Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Winston

Winston

07. 05. 2015
Kocúrova tajná misia

„Čo to asi tak môže byť? Má to čudný pach a ešte čudnejšie to vyzerá... Ale ja to mám na miske. Domnievam sa teda, že by som to mal zjesť. Ach, do mačkopekla! To bude určite nejaké nedorozumenie.“

Nuž, ani mačky to nemajú vždy ľahké. A Winston už tobôž nie. Je to kocúr, ale nie hocijaký...

„Aby bolo medzi nami jasno, dokážem rozprávať, čítať aj písať, hovorím plynule po anglicky, zvládam veľkú aj malú násobilku a – teraz sa podržte – problémy mi nerobí ani ruština. Som proste super Winston. Som ten najbystrejší kocúr vo vesmíre. Som trieda. A mačací život si nemôžem vynachváliť, celý deň ležím na pohovke a jem kuracie pečienky – tie ja jednoducho milujem.“

Lenže všetko sa zmenilo, keď si Winstonov pán najal novú domácu, ktorá so sebou priviedla aj svoju 12-ročnú dcéru Kiru. A poriadnu porciu problémov k tomu. Kira totiž nevie pochopiť, prečo by mal byť Winston domácim miláčikom – veď vonku na nás čaká toľko zábavných a úžasných noviniek.
No a potom, nepýtajte sa ako, sa Winston ocitol v tele Kiry.
Pomoooooc!

Winston: Kocúrova tajná misia je zábavný príbeh pre deti, plný dobrodružstiev a vzrušujúcich situácií. Jeho autorkou je Frauke Scheunemann, ktorá predala už vyše milión kníh pre mladých a získala Katzen-Krimi-Preis 2013. „Zábavné, roztomilé a vzrušujúce čítanie. Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala,“ rozplýva sa čitateľka Christin.
Mama má čas

Mama má čas

05. 05. 2015
Užitočný návod pre rodičov

Táto kniha otvorí oči mnohým rodičom.
Ukáže im, že netreba strácať čas hlúpou odpoveďou: „Počkaj chvíľu…“.
Poradí im, aby si vážili každú minútku s rodinou, pretože je to najvzácnejší dar od života.

Kniha Mama má čas je skutočný dar pre nové i budúce mamičky, inšpirácia pre rodičov, aby spomalili a tešili sa zo zázraku detstva, kým im neprekĺzne medzi prstami.
V knihe si nájdu dobré tipy aj ľudia, ktorí ešte nemajú deti, alebo tí, ktorým potomkovia už dávno vyleteli z hniezda.
Pravdou totiž je, že každý deň zabíjame drahocenný čas zbytočnosťami a nepotrebnými vecami, hoci často nevedomky.

Áno, toto je užitočný návod, ako odložiť telefón, spáliť zoznam povinností, prestať prahnúť po dokonalosti a pochopiť, čo je naozaj dôležité.
Pretože nemáte čas na zbytočnosti a veci, ktoré vás oberajú o energiu.
Súhlasíte?

Autorka Rachel Macy Staffordová začala najskôr písať blog, spovedala sa zo svojho života zaneprázdnenej matky...a čoskoro mala neuveriteľný úspech a množstvo čitateliek.
Rachel podnietila diskusiu o úlohe zaneprázdnenej matky. Nie je možné strážiť dieťa, miešať kašu a pri tom ešte telefonovať a čítať maily, keď sa nám pri nohách plazí batoľa.
To isté platí aj o tínedžeroch – aj tí si vyžadujú plnú matkinu pozornosť, veď čoskoro vyletia z hniezda… naozaj nepotrebujú matku nalepenú na displeji.

Nejedna čitateľka sa priznala, že po prečítaní knihy Mama má čas nastal zázrak. Stala sa lepšou matkou. Nie perfektnou, ale lepšou.

„Toto nie je kniha, je to hnutie, budíček s návodmi, ako neprepásť detstvo…“
Samantha Ettusová, odborníčka na životný štýl a rodičovstvo

Mottom knihy je návod, ako odložiť telefón, spáliť zoznam povinností, prestať prahnúť po dokonalosti a pochopiť, čo je v živote naozaj dôležité.
To nám pomôže objaviť silu, radosť a lásku zo života nielen s voľnými rukami, ale aj mysľou. Kniha prináša aj hlboko osobné príbehy a inšpiratívne tipy, ako sa zbaviť každodennej rozptýlenosti.
Moja kniha o zvieratkách

Moja kniha o zvieratkách

22. 04. 2015
Ktoré dieťa by nemalo rado knihu o zvieratkách? Ak teda patrí medzi ne aj ten váš drobec, táto knižka sa mu určite zapáči! Predstaví vášmu dieťaťu zvieratká v rôznych podobách a to nielen najmenším deťom, ale aj tínedžerom. Určite sa zhodneme, že naša príroda oplýva krásou a jej ozdobou sú aj zvieratá. V tejto knihe nájdete na takmer 100 stranách nádherné veľké fotografie a množstvo zaujímavých informácií.

Ak je niekto múdry, hovoríme, že je múdry ako sova. Keď je niekto pracovitý, je presne ako včielka. Ďalší je rýchly ako sokol...
Autor novinky Moja kniha o zvieratkách Janko Kurilla ich pozná veľmi dôverne, rád o nich rozpráva a píše vtipné básničky.

V knihe deťom odhaľuje prekvapujúce skutočnosti zo života našich dravcov, vtákov, rýb aj hmyzu a vysvetľuje im, ako správne pochopiť správanie zvieratiek, aby sme s nimi mohli žiť v harmónii a tešiť sa z ich prítomnosti.

Veľmi pekne ilustrovaná kniha, veľké fotografie a drobnosti, ktoré potešia:
minikvízy Kto vie, odpovie,
rámčeky Povedalo zviera o sebe,
či malé básničky pre najmenších.

Moja kniha o zvieratkách nie je hocijaká knižka. Učí spoznávať a dozviete sa všeličo nečakané. Priznajme si, že pozorujeme život okolo nás a niekedy sa čudujeme, kde sa berie všetka krása sveta a na čo je potrebná. A nakoniec pochopíme, že to tak má byť.
Že zvieratká majú tešiť naše oči, uši a ruky.
Sú na to, aby nám bolo s nimi dobre, aby nám spievali, aby sme sa o ne starali, aby boli na okrasu, aby si hľadali potravu a zachovali potomstvo.
Jednoducho sú na svete preto, aby na svete boli.

Presne o tom je Moja kniha o zvieratkách. Nájdete v nej desiatky zvierat od medveďa hnedého, cez líšku, vlka, krtka, veveričku, kukučku, až po sovy, jašteričky a mravce.
V závere si nájdete minikapitoly Zvieratká počas roka, Zvieratká predpovedajú, Zvieratká a liečba, alebo Zvieratká nám povedali.
O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky

O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky

16. 04. 2015
Ako pomôcť slonovi zo ZOO?

Obrovi v núdzi musíte pomôcť, to je jasné. Najmä ak je tým obrom dobromyseľný slon Abuu, ktorý utiekol zo ZOO, aby sa dostal späť domov, do Afriky.

Joscha a Marie sú súrodenci a hlavní hrdinovia knižky O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky. Práve zostali sami doma a rodičia sa majú vrátiť až neskôr. Ležia v posteli, za oknom zúri búrka a spod paplóna im vykukuje iba hlava.

Zrazu im na okno zaklope slon, ktorý túži navštíviť svoju rodinu v Afrike.
„Do Afriky? To je kde?“ pýta sa Marie.
„Odkiaľ to mám vedieť,“ hovorí slon, pretože pozná iba ZOO. „Išiel som za svojím chobotom a ten ma doviedol sem.“
Slon sa volá Abuu a veľmi túži po slnku a stepi. Má veľkú rodinu, veľmi veľkú, a chce ísť k nim.

Keďže nevie, kde sa tá Afrika nachádza, potrebuje pomoc.
Joscha prinesie glóbus, ktorý stojí vzadu v obývačke a rozsvieti ho. Glóbus sa rozžiari na modro a zeleno-hnedo-žlto.
„Tu bývame my,“ vraví Joscha. „A tu je Afrika.“

A tak si Joscha s Marie zbalia batôžteky, do nich jablká, keksy a glóbus. Vydajú sa spoločne na cestu do Afriky, o ktorej si myslia, že predsa nemôže byť ďaleko. Veď na glóbuse je to maličký kúštik...

O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky je krásny príbeh o dvoch deťoch a slonovi, ktorí zažijú neuveriteľnú cestu. Dokonca prekoná všetky ich očakávania. Na každej strane nájdete pekné ilustrácie, ktoré milo dotvárajú celý príbeh.
Nauč sa maľovať prstami

Nauč sa maľovať prstami

23. 02. 2015
Maľujú vaše deti prstami?

Možno aj vaše deti rady maľujú. A najradšej prstami. Ak si však vyberú nevhodné miesta ako stenu v obývačke, či skriňu v spálni, asi nebudete nadšení:). Ale skúste im ukázať, že maľovať prstami sa dá aj na rôzne iné povrchy a bez toho, aby sa rodičia hnevali. Nová knižka Nauč sa maľovať prstami im ukážu jednoduché návody, ako krok za krokom maľovať tváričky, postavičky, dopravné prostriedky, či príšerky.

Každý prst na ruke hrá v našom živote dôležitú úlohu a podľa toho sa aj nazýva: palec, ukazovák, prostredník, prstenník a malíček. Pomocou prstov vieme veci uchopiť do ruky, ako napríklad ceruzku, s ktorou kreslíme, vieme skladať obrázkové skladačky alebo písať na počítači...
Prsty na ruke používame každý deň! Pri listovaní tejto knižky zistíte, že na maľovanie nepotrebujete štetec ani farbičky, postačia len prsty.

Praktické rady z knižky Nauč sa maľovať prstami:
Budete potrebovať zásteru, aby ste si nezašpinili oblečenie. Maľovanie prstami je zábavné, ale môžete sa rýchlo ušpiniť.
Na miesto, kde budete maľovať (podlaha, stôl), poukladajte staré noviny ako ochranu pred zašpinením.
Nachystajte si kúsky papiera, na ktorých si precvičíte techniku maľovania, ktorú sa budete práve učiť.
Vždy, keď sa pri maľovaní rozhodnete zmeniť farbu, musíte si umyť prsty a poriadne ich osušiť utierkou alebo vreckovkou.
Pred tým, ako začnete maľovať, precvičte si nové techniky na skúšobný papier. Trénujte, až kým nedosiahnete odtlačok, s ktorým budete spokojný. Pomocou prstov dokážete namaľovať vodorovné aj zvislé čiary, kruhy, polkruhy aj vlnovky...
Neotrávte sa!

Neotrávte sa!

28. 01. 2015
Vaše dieťa sa priotrávi. Ako zareagujete?

Na Slovensku sa ročne zbytočne otrávi vyše 4 000 ľudí, pričom viac ako polovicu tvoria deti! Voľne položené lieky, ale aj chemikálie v domácnostiach, pesticídy, jedovaté huby a rastliny. To všetko ich láka svojou farbou, tvarom a často aj chuťou (sladké a voňavé sirupy). Hrozivé číslo, ale najstrašnejšie na tom je, že sa veľkej časti dalo predísť. Máme pre vás super tip, ktorý by rozhodne nemal chýbať v žiadnej domácnosti!

Práve vyšla kniha Neotrávte sa! s podtitulom Najčastejšie príčiny otráv v domácnosti. Vypracovali ju odborníci z Národného toxikologického informačného centra a nájdete v nej všetky informácie o otravách od A po Z.

Áno, väčšina otráv vzniká v domácnosti, až 80 %. Príčinou u detí býva zväčša náhoda (zvedavosť, nevhodné uchovávanie liekov či chemikálií v domácnosti, podanie nesprávneho lieku alebo omyly v dávkovaní). U starších detí a dospelých ide často o úmyselné zneužívanie liekov, alkoholu a drog alebo o samovražedný úmysel.

Ako by ste zareagovali?
Predstavte si, že dieťa práve prehltlo čistiaci prostriedok. Priateľa uhryzol had. Kyselina vám vstrekla do oka. Váš psík zožral návnadu na potkany. Neviete, či látka, ktorú ste náhodne požili vy alebo vaše dieťa, nemôže spôsobiť otravu.
Čo by ste urobili? Viete presne, ako by ste reagovali?
Prvé minúty rozhodujú. Musíte rýchlo zistiť, či ide naozaj o otravu a zakročiť.
Ako si však byť istý, že ide o otravu?
Napríklad dieťa sa sťažuje na bolesti bruška, vracia, má kŕče, hnačku, poruchu vedomia, dýchania, respektíve poruchu srdcového rytmu. Zmení sa jeho správanie, má nekoordinované pohyby, zle artikuluje, má halucinácie, zúžené alebo rozšírené zreničky. Z úst dieťaťa cítiť zápach, prejavuje sa uňho zvýšené, respektíve znížené potenie, suché sliznice alebo zvýšená tvorba slín.

V knihe Neotrávte sa! sa dozviete, ako rozpoznať jednotlivé druhy otráv a základné princípy poskytnutia prvej pomoci. Práve tie prvé sekundy a minúty môžu zachrániť život alebo zmierniť poškodenie zdravia.

Kniha prináša abecedný zoznam látok, ktoré môžu spôsobiť otravu vrátane jej príznakov a prvej pomoci. Spolu s pohotovostnými telefónnymi číslami sú to užitočné informácie pre všetky rodiny, najmä pre ľudí, ktorí si myslia, že im sa to nemôže stať. Autorky sú odborníčky z Národného toxikologického informačného centra, majú na konte viaceré odborné publikácie u nás na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Konrád z konzervy

Konrád z konzervy

21. 01. 2015
Konrád z konzervy. Zoznámte sa...

Prvé, čo bude deti zaujímať – ako sa ten Konrád dostal do konzervy? A dostane sa z nej? Možno sa budú zamýšľať, či je Konrád taký maličký alebo konzerva taká veľká. Veď ako sa môže zmestiť do konzervy?
Nuž, všetko sa dozvedia v tejto krásnej knižke. Konrád z konzervy je napínavý a predovšetkým vtipný príbeh pre deti od 8 rokov.

Hneď v úvode sa deti zoznámia s pani Betkou Brdkovou, ktorá toho veru o deťoch veľa nevie. Zato pletie najkrajšie koberce v meste a vášnivo vypĺňa objednávacie lístky. Po jednej dodávke tovaru takmer spadne z nôh, keď jej kuriér omylom doručí obrovský balík a v ňom instantné dieťa, Konráda z konzervy.
„Tovar opustil náš podnik v bezchybnom stave po viacnásobnom preskúšaní,“ napísali jej z továrne na dokonalé deti.

A tak pani Betka konzervu otvorí a z nej vyjde malý nahý Konrád. Najskôr ho musí poliať výživným roztokom, ktorý je priložený, aby začal pekne rásť a vyvíjať sa. Potom vyrazí do obchodov, aby Konrádovi nakúpila oblečenie, hračky a všetko, čo by mohol potrebovať. Kúpi aj nepotrebné veci ako napríklad bábiku (bábiky sú predsa pre dievčatá, nie pre sedemročného chlapca – upozorní ju taktne Konrád) alebo zmrzlinu, hoci je zima. „Nemala by sa zmrzlina jesť len ako dezert?“ opýtal sa nevinne Konrád.

Pani Betka sa nikdy o nikoho nestarala okrem seba, rýchlo si však dieťa obľúbi a učí sa byť mamou...
Ale nie je všetko také super, ako na prvý pohľad vyzerá. V továrni na dokonalé deti onedlho na chybu prídu a Konráda začnú hľadať, aby ho doručili na správnu adresu. Betka sa ho odmietne vzdať a spolu s priateľmi vymyslia plán…
Podarí sa im to? To sa dozviete, ak si prečítate krásny príbeh Konrád z konzervy, ktorý ocenili Nemeckou cenou za literatúru pre mládež.
Menej je viac

Menej je viac

13. 01. 2015
Vyskúšajte minimalistické rodičovstvo!

Množstvo povinností, starosti v práci a málo času na deti. Aj vy máte občas pocit, že vám to ako rodičovi všetko prerastá cez hlavu? A ak aj stíhate, tak ste napätí, vystresovaní, niekedy dokonca aj vypeníte, lebo je toho naozaj príliš. Máme pre vás tip – vyskúšajte minimalistické rodičovstvo. Aj pri výchove a starostlivosti o deti totiž platí – Menej je viac.

Užívajte si život modernej rodiny vďaka tomu, že budete robiť menej. Dá sa to – kniha Menej je viac vás naučí pravidlá minimalistického rodičovstva. Skvelá príručka pre rodičov, ktorí sú zahltení chaosom v domácnosti a pracovnými povinnosťami. Radca pre pokojnejší a zábavnejší rodinný život.

Menej je naozaj niekedy oveľa viac – verte, že minimalistický prístup je cestou smerom k silným, zdravým rokom dospievania vašich detí. Nemusíte svojim drobcom stále utierať nos, obskakovať ich, striehnuť na každý ich pohyb. Dajte im voľnosť, viac nezávislosti a dôverujte im. V knihe nájdete praktické tipy ako lepšie plánovať, upratovať domácnosť, zjednodušiť si varenie, ale aj ako odpočívať.

Čo vám prinesie minimalistické rodičovstvo z knihy Menej je viac?

• Vaše rozhodnutia budú prichádzať ľahšie, pretože budú založené na vašich hodnotách a nie na strachu, že zmeškáte svoj vlak alebo urobíte niečo zle.

• Nebude vám viac z vášho programu na vracanie, pretože sa zbavíte pocitu, že niektoré veci by ste mali robiť. Namiesto toho budete mať čas, postarať sa o svoje pracovné povinnosti a dôležité pochôdzky, stretnutia, domáce úlohy a zároveň získate priestor na to, aby ste skladali puzzle, zajazdili si na bicykli, užili si guľovačku s deťmi, šťastie vyplývajúce zo spontánnosti a improvizácie, príležitostné večery vonku a čas, ktorý strávite starostlivosťou o seba.

• Váš domov sa stane základňou pre kreatívne projekty, divoké pyžamové večierky, tiché večery, vrelé spomienky a množstvo voľného času, namiesto toho, aby to bol priestor len pre nekonečné povinnosti a zlyhávajúce pokusy o domácu dokonalosť.

• Stále budete mať potešenie z toho, že si kupujete veci, ale budete si vyberať, čo si kúpite podľa toho, čo zníži váš dlhodobý stres a zvýši vašu radosť.

• Vaše deti majú voľný čas preplnený svojimi aktivitami a rôznymi činnosťami. Dávajú tým samým sebe šancu, objavovať nové veci, zabávať sa a zisťovať, čo je to, čo ich zaujíma a dostáva do vytrženia.

• Stravovanie vašej rodiny sa zmení z gordického uzla, pozostávajúceho z plánovania a pripravovania denného jedla a krásne upravených výživných pokrmov, na jednoduchú súčasť vašej týždennej rutiny, takže budete môcť viac relaxovať a vychutnávať si to, ako vaše deti rastú.

Tipy a triky ako stať minimalistickým rodičom nájdete v knihe Menej je viac.
Rafík v kaši

Rafík v kaši

18. 12. 2014
Rafík a Cilka, noví zvierací miláčikovia

Keď ste boli deti, určite ste si aj vy želali nejakého domáceho miláčika. A teraz to chcú aj vaše deti, však? Psíka, mačičku, rybičky, škrečka, papagája, ale aj koňa alebo kozičku. Najmä pred Vianocami sa podobné želania znásobujú. Podobne je na tom aj Katka zo seriálu o zvieracích miláčikoch. Najradšej mi chcela šteniatko...

Začítajte sa do knižky Rafík v kaši:

„Koľko želaní si už napísala, Katka?“ spýtal sa ocko.
„Počkaj…“ Katka sa pokúša predstaviť si darček, ktorý by najradšej našla pod stromčekom. Hlava psíka s veľkými ušami a bystrými tmavými očami. Pousmiala sa. Obrázok sa jej vydaril!
„Vianoce budú už o štyri týždne,“ podotkol ocko, „a obe babičky chcú vedieť, čo by ste si želali. Ak nechcete pod stromčekom zase nájsť papuče, tak im radšej čosi napíšte.“
Katkin zoznam je stručný. Niekoľko kníh a nové tenisky. Mobil i tak nedostane. Podľa mamy je to pre ňu ešte skoro.
„To je všetko?“ spýtal sa prekvapene ocko, keď jej nazrel ponad plece.
Katka sa naňho zamyslene pozrela. Má mu to povedať teraz?

Áno, Katka je nadšená – povedala to a rodičia jej dovolia mať šteniatko. Keď ho prvý raz uvidí, verí, že aj ostatní členovia rodiny si ho rovnako obľúbia.
Vanda, Katkina sestra sa však obáva, ako šteniatko prijme ich mačka Lýra. Katka si myslí, že obaja si na seba bez problémov zvyknú, no Lýra odmieta Rafíkove pokusy o zblíženie. Ten je z toho smutný. Prečo Lýra od seba psíka odháňa?

Nádherná knižka Rafík v kaši je určená deťom od 7 rokov, skrýva pútavý príbeh o priateľstve, vzájomnej pomoci a láske k tým, ktorým milujeme.
Cilka nájde nový domov

Cilka nájde nový domov

18. 12. 2014
V seriáli o zvieracích miláčikoch vyšla aj ďalšia krásna knižka Cilka nájde nový domov. Luckina rodina sa presťahuje a ona stratí kontakt so všetkými kamarátkami. Vôbec sa jej to nepáči. Aby sa ľahšie vyrovnala s novou situáciou, dostane od rodičov nádherné siamské mačiatko – Cilku.
Lucke sa Cilka síce páči, ale stále sa na rodičov hnevá a predstiera o mačiatko nezáujem.
Úbohá mačička je zmätená a cíti sa osamelo. Prečo ju Lucka odmieta ?

Nebojte sa, všetko sa napokon dobre skončí. Knižky zo seriálu o zvieracích miláčikoch sú určené malým školákom. Takmer na každej strane pekná ilustrácia a veľké písmenká, takže druháčikovia si môžu knižky čítať už aj sami.

Autorka týchto knižiek Holly Webbová má už od útleho detstva vzťah k zvieratám. Vyrastala so psíkmi, mačkou a škrečkami. Vo veku 10 rokov si zamilovala grécke báje, pracovala ako redaktorka kníh pre deti, a to jej podľa vlastných slov veľmi pomohlo pri tvorbe. Dosiaľ vydala viac ako 62 kníh. Do písania sa jej občas pletie jej mačka, zvaná Marble, ktorá si rada sadá na autorkin laptop počas práce.
Sprisahanie v meste mŕtvych

Sprisahanie v meste mŕtvych

18. 12. 2014
Skvelý detský detektívny seriál

Len v nemecky hovoriacich krajinách sa predalo vyše 700-tisíc kusov, ale mimoriadny úspech dosiahli aj vo Francúzsku, Španielsku, či v susednom Maďarsku. Jedna z najpopulárnejších sérií kníh o detských detektívoch, cestovateľoch v čase, konečne aj v slovenčine. Napínavý detektívny seriál pre deti od 9 rokov zavedie deti do starovekého Egypta, k Vikingom, za kartáginským vodcom Hannibalom, ale stretnú aj Alexandra Veľkého.

1.diel tohto detského detektívneho seriálu – Sprisahanie v meste mŕtvych – prenesie našich detektívov do starovekého Egypta.
Juliánov starý otec bol knihovník, pracoval v kláštornej knižnici. Jeho vnuk po ňom zdedí kľúč od tajnej miestnosti zvanej Tempus, odkiaľ sa dá cestovať v čase. V prvom diele sa priatelia vyberú do roku 1478 pred naším letopočtom, do roku vlády faraónky Hatšepsut v Tébach. Akoby švihnutím čarovného prútika sa pomocou Tempusu ocitnú v starovekom Egypte.
Keď natrafia na pôvabnú mačku v nebezpečenstve, snažia sa jej pomôcť, stráže sú však presvedčené, že jej chcú ublížiť. Priatelia sú zatknutí, mačka patrí totiž vládkyni. Faraónka im, našťastie, uverí a prepustí ich.
Mnohým mužom v Egypte sa nepáči, že im vládne žena. Zanedlho sa Hatšepsut niekto pokúsi zabiť. Kto za tým stojí? Túto záhadu sa pokúsia priatelia vyriešiť.

Seriál Detektívi v čase ponúka fascinujúce výpravy do minulosti, nechýba autentické historické pozadie a pre malých zvedavcov na konci knihy aj malý slovník pojmov a príloha o dejinných faktoch.
„Nehovor mi, na akej škole si študoval, povedz mi, čo si precestoval, hovorili už egyptskí učenci. Dobre vedeli, že cestovanie a spoznávanie sveta človeka rozvíja najviac. Pekné čítanie a intenzívne zážitky na cestách vám praje Ľubo Fellner z cestovnej kancelárie BUBO Travel Agency.“
Červený pomstiteľ

Červený pomstiteľ

18. 12. 2014
2.diel sa volá Červený pomstiteľ a opäť sa stretneme s tromi priateľmi – drzou Kim, bystrým Juliánom a fyzicky zdatným Leonom, ktorí znova pátrajú po záhadách v minulosti. Tentoraz sa po návšteve filmu o gladiátoroch vyberú do tajomnej knižnice, aby sa pomocou Tempusu premiestnili do starovekého Ríma v roku 80 nášho letopočtu.
V amfiteátri ktosi napadne cisára Tita, vydiera ho a žiada zrušenie gladiátorského tábora v Koloseu. Kto je tajomný lukostrelec?
Komu prekážajú krvavé gladiátorské hry? Detektívi v čase rozbehnú pátranie po Červenom pomstiteľovi.
Kým krížom krážom prebrázdia Rím, nahliadnu aj do zákulisia Kolosea, kde sa odohrávajú boje na život a na smrť.
Podvod na olympiáde

Podvod na olympiáde

18. 12. 2014
A napokon 3.diel Podvod na olympiáde zavedie našich detektívov do starovekého Grécka. V roku 532 pred naším letopočtom sa v Grécku konajú olympijské hry. Za istých víťazov považujú všetci majstra v zápasení Milóna z Krotónu a jeho príbuzných. V rozpore s očakávaniami jeho mladší brat a otec nakoniec prehrajú. Chcel to tak osud alebo niekto ovplyvnil výsledky nekalými prostriedkami?
Naši detektívi za tým šípia škandál a sprisahanie a s vervou sa pustia do pátrania.

Seriál Detektívi v čase je vynikajúce čítanie pre všetkých školákov od 9 rokov. Výpravy v čase našich troch mladých detektívov sú plné nebezpečných situácií.
Z hrnca do rozprávky

Z hrnca do rozprávky

02. 12. 2014
Kniha Z hrnca do rozprávky je súbor domácich receptov vytiahnutých priamo z kuchýň autorov. Trio známych tvárí - Robo Papp, Barbora Rakovská a Lenka Šóošová - pripravilo hrniec plný dobrého jedla a rozprávok. „Stretli sme sa všetci traja na kávičke a vznikla knižka,“ tvrdí s úsmevom hlavná iniciátorka Lenka Šóošová. Svoju zbierku 49 receptov obohatili nielen o príhovory lekárov, ale aj o rozprávkové príbehy pána Pottena. „On je veľmi milý, občas sa mu cnie za kamarátmi, občas niečo zabudne, ale vždy to dobre dopadne,“ opisuje hlavnú postavu Barbora Rakovská.

Aj Lenka, Robo a Barbora si totiž často kladú otázku - čo navariť? Preto si deti v knižke nájdu rozprávky plné jedla a rodičia jedlá plné rozprávkových ilustrácií.

Celý projekt vznikal rok a pol. „Od momentu, kedy sme sa prvý raz stretli, sme všetko asi dvestokrát zmenili,“ tvrdí Barbora Rakovská. „Preto som rada, že sa nám knihu konečne podarilo urobiť a vyslať do sveta.“
Inšpirovala ju aj jej dcéra, ktorá chce papať výlučne párky a hranolky. „Tak dúfam, že knihou pomôžeme rodičom s podobnými problémami,“ dodáva Robo Papp, ktorý je vraj najväčším gurmánom tria a v knižke má aj svoj obľúbený recept, ktorý zdedil po svojej babičke: zemiaky s tvarohom.

Každý z trojice vložil do knihy kúsok samého seba, a nakoniec sa im spolu podarilo vykúzliť knihu, ktorá poteší a rozvonia domácnosti. Tak napríklad Banánová bábovka s čokoládou, Kačka z Paríža, Losos s hráškovou kašou alebo Tvarohové guľky s jahodami.

Rozprávky uvarila Barborka Rakovská. Rozdelené sú na štyri ročné obdobia, napríklad na jar pozvala susedka pána Pottena na obed. V lete sa pán Potten stal rozhodcom jahodového futbalu a v zime postavil snehuliakov z jabĺčok, tekvíc a kapustových hláv.
Okrem samotných receptov z kuchyne Lenky Šóošovej a Roba Pappa tak kniha Z hrnca do rozprávky prináša aj rozprávky z Barbory Rakovskej, a k tomu všetkému vyjadrenia lekárky na tému stravovania detí a jednoduché recepty pre oteckov.

Milí rodičia, s touto knižkou sa už vaše dieťa v kuchyni určite nudiť nebude. A je to tiež nádej, s deťmi sa dá v kuchyni bojovať aj milo.

RECEPT na Banánovú bábovku s čokoládou

Na 1 bábovku potrebujeme:
4 vajcia
250 g masla
250 g práškového cukru
1 balíček vanilkového cukru
250 g polohrubej múky
1 balíček kypriaceho prášku do pečiva
250 g banánu
50 g čokolády na varenie
hrubú múku
1 banán na ozdobu

Postup: Rozdelíme si vajcia na žĺtky a bielky. Maslo s práškovým a vanilkovým cukrom vymiešame dopenista, postupne pridávame žĺtky a preosiatu múku zmiešanú s kypriacim práškom. Očistíme banány, rozmixujeme ich a zapracujeme do cesta spolu s posekanou čokoládou. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a zľahka vmiešame do cesta. Bábovkovú formu vymastíme maslom, posypeme hrubou múkou a nalejeme do nej cesto. Bábovku pečieme v rúre rozpálenej na 180 ºC asi hodinu. Vychladnutú bábovku nakrájame a ozdobíme čerstvým banánom.
Gumičkovanie s háčikom

Gumičkovanie s háčikom

13. 11. 2014
Aj vy gumičkujete? Ponúkame nové tipy!

Nedávno vyšli dve nové knihy o gumičkovaní a opäť ponúkajú množstvo zaujímavých nápadov, čo všetko sa dá vytvoriť z obyčajných gumičiek. Je až neuveriteľné, akú popularitu si u nás získala táto jednoduchá zábavka – aj na knižnom veľtrhu Bibliotéka sa míňali prvé tri knihy o gumičkovaní v slovenčine ako teplé rožky.

Len pred dvomi mesiacmi vyšla prvá kniha o gumičkovaní s jednoduchým názvom Gumičkovanie, a už sú na pultoch kníhkupectiev ďalšie dve. Mnohí rodičia vravia, že ich deti gumičkujú, kde sa dá – vyrábajú náramky pre svojich rodičov a kamarátov, skúšajú aj zložitejšie veci ako puzdro na mobil, všelijaké ozdoby, či náramok na hodinky.

Existuje veľa možností a desiatky nápadov nájdete práve v dvoch nových knihách.
Gumičkovanie s háčikom ponúka 12 senzačných návrhov na náramky, náhrdelníky a iné doplnky. Mladučká a geniálna autorka tejto knihy Elizabeth M. Kollmar spolu so svojimi technikami prináša úplne novú úroveň gumičkovania. Táto kniha vám ukáže ako gumičkovať bez krosienok, potrebujete len obojstranný háčik.
Elizabeth zrozumiteľne a názorne vysvetlí návody ku každému motívu. Návody sú dopĺňané schémami a skratkami, ktoré si ihneď osvojíte. Naučte sa ako rozšíriť možnosti gumičkovania pridávaním zaujímavých korálikov, ozdôb, či gombíkov.
Vo vnútri nájdete návody ako vytvoriť Vyzdobenú retiazku, Palmový list, Jahôdky, či Rozbúrené vlny.
Gumičkovanie na krosienkach

Gumičkovanie na krosienkach

13. 11. 2014
Ďalšia novinka Gumičkovanie na krosienkach obsahuje ďalšie úžasné nápady.
Ste pripravení na najúžasnejšie a najzábavnejšie doplnky svojho života? Len s pár jednoduchými nástrojmi a zrozumiteľnými návodmi si za chvíľku môžete vytvoriť pestrofarebné a super štýlové náramky, náhrdelníky, náušnice, opasky a iné doplnky.
V knižke nájdete šikovné finty, triky a inštrukcie krok za krokom. Tiež jasné návody na gumičkovanie - hippie opasok, visiace náušnice, ozdobný kvietok, či zipsový náramok. Plus farebné variácie, ktoré pristanú každému.
Fantómová Ada a myší duch

Fantómová Ada a myší duch

04. 11. 2014
Zoznámte sa s Adou DeFantomovou. Býva na Hrôzohrade so svojím otcom lordom DeFantomom, služobníctvom a s niekoľkými duchmi. No nemá kamarátov, s ktorými by podnikala dobrodružné výpravy po svojom obrovskom a strašidelnom dome. Jednej noci sa všetko zmení. Ada stretne myšieho ducha Myšmaela a rozhodnú sa rozlúsknuť záhady Hrôzohradu. Netušia, aké podivuhodné udalosti rozpútajú...

Ada, hlavná hrdinka knižky Fantómová Ada a myší duch, bola jedináčik, milovaná dcéra lorda DeFantoma, slávneho cyklistu a ešte slávnejšieho básnika. Kedysi mala aj mamu, chýrnu povrazolezkyňu z gréckeho mesta Solún, s ktorou sa lord zoznámil na cestách a oženil. Žiaľ, povrazolezkyňa Hoppolanika zahynula, keď bola Ada ešte bábätko. Stalo sa to, keď raz v búrke trénovala na streche Hrôzohradu.

Lord DeFantom o tej strašnej noci nikdy nerozprával. Takmer nevychádzal z rozľahlého panského domu. Večne trčal v pracovni a písal dlhokánske básne. Od manželkinho skonu uznával pravidlo, že deti treba len počuť, nie vidieť. Ade prikázal nosiť obrovské dupotavé čižmy, aby sa jej kroky ozývali po celom Hrôzohrade. Vždy včas začul, ako sa približuje, a mohol ubziknúť do pracovne, kde ho nesmela rušiť.

Ozaj, Hrôzohrad. Je to úžasné panstvo, kde nájdete nielen hrad, ale aj Jazierko meditácií, Močiar zúfalstva, Skalku s alpskými trpaslíkmi, Tajnú záhradu, či Kopec ambícií. Všade tam sa môže Ada pohybovať, ale chýbajú jej priatelia.
V tú spomínanú noc však narazí na malú postavičku, vytreští oči a zvolá: „Veď ty si myš!“
Myš sa zamihotala, znovu žalostne vzdychla a tichučko zapišťala.
„Nie som myš, ale myšiak. Ba skôr bývalý myšiak.“ Postavička pokrútila hlavou. „Teraz je zo mňa duch.“

Fantómová Ada a myší duch je knižka pre deti od 9 rokov, takmer na každej strane je pekná ilustrácia a vyše 220 strán príbehu, pri ktorom sa deti rozhodne nebudú nudiť.
Misia Eva v Thajsku

Misia Eva v Thajsku

28. 10. 2014
Evička Šidlová cestuje do Thajska

Ak ste aj vy čítali knižku Misia Eva – prísne tajné od Tamary Heribanovej, určite vám teraz srdce zaplesá: je tu pokračovanie a tentoraz v Thajsku! Deti sa teda konečne po dvoch rokoch dočkali.

Spomínate si ešte na malú Evičku, ktorá sa rozhodla zachrániť manželstvo svojich rodičov, ktorému hrozil rozvod? Možno ste jej držali palce, aby uspela so svojim tajným plánom...možno ste si zamilovali niektoré postavy ako sesternicu Lilly či Luisa Aubergina...a možno ste škrípali zubami pri Sidónii Malinovej, ktorá mnohým pripomína tú najhoršiu učiteľku, akú ste kedy zažili.

Pokračovanie príbehu rodiny Šidlovcov je konečne na svete v knižke Misia Eva v Thajsku. Ako teda viete, Evka prísne tajnú misiu splnila. Nielenže vyhrala exotickú dovolenku, ale podarilo sa jej vrátiť lásku rozhádaným rodičom. Už zasa sú kompletná rodina a všetko nasvedčuje tomu, že pobyt v ďalekej Ázii bude pre nich len o oddychu. Lenže to ani náhodou! Evka má totiž ešte jeden veľký sen.

Ako sa toto rozprávanie plné napätia a humoru skončí, zistíte až keď si prečítate ďalšiu tajnú misiu v mene dobrodružstva a lásky. Pobavíte sa, zažijete napínavé putovanie a nielen deti nadchnú opäť úžasné ilustrácie Petry Hilbert.

„Vždy, keď píšem pre deti, predstavujem si, čo by som chcela v knihe mať keby som ja sama bola osemročnou,“ rozpráva autorka Tamara Heribanová. „A ono to nie je až také ťažké, pretože to dieťa som si zo seba nevyhnala a ani si ho vyhnať nechcem. Svojich detských čitateľov poznám, pozorne ich počúvam, ich pohľad na svet je pre mňa dôležitý.“

Darček pre vaše dieťa na Vianoce? Máte po probléme. Misia Eva v Thajsku je ideálnym darčekom, ktorý poteší, pobaví, aj niečomu priučí.
Básničkový karneval

Básničkový karneval

23. 10. 2014
Básničkový karneval pre deti

Uvažovali ste nad tým, čo sa stane s kukuricou u zubára a s muškátom zaľúbeným do mušky? Alebo ako chutí žihľavový špeciál a kto je záhradkársky expert na facebooku? To sú ale otázky – deti majú obrovskú fantáziu a musíte byť pripravení na všetky možnosti. Napríklad aj to, kam sa vybral svištík Pištík a po čom túži hviezdička Stella...

Pestrá knižka Básničkový karneval od Ivony Ďuričovej poteší vyše dvadsiatimi veselými básničkami a tiež úžasnými ilustráciami Kataríny Ilkovičovej.


Pištík zvláda strmé zrázy,
s istotou ich zdoláva.
Dáva pozor na úrazy,
keď je jeseň sychravá.
Rád hľadí na borovice,
pozoruje sýkorky,
ryšavkasté veverice
- neposedné potvorky.

Na stránkach knižky sa v plnej kráse roztancuje pred očami detského čitateľa pestrofarebný rýmovaný sprievod. Farebné Jesenné lístočky, Medveď v kaši, Žihľavová lekcia, Poklady z neba, či Cesta vlakom.
Básničkový karneval je plný vtipu, nehy a prekvapenia. Každý z poetických mini príbehov možno nielen šeptom či nahlas čítať, no aj presvedčivo zarecitovať, a tým ho dokonale precítiť.

Náš muškát bol hanblivý,
Od jari sa červenal.
Zdalo sa, že na muške
jednu krásnu mušku mal.
Čakával ju na okne:
„Kedy pri mne zabzučí?“
Tak rád by ju privinul
v rozkvitnutom náručí.
Gumičkovanie

Gumičkovanie

25. 09. 2014
Všetci gumičkujú. Deti aj tínedžeri!

Veru tak, všetci pletú z gumičiek náramky, lienky, prstene, ozdoby na šnúrky na topánkach, prívesky v podobe sovy, chobotnice alebo štvorlístku, ale aj puzdro na mobily. Svet podľahol novej mánii, ktorá dorazila už aj na Slovensko. Nové šialenstvo tak trochu pripomína mániu s céčkami spred pár desiatok rokov.

Aj slovenský trh už zaplavili vrecúška s gumičkami a dokonca vychádza prvá kniha v slovenčine o Gumičkovaní. Úžasná novinka na trhu, ktorá určite poteší nielen vaše deti, ale možno aj vás. Jednoduchá slučka, ktorá umožňuje vytvárať jedinečné náramky, náhrdelníky, prstienky, náušnice, prívesky a mnoho ďalšieho.
Pletenie vlastných náramkov pomocou stavu (krosienok) je veľmi zaujímavá tvorivá činnosť, ktorá sa páči hlavne dievčatám a chlapcom od 7 do 13 rokov. Rodičia ocenia túto hračku, lebo je jednoduchá, nepotrebuje baterky, podporuje kreativitu a deti nesedia pri počítači.

Pomocou stavu (malých krosienok), gumičiek a háčika, ktoré sú súčasťou balenia, podporíte kreatívne myslenie každého dieťaťa. A možno aj to vaše:-) Náramky v rôznych farbách a dizajnoch očaria každé dieťa. Deti si ich môžu vytvárať pre seba alebo si ich medzi svojimi kamarátmi vymieňať. Okrem náramkov sú populárne tiež prstene, náhrdelníky alebo rôzne prívesky. Zručnejšie deti zvládnu aj taštičky, nádobky či peňaženky.

Nechajte sa inšpirovať novou knihou Gumičkovanie, kde nájdete 25 úžasných a úplne nových návodov na fantastické dúhové projekty. Nové inšpirácie oslovia začiatočníkov aj skúsenejších fanúšikov „gumičkovania“.
Naučíte sa, ako urobiť:
– puzdro na mobil,
– sedmokráskový náramok,
– remienok na hodinky,
– sponky do vlasov,
– ozdobu na ceruzku,
– dúhový prsteň,
– rokerský náramok,
– ornament so snehuliakom,
– mäkkú strapatú loptičku,
– ozdobu na šnúrky do topánok,
– obojok s ozdobou,
– kornút so zmrzlinou,
– a mnoho ďalších projektov.

Gumičkovanie je super zábava vhodná od školáčikov až po mladších tínedžerov. Farebné a kreatívne výtvory vás veru tak skoro neomrzia. Je to rýchle, ľahké a výsledok stojí určite za to. Deti si pri vytváraní rôznych vecí trénujú motorické zručnosti, posilňujú koncentráciu, tvorivosť a kreativitu. Rozvíjajú si tiež estetické cítenie a schopnosť nachádzať originalitu.
Snehová kráľovná

Snehová kráľovná

23. 09. 2014
Nádherné ilustrácie a silný príbeh prerozprávaný podľa rozprávky Hansa Christiana Andersena. To je novinka Snehová kráľovná. Rozprávka o sile lásky a priateľstva, ktorá dokáže roztopiť aj zamrznuté srdce a prebrať ho znova k životu.

„V jednom meste, v podkroviach dvoch susedným domov, ktorých strechy sa takmer dotýkali, bývali dve spriatelené rodiny. Ich deti, dievčatko Gerda a chlapec Kaj, boli dobrí priatelia... Gerdina stará mama rozprávala krásne príbehy a často im čítala zo starej rozprávkovej knižky. Hovorila im, že snehové vločky sú roje bielych včiel, ktoré majú vlastnú Snehovú kráľovnú...“

A tu sa začína čarovný príbeh.
Odvážna Gerda sa musí vydať na dlhú cestu po zamrznutej krajine, aby našla a oslobodila svojho kamaráta Kaja, ktorého odviedla Snehová kráľovná do svojej ríše snehu a ľadu. Gerda cestou zažije veľa dobrodružstiev – dostane sa k maličkému domčeku s červenými a modrými oknami, ale aj do úžasnej záhrady, ktorá Gerdu očarila krásou a vôňou rozličných druhov kvetov.

Zablúdi do spálne, kde na hrubých zlatých lanách viseli zo stropu dve postele v tvare kvetu ľalie. Gerda sa odvezie na polárnom sobovi a uvidí nádhernú polárnu žiaru. Stále putuje do ďalekého Finnmarku, kde býva Snehová kráľovná a aj napriek dlhej púti sa nevzdáva nádeje, že svojho kamaráta opäť uvidí.

Podarí sa Gerde prekonať všetky nástrahy, lákadlá a doputuje až do Zimnej krajiny, aby zachránila kamaráta Kaja? To už sa vaše deti dočítajú v krásnej knižke s ilustráciami Any Grigorjevovej Snehová kráľovná.
Rozprávky s ponaučením

Rozprávky s ponaučením

18. 09. 2014
Určite dobre viete, že knihy pomáhajú deťom rozširovať slovnú zásobu, rozvíjať ich predstavivosť a spoznávať svet naokolo. Preto je dobré začať im čítať odmalička, aby si na knihy zvykli. Doprajte deťom zážitok z čítania aj pred spaním. Ideálnou knižkou sú Rozprávky na snívanie, ktoré na takmer 200 stranách skrývajú veľa múdrosti.

O jeleňovi pri jazierku, O sliepočke so zlatými vajíčkami, O delfínovi a opičke, O malom bobríkovi – to je len pár príbehov, ktoré nájdete v knižke Rozprávky na snívanie. Bohato ilustrovaná kniha s nádhernými kresbičkami deti poteší, pobaví a tiež poučí. Každá rozprávka má totiž vlastné ponaučenie.

Napríklad v rozprávke O mliekarke sa zoznámime s dievčatkom, ktoré si stále pospevovalo, bolo zasnívané a už rozmýšľalo dopredu, čo všetko si dopraje za peniaze utŕžené za džbán mlieka...keď tu zrazu dievčatko zakoplo a džbán s mliekom jej spadol. „Ach, či som len nešťastná,“ skríklo dievčatko. „Chcela som mať všetko a teraz nemám vôbec nič.“

Takže začítajte sa so svojimi deťmi do príbehov múdrych, hlúpych, namyslených, prešibaných či bojazlivých personifikovaných zvierat i ďalších postavičiek. Rozprávky na snívanie otvárajú bránu do sveta fantázie, lásky a porozumenia cez príbehy o zvieratkách, ale nechýbajú ani modernejšie rozprávky o autíčkach, lietaní, či vláčiku. Príbehy majú len pár strán, takže deti dokážu udržať pozornosť, k čomu im napomôžu aj nádherné ilustrácie. Tie dokonale vyčarujú príjemnú atmosféru pred spaním a sú vhodné aj na prvé samostatné čítanie.
Veršovaná abeceda

Veršovaná abeceda

18. 09. 2014
A v tomto im pomôže náš ďalší tip – Veršovaná abeceda. Čo strana, to jedno písmenko abecedy. Vždy malá básnička, obrázok a veľké písmenko, aby si ho deti zapamätali.

Cesta

Ďaleká je cesta
z dediny do mesta.
Po nej chodí veľa áut,
na ceste sa nesmieš hrať.
Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka

Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka

11. 09. 2014
Škriatok Fidlibum v knižke pre vaše deti!


Poznáte Fidlibuma, milí priatelia? To je ten zvedavý televízny škriatok, čo býva v kukučkových hodinách. No prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka? To je teda poriadna záhada! Jej rozlúštenie sa skrýva práve v knižke s názvom Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka. Knižka, ktorá určite poteší najmenších škôlkarov a školákov.


Škriatka Fidlibuma poznajú tisícky detí z telky. Kuká ako kukučka a deti ho kukajú každú sobotu.
„V názve tejto knižky sa naozaj skrýva záhada, hádanka, otázka,“ prezrádza hneď na prvých stranách Fidlibum. „Lebo ja som naozaj škriatok a škriatkovia občas rozprávajú všelijakými zvláštnymi rečami, niektorí zvláštne brblú alebo aj chrchlú, ale... nekukajú! Kukám len ja, Fidlibum. Lenže vždy to tak nebolo. A práve o tom je táto knižka.“

Fidlibum kuká namiesto kukučky v kukučkových hodinách. Občas aj vtedy, keď je rozrušený alebo netrpezlivý. Tak ako aj teraz, kukuk! Lebo práve teraz sa vám chystá vyrozprávať svoj neuveriteľný škriatkovský príbeh. Tak do toho, pátrači! Na ceste za odhaľovaním fidlibumovského tajomstva stretnete aj vedecky nadaného potkana Otka, pažravú Kukaničku a mnoho tajuplných bytostí – škriatkov, obrov a víl.
V knižke o Fidlibumovi nájdete 12 rozprávok ako Zvláštny klobúk, Kto je Čudo, O drakovi Komolkovi alebo Zázračné mesto.

Tak sa pohodlne posaďte a začítajte sa do prvej rozprávky Zvláštny klobúk:

Lebo aby ste vedeli, to ja som sedel na buku, či vlastne pod bukom pri mojom domčeku, a pozoroval oblaky. Kedysi, keď som ešte nebýval v kukučkových hodinách, bola to moja obľúbená činnosť.
Tak teda, sedel som pod bukom a pozoroval oblaky. Bola to fakt paráda.
Na oblohe práve prebiehal neľútostný súboj medzi obrovskou chobotnicou a ešte väčšou čarbanicou.
Nazval som si ich tak sám pre seba, veď viete sami, aké fantastické tvory dokážu vymyslieť prevaľujúce sa mračná. Kto by si myslel, že čarbanica bola mierumilovná a chobotnica ju poľahky zhltla a spokojne sa pooblizovala, je na veľkom omyle. Čarbanica sa nečakane rozkrútila, vyrazila do útoku a prehltla chobotnicu aj so zvíjajúcimi sa chápadlami. Na oblohe sa vytvorilo jedno obrovské tmavé mračno a začal fúkať silný vietor.
Pri koreňoch stromu čosi zašramotilo a spod pazuchy mi vykukla sivohnedá hlava môjho najlepšieho kamaráta Otka. Otko bol potkan. Kto tieto múdre zvieratká nemá rád, možno po prečítaní tejto knižky zmení názor. Alebo aj nie. V každom prípade sa treba zmieriť s tým, že kamaráti môžu byť rôzni. Otko bol pôvodne väzňom, býval v klietke v paneláku a viedol nesmierne dobrodružný, no strastiplný život. Určite vám o ňom niekedy porozprávam.
„Fidli, ak si si nevšimol, sedíš pod vysokým stromom.“
„Hm... a čo má byť?“ ako obyčajne som ho nepochopil. Keď sa jedného dňa objavil na našej lúke s tými svojimi vyčnievajúcimi prednými zubami, trochu som sa ho bál. Oslovoval som ho pre istotu pán Potkan. Neskôr, keď sme sa ako-tak oťukali, volal som ho Potko. No a keď sa z nás stali naozajstní kamoši, bol z neho jednoducho Otko.
13.04.2021 Viac

It means you are going to be p ...

topreview

It means you are going to be promoted. When your personal life is gone, remember ...

08.04.2021 Viac

Toptopnet

lostoldtime35

Get along nicely with othersin our every day lifestyles, we need to come into contact ...

07.04.2021 Viac

Re: zubky

zackwang

Thanks for your sharing,That's pretty cool. eCommerce directories and sponsored ...

07.04.2021 Viac

It means you are going to be p ...

thewriter

It means you are going to be promoted. When your personal life is gone, remember ...

07.04.2021 Viac

Thetoparticle

mokktewy

I accidentally saw on the platform that day that the total duration of my League ...

05.04.2021 Viac

Re: Kyselina Hyaluronová-aplik ...

volantemie

Tento obchod si môžete pozrieť, ak obvykle kupujete veci online: https://makeup.sk/categorys/221497/ ...

17.03.2021 Viac

Re: Cvičenie

Sabinaca

Ja taky doporučuji koukat na konkrétní parametry. Dobrý je článek o výběru rotopedu, ...

09.03.2021 Viac

Re: Cvičenie doma

keilayh

Mám doma eliptical, to je za mňa najlepší cvičiaci stroj. Ale zas záleží či chceš ...

09.03.2021 Viac

Re: Vysporiadanie BSM podľa môjho ...

keilayh

Ahoj, osobne by som asi zašla za právnikom, ktorý by ti v tom osobne pomohol. Inak ...

16.07.2020 Viac

Re: Deti a sport

margitazvoncek

Ja som naše dieťa teraz prihlásila na hádzanú. Máme to kúsok a určite by som chcela ...

388832x Viac

Cvičenie

veverka1
369924x Viac

LEN TAK POKECAT

ivetka1980
261749x Viac

Dobre recepty

terez254
259868x Viac

Deti a sport

gombicka1
253124x Viac

Piatok trinásteho

melindi
251163x Viac

Eshopy

terez254
220357x Viac

Cvičenie doma

Tranula00
196348x Viac

Voľný cas

Jajus345
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť