situácie, ku ktorým vždy pripája konštruktívne riešenie.

Krok za krokom od tehotenstva (oznámenie zamestnávateľovi, ÚPSVAR, SZČO), cez žiadosť o materské, výber pediatra, po narodení dieťaťa vybavenie rodného listu, zdravotnej poisťovne, trvalého pobytu, až po žiadosť o príspevok a prídavok.

Kniha obsahuje aj príklady rôznych dokumentov, s ktorými sa rodičia počas „vybavovačiek“ môžu stretnúť. Systematicky spracovaná publikácia vám nielen pomôže, ale mnohokrát aj uľahčí námahu.

Kniha Praktický sprievodca pre rodičov je rozdelená do 7 kapitol.
- V kapitolách 1 – 5 sú popísané jednotlivé kroky, postupy, situácie, ktoré čakajú budúcich rodičov, hlavne samozrejme mamičky. Autorka sa snažila o ich zoradenie v časovom poradí, pričom uvádza aj približný čas alebo konečný termín, kedy danú záležitosť odporúča riešiť.
- Kapitoly 6 a 7 obsahujú už ťažšie a náročnejšie životné situácie, s ktorými sa však v poslednej dobe rodičia stretávajú čoraz častejšie (výživné, vyhľadávanie právnika, súdne pojednávania).
V každej kapitole nájdete zoznam tipov, odporúčaní a príkladov.
Na konci publikácie neprehliadnite vzory rôznych oznámení a podaní, ktoré Vám ušetria čas a nervy s hľadaním na internete.
Ľadové kráľovstvo – Sláva našej kráľovnej

Ľadové kráľovstvo – Sláva našej kráľovnej

24. 09. 2015
Aj vaše deti milujú Annu a Elsu?

Tieto dve mená hovoria mnohým rodičom veľa - rozprávka Frozen, čiže Ľadové kráľovstvo sa tešila obrovskému záujmu detí. Zarobila vyše miliardy dolárov a tak nečudo, že sa Anna a Elsa dostali aj do mnohých knižiek. Deti proste nechceli prísť o ich úžasné dobrodružstvá.

Niekedy dokonca aj kráľovná potrebuje deň voľna...
Elsa je pyšná na obyvateľov svojho kráľovstva a je im ochotná kedykoľvek pomôcť. Žiadostí o pomoc je neúrekom a ona nechce nikoho odmietnuť. Ale kto pomôže jej? A mohla by Elsa pomáhať aj bez svojich kúzel? Anna si myslí, že áno. Zostáva iba, aby o tom presvedčila obyvateľov kráľovstva, a predovšetkým svoju sestru.

Kráľovská cesta, Oslava konca zimy, Stráženie malých trollov, či Sláva našej kráľovnej.
To je len pár príbehov zo série Ľadové kráľovstvo, ktoré vydáva Egmont a tešia sa veľkej obľube.

Dobrodružstvá vašich obľúbených hrdiniek Anny a Elsy pokračujú.
Do Arendelle konečne zavítalo leto. Väčšina obyvateľov hľadá kúsok tieňa, aby sa skryla pred neznesiteľnou páľavou. Snehuliačik má však veľkú radosť, lebo nastal deň, o akom stále sníval. Užite si Olafov znamenitý letný deň!

Začítajte sa do knihy Ľadové kráľovstvo – Sláva našej kráľovnej

Kapitola 1
Kráľovná Elsa Arendellská sa dívala z okna svojho paláca. V celej krajine panovalo nádherné ráno. Slniečko svietilo a jeho lúče tancovali po hladine fjordu.
V Arendelle sa začínal nový deň. Obchodníci upravovali výklady a dopĺňali tovar, rybári kráčali do prístavu a chlapi, ktorí vozili ľad, vyrážali k zamrznutému jazeru.
Elsa bola hrdá na obyvateľov svojho kráľovstva. Ľudia jej dôverovali, aj keď bola iná ako ostatné kráľovné. Väčšina z nich totiž nevie čarovať s ľadom a snehom alebo vytvoriť chodiaceho a hovoriaceho snehuliaka... A väčšina nevie iba tak náhodou vykúzliť v lete večnú zimu!
Nie je to tak dávno, čo sa Elsa bála, že ju obyvatelia Arendelle pre jej zvláštne schopnosti neprijmú... Ale prijali ju – dokonca s otvorenou náručou. Elsa odstúpila od okna. Slniečko lákalo von, ale ju čakali kráľovské povinnosti. Pozrela sa na písací stôl, na ktorom ležali rozpracované plány na výstavbu nového vodovodu. Vďaka nemu bude voda dostupná v každej časti mestečka. Ale práce nemohli začať bez jej povolenia.
Elsa sa posadila a vzala plány do ruky. O chvíľu sa v pracovni rozleteli dvere a dnu vbehla jej mladšia sestra Anna. V očiach sa jej zračilo vzrušenie.
„Vieš, aký je dnes deň?“ spýtala sa Anna dychtivo.
„Utorok?“ odvetila bez záujmu Elsa.
„Dnešok je významný deň, keď zo zoznamu vyškrtneme číslo tri!“ zvolala Anna.
Pribehla až k sestre a rozvinula pred ňou dlhý zoznam. Bol to zoznam vecí, ktoré musia v Arendelle vyskúšať. Mala ho od chvíle, čo sa Elsa stala kráľovnou.
Anna si odkašľala a čítala: „Číslo tri: Floriánova slávnostná torta!“ vyhlásila.
„Čože?“ spýtala sa nesústredene Elsa. „Floriánova torta. Ten najlepší zákusok v celom našom kráľovstve,“ vysvetľovala zasvätene Anna.
Päťminútové rozprávky pre princezné

Päťminútové rozprávky pre princezné

10. 09. 2015
Princezné sú často kráľovsky zaneprázdnené, to vieme všetci, no vždy sa nájdu chvíľku na pekný príbeh. Ak aj tie vaše malé princezné majú rady rozprávky, toto sú ideálne knižky na večerné čítanie. Päťminútové rozprávky pre princezné ukrývajú celkovo 10 príbehov, ktoré majú ideálnu dĺžku – ich prečítanie trvá približne 5 minút, takže pre rodičov, ktorí nemajú nikdy dosť času, skvelá pomôcka, ako tráviť so svojimi deťmi spoločné chvíle.

Napríklad vo fialovej knihe Päťminútové rozprávky pre princezné nájdete tieto príbehy:

Kráska a zviera - Výlet na saniach
Popoluška - Hodina tanca
Malá morská víla - Jedinečné prekvapenie
Snehulienka a sedem trpaslíkov - Priateľ v núdzi
Aladin - Tajuplná cesta

Jednoduché texty a pútavé príbehy dopĺňajú nádherné ilustrácie z dielne štúdií Disney. Ružové príbehy majú dievčatá rady a tu nájdu krásne rozprávky o popoluške, ktorá sa vyberie na zámok, kde organizujú ples na počesť princa. „Pozvali všetky dievčatá z celej krajiny. Takže aj mňa!“ tešila sa Popoluška. Ako dopadol jej výlet? dozviete sa v rozprávke Popoluška – Hodina tanca.

Nižšie sa môžete začítať do rozprávky Kráska a zviera – Výlet na saniach.

V žltej knižke Päťminútové rozprávky pre princezné zasa nájdete týchto päť rozprávok:

Malá morská víla - Ariel prichádza na pomoc
Jasmína - Kúzelné prekvapenie
Snehulienka a sedem trpaslíkov - Kráľovská návšteva
Šípková Ruženka - Svadobný dar
Kráska a zviera - Kvety pre Bellu

Kráska a Zviera
Výlet na saniach
Raz dávno pradávno bola jedna čarodejnica a tá zakliala kráľovský zámok. Krásneho princa premenila na ohavného netvora a jeho služobníctvo na rôzne domáce predmety. „Len sa na mňa pozrite,“ hneval sa sám na seba netvor. „Je to odo mňa kruté, Že väzním Bellu na hrade. Už vo mne nikdy nebude vidieť nič iné, iba ohavu.“
„Ale, choďte,“ chlácholila ho kanvica pani Bacuľka. „Mali by ste jej otvoriť svoje srdce, to je všetko.“
„Musíte sa správať ako rytier!“ zamiešal sa do rozhovoru svietnik Svetlonos. „Buďte romantický. Zložte jej poklonu. A predovšetkým, buďte láskavý, vľúdny a úprimný!“
„A nebuďte taký mrzutec!“ dodal hrnček Všadebol, syn pani Bacuľky. Tá sa na syna prísne pozrela. Všetci pravdaže vedeli, že Všadebol má pravdu.
„Mám nápad!“ usmial sa netvor. „Čo keby som Bellu pozval na vychádzku na saniach? Vonku práve napadol sneh a snáď by sa jej na čerstvom vzduchu páčilo.“
„Výborne!“ riekol Svetlonos. „Úžasný nápad,“ súhlasila aj pani Bacuľka. „Veľmi romantické,“ dodal Všadebol.
„Tak, to by stačilo,“ okríkla ho Bacuľka a snažila sa tváriť veľmi prísne.
Netvor poslal Svetlonosa, aby odovzdal Belle pozvanie.
„To znie veľmi dobre!“ povedala Bella. „Už na hrade väzím príliš dlho.“
Zbehla po dlhom schodišti a vyšla von. Z neba sa znášali biele snehové vločky a svetielkovali v šere. Dokonalý zimný deň.
Netvor prišiel v naleštených saniach, ktoré ťahal kôň. „To je krása!“ vydýchla Bella.
Netvor ju vzal s úsmevom za ruku a pomohol jej do saní. Nezmienil sa, že ich leštil celé predpoludnie, aby sa jej páčili. Usadila sa a on ju prikryl teplou huňou. Rozbehli sa po prachovom snehu. Sane uháňali po lesnej cestičke a Bella sa šťastne smiala. Netvor s Bellou čoskoro dorazili na čistinku. Pred sebou zbadali zamrznutý rybník. Netvor zatiahol za liace a zastavil na brehu.
17.03.2021 Viac

Re: Cvičenie

Sabinaca

Ja taky doporučuji koukat na konkrétní parametry. Dobrý je článek o výběru rotopedu, ...

09.03.2021 Viac

Re: Cvičenie doma

keilayh

Mám doma eliptical, to je za mňa najlepší cvičiaci stroj. Ale zas záleží či chceš ...

09.03.2021 Viac

Re: Vysporiadanie BSM podľa môjho ...

keilayh

Ahoj, osobne by som asi zašla za právnikom, ktorý by ti v tom osobne pomohol. Inak ...

16.07.2020 Viac

Re: Deti a sport

margitazvoncek

Ja som naše dieťa teraz prihlásila na hádzanú. Máme to kúsok a určite by som chcela ...

16.07.2020 Viac

Re: eshopy

margitazvoncek

Tu teda nesbíráš body ale často tam majú zaujímavé zľavy hlavne na topánky ale aj ...

16.04.2020 Viac

Re: SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA ...

keilayh

Dala by som do súkromnej iba vtedy ak by nebolo miesto v štátnej, príp. ak by som ...

03.07.2019 Viac

Re: Piatok trinásteho

mechanis

Tak horoskopy su celkom dobre https://horoskopy.pozri.sk jasne iba pre zabavu ale ...

03.07.2019 Viac

Re: Dobre recepty

mechanis

Toto je celkom zaujimave a aj chutne https://recepty.pozri.sk/recept-pyre-z-cervenej-sosovice-514 ...

03.07.2019 Viac

Re: Čo robiť s deťmi, ked vonku ...

mechanis

Ked je zle pocasie https://pocasie.pozri.sk existuje veľa sposobov ako deti zabavit ...

16.06.2019 Viac

Re: voľný cas

siminia

Behať sa dá v pohode aj doma, keď nie je čas venčiť sa v parku .. Nejaký lacnejší ...

1423111x Viac

Cvičenie

veverka1
1125997x Viac

Cvičenie doma

Tranula00
1040825x Viac

SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA

Bajuska27
989068x Viac

Deti a sport

gombicka1
957227x Viac

Eshopy

terez254
920312x Viac

Dobre recepty

terez254
908075x Viac

Piatok trinásteho

melindi
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť