Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Denník odvážneho bojka – Snehová bitka

Denník odvážneho bojka – Snehová bitka

15. 03. 2019
Denník odvážneho bojka 13 - Snehová bitka

Najobľúbenejšia detská séria na svete a v posledných rokoch aj na Slovensku.
Denník odvážneho bojka boduje a práve sa začína nové dobrodružstvo smoliara Grega Heffleyho. Jeden trapas za druhým, nevychádza mu takmer nič a ešte musí riešiť veci, ktoré by najradšej hodil za hlavu...
Je tu Denník odvážneho bojka 13.diel s názvom Snehová bitka. A ku každej knihe aj štýlový odznak zadarmo!

Keď sa v Gregovej škole začnú snehové prázdniny, z ulice sa stane zimné bojisko. Decká súperia o územie, stavajú obrovské snehové pevnosti a bránia ich neľútostnou guľovačkou. Greg Heffley a jeho verný kamoš Rowley Jefferson sa ocitnú uprostred najhoršej trmy-vrmy.

„Útočia dokonca aj na BEZPEČNOSTNÉ HLIADKY, ale pravidlá sú pravidlá, tak sa s tým nedá nič UROBIŤ.
Schytajú to dokonca z oboch STRÁN. Decká, ktoré niekto zvezie domov autom, sa často VRÁTIA zhruba do polovice cesty, len aby sa mohli zapojiť do guľovačky.“

Greg a Rowley musia kľučkovať medzi možnými spojencami, zradcami a znepriatelenými bandami, zatiaľ čo sa celá ulica mení na blázinec. Keď sa sneh roztopí, vyjdú z toho Greg s Rowleym ako hrdinovia?
Alebo budú radi, že aspoň vyviazli živí?

„Decká z rovinky tam nastavali SNEHULIAKOV, aby to vyzeralo, že tam niekto je, lebo nás chceli rozdeliť. To znamenalo, že nás zradil TREVOR NIX. Rozbehli sme sa naspäť k múru, ale už bolo NESKORO.
Z múru zostala len ZRÚCANINA a nemali sme už žiadne snehové gule. Vyzeralo to s nami bledo, ale potom nám niečo dodalo NÁDEJ.
Hore kopcom smerom k nám pochodovala banda deciek. Keď prišli bližšie, rozoznal som, že sú to baby z BEZPEČNOSTNEJ HLIADKY. Preletelo mi hlavou, že nás možno prišli ZACHRÁNIŤ.“

Denník odvážneho bojka – Snehová bitka je opäť presne to, čo na tejto sérii milujeme. A kvalita príbehov neklesá, akoby sa rodila nesmrteľná séria. Autorova vynaliezavosť doplnená o výstižné komiksové kresby je zdá sa nevyčerpateľná.
Starý dobrý Greg Heffley, ktorý nemá rád zimu a radšej sedí vnútri, v teplučku a hrá videohry. Teraz musí bojovať vonku v zime v nemilosrdnej guľovačke.
A o trapasy nebude núdza, to verte. Zábavné situácie, plno humoru, štipka dobrodružstva a parádne ilustrácie. Skvelá oddychovka nielen pre decká, ale aj pre dospelých, ktorí si chcú oddýchnuť od krvavých trilerov, či sladkých romancí pri vtipnom príbehu.

Nová séria
Pozor! Pre fanúšikov Jeffa Kinneyho máme super novinku. V apríli 2019 vyjde v origináli nová kniha s názvom Denník úžasne priateľského dieťaťa (Diary of Awesome Friendly Kid). Ide o denník Gregovho najlepšieho kamoša Rowleyho, takže podtitul znie: Denník Rowleyho Jeffersona. V ľavom hornom rohu obálky dokonca vykukuje pobúrený Greg s výkrikom: „Hej, on ma okopíroval!“
Pôjde o nový pohľad na Denník odvážneho bojka. Rowley sa zhostí úlohy životopisca Grega Heffleyho a ukáže, ako to všetko bolo naozaj.
Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2

Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2

12. 03. 2019
Ako nepodľahnúť zúfalstvu pri výchove detí?

Možno aj vaše šesťročné dieťa doma rebeluje a odvráva, no v škole je hanblivé a tiché. Prekvapuje vás to?
Niet pochýb: vek od 5 do 10 rokov stavia rodičov pred mnohé výzvy.
Autorky najväčšieho rodičovského blogu v Nemecku pomáhajú rodičom vychovávať láskyplne a so železnými nervami tak, aby v každodennom živote nepodliehali stresu a nesiahali po trestoch. Aj v knihe Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2. dávajú tipy, ako dieťa trpezlivo usmerňovať a viesť k zodpovednosti za seba, napr. pri jedení, plnení domácich a školských povinností, ale aj k empatii, úcte a vytrvalosti.

Pomocou príkladov z vlastných rodín a zo svojho úspešného rodičovského blogu, ako aj poznatkami z psychológie a výskumu mozgu autorky odhaľujú a búrajú zastarané výchovné mýty. Množstvo užitočných rád skoncuje so zúfalstvom a bezradnosťou na rodinnom fronte.
Deti postupne rastú a chcú sa odpútať od rodičov. Rebelujú proti spôsobu výchovy, do ich života vstupujú kamaráti a škola. Dochádza ku konfliktom súvisiacim so zodpovednosťou pri písaní domácich úloh, pomoci v domácnosti, stretávaní sa s kamarátmi, dĺžkou času stráveného s mobilom, hracími konzolami a pri počítačových hrách...

Ako na deti do 10 rokov?
Všetky deti vo veku od päť do desať rokov zamestnáva správne zatriedenie ich pocitov, pátranie, kto naozaj sú, čo vedia, čo chcú a v čom ešte zlyhávajú. Unikajú z bezpečia rodiny ku skupine rovesníkov, kde si hľadajú miesto a túžia po uznaní.
Tieto procesy sú ako emocionálna jazda na horskej dráhe, preto sú deti neraz nahnevané a frustrované a svoju zlú náladu nasmerujú proti rodičom.
„Nenávidím vás! Ste najhorší rodičia na svete! Odsťahujem sa od vás a odteraz budem bývať u babky. To mi je fuk!“
Za týmito emocionálnymi výbuchmi sa skrývajú dôležité výpovede svedčiace o neistote a citovej nezrelosti.
„Kniha je určená predovšetkým rodičom, ale možno ju odporúčať aj profesionálnym pedagógom, pretože prináša do odborných vedomostí osvieženie v podobe čerstvých poznatkov z praxe.“

Kathrin Hohmann, socialnet.de
„V knihe Moje vymodlené dieťa ma privádza do zúfalstva 2. chceme ukázať cestu, ako nenarušiť integritu detí, a predsa z rodičov nespraviť ochotných služobníkov synov a dcér. Cestu, ktorá zohľadňuje potreby všetkých. Životný úsek od piatych do desiatych narodenín je ideálny, aby sme svojim deťom sprostredkovali dôležité sociálne a spoločenské pravidlá. V tomto veku majú predpoklady už uložené v mozgu: schopnosť meniť perspektívu, kontrolu impulzívneho konania, empatiu, kompetenciu vlastnými silami sa upokojiť a prefrontálnu mozgovú kôru schopnú vykonávať kvalitnú prácu,“ vysvetľujú skúsené autorky.
Nils Holgersson a jeho zázračná cesta

Nils Holgersson a jeho zázračná cesta

08. 02. 2019
Zázračná cesta Nilsa Holgerssona

Bol raz jeden chlapec, ktorý sa volal Nils Holgersson a žil na malom sedliackom dvore na juhu Švédska. Vlasy mal žlté ako ľan a bol štíhly ako prútik. Žiaľ, bol to nezbedník, čo každému len zle robil. Jeho najobľúbenejšou činnosťou bol spánok, jedlo a stváranie lapajstiev.

Nils Holgersson a jeho zázračná cesta je láskyplné prerozprávanie klasiky svetoznámej švédskej spisovateľky Selmy Lagerlöfovej s čarovnými ilustráciami Anny Suessovej.

Nilsa si zamilujete. Jedného dňa sa totiž objaví škriatok a premení ho na malého Palčeka. Od tej chvíle putuje na krídlach svojho nového priateľa gunára Martina a s kŕdľom divých husí krajinou. Ich cesta vedie ku Kullabergu, potom cez ostrov Öland, až napokon na sever do Laponska.
Nils zažije napínavé dobrodružstvá: musí odohnať nebezpečnú líšku Smirru, oslobodiť múdreho orla Gorga, zachrániť Martina a vykonať ešte oveľa viac, kým sa z neho stane inakší chlapec, než bol predtým.

Selma Lagerlöfová pôvodne napísala knihu, aby deťom ukázala zábavnou formou zemepis. Chcela ich zoznámiť s rôznymi oblasťami Švédska, so životom na dedine aj v prírode.
Z príbehu Nils Holgersson a jeho zázračná cesta sa však rýchlo stal svetový bestseller, ktorý niekoľkokrát aj sfilmovali.

Začítajte sa do knižky o Nilsovi Holgerssonovi:

Bol raz jeden chlapec, ktorý sa volal Nils Holgersson. Žil na malom sedliackom dvore na juhu Švédska. Vlasy mal žlté ako ľan a bol štíhly ako prútik. Žiaľ, bol to lapaj, čo každému len zle robil. Jeho najobľúbenejšou činnosťou bol spánok, jedlo a stváranie lotrovín.
Jeho mama si robila starosti, pretože Nils sa zle správal. Veľmi rád dráždil zvieratá na dvore – a nielen tie.
V jedno nedeľné ráno sa Nilsovi rodičia vychystali do kostola. Nilsova rodina bola chudobná, ale ich malý sedliacky dvor ich všetkých celkom dobre uživil.
Zostala len jedna starosť.
„Keby sa Nils aspoň trochu snažil,“ povedala mama, keď si obliekala kabát.
Nils nechcel ísť do kostola. Namiesto toho aj v tejto chvíli uvažoval, čo by mohol vyparatiť, kým budú rodičia preč. Nie je to tam na skrini otcova puška? Mohol by si trochu zastrieľať. Veď to plánoval už dosť dlho!
Nilsov otec však tušil, že jeho syn ako vždy vymýšľa nejakú lotrovinu. Položil pred neho učebnicu. Prvouku. Práve tú! „Prečítaj si, prosím, článok o Švédsku,“ povedal. „Keď sa vrátime, vyskúšam ťa.“
Kapitola o Švédsku bola veľmi dlhá. Nils si vzdychol. Ale otec sa na neho pozrel tak prísne, že sa neodvážil protirečiť. Keď rodičia konečne odišli, Nils zlostne otvoril učebnicu.
„To je nudné,“ protestoval v duchu.
S veľkou nevôľou začal čítať. O chvíľu mu oťaželi viečka, až mu napokon hlava klesla na knihu. Jednoducho zaspal.
Prebudilo ho tiché buchnutie. Pozrel sa do zrkadla pred stolom a v jeho odraze zbadal, že mamina truhlica je otvorená.
Mama v nej mala uložené veci, ktoré mala rada. Väčšinu z nich dostala od svojej mamičky: strieborné sponky, čipkové vreckovky, kroj. Nikdy by nenechala truhlicu otvorenú. Nils sa preľakol.
Bol snáď v dome zlodej?
Vtom na okraji truhlice spozoroval malý tieň. Keď sa obrátil a prizrel sa bližšie, rozoznal, čo to je: Na okraji truhlice sedel škriatok. Aspoň Nils predpokladal, že je to škriatok. Ešte nikdy nijakého nevidel. Sedel tam malý, chudý mužíček na hlave s klobúkom so širokým lemom, topánkami so sponami a okrúhlou tvárou. Vytiahol z truhlice čipkovú vreckovku a obdivne po nej prešiel svojou malou rukou.
Nebol by to Nils, keby mu hneď nezišla na um nejaká lotrovina. Zo steny zvesil sieťku, ktorou zvyčajne chytal motýle, a prikradol sa k truhlici.
Šup, sieťku prehodil cez malého mužíčka, a aha, už sa v nej trepotal. Aby z nej nemohol vyliezť, pohyboval Nils sieťkou sem i tam, takže škriatkovi sa zakrútila hlava.
„Dosť, prestaň, prosím ťa,“ prosíkal. „Ak ma pustíš von, pričarujem ti strieborný toliar, veľký ako hodinky tvojho otca!“
Nils sa pomaly začal cítiť trochu nepríjemne. Spomenul si na všetky príbehy, ktoré o škriatkoch počul. Kto mohol vedieť, čo tento mužíček dokáže narobiť?
„No dobre,“ povedal a prestal hýbať sieťkou.
Keď škriatok takmer vyliezol zo sieťky von, dostal Nils nový nápad. Vlastne taký strieborný toliar nie je nič svetoborné. Hlavne, keď vie čarovať! Škriatok by mu spokojne mohol splniť ešte niekoľko ďalších želaní.
A Nils znovu začal hýbať sieťkou. Sotva spravil prvý pohyb, dostal úder do tváre. Alebo to aspoň tak cítil. Zapotácal sa doprava, potom doľava, až spadol a na chvíľu nevedel vôbec nič o sebe.
Keď sa prebral, bolo všetko tak, ako má byť: Truhlica bola zatvorená, sieťka visela na stene. Široko-ďaleko nijaký škriatok.
Iba ho príšerne pálilo líce. Teda sa mu to nesnívalo, to bolo jasné. Nils sa poobzeral po izbe. Zvláštne. Teraz nebolo nič v poriadku! Nábytok sa zrazu zdal obrovský. Žeby ho škriatok začaroval? Čo na to povedia rodičia? Nils sa namáhavo vyšplhal na stoličku a odtiaľ na stôl.
Tam ležala jeho otvorená učebnica. Aby ju mohol čítať, musel sa postaviť do jej stredu. To bol ale zvláštny pocit!
A potom Nils predsa len zbadal škriatka. Mal červenú končistú čiapku a kožené nohavice ako on. „Hej, veď ty vyzeráš ako ja!“ zvolal Nils a zamával mu. Škriatok mu zamával naspäť.
Záchrana Azura

Záchrana Azura

31. 01. 2019
Nová detská séria Katka a Azuro

Jazdecká škola Bažantia farma, Katka a jej sesternica Klára, zlomyseľný obchodník s koňmi, pôžička z banky a napínavé dobrodružstvo. Začína sa nová séria pre deti od 8 rokov Katka a Azuro. Čítajte ďalej a uvidíte, že si rýchlo obľúbite hneď prvý diel s názvom Záchrana Azura.

V Katkinom živote nie je nič, ako bolo predtým. Po smrti jej mamy sa otec odváži na nový začiatok: kúpi jazdeckú školu Bažantia farma, pretože aj s Katkou milujú kone. Banka im poskytne pôžičku, bez ktorej by si farmu s výhodnou polohou nemohli dovoliť.

Jazdecká škola znamenala pre nich nový začiatok. Po tom, čo jej zomrela mama, mali za sebou ťažký rok. Rany zo straty sa ešte len začínali hojiť. Kúpou farmy obaja dúfali, že získajú aký-taký odstup od minulosti a azda sa im podarí nájsť trochu šťastia do budúcnosti.

No teraz prišiel pán Bezúročný z banky a žiada peniaze naspäť.

O pár dní sa udeje ďalšia dôležitá vec. Katka náhodou narazí na Azura – výnimočného koňa, ktorý si získa jej srdce a dodá jej odvahu. No Azuro je v nebezpečenstve. Katka a jej sesternica Klára sa stretnú so strašnými praktikami obchodníka s koňmi.
Waldemar Pejn je arogantný, koňa nazýva prekliata potvora a Katka s Klárou od začiatku nemajú z neho dobrý dojem. Ten im potvrdia aj v miestnom Spolku na ochranu zvierat, kde s Pejnom majú už nemilé skúsenosti.
A zrazu sa Azuro ocitne v núdzi. Dokonca v nebezpečenstve.
Dokážu dievčatá Azura zachrániť? Prekabátia nejako Waldemara Pejna?
A čo pán Bezúročný – stihnú na Bažantej farme rýchlo zarobiť, aby mohli splácať pôžičku?

Takto sa začína prvé dobrodružstvo Katky a Azura s názvom Záchrana Azura. Krásne rozprávanie o súdržnosti rodiny, napínavý príbeh o záchrane koní, ale aj o láske k zvieratám a čistých úmysloch. Katku s urečnenou Klárou si rýchlo obľúbite a jej otcovi budete držať palce, aby zachránil Bažantiu farmu.
A pozor, už teraz vás potešíme :) Príbehy Katky a Azura majú pokračovanie, druhý diel Azurov štart vyjde už v apríli. 3.diel Tajné miesto v júli a 4.diel Tajomstvo o Serafíne v októbri tohto roka. Takže máte sa na čo tešiť!

Teraz sa už začítajte do novinky Záchrana Azura:

4. Osudná cesta

Katka využila zvyšok dopoludnia na to, aby sesternici všetko poukazovala a predstavila jej každého jedného koňa. Poobede zobral Ľudovít Šulc dievčatá na vianočný trh do blízkeho mesta. Výlet sa mal stať skutočne osudným – ale tí traja to ešte netušili. A nevšimli si ani to, že obloha nad ich hlavami stmavla. Hoci na začiatku cesty bola nezvyčajne pekná modrá, po chvíli sa zatiahla. Možno sa hnevala, že si ju nikto nevšíma.
Začalo snežiť. Polia a lúky navôkol zaraz pokryla mäkká teplá perina, snehová pokrývka ležala aj na ceste. Stierače starej dodávky mali čo robiť a Katkin otec sa urputne opieral do volantu. Musel sa veľmi sústrediť. Dievčatá na zadnom sedadle nepretržite štebotali. Už dlho sa nevideli, a teda sa mali o čom rozprávať. Klára rozčúlene hovorila o svojom malom bratovi a o tom, ako ho všetci považujú za sladkého, ale pre ňu bol len hlúpy. Katka sa smiala, i keď sa v duchu domnievala, že jej sesternica preháňa, lebo žiarli.
„Človeče! Nie je to tu veľmi bezpečné,“ hromžil Ľudovít Šulc. „Už nevidieť ani len na cestu!“ Dievčatá až teraz s prekvapením zbadali, ako sa celá krajina zmenila. Tam, kde ešte pred chvíľou bolo hnusné sivohnedé blato, sa teraz trblietala biela vrstva snehu. Vyzeralo to, akoby niekto vonku vysypal obrovské množstvo práškového cukru.
„Och! Vyzerá to tak romanticky!“ vzdychla nadšene Klára.
„Áno, úžasné!“ tešila sa aj Katka.
„Hm, veľmi pekné!“ zamrmlal Ľudovít Šulc. „Ale len vtedy, keď netreba sedieť za volantom!“ Medzičasom mal už nos takmer nalepený na prednom skle, pretože nevidel na cestu.
Dievčatá vycítili napätie, a tak radšej zmĺkli. S vypleštenými očami sledovali snehovú metelicu. Dodávka napredovala krokom, no napriek opatrnej jazde auto dostalo šmyk. Ľudovít Šulc jemne pribrzdil a podradil. Staré auto sa však ešte niekoľko metrov kĺzalo, kým mu nezhasol motor. Katkin otec nervózne vydýchol a vážne sa otočil k dievčatám.
„Je mi to ľúto,“ povedal. „Myslím, že to nemá význam. Bude lepšie, ak sa vrátime.“ Dievčatá odovzdane prikývli. Vianočný trh nebol taký dôležitý.
Bolo teda rozhodnuté, vrátia sa domov. Príbeh by však pokračoval úplne inak, ak by si Katka zrazu nevšimla niečo zvláštne. Približne o sto metrov ďalej sa v poletujúcich vločkách zablyslo žltooranžové svetlo. Začudovane sa narovnala. Spočiatku si tým nebola celkom istá, no zrazu sa svetlo opäť rozsvietilo.
„Čo to je?“ spýtala sa udivene, na čo otec, ktorý chcel práve otočiť auto, zastavil uprostred vozovky. Aj Klára pozrela tým smerom.
„Ja nič nevidím,“ povedala a pomkla sa bližšie ku kamarátke.
„Tam, vpredu, pri stromoch!“ Katka poklepkala prstom na okno. „Tam, kde stúpa cesta dohora! Ako na zavolanie sa v prítmí opäť zablyslo svetlo.
„To sú výstražné svetlá!“ zvolala rozrušene Klára.
„Zrejme niekto odstavil vozidlo,“ uvažoval Ľudovít Šulc. „Ak v tomto počasí nemá zimné pneumatiky, potom je to problém.“
Klára zavetrila dobrodružstvo, pre ktoré sa rýchlo zapálila. „Musíme mu pomôcť!“ zvolala. „Teda, veď zajtra sú Vianoce, sviatok lásky k blížnym!“ povedala šibalsky.
„Zajtra je Štedrý večer,“ opravil ju vecne Katkin otec. V spätnom zrkadle videl, ako naňho dievčatá s očakávaním hľadia. V tejto chvíli si vrúcne želal, aby tam to žltooranžové svetlo jednoducho nebolo, alebo aby prestalo blikať. Mal za sebou dlhý deň a páčila sa mu predstava, že sedí doma pri kozube a listuje v novinách. Bolo to oveľa lepšie ako počas snehovej búrky, v mraze, odťahovať auto. Unavene sa pozrel k stromom, kde opäť zablikalo svetlo.
Ale pretože Ľudovít Šulc nebol typ človeka, ktorý strká hlavu do piesku, keď niekto potrebuje pomoc, zhlboka si vzdychol, otočil auto a vydal sa za svetlom.
Bolo to rozhodnutie, ktoré im malo navždy zmeniť život.
Rok v čarovnej krajine

Rok v čarovnej krajine

17. 01. 2019
Máme pre vás 2 úžasné tipy z edície Stonožka. Leporelá vo veľkom formáte pre deti od 3 rokov.
Je totiž dôležité, aby deti prichádzali do kontaktu s knihami od útleho detstva. Knihy podľa psychológov pomáhajú formovať detský svet, jeho osobnosť, ovplyvňujú jeho vzťahy a citové väzby. Preto je dobré vyberať knižky, ktoré majú v sebe posolstvo, hovoria o rodine, vzájomnej pomoci, o dobrých vlastnostiach. Knihy, ktoré sú interaktívne.

Rok v čarovnej krajine obsahuje dvanásť dvojstrán so všetkými mesiacmi v roku. Na prvej dvojstrane sa vám predstavia hrdinovia knihy ako Červená čiapočka, Rarášok, Babka Babulienka, či Víla Kvetomila. Na konci knihy si zahráte interaktívnu hru.

„Zdravím vás, moji milí!
Volám sa Ježibaba a som veľmi rada, že ste ma navštívili. Baladinova lampa vás ponúkne čarovným čajíkom a chutnou polievočkou. Určite ochutnajte aj Babulienkine dobroty, zahrajte sa s Dobroduchom a s Vodníkom sa ponorte pod hladinu,“ prihovára sa v knižke dobrá Ježibaba.

Vyberte sa s nami na fantastickú cestu plnú prekvapení a nezvyčajných stretnutí s rozprávkovými hrdinami. Na detailných obrázkoch si deti precvičia vnímavosť a schopnosť rozprávať príbehy, ale predovšetkým sa výborne zabavia pri podrobnom skúmaní farebných ilustrácií.
Rok v škôlke

Rok v škôlke

17. 01. 2019
V druhej knižke Rok v škôlke zasa spolu s detskými hrdinami mesiac po mesiaci prežijeme najdôležitejšie udalosti a sviatky, uvidíme ich pri každodennej hre a výučbe. Na úvodnej dvojstránke sa zoznámime so všetkými hrdinami a neskôr si zahráme aj interaktívnu hru.

„Vitajte v našej škôlke!
Tu sa hráme a učíme. Igor rád hrá futbal a Max je odborník na dinosaury. S mojím najlepším kamošom Krištofom večne niečo stvárame. Žofka vždy niečo stráca a Viktória usporadúva čajové posedenia pre bábiky.... Dokonca aj maličký Alex občas zabudne na svoj vankúšik a zahrá sa s nami. Okrem pani učiteľky Anky tu máme ešte uja Marcela a jeho psíka Bobíka. Staráme sa aj o mačičku Cicu – tá nezbednica sa stále kamsi schováva a my ju potom hľadáme. Poďte sa s nami hrať!“

Opäť detailné obrázky, ktoré precvičia detskú vnímavosť a schopnosť rozprávať príbehy.
„Knihy naozaj zohrávajú významnú úlohu vo vývine malých detí. Ich čítanie – najskôr hlasné predčítavanie maličkým deťom, neskôr samostatné čítanie deťmi, keď sa to už naučia. Práve to podporuje správny vývin mozgu, duševné rozpoloženie dieťaťa a vytvára sa lepší základ pre úspešnejší život v dospelosti,“ píše sa v článku magazínu LepšíDeň.sk Aké knihy čítať deťom od narodenia?
Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla

Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla

18. 12. 2018
Mimi a Líza sú tu opäť a tentoraz s Vianocami

Dve veselé kamarátky zažili už veľa zábavy vo fantazijných svetoch. Po prvých dvoch knižkách, vymaľovánkach, či hádankách je tu novinka, v ktorej dievčatá opäť zažívajú čosi nezvyčajné. Cestujú v čase.
„Knižka je určená primárne pre deti, ktoré sa len nedávno naučili čítať alebo sú ešte v materskej škole. No vďaka bohatým ilustráciám zaujme aj omnoho mladších čitateľov a zistili sme, že vlastne aj starších,“ tvrdí jedna z autoriek Katka Kerekesová.

Tentoraz je tu teda príbeh Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla, ktorý je plný čarovných, voňavých a jagavých Vianoc.

Mimi vidí svet rukami a ušami. Je totiž nevidiaca.
Spolu so svojou najlepšou kamarátkou Lízou už navštívili veľa fantastických svetov plných zábavy, ale aj záhad. Teraz konečne prišli Vianoce.

Mimi a Líza spoločne so susedmi z domu zdobia nádherný, veľkolepý stromček. Ibaže žiarovky na ňom nechcú svietiť a záhadne všetky zhasínajú.

Kam zmizlo to čarovné vianočné svetlo? Utieklo? Alebo ho ktosi ukradol? Možno v tom má prsty podozrivý sused Viliam, ktorý sa s nikým nekamaráti...
Pri pokusoch rozsvietiť svetlá sa zrazu objaví malé strapaté Svetielko. Vďaka nemu sa dievčatá dozvedia, že odpoveď sa skrýva v minulosti, keď boli susedia ešte malými deťmi. Mimi a Líza sa teda vydajú na dobrodružnú cestu časom, aby vrátili Vianociam ich očarujúce svetlo.
Pozrite si trailer ku knihe aj filmu:Knižka Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla vznikla na základe scenára rovnomennej rozprávky, ktorý spoločne písali Katarína Moláková, Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová a Anna Vášová.

Nádhernú ústrednú pieseň k filmu naspievala Ela Tolstová, ktorá je líderkou formácie Tolstoys. Skladbu s názvom Svetlo sa hrá skomponovala Lucia Chuťková. Tá v súčasnosti patrí k najvýraznejším postavám hudobnej scény mladých skladateľov a skladateliek. Venuje sa tvorbe contemporary music. „Priznávam, nebolo to jednoduché. Veľmi dlho sme hľadali speváčku, ktorej hlas by mal v sebe intimitu, istú spontánnosť a čosi tajomné,“ tvrdí Lucia.

Možno si spomínate na rok 2013, kedy mal vo vysielaní RTVS premiéru animovaný seriál Mimi a Líza. Decká si ho okamžite obľúbili. Bolo to po veľmi dlhej odmlke v pôvodnej detskej animovanej tvorbe. Odštartovala sa tým zároveň tvorba ďalších animovaných seriálov na Slovensku.
Bratislava pre deti

Bratislava pre deti

07. 12. 2018
25 najkrajších rodinných výletov

Práve vyšla prvá kniha zo série Výlety s deťmi. Volá sa Bratislava pre deti a ponúka 25 najkrajších výletov pre deti v Bratislave a jej bezprostrednom okolí. Určite nesmie chýbať v žiadnej domácnosti s deťmi – je k nej aj nádherná maľovaná mapa.

Bratislavu a okolie môžete s deťmi spoznávať nielen pešo, ale aj na bicykli, či autom. A dokonca pohľadom zhora. Autorská dvojica Daniel Kollár a Viera Poláková zmapovala 25 výletných lokalít, ktoré patria k najzaujímavejším miestam predovšetkým z hľadiska bratislavských detí. Tu je aspoň zopár výletov, ktoré nájdete v knihe Bratislava pre deti:

Hrad Pajštún
Biofarma Príroda pri Stupave
Farma Abeland
Zámok Schloss Hof
Dunajské luhy
Mohyla M.R.Štefánika
Rozhľadňa
Železná studnička
Písaný kameň
Plavba loďou po Dunaji

Je skvelé, že kniha Bratislava pre deti ponúka tieto výlety zábavným a vizuálne zaujímavým spôsobom. Netradičné zákutia, ale aj známe a veľmi obľúbené miesta.
Praktické informácie vám pomôžu naplánovať celú trasu a dostanete aj užitočné rady. Na každé z týchto miest sa dostanete autom, ale autori ponúkajú aj iné varianty – pešo pre milovníkov turistiky alebo na bicykli. Preto nechýbajú ani informácie o dĺžke trasy v kilometroch, prevýšení alebo náročnosti trás.
„Dúfame, že spoločné aktívne trávenie voľných chvíľ detí a dospelých sa stane neodmysliteľnou súčasťou vášho života. A prispeje k ešte krajšiemu vzťahu ´malých´ a ´veľkých´,“ tvrdí jeden z autorov Daniel Kollár.

Doplnkom knihy je aj maľovaná mapa Bratislavy a okolia s naznačenými výletmi špeciálne namaľovaná pre túto knihu. Kniha a mapa sú vložené do plastového obalu a vytvárajú spolu jeden celok.
Operácia Západ Slnka

Operácia Západ Slnka

15. 11. 2018
Detektívna kancelária č.2 pokračuje

Detektívna kancelária č.2 je v súčasnosti najpopulárnejšia nórska séria pre deti. Má už trinásť dielov a každý z nich rieši záhadu, ktorá dá zabrať aj dospelým. V slovenčine vychádzajú ďalšie dve časti, ktoré si vychutnajú všetci milovníci zamotaných príbehov. Ich autor Jorn Lier Horst je oceňovaný a mimoriadne obľúbený autor severských detektívok. Podobne ako Jo Nesbo začal písať aj pre deti a vyplatilo sa.

Okrem klasických obrázkov v knihách nájdete aj mapu mesta Riečany, podobizne jednotlivých postáv, a výtvarne sú spracované aj rôzne pomôcky a zoznamy, ktoré majú slúžiť amatérskym detektívom k vyriešeniu závažného problému.

Detektívnu kanceláriu č.2 teda tvorí dvojica Oliver a Tiril.
Tiril je inteligentné, odvážne a akčné dievča, ktoré sa nebojí žiadneho rizika. Nezaváha ani vo chvíli, keď má prenasledovať dospelého zločinca.
Oliver je zasa malý génius, ktorý miluje zložité hlavolamy a dobré jedlo :-)
Do partie patrí ešte pes Osmo.

Operácia Západ Slnka

Tiril s Oliverom sú svedkami toho, ako bezohľadný vodič takmer zrazí starú pani Norlandovú. Rozhodnú sa, že zistia, kto bol za volantom červeného auta − a to ešte predtým, ako zapadne slnko. Ich vyšetrovanie sa však vyvíja inak, ako predpokladali a náhle riešia dva prípady naraz. Zdá sa totiž, že v aute sedeli bankoví lupiči. A v hre je aj samotný Elvis Presley.

Krátky úryvok:

Elemír Elsen vedel Elvisa lepšie napodobniť, pokiaľ šlo o jeho výzor než o jeho spev, ale keďže sa skutočný Elvis mnohým páčil, stal sa populárnym aj Elemír Elvis. Nebýval v Riečanoch, ale hneď za mestom, a tak si deti zašli po bicykle a zamierili popri škole a potom cez most na západ. Osmo bežal s vyplazeným jazykom vedľa nich.
Elemírov dom ležal na vrchole kopca za murovaným plotom, ktorý obrastal zimolez s voňavými bielymi kvietkami.
Tiril si oprela bicykel o múrik.
„Tak, a čo teraz?“ spýtala sa.
Oliver mlčal. Stál na príjazdovej cestičke a pozeral sa na dom.
„Na dvore neparkuje žiadne auto,“ utrúsil.
Vtom sa za nimi ozval klaksón. Obaja sa zvrtli. Na bielom aute sa zosunulo bočné okienko a z neho sa vystrčila hlava Elemíra Elsena. Na nose mal veľké slnečné okuliare.
„Hello,“ pozdravil ich hlbokým hlasom po anglicky – presne ako pravý Elvis. „Ako vám pomôžem, mládež?“
Operácia Narcis

Operácia Narcis

15. 11. 2018
Bohatému podnikateľovi ukradli „Narcis“, veľmi cenný obraz. Polícia síce zatkla zlodeja, ale ten sa odmieta priznať. Navyše obraz stále nenašli. Tiril s Oliverom však objavia niečo nanajvýš zaujímavé pri dome podozrivého. Vyriešia dvaja mladí detektívi aj tento prípad?

Krátky úryvok:

„Tam býva,“ povedal Oliver a ukázal prstom. „Kohútí lupič.“
Na opačnej strane ulice stáli vedľa seba dva domy a medzi nimi plot.
Zo starej jablone vzlietli dve vrany a striasli pritom na chodník trochu snehu.
Dom vyhľadali zo zvedavosti.
Tiril držala v ruke noviny. Na titulnej strane bol nadpis: „Zadržali Kohútieho lupiča“. Na fotke boli domy, pred ktorými stáli, no pred jedným parkovalo policajné auto a muža, čo v ňom býval, práve odvádzali dvaja policajti.
Oliver si vybral z vrecka čokoládu, odhryzol si z nej a zamyslene prežúval.
Lúpež sa stala pred troma dňami. Lupič neukradol kohúta, akoby sa azda mohol niekto nazdávať, ale pri čine mal na sebe žltý kostým s kapucňou, na ktorej bol zobák a červený kohútí hrebienok. Preto sa v novinách o tom písalo ako o Kohútej lúpeži.
Zmizol pri nej Narcis. To síce neznie tak vážne, ale Narcis bol obraz. Namaľoval ho slávny maliar Christian Lasson a mal hodnotu takmer milión korún.
Vieš, kde rastú Stromodeti

Vieš, kde rastú Stromodeti

15. 11. 2018
Poznáte stromodeti? A viete, kde rastú?

Najznámejší nemecký lesník Peter Wohlleben sa preslávil knihami Tajný život stromov, Duševný život zvierat, Sprievodca lesom, či Tajomné pradivo prírody.
Teraz rozpráva naozaj vrúcny a dobromyseľný príbeh, ktorý deťom jedinečným spôsobom približuje les a prírodu.
Vieš, kde rastú Stromodeti je jeho prvá obrázková kniha.

Kde teda bývajú stromodeti?
To by rada vedela malá veverička Petra.
A prečo sa ľudia nemusia báť vlkov?

Pri raňajšej kávičke Petra vyruší smutná veverička Petra, ktorá hľadá svoju rodinu. Horár Peter vezme veveričku na dobrodružnú lesnú potulku. Porozpráva jej o stromoch a ich rodinách a spolu sa vyberú do lesa, lebo aj veverička chce spoznať deti stromov.
Cestou prespia pod šírym nebom, upúta ich rúbanie ihličnatých stromov a naozaj stretnú vlka! Ale podarí sa im nájsť aj stromodeti a ich rodičov?
A objavia rodinu, v ktorej Petra môže zostať?

Vieš, kde rastú Stromodeti je poučný príbeh s peknými ilustráciami. Ako stvorený pre spoločné čítanie starých rodičov a vnukov. Autor vysvetľuje zložitý ekosystém lesa aj tým najmenším a spolu s veveričkou im jedinečným spôsobom približuje prírodu.

Prečítajte si krátky úryvok:

„Prečo ten stroj píli toľko stromov?“ čuduje sa Petra.
„Drevo pôjde do piliarskeho závodu. Tam z neho urobia dosky a hranoly.“
Peter sa zvrtne a vráti sa do lesa. Pokrúti hlavou. „Ani tu nenájdeme stromodeti! Len sa pozri: Pôda je úplne utlačená na miestach, kadiaľ prešiel stroj. Tam mladý stromček nevyrastie.“
Peter sa zohne a zdvihne z blata nehybnú dážďovku. „Aj zvieratá v pôde sú mŕtve. Tu sa mi veru nepáči.“
Ako sa úspešne učiť s ADHD

Ako sa úspešne učiť s ADHD

29. 10. 2018
Viete, ako úspešne učiť deti s ADHD?

Ako sa úspešne učiť s ADHD je kniha skúsených autorov Fabiana Grolimunda a Stefanie Rietzlerovej. Sú to švajčiarski psychológovia a odborníci na poruchy pozornosti.
Prinášajú množstvo konkrétnych a praktických riešení, ako úspešne zvládnuť život s ADHD.
„Pri komunikácii s rodičmi detí s poruchami ADHD cítime, ako túžia nájsť jedno univerzálne riešenie, jedinečnú metódu, ktorá razom zaženie zo sveta všetky starosti,“ tvrdia autori. „Takéto riešenie neexistuje. Ako sa darí rodinám s deťmi s ADHD zvládnuť školské obdobie? Naše skúsenosti ukazujú, že najväčšie pokroky sú viditeľné u tých detí a rodičov, ktorým sa podarilo aplikovať stratégie a výchovné praktiky po malých krokoch a ďalej v nich vytrvalo pokračovať.“
V knihe nájdete jednoduché, ale efektívne riešenia, ako zvýšiť koncentráciu a pozornosť detí odfiltrovaním rušivých stimulov z prostredia, aj ako podporiť ich motiváciu k učeniu. Ukáže vám, že koncentrácia nie je nevyhnutne spojená s nehybným sedením, a že aj zábudlivého a chaotického žiaka možno hravou formou naviesť na systém v učení a poriadok vo veciach.
To, čo robí knihu Ako sa úspešne učiť s ADHD mimoriadne atraktívnou, sú praktické návody na zvládanie života s ADHD. Nájdete v nej množstvo konkrétnych príkladov, s prihliadnutím na typ poruchy pozornosti, ktorými svojmu dieťaťu sprehľadníte, zjednodušíte a spríjemníte učenie. Navyše zistíte, ako môžete pri učení využiť jeho silné stránky (napríklad jeho pohyblivosť alebo obrazotvornosť) namiesto toho, aby ste bojovali s jeho slabosťami.
Tu je len pár kapitol, ktoré veľa napovedia:
Neustále sa hádame a plačeme kvôli domácim úlohám
Moje dieťa sa nevie sústrediť a je ako spomalené
Moje dieťa má nulovú motiváciu
Tak veľa sa učíme a nič sa na nás nenalepí
Moje dieťa je často frustrované a rýchlo sa vzdáva
Moje dieťa preceňuje a žiarli na súrodencov
V jednej z kapitol sa však dozviete aj to, že deti s ADHD majú skryté talenty, ako ich objaviť a vytiahnuť na povrch.
Prečítajte si úryvok z knihy Ako sa úspešne učiť s ADHD:
Vyskytuje sa dnes ADHD častejšie?
V médiách sa často hovorí o ADHD ako o epidémii. Je ADHD módnou diagnózou? Existovala táto porucha už v minulosti, alebo je produktom dnešnej doby? Mnohé štúdie poukazujú na to, že predispozícia k nepozornosti, hyperaktivite a impulzivite je čiastočne dedičná. (Presnejšie informácie nájdete v kapitole „Všeobecné informácie o ADHD“ na konci knihy.) Či sa však tieto predispozície stanú problémom alebo nie, záleží od okolia.
Deti s ADHD vidia a počujú všetko. Sú, ako sa vraví, veľmi roztržité.
Táto zmyslová vnímavosť sa stáva problémom len vtedy, keď majú svoju pozornosť sústrediť na jednu úlohu. Prechádzka v lese s dieťaťom s ADHD sa stane dobrodružstvom: počuje každého vtáčika, vidí každého chrobáčika. Funguje ako lovec – ľudia žili milióny rokov ako lovci a profitovali z tejto predispozície.
To isté platí aj o hyperaktivite. Donedávna vykonávali ľudia fyzicky náročné práce. Pre poľnohospodára alebo remeselníka je silný hnací motor výhodný. Ak sa však od neho vyžaduje, že má celý deň presedieť a riešiť teoretické úlohy, stáva sa tento hnací motor problémom.
Zmeny posledných desaťročí vedú k tomu, že ľudia s ADHD narážajú na množstvo problémov:
– Školské vyučovanie dlhšie trvá.
– Moderné formy organizácie práce, ako napríklad skupinové aktivity, sťažujú roztržitým deťom koncentráciu.
– Moderné školské učebnice, ktoré sú často farebné a bohaté na obrázky, odvádzajú pozornosť od toho, čo je dôležité.
– Kratšie cesty do školy, hustá doprava a mestský životný štýl bránia deťom dostatočne sa vyblázniť a vybehať vonku.
– Vyššie požiadavky v oblasti organizovania a plánovania (týždenný plán) zaťažujú množstvo detí s deficitmi v tejto oblasti.
– Ak má dieťa viacero učiteľov alebo doučovateľov, môže mať problém vytvoriť si k učiteľovi stabilný vzťah. Nároky na flexibilitu zvyšujú požiadavky. Deti sa zakaždým musia nastaviť na nového človeka.
– Viac predmetov a učiva vedie k tomu, že deti majú problém so zapamätaním si základných poznatkov, môžu mať ťažkosti s automatizovaním, dlhodobou pamäťou a schopnosťou zapamätané učivo flexibilne využiť.
– Nové médiá, ktoré nás denne zahŕňajú informáciami a neustále nás rušia formou e-mailov, SMS správ, chatov, atď., nám všetkým sťažujú koncentráciu.
Učenie orientované na činy a prax, ktoré viac vyhovuje väčšine osôb s ADHD, postupne stráca na hodnote. Je ťažké vypracovať sa vo firme na dôležitejšie pozície bez ukončeného vyššieho vzdelania. Vzdelávanie je preťažené a jednotvárne. Od praktického života nás delí čoraz viac rokov, strávených v školských laviciach. To som si ja, Fabián, uvedomil, keď som čítal článok o pôrodnej asistentke. Opisovala, že toto povolanie v jej rodine vykonáva už štvrtá generácia a poznamenala, že jej stará mama študovala jeden rok, jej mama dva roky, ona tri a jej dcéra už štyri roky.
Rodinný úlet

Rodinný úlet

22. 08. 2018
Podarená rodinka na veľkom výlete!

Ak ste už fanúšikom Grega Heffleyho, máte dôvod na radosť. Ak ho ešte len objavujte, toto je vynikajúca príležitosť spoznať najväčšieho smoliara na svete. Pútavý príbeh, humor, veselé ilustrácie z ceruzky samotného autora a akciou nabité dovolenkové dobrodružstvo.
„Svet sa doslova zbláznil do Denníka odvážneho bojka od Jeffa Kinneyho,“ napísal The Sun a Independent dodáva: „Kinney je s J.K.Rowlingovou jedným z najpredávanejších svetových autorov kníh pre deti.“

Je tu Denník odvážneho bojka 12.diel s názvom Rodinný úlet.
A verte, že sa budete opäť baviť.
Greg Heffley a jeho podarená rodinka sa totiž vybrali na veľký výlet!

Rozhodli sa, že pred zimou a predvianočným zhonom ujdú do hotela na tropickom ostrove, aby si vychutnali zaslúžený oddych a pohodu. Pár dní v raji by s vystresovanými Heffleyovcami malo urobiť zázraky.

Ver mi, keby som mohol, tak radšej zostanem DOMA, ale nemal som na výber.
Ešte pred pár týždňami sa nám o dovolenke ani NESNÍVALO. Bol úplne obyčajný december a ja som sa už fakt tešil na Vianoce.
Ale reklama v telke nás lákala na Koralový ostrov. Mama s tatkom tam kedysi boli na svadobnej ceste. Dobre si to pamätám, lebo sa začnú cukrovať zakaždým, keď sa tá reklama objaví v telke...

Greg to samozrejme považoval za OTRASNÝ nápad a divil sa, že tatko s tým súhlasil. Strašne nerád rozhadzuje prachy a dovolenka určite bude stáť celý majetok. No jeho otec vyhlásil, že mu zima už lezie na nervy a rád by zdrhol kamsi do tepla. „Ja osobne proti zime nič nemám. Vlastne by som povedal, že čím je vonku hnusnejšie, tým som spokojnejší,“ povzdychne si Greg.

Dúfal som, že Manny s Rodrickom mu pomôžu priviesť rodičov k rozumu, ale na tých dvoch sa nedá ani trochu spoľahnúť. A tak sa rodinka teda vyberie na vytúženú dovolenku v tropickom raji...
No čoskoro zistí, že „raj na zemi“ je v skutočnosti iný ako v reklame. Hrozí tam úpal či pokazený žalúdok a všade striehnu jedovaté potvorky. Môže sa dovolenka napriek všetkému vydariť, alebo dopadne katastrofálne?

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Daniel Fischer:Už 12.diel úžasnej série Denník odvážneho bojka Rodinný úlet je opäť plný humoru, neuveriteľných situácií, ktoré vás budú rozosmievať a skvelých zážitkov, aké by vám ani na um nezišli. Všetko sa začalo komplikovať už na letisku – takmer nestihli odlet, k terminálu prišli totálne premočení a premrznutí, a napokon mali platiť za príliš veľký kufor. „Tatko vyhlásil, že letecká spoločnosť nás len chce zdierať a nedá im navyše ani CENT. Z kufra sme vybrali nejaké veci a napchali sme si ich do príručnej batožiny...“
Jeff Kinney sa dostal na prvé miesto v rebríčku najpredávanejších autorov časopisu New York Times a v hlasovaní detských divákov televízie Nickelodeon šesťkrát získal cenu za najobľúbenejšiu knihu. Časopis Time ho zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Založil webovú stránku Poptropica, ktorú časopis Time začlenil do rebríčka päťdesiatich najlepších na svete. Detstvo prežil vo Washingtone a v roku 1995 sa presťahoval do Nového Anglicka.
Detský mozog vysvetlený rodičom

Detský mozog vysvetlený rodičom

01. 08. 2018
Každý rodič v momente, keď drží svoje dieťa prvýkrát v náručí, pochopí, že rodičovstvo so sebou prináša aj mnoho zodpovednosti rôzneho druhu...

Vedci dokázali, že počas prvých rokov života má detský mozog taký potenciál, aký už nikdy nenadobudne. Treba sa vtedy sústrediť na jeho rozvoj a ísť cieľavedome po zdokonaľovaní detského mozgu? Rozvíjať ho stoj čo stoj?
Nie. Neznamená to, že by sme sa mali snažiť urobiť z detí malých géniov. Práve naopak, jednostrannosť vo výchove má za následok vznik rôznych sociálnych deformácií, ktorých sa neskôr dospelý človek ťažko zbavuje. Len rovnomerné rozvíjanie racionálnej a emocionálnej inteligencie dokáže deťom zabezpečiť plynulý všestranný vývin a je dobrým základom úspešného a plnohodnotného života.

Neuropsychológ Álvaro Bilbao, ktorý je sám trojnásobným otcom, približuje rodičom mentálny svet detí, aby ich mohli vychovávať v súvislosti s pochopením ich vnútorných potrieb.

Kniha Detský mozog vysvetlený rodičom je hodnotným a praktickým návodom, ktorý vyvracia mnohé povery. Zrozumiteľným spôsobom predkladá informácie najnovších výsledkov neurovedy, aby všetci rodičia dokázali pomôcť svojim deťom rozvinúť ich rozumový potenciál, a zároveň dosiahnuť maximálnu emocionálnu rovnováhu.

V knihe Detský mozog vysvetlený rodičom sa okrem iného dozviete:

Aké sú nástroje na podporu rozvoja detského mozgu?
Ako nenásilným spôsobom rozvíjať rečové schopnosti a pamäť?
Ako dieťa naučiť dôvere, zodpovednosti a asertivite?
Do akej miery treba dieťa viesť?
Kedy je vhodné a kedy nevhodné zasahovať do jeho činnosti?
Posudzovať či neposudzovať výsledky detskej práce?
Ako uplatňovať vo výchove princíp rovnováhy?

Prečítajte si úryvok z novinky Detský mozog vysvetlený rodičom:

Vychovávať zdravým rozumom Pravdepodobne jedna z najčastejších chýb, ktoré rodičia robia pri výchove je tá, že zachádzajú do extrémov. Je zaujímavé, že tento prístup je pomerne častý medzi rodičmi, ktorí viac čítajú a hľadajú informácie o tom, ako majú vychovávať svoje deti. Extrémy sa vyskytujú v akomkoľvek smere, ale „rodič fundamentalista“ má pevnú a presnú predstavu o tom, koľko mlieka má vypiť bábätko pri každom kŕmení, ako musia byť sterilizované dojčenské fľaše, koľko mesiacov, týždňov a dní má byť dieťa dojčené, aby sa jeho imunita primerane vyvinula, či koľko objatí, bozkov a pohladení má prijať predtým, než mu začne nastavovať hranice. Títo rodičia majú zvyčajne tie najlepšie úmysly a svoje dogmy zakladajú na dobre postavených teóriách, často však zle vyložených, a takmer vždy prenesených do extrému. Možno by rodičia mali čítať iba jednu alebo dve jednoduché knihy o výchove. Ako neuropsychológ vás môžem uistiť, že keď má mozog príliš veľa informácií alebo sú tieto informácie protikladné, reaguje úzkostlivo, čo zapríčiní, že človek sa drží len časti informácií a zabúda na ďalšie údaje, ktoré sú rovnako dôležité a doplňujúce.
Všetkým rodičom, ktorí sa našli v opise otca alebo matky „fundamentalistu“, tým, ktorí majú pocit, že existujú jasné pravidlá na výchovu ich detí, môžem povedať len toľko, že keby sme deti vychovávali tak zložito, po milimetroch a absolútne presne podľa ich predstáv, náš druh by vyhynul pred miliónmi rokov. Ak by bolo predčasné odstavenie od dojčenia, nesterilizovaná fľaša, neposkytnuté objatie či noc bez mastičky na zadoček naozaj také dôležité, ako si myslia, môžu si byť istí, že by na povrchu Zeme nebola ani jedna ľudská bytosť. Skutočnosť je taká, že deti vyrastajú zdravé a šťastné v eskimáckom kmeni, uprostred džungle alebo na cestách po púšti s karavánou tiav. Skutočnosť je taká, že netreba po milimetroch merať lyžice cereálií, ktoré dávame do misky, nič sa nestane, ak dieťa jednu noc ostane bez hydratačného mlieka. Skutočnosť je taká, že výchova dieťaťa je čosi oveľa jednoduchšie a inštinktívnejšie, než si občas myslíme.
Čo sa týka výchovy detí, existujú dôkazy o tom, že extrémy nie sú prospešné. Tu sú niektoré príklady. Ako všetci vieme, baktérie môžu spôsobiť infekcie a poruchy trávenia. Mnoho pediatrov odporúča, aby sa počas prvých mesiacov života sterilizovali fľaše, cumlíky alebo cumle z fľašiek, s cieľom chrániť imunitný systém bábätka pred chorobami. V niektorých prípadoch sa z posadnutosti zlikvidovať baktérie stáva horlivosť vytvoriť úplne sterilný svet. Vieme však, že tento extrém nie je pre dieťa prospešný.
Podľa nedávnej štúdie vykonanej vo Švédsku, ktorú publikoval prestížny časopis Pediatrics, existujú lepšie alternatívy k sterilizácii. Podľa týchto výskumníkov rodičia, ktorí zdvihnú cumlík, ktorý spadol na zem a predtým, ako ho vrátia dieťaťu, si ho vložia do úst – bez oplachovania vo vode alebo v čomkoľvek inom, prispievajú k väčšej bakteriálnej rozmanitosti v zažívacom systéme dieťaťa, čo prináša výhody jeho imunitnému systému. Tieto deti mávajú
astmu a kožné ekzémy menej často ako ich rovesníci, ktorí dostávajú všetko poriadne sterilizované. Ďalším extrémom môže byť názor na to, či je lepšie dať dieťaťu menej hraníc,
alebo naopak dať mu ich veľa. V prvom prípade dieťa vyrastá bez pravidiel a to sa môže prejaviť nedostatkom sebadôvery, pretože sa nestotožnilo s tým, čo má robiť a čo nie. V druhom prípade môže byť dieťa príliš plaché, a podobne ako v prvom prípade, trpí nedostatkom sebadôvery, pretože sa cíti príliš kontrolované. Rovnako tak existujú extrémistické názory ohľadom najvhodnejšej metódy, ako dosiahnuť, aby dieťa spalo samo. Niektoré mamičky bojujú zubami-nechtami proti každému, kto im radí, že dieťa by od určitého veku malo začať spávať samo, ďalšie trvajú na tom, že je to pre dieťa prospešné. Taktiež zastávajú názor, že učiť dieťa samostatnosti už od veľmi útleho veku je veľmi dôležité, zatiaľ čo tie prvé zo všetkých síl obhajujú fyzický kontakt, lebo chcú zabrániť tomu, aby bábätko alebo dieťa zažilo úzkosť či frustráciu.
Sada Autizmus

Sada Autizmus

07. 06. 2018
Ako a čo robiť s autistickými deťmi?

Pod pojmom autizmus si mnohí často predstavia deti chladné, rezervované a neexpresívne, realita je však odlišná.
Autizmus je zrejme najzáhadnejšou vývinovou poruchou správania. Pred 70-timi rokmi bol záhadou, keď rakúsky psychiater Leo Kanner po prvýkrát hovoril o deťoch postihnutých „neschopnosťou normálnej interakcie s ostatnými, sociálnou izoláciou a stiahnutím sa do seba“.
A ostáva záhadou ešte dnes, napriek pokroku vedeckého výskumu a množstvu poznatkov z psychológie, biológie a neurológie.

Pre rodičov s autistickými deťmi vyšla Sada Autizmus, ktorá je však vhodná nielen pre nich, ale aj pre učiteľov, vychovávateľov, psychológov a ďalších pracovníkov, ktorí pracujú sa autistickými deťmi.

Sada Autizmus obsahuje knihu Sprievodca, ktorá pomáha bližšie pochopiť žiakov s autizmom a ponúka efektívne vyučovacie stratégie. Začína so sebahodnotiacim dotazníkom na zistenie vlastných vedomostí o tematike.
Sprievodca je zložený z dvoch častí: Naučte sa zasiahnuť a Zručnosti a metódy.
Obsahuje množstvo nápadov pre všetky oblasti Individuálneho výchovného programu pre žiakov Základných škôl vrátane aplikácie v predškolských zariadeniach.

K Sprievodcovi dostanete aj 2 pracovné zošity s predpripravenými úlohami pre žiaka aj učiteľa. Ponúkajú pomoc so všetkými hlavnými zložkami učenia od základných požiadaviek po kognitívne a abstraktné aspekty. Rozdelené sú podľa úrovne autizmu u dieťaťa a obsahujú pracovné nástroje a materiály usporiadané do pracovných úloh pre učiteľa aj žiaka.
Prvý pracovný zošit ponúka aktivity na rozvoj základných prerekvizít, ktoré uľahčia učenie a spôsoby ako dosiahnuť základné ciele v rôznych oblastiach Individuálneho výchovného plánu.
Druhý pracovný zošit nadväzuje na prvý a vylepšujú sa v ňom zručnosti nadobudnuté pri práci s prvým zošitom.

K Sprievodcovi a dvom pracovným zošitom môžete využiť aj online materiály na stránke www.noxi.sk/autizmus, ktoré obsahujú:

• Často kladené otázky
• Nástroje na posudzovanie
• Intervenčné stratégie
• Vzor Individuálneho vzdelávacieho programu a prípadovú štúdiu o behaviorálnych problémoch
• Užitočné pomôcky na plánovanie učenia
• Doplnkové úlohy pre žiakov na ďalšie vzdelávanie
• Materiály pre žiakov a študentov na vytlačenie
Všetky informácie, vysvetlenia a návrhy nájdete v Sade Autizmus, ktorú tvorí Sprievodca a 2 pracovné zošity + online materiály.
Môj jednorožec – kreatívny zošit

Môj jednorožec – kreatívny zošit

29. 05. 2018
25 tvorivých nápadov na jednorožce

Jednorožce sú jednoducho všade a milujú ich deti po celom svete. Chránia nás a dodávajú nám silu. Ukazujú, akí sme výnimoční a vedia nás nakaziť svojou mágiou. Sú to viac ako len dobré rozprávkové bytosti.
Jednorožce sú vyslancami šťastia a prebúdzajú v nás to nespútané a tajomné.
Vitajte v iskrivom svete jednorožcov plnom trblietok! Ak aj vy milujete jednorožce, tento kreatívny zošit je pre vás ako stvorený.
môžete s ním zažiariť na párty v čelenke s rohom a dúhovými okuliarmi.
Môžete rozmaznávať svoju pokožku s krémom z hviezdneho prášku a trblietavým sprchovým gélom.
Môžete si pochutnávať na magických dúhových cupcakes a prenesiete sa vo svojich snoch na vankúši v tvare jednorožca do ríše rozprávkových bytostí.
Jednoducho, Môj jednorožec – kreatívny zošit ponúka 25 tvorivých nápadov na pečenie, zdobenie a krásu.
Vedeli ste, že napríklad v thajskom Bangkoku existuje Unicorn-café plné plyšu a ružovej?
Konečne vyšla knižka pre milovníkov jednorožcov, ktorú si zamilujete.
Môj jednorožec – kreatívny zošit prebudí vašu fantáziu. Obsahuje 4 kapitoly – Tvorenie, Maškrty, Krása a Párty jednorožca.
Čo si z nich môžete vyrobiť?
Mojkací vankúš jednorožca vás určite uspí.
záložka s jednorožcom nosí šťastie.
Jednorožec na kávovej šálke rozosmeje každého frfľoša.
Vyrobte si hviezdne mydlo do kúpeľne a okúpte sa v jednorožích trblietkach.
Jednorožce sú ako láska – nevidno ich, ale stále ich cítite. Vaše deti sa s týmto kreatívnym zošitom vyberú do magického sveta jednorožcov. Ku každému nápadu je detailný popis, ako ho realizovať, čo potrebujete a čo robiť krok za krokom.
Či už to je Tričko s jednorožcom, Tuhý telový balzam s trblietavým leskom, Dúhové cupcakes, alebo dúhový popcorn na párty.
Rok zábavného učenia

Rok zábavného učenia

27. 03. 2018
Zabavte sa s deťmi. 150 super tipov

Vonku je škaredo. Alebo sú vaše deti choré: Možno sa práve nudia a neviete už ako ich zabaviť? Máme super tip! Knižka Rok zábavného učenia s vyše 150 aktivitami vás bude inšpirovať každý týždeň po celý rok.
Činnosti a hry vychádzajú z rôznych pedagogických smerov, napr. Montessori alebo z waldorfskej pedagogiky. Aktivity sú rozdelené podľa veku, aj podľa svojho zamerania - hry s kockami, svetlom, hry vonku, kreatívne aj hudobné činnosti. Pre každého niečo!

Autorka Elsa Thiriot pracovala najskôr ako asistentka v alternatívnej základnej škole ZEP, potom sa stala učiteľkou na prvom stupni. Pri svojej práci sa inšpiruje pedagogikou Montessori, waldorfskou pedagogikou a princípmi Reggio Emilia.

Vyše 200 plnofarebných strán knihy Rok zábavného učenia je rozdelených podľa týždňov. V každom týždni 3 zábavné učenia, napríklad s kockami-hudobné-výtvarné, alebo kombinácia napodobnňovanie-vonku-s pomôckami.
Jedna strana, jedna aktivita – žiadne špeciálne pomôcky, ani vedecké vysvetľovanie. Dozviete sa, čo potrebujete, aký je postup a k tomu nejaká rada. Vždy ide o prepojenie prírody, využitie bežných aktivít praktického života a rozvíjanie samostatnosti dieťaťa. Pri každej hre je aj vek, od koľko rokov je daná aktivita vhodná.
V spodnej časti strany je tip na „inšpiratívne čítanie“, ktoré súvisí s danou témou alebo na ňu nadväzuje, rozvíja ju. Výborný nápad, ktorý ešte rozširuje možnosti a dáva do pozornosti zaujímavé knihy pre rodičov a deti.

Nazrite do knihy Rok zábavného učenia:Všetky zábavné aktivity, ktoré vás navyše niečo naučia, nájdete v novinke Rok zábavného učenia.
Môj epický zápisník

Môj epický zápisník

23. 03. 2018
Magické jednorožce pre vaše deti

Máte doma školáka? Základná, stredná – to je jedno. Decká milujú dnes jednorožce a ak im chcete urobiť radosť, touto knižkou ju bezpochyby spravíte. Môj epický zápisník v ružovej nadchne vaše dieťa a pri listovaní budete počuť najmä „och, to je super“ alebo „waw, to je nádhera...pozri na tohto jednorožca“

Ak to ešte neviete, jednorožec je mystické a epické zviera, ktoré je vždy šťastné, veselé a nad vecou. A také môžu byť aj vaše deti. Môžu sa naučiť byť ako on a stať sa epickou lady, ktorá sa má rada, je veselá a prechádza životom s eleganciou jednorožca.
No nechceli by ste mať doma pohoďáčku?

V novinke Môj epický zápisník nájdete veľa nápadov a myšlienok, ktorými sa môžete od svojho jednorožca inšpirovať. A tak sa stať úspešnejšou vo všetkom, čo robíte. Môžete si sem zapisovať svoje Želania, plány alebo zážitky.
Taktiež môžete dať tento zápisník svojim najlepším kamoškám, vytvoriť s nimi skupinu epických slečien a zdieľať svoje unicornové zážitky.

Love yourself like a unicorn. | Maj sa rada ako jednorožec.

V knižke je veľa miesta na poznámky, plno pestrofarebných ilustrácií a ďalšie čakajú na vyfarbenie. Kratučké textíky sú v slovenčine aj angličtine, takže si precvičíte aj cudzí jazyk.
Vzadu nájdete aj 2 unicorn samolepky na svoj smartfón a pozor – len na Noxi.sk dostanete ku každej knižke štýlový odznak Som epická.

Jednorožec je výnimočný svojím rohom. Čím si výnimočná ty?
Ži svoj život naplno.
Milujem prírodu rovnako ako jednorožce.
Nestresuj sa a buď šťastná.
Zostaň vždy nad vecou.

Jednorožce alias Unicorn sa stali súčasným fenoménom medzi deckami. Najmä u dievčat, veď sa spýtajte svojej dcéry, alebo malej susedky.
Jednorožce sú všade. Na posteľných obliečkach, kostýmy jednorožcov, potlače na tričku alebo hrnčeku, odznaky a tetovačky, plyšáky, nafukovacie matrace a la Jednorožec. Náhrdelník s príveskom jednorožca, torta v tvare jednorožca, sviečka.
A teraz sú aj v štýlovom zápisníku pre všetky dievčatá. Môj epický zápisník.
Magické zvieratá – Psie čary

Magické zvieratá – Psie čary

28. 02. 2018
Spisovateľka Holly Webová píše nádherné knižky pre deti, najmä o zvieratkách a mágii. Napríklad séria o Emily Pierkovej, knižky o mačiatku Cilke, šteniatku Henrikovi, o havkáčovi Oskarovi a jeho prvých Vianociach, či o Rafíkovi, ktorý sa dostal do kaše.
Teraz je tu s novou sériou Magické zvieratá – po knižke Mačacie čary vyšla aj novinka Psie čary. A opäť sa stretávame s obľúbenou hrdinkou, ktorá má magickú schopnosť: vie sa rozprávať so zvieratami.

S mágiou je aj škola zábavnejšia.
Komu sa však môžu prezradiť čarodejnícke schopnosti?

Hlavná hrdinka novinky Magické zvieratá – Psie čary sa volá Lottie. Má 11 rokov a veľmi sa jej zapáčil život v obchode s chovateľskými potrebami jej strýka. Čarodejnica Ariadna jej i jej psej kamarátke Sophie dáva hodiny mágie. Dokonca aj škola sa teraz zdá zábavnejšia, keď si Lottie našla novú priateľku Ruby.
Môže však Lottie Ruby naozaj dôverovať?
Čo by jej nová priateľka povedala, keby vedela, že Lottie má čarodejnícke schopnosti?

Začítajte sa do detskej knižky Magické zvieratá – Psie čary:

Na druhý deň šla Lottie rýchlo domov, vzala Sofie a spolu šli k Ariadne. Čakala ich hodina čarovania. Zo školy mala úloh už vyše hlavy a dúfala, že Ariadna jej tentokrát nedá nič navyše domov na precvičovanie. Silno zatlačila Ariadnin zvonec a za dverami sa ozvalo zborové zavýjanie. Sofie zaštekala naspäť. Lottie jej nerozumela, ale neznelo to veľmi slušne.
Tienik a Tabitha boli Ariadnini mačací dôverníci a len čo otvorila dvere, nahrnuli sa k nej a žiarlivo sa jej obšmietali okolo nôh. Keď zbadali Sofie, naježili sa im chvosty. Aj keď sa Sofie a mačky dobre poznali a trávili spolu kopu času, nikdy si neodpustili nenávistné pohľady a už len z princípu sa tvárili, že sa neznášajú.
Posadali si k stolu v Ariadninej strieborno-bielej žiarivej kuchyni a Ariadna sa popri popíjaní kávy na Lottie vážne zahľadela. „Vyzeráš unavene,“ povedala.
„Jasné, veď sme sa nevideli, odkedy sa začala škola. Je to tam zlé?“
Lottie pokrčila plecami. „Zlé je slabé slovo. Našťastie sme začali v stredu a musela som tam byť len tri dni.
Teraz mám čas sa z toho cez víkend spamätať.“ Vzdychla si. „Prvý deň bol dosť zlý, ale potom som sa spoznala s Ruby a bola ku mne veľmi milá. Je totiž jediná, kto sa so mnou v škole rozpráva.“
„Prečo?“ Tabitha mala veľmi pekný hlas, rovnako ako Tienik. Tiché mraučanie ju skoro zhypnotizovalo.
Lottie pozrela na Ariadnu. Nechcela príliš hovoriť o Zare, aby sa Tabitha netrápila. Prešlo len pár týždňov, odkedy Lottie a Sofie našli Zarinu partiu, ako ubližuje chudinke vyhladnutej Tabithe, a zachránili ju. Tabitha sa však stala Ariadninou dôverníčkou a len ťažko prehliadla niečo, čo sa týkalo jej panej. Ich mysle boli totiž úzko späté. „Čo sa deje, Lottie?“ jemne zapriadla.
Lottie cítila, ako sa do jej mysle snaží preniknúť Tabitha svojím nežným pradením. „Prestaň!“ povedala rázne. „Chcela som ti to povedať, iba som nechcela, aby si bola smutná. Nemusíš sa snažiť vytiahnuť mi to z hlavy.“
Tabitha vstala od Ariadninej ľavej ruky (Tienik bol po jej pravici, keďže bol starší), prešla až k Lottie a jemne sa jej obšuchla hlavou okolo brady až k lícu. Sofie na ňu podozrievavo hľadela. „Prepáč mi. Nepáči sa mi, že máš pred nami tajomstvá, Lottie,“ vyčítala jej Tabitha.
„Prečo na nás tak zazeráš?“ Sofie sa vystrela na Lottiných nohách. „Za všetko môže Zara. Lottie ti nič nepovedala, lebo ťa nechce rozrušiť.
No mala by vedieť, že naozaj nie je potrebné brať ohľad na hlúpe mačky.“
Tabitha nahnevane zasyčala, ale nepatrilo to Sofie.
Malý zázrak

Malý zázrak

21. 02. 2018
Malý zázrak pre všetky deti!

Prijmite pozvanie do Domova slečny Pleslivej pre neposlušné a nechcené tvory.
Malý zázrak je knižka pre čitateľov od 10 rokov, ale rozhodne si ju vychutnajú aj dospelí. Jednou z myšlienok je totiž to, že aj malými krôčikmi môžeme urobiť veľké a pozitívne zmeny vo svete. „Vždy si spomeniem na citát z Pána prsteňov,“ vysvetľuje autorka Mira Bartók. „Dokonca aj ten najmenší človek môže zmeniť budúcnosť. Pri písaní som myslela na mnohé veci. Aj na tých, ktorí sa cítia bezmocne, osamelo...snáď aj oni pocítia z môjho príbehu útechu a odvahu.“

Takže vitajte v Domove pre neposlušné a nechcené tvory, v ktorom vládne zlá slečna Pleslivá. Ľstivá darebáčka verí, že jej malí zverenci žijú iba preto, aby jej slúžili a trpeli. Prízemkovia – napoly zvieratá a napoly ľudia – tvrdo drú v školských laviciach aj v továrni a nesmú sa hrať, šantiť, naháňať, dokonca ani spievať.
Malý zázrak, jedenásťročný líščí chlapec s jedným uchom a nevinným srdcom, ktorý má namiesto mena na krku iba štítok s číslom trinásť, doteraz nič iné ako sirotinec nepoznal. Nepamätá si, kto je ani odkiaľ pochádza. Vďaka nečakanému prejavu odvahy si získa náklonnosť vtáčieho prízemka Čačky. A od nej dostane najosamelejší obyvateľ domova dva úžasné dary: skutočné meno – Artuš, ako slávny kráľ – a priateľstvo na život a na smrť. Vďaka Čačkinej dômyselnosti sa im podarí ujsť zo sirotinca a prežijú dobrodružstvo, ktoré ich zavedie do veľkého sveta a napokon aj na cestu za Artušovým pravým osudom.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:Malý zázrak je čarovný príbeh o priateľstve, dobrodružstve a hľadaní samého seba. O odvahe a veľkom svete, ktorého sa netreba báť. Dojímavý a napínavý príbeh lapača piesní, ktorého láka svet veľkých hrdinov a fantázie...
Prečo by ste si mali prečítať Malý zázrak?
Pretože vás prenesie do sveta fantázie. Možno troška z neho preskočí aj na vás; možno sa začudujete a opäť sa presvedčíte, aká dôležitá je nádej. A empatia.
Začítajte sa do novinky Malý zázrak:
Nešťastný začiatok
Predtým, ako sa volal Malý zázrak, mal veľa iných mien, napríklad Mláčka, Sprostáčik, Prízemok a Špic. Veľmi mu neprekážali, dokonca ani Prízemok. Ale meno, ktoré sa mu naozaj nepáčilo, bolo prvé, čo si pamätal: Trinástka. Nebolo to naozajstné meno, iba číslo, ktoré napísali červeným perom na kus papiera, založili do fascikla a fascikel putoval do priečinka v miestnosti so stovkami fasciklov a zásuviek. Číslo bolo vyrazené aj na malom cínovom medailóne, ktorý nosil na špagáte okolo krku v domove pre nechcené tvory. Mal ho vyšité na vnútornej strane otrhanej sivej košele a obnosených sivých nohavíc. A bolo namaľované aj na jeho tvrdom, úzkom lôžku v izbe plnej postelí ďalších nechcených tvorov, ktoré mali aspoň toľko šťastia, že pri narodení dostali vlastné meno.
Výzorom pripomínal mladú líšku, ale stál vzpriamene ako dieťa a nemal takmer nijaký chvost. Jeho oči s pekným gaštanovohnedým odtieňom so zlatými škvrnkami dokázali každého zaujať. Čosi v nich však vyvolávalo pocit, že hoci na tomto svete nie je veľmi dlho, nosí v sebe akýsi nevysvetliteľný žiaľ.
Malý zázrak bol tvor s nevinným srdcom. Lenže aký tvor? Kto to vie? Ňufák napriek tvári líšťaťa pripomínal väčšmi psa. A mal v sebe aj čosi zo zajaca, lebo keď vycítil nebezpečenstvo, mykalo mu nosom, a pri hlasnom cvendžaní zvona v sirotinci sa celý chvel. Najneobyčajnejšia na ňom však bola skutočnosť, že mal iba jedno ucho.
Nevedel, ako prišiel o druhé alebo či sa tak narodil. Pravé ucho, špicaté ucho líšky, bolo mäkké sťa zamat. Pokrývala ho červenohnedá srsť ako zvyšok tela až na malú bielu škvrnu v tvare listu na hrudi. Okrem chýbajúceho ucha nebolo na Trinástke nič mimoriadne, prinajmenšom nie navonok. Žil totiž vo svete, kde rozdiel medzi zvieratami a ľuďmi nebol veľmi výrazný. No ľudia ho napriek tomu pokladali za čudného. „S tým uchom má smolu,“ šepkali si medzi sebou. „Musí byť hluchý ako peň. A to meno – Trinástka. Naozaj smola.“
V noci sa utešoval podobne ako vystrašené deti na celom svete. Siahol pod vankúš a vytiahol niečo mäkké a modré: kúsok detskej prikrývky. V jednom rohu bolo vyšité čosi, čo vyzeralo ako písmeno N. Nevedel ho dobre rozoznať, lebo niektoré kedysi žiarivozlaté nitky časom buď vybledli, alebo sa vyvliekli. V zdrape deky bol zabalený zlatý kľúčik. Netušil, čo otvára alebo či ním niekedy odomkli dačo dôležité. Vedel iba, že kľúčik aj modrý zdrap sú to jediné, čo mu zostalo z prvého domova.
Ibaže Trinástka – s jedným uchom, bez mena a nízkeho vzrastu, lebo rozhodne nebol vyšší ako deväťdesiat centimetrov – si nepamätal, odkiaľ prišiel. Každý odniekiaľ pochádzal, ale on tvoril výnimku, lebo vlastný pôvod mu bol záhadou. Nespomínal si, či ho na noc ukladali, ani či ho niekto niekedy naozaj ľúbil. Pamätal si však zvuk z dávnej minulosti: prekrásnu rytmickú pieseň, ktorá sa vznášala na oblohe plnej hviezd a pristála mu v maličkom srdiečku. Nič iné mu v spomienkach nezostalo.
Keď sa ho pýtali na detstvo, Trinástka si vybavoval iba to ukrutné, strašné miesto, kam ho poslali.

Druhá kapitola
Domov
Sirotinec, kde Trinástku krátko po narodení odložili (a on nevedel kto), sa volal Domov slečny Pleslivej pre neposlušné a nechcené tvory. Jeho úbohí obyvatelia ho však nazývali jednoducho Domov. Domov stál na vidieku, ďaleko od najbližšieho mesta či mestečka. Postavili ho pred niekoľkými storočiami v tvare obrovského kríža a slúžil všeličomu možnému – najskôr ako kláštor pre mníchov, neskôr väzenie, potom útulok pre chudobných a napokon domov pre opustené tvory.
Na obálke brožúry Domova bol vyobrazený bezstarostný tvor s hlavou zajaca a telom dievčatka v bodkovaných šatočkách a s mašľou. V rukách zvieral kytičku sedmokrások a titulok pod obrázkom hlásal: Nečakane vás pritlačilo bremeno nedávno osirelého alebo opusteného tvora? Žiadny strach! Máme pre vás riešenie!
Reklama chvastavo hovorila o „srdečnom a prívetivom mieste v idylickom údolí, ktoré obklopujú lúky porastené iskerníkmi, zvončekmi a šedivníkom“. No len čo siroty prekročili zlovestnú bránu Domova, nikto z nich nevidel živý kvet, necítil pod nohami steblo trávy. Jedinú zeleň, na ktorú mohol spočinúť ich zrak, predstavoval mach rastúci na obrovskom skalnom múre okolo Domova.
A Domov slečny Pleslivej bol všetko možné, len nie srdečný a prívetivý.
Vysoká čierna brána sa uprostred spájala do oblúka a týčila sa asi tridsať metrov od vchodu. Prichádzali a odchádzali cez ňu všetky koče. Železné tyče na bráne sa končili hrotmi, takže pripomínali stredoveké oštepy. Boli pritom také ostré, že ani vtáky si na ne nesadali. Na vrchu brány visela hrdzavá kovová tabuľa s vyblednutými čiernymi písmenami, oznamujúcimi meno toho žalostného miesta. Mnohé písmená sa časom natoľko ošúchali, že na tabuli si teraz bolo možné prečítať takýto nadpis:
D MOV S LESLIVEJ P E EPOSLUŠNÉ A N CH NÉ T ORY
Po oboch stranách tabule bol zboku vyobrazený jastrab. Tabuľu už dávno uvoľnil buď človek, alebo nejaká prírodná sila, preto sa teraz hojdala na jedinom klinci a s hlasným rinčaním narážala o bránu, kedykoľvek zafúkal vietor alebo niekto vošiel do Domova či vyšiel z neho.
Povedzme, že viacerí len vchádzali, a nechajme to tak.
K bráne boli reťazou pripútané dva hlúpe mastify veľké ako teľatá. Ustavične brechali a z papule im tak tieklo, že pod nohami sa im vytvorili malé kaluže slín. V noci, v desivej žiare plynovej lampy pripomínali strážne psy uslintaného Cerbera, trojhlavého strážcu pekla – pravdaže, bez jednej hlavy. Psy poslúchali iba hlas slečny Pleslivej, ktorá nad svojou ríšou vládla chladným, nepreniknuteľným srdcom.
Do samotného sirotinca sa dalo vojsť iba cez ťažké dubové dvere vsadené do múra, ktoré sa bez veľkého mosadzného kľúča slečny Pleslivej nedali otvoriť. Na dverách bol vyrezaný ďalší jastrab a v pazúroch zvieral malú myš, čo malo každému pripomenúť, kde je jeho miesto. Tieto dvere predstavovali jediný priechod v múre okolo dvojposchodovej budovy a pozemku Domova. Kedysi sa tu nachádzalo viac dverí – prastarých, klenutých, s povrchom zdobeným prekrásnymi rezbami a maľbami. Keď však toto miesto kúpila slečna Pleslivá, všetky dala zapečatiť. Na impozantnom nepreniknuteľnom múre zostali iba obrysy pôvodných dverí ako duchovia úniku do vonkajšieho sveta.
Múr, postavený pred stáročiami z tisícok nahrubo opracovaných kameňov, siahal do výšky dvoch poschodí a mal šírku dva metre. Siroty ho podobne ako pri Domove volali jednoducho Múr. Okrem vrcholca vysokej bielej brezy cezeň nevideli nič – ani zelené údolie, ani zvlnené kopce, ktoré ho objímali, ani obrábané polia za kopcami, modré hory za horizontom, či ešte vzdialenejšie žiarivé veže veľkého bieleho mesta Jasňany.
A tak sa plachý tvor s jedným uchom prispôsobil svojmu okoliu a vyrastal. Ako mnohí iní, čo nikdy nepoznali útechu alebo lásku, ani Trinástka toho veľa nenahovoril, chodil so sklonenou hlavou a robil, čo mu povedali. Zdalo sa mu, že nevie vôbec nič o sebe ani o záhadnom svete za vysokým múrom a bránou. Ale v hĺbke duše vedel, že po niečom túži. Iba zatiaľ nezistil, čo to je.
Dvojitý podfuk

Dvojitý podfuk

15. 02. 2018
Smoliar Greg je tu opäť pre deti!

Opäť plno zábavy, vtipných situácií, nečakaných prekvapení a dobrodružstiev. A to všetko doplnené milými kresbičkami samotného autora. Pozor! Ku každej knihe dostanú decká automaticky odznak s Gregom ako darček. Či už si knižku kúpia na internete, alebo v kníhkupectve. Pretože Greg Heffley je všade  Bestsellerová séria o smoliarovi Gregovi Heffleym pokračuje už 11-tou knihou s názvom Dvojitý podfuk.

Problémy sa na Grega Heffleyho valia zo všetkých strán. „Rodičia mi radi pripomínajú, že celý svet sa netočí okolo mňa, ale občas sa zamyslím: čo ak sa PREDSA točí?“ ponosuje sa Greg. „Keď som bol ešte krpatý, videl som film o chlapíkovi, ktorého celý čas nakrúcali skryté kamery. Jeho život vysielali ako televíznu šou a poznal ho celý svet, ale on o tom vôbec NEVEDEL. Odvtedy mám vážne podozrenie, že SO MNOU sa deje to isté.“

Jeho mama sa bojí, že mu od videohier zmäkne mozog, a nabáda ho, aby odložil ovládač, "popustil uzdu fantázii" a niečo vytvoril.
Akoby to nebolo dosť strašidelné, Halloween je za rohom a Greg musí zahrať na správnu nôtu, aby sa dostal na skvelý žúr.

Do Halloweenu zostáva už len pár týždňov. Dnes ráno sme teda spoločne ozdobili predok domu.
Ešte nedávno sme si z toho nerobili ťažkú hlavu, zavesili sme len trocha pavučín, zopár tekvicových lampášov a umelých pavúkov. Lenže potom sa naši susedia rozhodli, že na Halloween zo svojho domu spravia hotový hororový palác, a my sme oproti nim zrazu vyzerali ako žgrloši.

Keď objaví balíček želatínových červíkov, dostane skvelý nápad. Dá mu mama konečne pokoj, keď natočí film... a podarí sa mu navyše získať aj slávu a prachy?
Alebo svoje problémy ešte znásobí?

Keď dostanem Oscara za najlepší film roka, nezabudnem poďakovať všetkým ľudkom, čo mi k tomu dopomohli...

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Daniel Fischer:Denník odvážneho bojka – Dvojitý podfuk prináša opäť zábavný príbeh a tak trošku premotivovanú Gregovu mamu. Vždy sa snaží inšpirovať svoje deti a robí všetko pre ich dobro – v tomto je nám veľmi sympatická ako postava.
Takže máme sa na čo tešiť. Stále vtipné, bláznivé, má to šmrnc a v mnohých pasážach nájdete aj ponaučenie. A čo je najdôležitejšie – deti čítanie Gregových dobrodružstiev stále baví.

Autor Jeff Kinney sa dostal na prvé miesto v rebríčku najpredávanejších autorov časopisu New York Times a v hlasovaní detských divákov televízie Nickelodeon šesťkrát získal cenu za najobľúbenejšiu knihu.
Časopis Time ho zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete.
Založil webovú stránku Poptropica, ktorú časopis Time zaradil do rebríčka päťdesiatich najlepších na svete.
Denník aktívnej matky

Denník aktívnej matky

08. 02. 2018
Ako sa nezblázniť pri deťoch?

Stúpili ste už v noci na takú tú malú, ale sakra ostrú lego kocku, keď ste sa uprostred noci ponáhľali k dieťaťu, ktoré kričalo, že musí na záchod, aj keď ste správne tušili, že už sa asi netreba ponáhľať, lebo TO už bolo v gatiach?
Ak áno, pri čítaní knižky Denník aktívnej matky sa teda asi až tak nebudete smiať.
Máte radi motivačné citáty, retušované fotky a success stories?
Kúpte si teda inú knihu. Ale potom sa nedozviete, či matka Adela ten maratón zabehne, aj keď pri deťoch a psovi nestíha trénovať. Zbaví sa nadváhy, kvôli ktorej sa neohne na milovanej joge? Nebudete vôbec vedieť, čo všetko ešte nestihne, rozbije, pripečie. Najmä ak jej muž vôbec nepomáha a furt je niekde na bicykli. Úplne vám ujde, čo rozhrýzol zlomyseľný dobrák pes...

„Vopred vás radšej varujem. Toto je skutočný denník aktívnej matky, v ktorom sa určite nedočítate o sŕkaní latte s dokonalým účesom a mejkapom, ani o tom, ako vyzerať úžasne, keď sa tri noci nevyspíte,“ upozorňuje Adela Jasenovcová v úvode knihy Denník aktívnej matky.
Dozviete sa tu, že život matky ide ďalej, je plný nepredvídateľných okolností, hoci si občas myslí, že jej ušla posledná električka.
Dočítate sa, že detský svet je perfiš, ak sa hýbete, realizujete a robíte veci, ktoré vás bavia.
„Ak na toto nie ste pripravení, s láskou vám radím, rýchlo túto knihu zahoďte do kúta, poskáčte pri splne na ľavej nohe, držte si pravé ucho a trikrát si odpľujte. Alebo spravte stojku na hlave, život hore nohami je niekedy dosť iný. Ľahko sa vám môže stať aj to, že pocítite náhle nutkanie ísť si zabehať alebo dať si nohu za hlavu, hoci ste to nikdy predtým neskúsili.“

Prečítajte si úryvok z knihy Denník aktívnej matky:

TIPY PRE ŠOFÉRKY – ZAČIATOČNÍČKY
1. Ak patríte k tým, ktoré dlho odkladali svoju prvú jazdu, možno už od maturity, odporúčam natrénovať si ju bez detí. Napríklad cez víkend si naplánujte cestu do hypermarketu, ktorú poznáte naspamäť a deti nechajte mužovi. Prípadne večer, keď deti spia, vyrazte ku kamoške domov na čaj.
Premyslite si parkovanie, býva to kameňom úrazu. Môže sa stať, že nenájdete voľné miesto a vrátite sa domov s dlhým nosom, ako sa to stalo mne.

2. Keď ste už zvládli jazdu osamote, cez víkend a na poloprázdnych cestách, skúste niekedy vyraziť autom v špičke. Deti budú zaopatrené, nemáte sa prečo báť. Adrenalín vám stúpne, keď zistíte, že sa neviete rozbiehať do kopca. Vtedy pomáha zhlboka dýchať a dať si štuple do uší. Budú na vás totiž trúbiť. Možno sa vám stane, že zabudnete odbočiť, dať správnu smerovku, prípadne zabudnete, kam vlastne odbočujete. Opäť platí, že sa môžete vrátiť domov, ak teda v strese nezabudnete, kde bývate. V tomto prípade neplatí pravidlo pravej ruky, ale pravidlo plnej nádrže, funkčná navigácia a nabitý telefón.

3. Hurá, ide sa na vec! Naložte deti a vyrazte! Záleží od veku detí, no pre istotu si zoberte so sebou hračky, jedlo a pitie. Je pravda, že brajglu z jedla sa jednoducho nevyhnete, mne sa osvedčili napríklad jablká nakrájané na kocky. Na dlhšie cesty beriem CD Zlatá brána alebo Spievanky. Dobrú službu mi už urobila aj audiorozprávka Perníková chalúpka, či Kocúr v čižmách. Vhodné sú aj knižky a leporelá.

Dlhšie trasy sa snažím naplánovať počas obedného spánku. Pokiaľ ide o dlhšie, náročnejšie cesty, potrebujem posilu plus tablet s Mášou a medveďom. Mierne zvýšený tlak ešte nikomu neuškodil, napríklad ak ste nerátali s obchádzkou, ako my na ceste do Talianska, výsledok však stojí zato. Budete mať zmenu a deti nové podnety. A to všetko len vďaka tomu, že ste nabrali guráž šoférovať a spríjemniť si tak materskú. Aktívna matka nemôže byť limitovaná tým, že je nemobilná. Ukracuje sa o milión možností.
Deti bez alergií

Deti bez alergií

31. 01. 2018
Môžu byť deti bez alergií?

Kŕmte alergénmi svoje deti od útleho detstva, opatrne a často.
Táto stratégia stavia nedávne odporúčania na hlavu. Na prelome storočí sa rodičom dieťaťa do prvého roka odporúčalo vyhýbať sa hlavným potravinovým alergénom, ako sú pšenica, orechy, vajcia, sója, mliečne výrobky, ryby a mäkkýše. Dnes však štúdie ukazujú, že vyhýbanie sa im je pravdepodobne to, čo prispieva k alergickej epidémii.

Kniha Deti bez alergií je majstrovské dielo, ktoré poskytuje rady založené na dôkazoch, ako sa riadiť najnovšími odporúčaniami v oblasti detského stravovania, a zároveň ponúka chutné recepty, ktoré si deti obľúbia.
„Veľa vedcov mieni, že imunitný systém má obdobie imunitného okna, počas ktorého sa dá naučiť, že alergény nie sú nebezpečné,“ píše Robin Pompová. „Toto okno sa začína pomaly zatvárať medzi štvrtým a šiestym mesiacom a je väčšinou, hoci nie úplne, zavŕšené približne okolo piateho roku života. Ak môžete, prinúťte svoje deti, aby jedli alergény.“

Kniha Deti bez alergií prináša:

• Bezpečný spôsob ako zaradiť arašidy, vajcia, mliečne výrobky, pšenicu, ryby a ďalšie alergény do detskej stravy
• Kniha založená na vedeckých metódach a priekopníckych štúdiách, ktoré menia spôsob stravovania detí
• 70 receptov, ktoré budú deti milovať

„Jedna z najdôležitejších kníh desaťročia pre rodičov... Nutné prečítať,“ povedala Karen Le Billonová, autorka knihy Francúzske deti jedia všetko.
Podľa pediatra JJ Levensteina dokázala autorka tejto knihy jasne a s porozumením vyjadriť komplexnú vedu skrývajúcu sa za potravinovými alergiami. Jej osobná cesta s tromi deťmi trpiacimi potravinovými alergiami a jej schopnosť vcítiť sa do pocitov ľudí v podobnej situácii sa prejavuje presvedčivým a aktuálnym príbehom. „Pre nastávajúcich rodičov, čerstvých rodičov a rodičov s deťmi trpiacimi potravinovými alergiami je táto kniha priam povinným čítaním,“ dodáva.

BEZ ALERGIE V SKRATKE
1. Vyhýbanie sa alergénom by mohlo zvýšiť pravdepodobnosť výskytu potravinových alergií.
2. Imunitný systém môže mať obdobie imunitného okna, počas ktorého sa môže najľahšie naučiť, že všetky potraviny sú bezpečné.
3. Obdobie imunitného okna sa najlepšie podchytí vo veku od troch do piatich mesiacov batoľaťa.
4. Môžu však existovať spôsoby, ako riešiť potravinové alergie aj v neskoršom detstve; výskum stále prebieha.
5. Hoci sa dnes alergény považujú sa bezpečné pre väčšinu dojčiat, prosím, používajte túto knihu spolu s odporúčaním pediatra alebo alergológa, ak má vaše dieťa suchú kožu alebo alergickú anamnézu v rodine.
6. Aby došlo k možnému ochrannému účinku, alergény sa musia podávať v ranom veku a často. Občasné vystavenie dieťaťa alergénom nestačí.
7. U niektorých detí sa vyvinie potravinová alergia bez ohľadu na to, ako dobre sú chránené.
Povedz mi: Kone

Povedz mi: Kone

16. 01. 2018
Detská encyklopédia o koňoch

Viete, čo je to podstielka? Z ktorej strany vysadáme na koňa? A ako sa o koňa treba starať?
Nová detská encyklopédia Povedz mi: Kone prináša odpovede na vyše 200 otázok, ktoré kladú všetky deti o fascinujúcich zvieratách, akými sú kone!

Farebné strany so samolepkami oddeľujú 4 samostatné témy:
– anatómia a správanie
– starostlivosť a prax
– jazdectvo
– história

Zvedavé otázky dopĺňajú jednoduché odpovede, vtipné ilustrácie a v knižke nájdete navyše aj veľa samolepiek.

Ako koňovi nadvihneme nohu?
Čím kŕmime koňa?
Sú v mestách kone?
Čo je to stojisko?
Čo znamená grošovaný?

Aj to sú zaujímavé otázky, na ktoré odpovedá perfektná kniha pre bystré deti Povedz mi: Kone.
V tejto sérii už vyšlo množstvo populárnych encyklopédií, ako Povedz mi: Dinosaury, Povedz mi: Objavy a vynálezy, Povedz mi KEDY alebo Povedz mi, čo to je?

Prečítajte si aspoň zopár zaujímavých otázok a odpovedí z knižky Povedz mi: Kone.

Má kôň dobrý čuch?
Áno, veľmi dobrý. Čuch mu umožňuje rozpoznať iné kone (aj ich jazdcov), pomáha mu orientovať sa v priestore a pri vyhľadávaní potravy.

Prečo kôň hýbe ušami?
Konské uši sa pohybujú nezávisle od seba, čo mu dovoľuje zistiť nielen to, odkiaľ prichádza zvuk, ale ich pohybom dáva najavo aj svoju nevôľu či radosť.

Vidí kôň za seba?
Nie, nevidí. Kôň vidí dobre všetko okolo seba (hovoríme tomu panoramatické videnie), okrem priestoru za ním. Preto sa k nemu nikdy nepribližujeme odzadu, aby sme ho nevyľakali.

Ako zistíme, že má kôň zlú náladu?
Tak, že sa mu pozrieme na uši. Ak ich má sklopené dozadu, je to zlé znamenie: dáva tak najavo, že sa chystá niekoho pohrýzť alebo kopnúť. Najlepšie bude nepliesť sa mu vtedy pod nohy...

Ako pristupujeme k bojazlivému koňovi?
Pomôže nám hlas: treba sa mu prihovárať láskavo a pokojne, a pritom sa pomaly približovať k jeho hlave. Môžeme k nemu natiahnuť aj ruku, aby ju mohol oňuchať a podľa pachu nás identifikovať.

Má rád samotu?
Nemá rád samotu, práve naopak, priam ju nenávidí. Patrí medzi stádovité zvieratá, mimochodom, divoké kone tiež žijú v stádach... Aj pri pasení sa cíti lepšie v spoločnosti ďalších zvierat (koní, somárov, kráv, oviec...).

Aký je rozdiel medzi koňom a poníkom?
Oba patria k rovnakému druhu, jediný rozdiel je v ich veľkosti a rozmeroch: poník (alebo pony) meria menej než 1,50 m od najvyššieho bodu – kohútika – k zemi.
13.04.2021 Viac

It means you are going to be p ...

topreview

It means you are going to be promoted. When your personal life is gone, remember ...

08.04.2021 Viac

Toptopnet

lostoldtime35

Get along nicely with othersin our every day lifestyles, we need to come into contact ...

07.04.2021 Viac

Re: zubky

zackwang

Thanks for your sharing,That's pretty cool. eCommerce directories and sponsored ...

07.04.2021 Viac

It means you are going to be p ...

thewriter

It means you are going to be promoted. When your personal life is gone, remember ...

07.04.2021 Viac

Thetoparticle

mokktewy

I accidentally saw on the platform that day that the total duration of my League ...

05.04.2021 Viac

Re: Kyselina Hyaluronová-aplik ...

volantemie

Tento obchod si môžete pozrieť, ak obvykle kupujete veci online: https://makeup.sk/categorys/221497/ ...

17.03.2021 Viac

Re: Cvičenie

Sabinaca

Ja taky doporučuji koukat na konkrétní parametry. Dobrý je článek o výběru rotopedu, ...

09.03.2021 Viac

Re: Cvičenie doma

keilayh

Mám doma eliptical, to je za mňa najlepší cvičiaci stroj. Ale zas záleží či chceš ...

09.03.2021 Viac

Re: Vysporiadanie BSM podľa môjho ...

keilayh

Ahoj, osobne by som asi zašla za právnikom, ktorý by ti v tom osobne pomohol. Inak ...

16.07.2020 Viac

Re: Deti a sport

margitazvoncek

Ja som naše dieťa teraz prihlásila na hádzanú. Máme to kúsok a určite by som chcela ...

388662x Viac

Cvičenie

veverka1
369922x Viac

LEN TAK POKECAT

ivetka1980
261704x Viac

Dobre recepty

terez254
259762x Viac

Deti a sport

gombicka1
253057x Viac

Piatok trinásteho

melindi
251080x Viac

Eshopy

terez254
220238x Viac

Cvičenie doma

Tranula00
196312x Viac

Voľný cas

Jajus345
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť