Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách

Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách

15. 07. 2020
Vďaka postupným vysvetleniam a žartovnej grafike porozumiete vede, technike a technológiám rovnako ľahko, ako ste sa naučili abecedu. Vyšla fantastická encyklopédia, vďaka ktorej pochopíte ako funguje veda a technológie. Volá sa Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách, má vyše 300 strán a je plnofarebná. Vyšla vo vydavateľstve Ikar.

„Kniha sa venuje napríklad vesmíru. Zrozumiteľne vysvetlí, prečo máme zatmenia, príliv a odliv, zemetrasenia alebo prečo sa striedajú ročné obdobia. Mladým biológom priblíži zaujímavosti z genetiky, fotosyntézu. Dozviete sa rozdiely medzi digitálnymi a analógovými zariadeniami, medzi ultrazvukom a infrazvukom, alebo ako vznikajú ilúzie v púšťach,“ tvrdí prekladateľka Martina Cabadová.
Kniha Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách pomáha rozvíjať zručnosti z oblasti vedy, techniky, technológií a matematiky. Je síce určená mladým, ale pokojne si v nej budú s radosťou a zatajeným dychom listovať aj dospelí.
V kapitole Život sa dozviete všeličo o bunkách, tkanive, pľúcach a dýchaní, o krvi a srdci, ale tiež o vnemoch, reakciách a boji proti infekciám.
Druhá kapitola Hmota sa venuje energii, kovom, chemickým prvkom, plynom...ale to všetko z takého zaujímavého uhla pohľadu, že budete mať radosť z listovania 
Tretia kapitola Energia vás zavedie do elektrárne, povie ako sa správajú motory, ako sa vytvárajú farby, elektrický prúd, či magnetizmus.
Piata kapitola približuje Sily, čiže trenie, ťah, rýchlosť a akceleráciu, gravitáciu aj let.
Šiesta kapitola Zem a vesmír naučí vás i vaše deti všeličo o atmosfére, ročných obdobiach, počasí, kolobehu vody, ale aj o planétach platňovej tektonike, či ako vznikajú skameneliny.
Encyklopédia Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách je úžasným výletom do sveta vedy cez jednoduché a zrozumiteľné texty, ilustrácie, grafy a nákresy, ktoré vám pomôžu všetko si dať do súvislostí.
V závere nájdete aj slovník pojmov, ktorý vás priučí ešte čosi naviac. „A kniha je cenná najmä vďaka praktickým pokusom. Cez ne si deti poznatky môžu vyskúšať v praxi a ešte sa môže naučiť niečo navyše. Môžu si vytvoriť včelí hotel alebo zostrojiť robotickú ruku,“ dodáva prekladateľka Martina Cabadová.
Jeden-dva-TRI

Jeden-dva-TRI

04. 07. 2020
Hravé učenie pre deti. Nová kartová hra Jeden-dva-TRI!

Práve vyšla nová kartová hra, ktorú vytvorila Slovenka PaedDr. Martina Totkovičová, ktorá má bohaté skúsenosti s deťmi, vyučovacím procesom a dobre vie, čo funguje. Ak teda chcete, aby sa vaše deti zabavili a pritom aj niečo naučili, vyskúšajte novú hru Jeden-dva-TRI!

Má jednoduché pravidlá, obsahuje matematické úlohy a hlavolamy. Hra rozvíja schopnosť logického uvažovania, precvičovanie pozornosti, využívanie pravej aj ľavej hemisféry.

Každá karta v balíčku je jedinečná, Charakterizujú ju TRI vlastnosti a to postavička, výška, farba trička a vzor na tričku.
Čiže na kartách nájdete tri postavy – Alicu, Bena a robota Camosa.
Tri výšky sú skôlkar, školák a puberťák. Tri farby žltá, červená a zelená. A napokon tri vzory na tričku – plná farba, pásiky a bodky.
Sada obsahuje 81 hracích kariet a 3 karty s pravidlami. Správnosť výsledku si vieme okamžite overiť otočením karty.

Ako sa hrá Jeden-dva-TRI?
Spomedzi kariet vyberieme karty rovnakej farby. Tých je 27. Po zamiešaní všetkých kariet na stôl vyložíme 9 kariet.
TRI je trojica kariet, pre ktorú platí, že každá z jej vlastností: postavička, výška a vzor na tričku, je buď u všetkých kariet rovnaká, alebo naopak, u každej iná.
Ak hráč nájde trojicu, zakričí TRI. Karty si odloží bokom na svoju kopu a karty na stole sa doplnia do počtu 9.
Ak sa nikomu medzi 9 vyloženými kartami nedarí nájsť TRI, pridáva sa ďalej po karte, pokým TRI niekto neobjaví.
Cieľom hry je nájsť čo najviac takých trojíc.
Na zelených kartách zo strany násobilky sú TRI druhy hlavolamov – zápalkové hlavolamy, algebrogramy a geometrické IQ hlavolamy.
Hru Jeden-dva-TRI môžete rôzne variovať a karty využiť aj na hranie iných známych hier. Napríklad Hádaj kto?, Vojna – berie silnejší ap.

Pozrite si video:Kartovú hru Jeden-dva-TRI prináša učebnicové vydavateľstvo ABCedu.sk. Autorkou hry je PaedDr. Martina Totkovičová, PhD., ktorá okrem iného učila matematiku a informatiku.
„Vo svojich desiatich rokoch som začala vnímať matematiku ako fascinujúcu vedu plnú nejasností a výziev, keď som začala navštevovať experimentálnu triedu prof. Milana Hejného. Jeho neštandardný prístup k vyučovaniu matematiky, kladenie premyslených otázok na ktoré nikdy neponúkal štandardné odpovede ma priviedli k mojej druhej vášni – didaktike matematiky,“ tvrdí M.Totkovičová.
Od roku 2012 sa venuje tvorbe a písaniu pracovných zošitov a učebníc (prevažne) z matematiky. Základom sú dlhoročné skúsenosti spojené s učením tohto predmetu.
„Mojim cieľom je pripravovať atraktívne pracovné zošity a učebnice s úlohami, ktoré podnecujú diskusiu a vedú nielen žiakov k tvorivosti a kritickému mysleniu,“ dodáva.
PODPORTE realizáciu ďalších nápadov zakúpením hry Jeden – dva – TRI vo vyššej cene. Pomôžete vydavateľstvu aj ďalej tvoriť materiály rozvíjajúce hravé učenie pre vaše deti.
Hrady pre deti

Hrady pre deti

10. 06. 2020
Najkrajšie výlety pre rodiny s deťmi

Celkovo 50 krásnych výletov pre rodiny, pri ktorých strávite spoločne hodnotný čas, uvidíte nádherné zákutia a spoznáte históriu. Doteraz vyšli v sérii Výlety s deťmi knihy Bratislava pre deti, Bratislava a okolie pre deti, Tatry pre deti a teraz k nim pribudli dve novinky: Hrady pre deti a Trnava a okolie pre deti.
Stačí si zalistovať v knihe, vybrať trasu a vyraziť na cestu.

Hrady pre deti (Viera Poláková a Daniel Kollár)
V tejto knižke nájdete 25 najkrajších výletov po hradoch na Západnom Slovensku + nechýba ani maľovaná mapa špeciálne vyhotovená k tejto knižke.
Množstvo informácií, textov, fotografií a ilustrácií je ideálnym námetom na plánovanie rodinných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi. Súčasťou mapy sú nálepky jednotlivých hradov, ktoré si môžu deti lepiť do mapy. Kniha a mapa sú vložené do obalu a vytvárajú tak spolu jeden celok.

V knihe teda nájdete 25 hradov – od Bratislavského hradu a hradu Devín, cez Dračí hrádok, Červený Kameň, Branč, Korlátka až po Tematín, Gýmeš, či Oponický hrad.
Výlety k nim patria väčšinou medzi nenáročné trasy. Pri ich absolvovaní postupne navštívite aj mnohé iné zaujímavé miesta v bezprostrednom okolí hradov, na ktorých nájdete viaceré detské atrakcie.

Okrem základného opisu prístupu na hrad tu nechýbajú zaujímavosti súvisiace s jednotlivými hradnými miestami či povesti, ba priam rozprávky o živote na hradoch. Publikácia Hrady pre deti sa snaží byť tak trochu aj sprievodcom po hrade a jej cieľom je poskytnúť deťom a ich rodičom predstavu o lokalite ešte skôr, ako ju navštívia.
Každé predstavenie hradu začína úvodnou povesťou o ňom, pokračuje opisom hradu a úryvkami z jeho histórie i súčasnosti a končí rôznymi perličkami a zaujímavosťami z jeho prostredia.
Trnava a okolie pre deti

Trnava a okolie pre deti

10. 06. 2020
Trnava a okolie pre deti (Viera Poláková a Daniel Kollár)

25 najkrajších výletov v Trnave a jej okolí + maľovaná mapa.
Nájdete v nej množstvo textov, fotografií a ilustrácií – ideálny spoločník na plánovanie rodinných putovaní a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi.

Autorská dvojica Daniel Kollár a Viera Poláková sa snažila jednotlivé výlety spracovať zábavným a vizuálne zaujímavým spôsobom. Vybrala si miesta a atrakcie vhodné pre detské aktivity z pohľadu turistiky, bicyklovania, prehĺbenia vedomostí, hry a oddychu. Predstavuje zaujímavé zákutia okolia Trnavy vhodné na návštevu a trávenie voľného času a zároveň prehlbuje poznanie o javoch a skutočnostiach, ktoré nás tam obklopujú.

Hoci takmer na každé miesto sa dnes už dostaneme autom, autori odporúčajú predovšetkým pešie či cyklistické výletné trasy. Pritom v novinke Trnava a okolie pre deti nemôžu chýbať informácie o dĺžke, prevýšení či náročnosti týchto trás, treba však zohľadniť aj vek dieťaťa a jeho kondíciu. Ide väčšinou o spriemerované údaje a odporúčania, a tak prakticky každý výlet môže v prítomnosti rodiča absolvovať dieťa vo veku od troch do pätnásť rokov. Samozrejme, trvanie výletu sa dá skrátiť či predĺžiť podľa dispozícií dieťaťa a je len na rodičoch, akú alternatívu zvolia.

Milujeme túto „výletnú“ sériu pre rodiny s deťmi. Je o detskom objavovaní, snaží sa spojiť aktívny oddych a poznanie a priam „nabáda“ deti a ich rodičov navštíviť rôzne zákutia na Slovensku, o ktorých ste možno doteraz ani netušili.
Afrika z kufríka

Afrika z kufríka

10. 06. 2020
Zvieratká, ktoré skrotia vaše deti :)

„Deti dokážu byť veľmi divoké a občas aj naše prepracované výchovné praktiky zlyhávajú. Možno rodičom pomôže práve táto Afrika z kufríka, pretože výchovu necháte na zvieratká, ktoré sa divokosťou a spontánnosťou možno vyrovnajú niektorým deťom,“ usmieva sa autorka novej knižky Petra Gmucová.
Ak chcete svoje deti zabaviť s originálnym leporelom a pritom ich aj nenápadne niečo naučiť, vyskúšajte novinku Afrika z kufríka – v naozajstnom kufríku sa skrýva nádherné leporelo a navyše aj skrýša, kde si deti môžu uložiť rôzne vecičky.

V kufríku nájdete 11-člennú zvieraciu tlupu a napríklad opička hovorí deťom, že hračky si treba po sebe upratať. Leopard Leonard im zasa hovorí o tom, aký dôležitý je spánok a ťava Java, aký nevyhnutný je správny pitný režim.

„Keď deťom tieto múdrosti a rady poviete navyše imitujúc hlas leva, zebry alebo surikaty, pokojne sa môže stať, že vám deti čoskoro budú zobať z ruky“ dodáva Petra.

Prenosný kufrík s rozkladacím veršovaným leporelom je vymyslený ako spoločné čítanie najmenších s rodičmi. Vychádza z poznania, že malé deti obľubujú príbehy o zvieratách a rady sa učia napodobňovaním.
Každé zvieratko, ktoré dieťa spoznáva na safari, má teda určitú pozitívnu vlastnosť a na jej základe radí dieťaťu, ako si osvojiť potrebné návyky a vykonávať aj menej obľúbené činnosti.

Kufrík a leporelo Afrika z kufríka z edície Stonožka od vydavateľstva Ikar funguje ako harmonický celok, a to aj zásluhou pôsobivého dizajnu a ilustrácií z dielne mladej slovenskej výtvarníčky Kataríny Hutníkovej. „Niektorí si isto pamätáte takéto klasické harmonikové leporelá z detstva, ktoré dnes už veľmi často nevznikajú. My sme chceli dnešným deťom dopriať práve ten zážitok, ktorý sme mali aj my. Aby si z leporela mohli vytvoriť nejakú kulisu, napríklad na divadielko, alebo cestičku, prípadne si poskladať domček,“ dodáva Katka.

Celé leporelo má 1 a pol metra a vytvára súvislý pás celej africkej krajiny: môžete vidieť púšť, savanu, divokú džungľu.
A ešte jednu veci vám prezradíme...ale pssst, nikomu to nehovorte Autorky ukryli na jednotlivé strany rôzne drobnosti a detailíky, ako napríklad mäsožravá rastlina, ktorá sa práve snaží zožrať muchu. Alebo vtáčika kulika nílskeho, ktorý pomáha krokodílom udržiavať čistý chrup.

„Veríme, že Afrika z kufríka bude prinášať malým aj veľkým kopu zábavy. A rodičom prajeme veľa oddychu,“ odkazujú sympatické autorky Afriky z kufríka Petra Gmucová a Katarína Hutníková.
Na spadnutie

Na spadnutie

21. 05. 2020
Denník odvážneho bojka pokračuje. Je tu 14.diel

Séria Denník odvážneho bojka z pera Jeffa Kinneyho zabáva deti na celom svete už od roku 2007, kedy vyšiel prvé diel. Už vyše desaťročia sledujeme starosti a dobrodružstvá rodiny Heffleyovcov, či už v rodine alebo v škole, kam teda Greg nie veľmi rád chodí...veď ktoré dieťa? 
Teraz je tu 14.diel, v ktorej musí rodina Heffleyovcov ustáť neplánovanú rekonštrukciu. A ako to v ich rodine býva – najmä ak je nablízku smoliar Greg – bude to veľmi dobrodružné, zábavné a napínavé.
Napokon, prestavba a rekonštrukcia domu nie je nikdy zábava, no nie?
Vychutnajte si nový diel s názvom Na spadnutie.
Rodina Grega Heffleyho zrazu príde k nečakanému dedičstvu. Všetci sa tešili, výskali...teda Greg a jeho bratia Rodrick a Manny.
Keď sa človek dozvie o dedičstve, nemal by skákať od RADOSTI, lebo je to neúctivé voči zosnulému. Lenže nám DECKÁM to ešte nikto nepovedal .
Keď nás mama konečne utíšila, vyhlásila, že sa potrebujeme vážne porozprávať o tom, ako naše dedičstvo VYUŽIJEME.
Áno, Greg presne vedel, že chce super jachtu, na ktorej by brázdil moria a vyhrieval by sa na slnku. Rodrick chcel zasa autobus, v ktorom by sa jeho kapela mohla voziť na turné. A Manny si chcel za „svoje“ prachy kúpiť strašne veľa čokoládového pudingu...
Keďže hlavou rodiny je však žena , Gregova mama rozhodne, že nečakané dedičstvo dajú na prestavbu. Majú predsa šancu zlepšiť si bývanie.
Čoskoro sa však ukáže, že to nepôjde ako po masle. Objavia sa nečakané prekážky: prehnité drevo, pleseň aj nevítaní spolubývajúci – štvornohí, okrídlení a možno dokonca strašidelní. Greg a jeho rodina pomaly začnú pochybovať, či prístavba vôbec stojí za to. Keď sa prach konečne usadí, Heffleyovci zvažujú, či sa im oplatí zostať...
Alebo majú radšej utiecť do iného mesta?
14.diel série Na spadnutie sa odohráva od jednej marcovej nedele do júnového štvrtka, a poriadne sa zabavíte na každom jednom dni. Veď Greg má problém vôbec si upratať vlastnú izbu, nieto priložiť ruku k dielu, keď sa rekonštruuje dom! Jedna veselá príhoda strieda druhú. Občas dokonca ide o zdravie, či život, keď balansujete na streche... A to všetko dopĺňajú kresbičky samotného autora.
Úryvok z knihy Denník odvážneho bojka – Na spadnutie:
Zo strechy sa zosypali tehly a tesne minuli mojich RODIČOV, ktorí sa vyšli von pozrieť, čo má ten hluk ZNAMENAŤ.
Potom som si myslel , že už je KONIEC, lebo som si ani nevedel predstaviť, že by sa ešte NIEČO mohlo POKAŠĽAŤ. Ale pokašľalo sa.
V komíne si totiž spravili hniezdo OSY. Vysvitlo, že sa celý čas dostávali do domu ODTIAĽ. Teraz o hniezdo prišli a chceli sa POMSTIŤ.
Rozbehli sme sa do domu, ale žeriavnik nestihol včas zdrhnúť. Osy mu vleteli do kabíny a začali ho štípať. Pritom kopol do páčky, ktorou uvoľnil hák s VÍRIVKOU a tá prerazila STRECHU.
Ak mám byť úprimný, tak trochu mi ODĽAHLO. Vtedy mi už bolo NAOZAJ jasné, že nič HORŠIE sa už stať nemôže.
Encyklopédia kvízov Génius

Encyklopédia kvízov Génius

30. 04. 2020
Otestujte sa, či ste naozaj génius

Máte dobrý prehľad, vedomosti a všeobecné poznatky, ktoré hovoria o miere našej inteligencie? Tak sa skúste otestovať – práve vyšla fantastická Encyklopédia kvízov Génius. Hoci je určená pre deti od 9-10 rokov, dá zabrať aj dospelým a poriadne prevetrá vaše vedomosti.
Encyklopédia je rozdelená na 5 oblastí:
• Veda a technika
• Živočíchy a rastliny
• Zem a jej krajiny
• Dejiny a mýty
• Kultúra a šport

Na dvojstrane sú vždy malé fotografie, k nim krátky text a mimo v rámčeku sú všelijako poprehadzované správne odpovede. Takže vyberiete si tému, ktorá vám sedí...alebo si myslíte, že ste v nej dobrí 
Pozorne si preštudujete obrázky, fotografie a prečítate si krátke texty, ktoré sú pri nich. Tie vám pomôžu nájsť správnu odpoveď, ak by ste nevedeli podľa fotky.
Potom si pozriete rámček z označením Otestuj sa, kde sú tri úrovne – začiatočník, pokročilý a génius. Môžete začať tou najjednoduchšou a zvyšovať náročnosť – priraďujete odpovede k fotkám. Ak si chcete potvrdiť správnu odpoveď, nájdete ich v spodnej časti strany hore nohami, ale nepodvádzajte 
Okrem toho sú niektoré dvojstrany len informačné. Dozviete sa rôzne zaujímavé fakty a vysvetlenia k daným témam. Napríklad o vesmíre a Slnečnej sústave, pikošky o živočíchoch a rastlinách, či nečakané informácie o histórii alebo kultúre.
Najlepšie knihy pre deti na www.Stonozka.sk.
Napríklad, či poznáte hudobné nástroje a loptové hry. Podľa známych obrazov môžete hádať ich názvy a podľa fotiek slávne osobnosti.
Slávne zámky, hrady, stratené mestá – aj o tom sa dozviete v tejto encyklopédii.
Rozpoznáte na oblohe podľa rôznych typov oblakov, či sa blíži dážď, búrka, alebo nás čaká slnečné počasie? A čo štátne vlajky – viete ich priradiť k jednotlivým štátom? Prípadne na slepej mape určiť hlavné mestá?
Encyklopédia kvízov Génius ponúka viac ako 50 zaujímavých obrázkových kvízov, ktoré otestujú vaše vedomosti. Je to nielen zábava, ale mnohé sa naučíte...a možno zistíte, koľko zaujímavých veci ste ani netušili.
DLHÉ PUTOVANIE

DLHÉ PUTOVANIE

31. 03. 2020
Meno Emilie Dziubakovej je v ilustrátorskom svete pojmom, a určite zaslúžene. Krásne snové obrazy sa v tomto jedinečnom príbehu snúbia s talentom pútavého rozprávača Martina Widmarka a spoločne tvoria nezabudnuteľné umelecké dielo o dievčatku Lucii a chlapčekovi Adamovi žijúcich na protiľahlých brehoch šírošíreho jazera. Adam trávi všetok čas so psíkom Rufusom, ktorý je už ale dosť starý... V najťažších chvíľach spoznáš pravého priateľa, a preto sa Lucia bez váhania vydáva na strastiplnú cestu za Adamom. Umelecké dielo vás celkom opantá a unesie do ďalekého magického sveta.
ROK NA DEDINE

ROK NA DEDINE

31. 03. 2020
V poradí už štvrtá knižka zo série Rok, ktorá na dvanástich dvojstranách priblíži rôzne ročné obdobia a činnosti ľudí meniace sa na vidieku podľa počasia. V úvode sa malý čitateľ zoznámi s postavičkami, ktoré ho budú sprevádzať až do konca, kde naňho čaká interaktívna hra. Dozviete sa všetko podstatné ohľadom gazdovského dvora a starostlivosti o zvieratká. Deti si precvičia samostatný opis obrázkov či ucelených príbehov, čo rozvinie nielen ich reč, ale aj predstavivosť. Toto leporelo rozžiari ilustráciami ponuré dni celej rodine.
NA VRCHOL KOPCA

NA VRCHOL KOPCA

31. 03. 2020
Skvostná súhra jednoduchého ilustračného stvárnenia a posolstva hľadania vnútornej sily vyrovnať sa so stratou. Príbeh, ktorý chcete darovať nielen vlastným deťom, ale aj celej rodine. Chytí vás za srdce a už naň nezabudnete. Okrem pevného priateľstva pani Jazvecovej a kocúrika Lea, ktorý ju pravidelne sprevádza na prechádzkach, sa deti zoznámia aj s čarom a krásami prírody. Asi ešte nikto nezobrazil nezastaviteľný cyklus života jemnejšie a citlivejšie ako Marianne Dubucová. Majstrovské detské dielo, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej poličke.
DRAČIA POŠTA

DRAČIA POŠTA

31. 03. 2020
Knižka deti upúta od prvého okamihu pútavou obálkou, ale aj skrytou interaktívnosťou vo vnútri. Do role malého Alexa, ktorý doma našiel dráčika, sa poľahky, nebadane vcítite aj vy. Na jednotlivých stránkach nachádzate listy, ktoré Alex píše v snahe zistiť, ako sa o dráčika treba vlastne starať. Popusťte uzdu svojej fantázii a podvoľte sa autorkinej hre s predstavivosťou. A ak sa vám náhodou zazdá, že máte doma draka, bez obáv, už máte návod, ako sa oň postarať!
Miško a Brumko idú do škôlky

Miško a Brumko idú do škôlky

31. 03. 2020
Takmer každý rodič to pozná. Plač, protesty a prosíkanie, len aby sa dieťa úspešne vyhlo vstávaniu a odchodu do škôlky. Táto utešená knižka pre mladších čitateľov vysvetlí na ilustráciách a rôznych každodenných situáciách ako sa s počiatočnou škôlkarskou nechuťou statočne popasovať. Postavička chlapca Miška a jeho verného plyšového macíka Brumka im ukáže odvahu čeliť strachu z neznámeho a premeniť ho na radosť. Veď každá škôlka v sebe skrýva veľa zábavy a kamarátov. Stačí si len obuť prezuvky a vyraziť za dobrodružstvom!
NEZVYČAJNÉ POVOLANIA

NEZVYČAJNÉ POVOLANIA

31. 03. 2020
Literárno-umelecké vydanie príťažlivej knižky, ktorá pestrosťou ilustrácií priblíži a upresní rôzne nástroje a pomôcky potrebné napríklad pri pečení pizze, včelárení, výcviku psíka, pozorovaní hviezd alebo v iných zriedkavých povolaniach. Knižkou čitateľa autenticky sprevádza Andrej, ktorého celá rodina má netradičné povolania. Veď posúďte sami – jeho otec je paleontológ, mama úžasná kvetinárka s bohatou fantáziou, starký pracuje ako ochutnávač čaju a stará mama tlmočí posunkovou rečou. Zistite o týchto a ďalších nevšedných povolaniach viac!
ZÁZRAKY PRÍRODY

ZÁZRAKY PRÍRODY

31. 03. 2020
Spoznávanie zázrakov prírody je síce v karanténnom období trochu ťažšie ako za bežných okolností, ale stále nie nemožné. Určite nie s touto milou knižkou. Prostredníctvom výstižného textu a sprievodných ilustrácií sa oboznámite so 44 fascinujúcimi tajomstvami prírody. Ak máte doma malého zvedavca, vedzte, že táto knižka zaiste zodpovie väčšinu jeho otázok o podnebí, Zemi, moriach a oceánoch, rastlinách i zvieratách. Objavte na stránkach prírodné krásy a riaďte sa heslom: keď nemôžete ísť do prírody vy, nechajte prírodu prísť k vám!
Príhody psíka Huga

Príhody psíka Huga

31. 03. 2020
Príhody psíka Huga. Krásna detská knižka o tom, ako byť lepším

Hugo je psík - malý, trochu biely, trochu strakatý. Jemne namyslený, poriadne tvrdohlavý, ktorý si rád robí čo chce. Niekedy svojho pána Šimona poriadne neposlúcha, hoci ho veľmi ľúbi. V knižke Príhody psíka Huga sa však deti dozvedia o jeho živote oveľa viac. Najmä o tom, ako veľa sa Hugo naučí o živote na dvore so svojimi psími kamarátmi.

Život na psom dvore nie je pod psa
Hugo si na dvore nájde veľa kamarátov, ale aj psích nepriateľov. Každý psík je iný. Starý vlčiak Druid naučí Huga ako si vážiť starších. Nezbedný jazvečík Dodo ho vždy privedie do nejakej šlamastiky. Neznámy nováčik Bleki Hugovi ukáže, že nie vždy si psíky navzájom rozumejú okamžite. Niekedy to chce čas. Ale aj keď pochádzajú každý z inej oblasti, môžu nájsť spoločnú reč a možno sa aj spriateliť.
No neexistuje iba jeden dvor, ten na ktorom sa stane Hugo nepísaným vodcom. Sú tu aj iné dvory a psy, ktoré vôbec nestoja o kamarátstvo. A tak Hugo a jeho partia musia čeliť viacerým stretom so zlým bulteriérom Rafom, či s hrdou ratlíčkou Rebekou ale aj mnohými inými psími rasami.
V každom z mnohých príbehov o psej svorke a jej šéfovi Hugovi sa deti dozvedajú nejaké pekné posolstvo či ponaučenie. Snáď neprezradíme príliš, ak povieme, že na konci knihy sa dočkajú šťastného konca. Vďaka knihe sa deti dozvedia, ako si udržať kamaráta, ako sa neposmievať pomalším, ako neodsudzovať niekoho, kto je iný a možno hovorí inou rečou, ako potešiť starých a chorých, či ako sa neporovnávať s ostatnými.

Bude psia svadba?
Knižka Príhody psíka Huga od Michala Červeného je čiastočne autobiografická. Autor má doma psíka Huga, rovnakej rasy ako je ten knižný, a zažíva s ním rôzne dobrodružstvá. Práve tie ho inšpirovali k vytvoreniu knižného príbehu, ktorý budú milovať deti aj dospelí. A pozor! Psík Hugo, ten ozajstný, má aj vlastný instagramový účet. Knižku nádherne ilustroval Viliam Slaminka. Ak chcete vedieť, či Huga čaká na konci knižky svadba a akú nevestu si vyberie, musíte už siahnuť po tejto utešenej detskej knihe.
Zdraví papkáči

Zdraví papkáči

10. 12. 2019
Zdraví papkáči – 100 receptov a skvelé rady

Zdraví papkáči je výborná detská kuchárka, v ktorej nájdete viac ako 100 receptov od prvých príkrmov do 3 rokov + variácie jedál pre celú rodinu. Jednoducho, doma s láskou pripravené jedlo z poctivých surovín bude tým najlepším do detského bruška, verte tomu
Kniha ukrýva v sebe cenné rady a odpovede na otázky, ktoré sa vynárajú v hlave každej budúcej mamičky ešte pred príchodom dieťatka na svet. V takmer 300 stranovej publikácii nájdete okrem receptov, ktoré pochádzajú z kuchýň odborníkov na výživu, trénerov a tréneriek, ktorí sú doma zároveň aj rodičmi: napríklad Mirka Luberdová, Denisa Lipovská, Lea Vršecká či Tina Zlatoš Turnerová. A je tam aj „postreh špióna“ - cenné informácie súvisiace s receptom a benefity použitých ingrediencií od našej odbornej garantky knihy RNDr. Barbary Svieženej, PhD.
Kniha ponúka návod „ako na to“, aby sa spoločne najedla celá rodinka. Lebo deti nie vždy chcú papať to, čo ich dospelí rodičia. Variáciu receptu pre dospelákov nájdete označenú v rámčeku „nech sa naje celé rodina“.
Či už chcete pripraviť chutnú polievočku, neodolateľné hlavné jedlo bez mäsa alebo chutný snack na výlet, všetko nájdete prehľadne rozdelené do jednotlivých kategórii a v časovej súslednosti zoradené podľa veku dieťatka.

Cenné rady
V hlave sa vám vynára myšlienka ohľadom alergénov a nevhodnosti jednotlivých ingrediencií? Autorky sa v knihe snažili myslieť naozaj na všetko. Každý recept je označený aj z pohľadu alergénov – či už hľadáte niečo bez lepku, bez laktózy, vhodné pre vegánov či bez pridaného cukru, v knihe Zdraví papkáči určite nájdete.
Navyše každého rodiča iste poteší tabuľka zavádzania potravín, aby ste dieťatku dopriali naozaj plnohodnotnú stravu, a tak mali pod palcom jeho zdravý vývin.
V unikátnej kuchárskej knihe Zdraví papkáči nájdete:

• jednoduché odporúčania pre správnu výživu dieťatka;
• presný návod, ako na prvé príkrmy;
• praktickú tabuľku zaraďovania potravín;
• rozsiahlu teóriu písanú špecialistkou na stravovanie detí s dlhoročnými skúsenosťami – RNDr. Barbarou Svieženou, PhD.;
• viac ako 100 chutných receptov (nielen) pre deti do 3 rokov;
• k detským jedlám aj verzie pre celú rodinu;
• návod ako by mal vyzerať vyvážený jedálny lístok dieťatka;
• odpovede na základnú otázku „Koľko je dosť?“
• návod ako na postupné zavádzanie rôznych druhov jedál počas prvých 2 mesiacov;
• tipy do kuchyne (výber potravín, kde nakupovať, ako uskladňovať, ako tepelne upravovať);
Cirkus Romána

Cirkus Romána

21. 11. 2019
Cirkus Romána. Knižka Zuzky Haasovej, ktorú môžu deti dotvoriť

Zuzana Haasová so sestrou Ivetou spolupracujú dlhé roky v Divadle Haaf. Zuzka píše divadelné hry a Iveta robí kostýmy. Ich nová spoločná knižka pre deti Cirkus Romána súvisí s týmto divadlom, najmä z tej vizuálnej stránky. Zuzana jedného dňa povedala Ivete: „Kresliť vieš, tak mi nakreslíš knihu.“
A tak Iveta začala maľovať, strihala a lepila a vznikal tvorivý proces, do ktorého zapojili aj ich deti.

Zuzka venovala knihu dcérke Romanke, ktorá jej robí najväčšiu radosť.
Cirkus Romána obsahuje nevšedné príbehy, ktoré sú však poučné. Stonožka Žoža, Had Karol, Hrošica Milka, Slimák Sabo, či Orol Ali.
Krásne koláže vytvorila technikou decoupage Zuzanina sestra, výtvarníčka Iveta Haasová, ale keďže kniha sa dotvára aj rukami malých čitateľov, miesto je tu aj pre ich diela.

"Kniha je venovaná deťom, ale aj rodičom, aby viedli vzájomnú komunikáciu, aby sa deti zaujímali o javy a udalosti sveta. Je interaktívna, deti do nej môžu kresliť, vystrihovať, lepiť, mať ju ako príručnú detskú hru spojenú s čítaním. Je pre veľmi dobré deti, a deti sú všetky dobré," povedala o knihe Zuzka.

Knihu Cirkus Romána pokrstil Miro Jaroš, Zuzkina dcéra Romanka a dvojtýždňové mláďa sovičky plamienky driemavej. Prišla sa pozrieť aj tretia sestra Monika Haasová, známa Bambuľka. „Ivetka knižku ilustrovala naozaj nádherne,“ tešil sa Miro Jaroš. „Najprv nakreslila zvieratká, potom ich poukladala na pripravené pozadia a nanovo sa fotili. Je za tým veľa práce a určite sa vyplatila.“

Deti z ilustrácií môžu vypozorovať, akým spôsobom sú urobené. V knižke Cirkus Romána nájdu farebné papiere, z ktorých si potom môžu vystrihnúť a nalepiť vlastnú ilustráciu. Posledná rozprávka je totiž zámerne bez ilustrácií a tak majú deti o zábavu postarané. Môžu to urobiť samé alebo spoločne s rodičmi, a stráviť tak spoločné chvíle. Kreatívne a zábavne. Dotvoria a vymyslia si vlastnú rozprávku...
Psychológia pre milujúcich rodičov

Psychológia pre milujúcich rodičov

29. 10. 2019
Psychológia pre milujúcich rodičov. Ako mať šťastné bábätko?

Snom a túžbou nás, rodičov, je mať šťastné a spokojné dieťa. Niekedy sa nám to pri výchove darí menej, inokedy viac. Ak máte nejaké pochybnosti a chýbajú vám informácie ohľadom prvého roka života bábätka, odporúčame túto skvelú knihu.
Čo ponúka kniha Psychológia pre milujúcich rodičov?

Množstvo praktických tém, ktoré riešia mamičky hneď po narodení bábätka.
Nechať dieťa plakať, alebo ho brať hneď do náručia?
Koľko a ako bábätko stimulovať?
Čo robiť, aby dobre spalo?
Čo prežíva bábo?
Čo ho stresuje?
Ako mať múdre dieťa?
Čo je najdôležitejšie v prvom roku pre to, aby sme dieťatku postavili základy pre šťastný život?

Aj na tieto otázky odpovedajú tri odborníčky - Jana Bašnáková, Eva Vavráková a Jana Zemandl. Prakticky, konkrétne a autorky dávajú tipy, ako reagovať, čo robiť a ktoré kroky sú najlepšie, aby bolo vaše dieťa naozaj v pohode.
Napríklad hneď v prvej kapitole sa dozviete tipy, ako reagovať, aj je vaše bábo nepokojné, plačlivé alebo fakt náročné.
V ďalšej kapitole si prečítate o rôznych mýtoch – mýtus o prdíkoch, syndróm trasenia dieťaťom, príčiny nadmerného plaču ap. Výborný je Zoznam na prežitie – 10 trikov, ako byť v pohode s nadmerne plačúcim bábätkom.
Veľmi zaujímavá je kapitola o spánku – aké sú vlastne spánkové cykly dieťaťa? Spí letné a zimné dieťa inak? Ako na to, aby dobre spalo?
Na záver každej kapitoly dostanete Rýchlokurz pre zaneprázdnených rodičov. Pár postrehov a tipov, aby ste vedeli správne reagovať a vychovávať svoje dieťa tak ako túžite.
„O spánku sa síce píše veľmi veľa, ale zväčša len z pohľadu jednej kultúry. Píše sa, kedy má bábätko zaspávať, kde a ako dlho má spať, kedy sa má prestať v noci kŕmiť, ako ho vytrénovať, aby prespalo celú noc. To všetko pre jeden cieľ – aby malo zdravý, kvalitný spánok. Väčšina z týchto jasných rád však zabúda na to, že spánok nie je len fyzická potreba,“ tvrdia autorky.
Ponúkajú dokonca spánkový tréning – 6 dôvodov, prečo neodporúčajú tzv. vyplakanie. Alebo či spať s bábätkom v spoločnej posteli.

„Mnohé informácie, ktoré kolujú mediálnym priestorom, sa nám však zdali príliš zjednodušené, často jednostranné a povrchné. Ako výskumníčky sme vedeli, že realita je oveľa zložitejšia než jednoduché rady typu – „keď ju budeš brať na ruky, rozmaznáš ju“. Bolo pre nás prirodzené obrátiť sa namiesto nich na kvalitné zdroje z vývinovej psychológie, odborné knihy a vedecké články,“ vysvetľujú autorky, prečo vznikla kniha Psychológia pre milujúcich rodičov.
Krátka ukážka z knihy Psychológia pre milujúcich rodičov:
Nosenie detí a plač
V osemdesiatych rokoch sa dvaja kanadskí výskumníci, Urs Hunziker a Ronald Barr, rozhodli inšpirovať tradičnými kultúrami z africkej Botswany a preskúmať, či môže jednoduchá zmena správania rodičov znížiť množstvo preplakaných minút bábätiek počas dňa. V pôrodnici oslovili približne stovku prvorodičiek a náhodne ich rozdelili do dvoch skupín. Obom z nich vysvetlili, že skúmajú, ako bábätká reagujú na rôzne druhy stimulácie. V skutočnosti ich však zaujímalo najmä to, či budú bábätká plakať menej, ak ich budú rodičia počas dňa častejšie nosiť. Všimli si totiž, že mnohé komunity, ktoré stále žijú podobným spôsobom života ako kedysi lovci a zberači, nosia svoje deti takmer nepretržite. V západných krajinách sa medzi telo bábätka a mamu či otca stavia množstvo prekážok – postieľky, detské sedačky, polohovacie ležadlá. Výskumníci si všimli tiež to, že v týchto tradičnejších kultúrach bábätká menej plačú. Preto polovici čerstvých rodičov rozdali detské nosiče a poprosili ich, aby v nich svoje bábätká nosili hocikedy, keď sa im to bude počas dňa hodiť. Druhá polovica rodičov slúžila ako kontrolná skupina. Zároveň poprosili všetky rodičovské páry, aby od tretieho do dvanásteho týždňa veku bábätiek v určené dni podrobne zapisovali, čo bábätká robia: koľko spinkajú, koľko sa dojčia, a najmä, koľko minút denne mrnkajú, či plačú.
Keď porovnali rodičovské denníky nosiacej skupiny s kontrolnou, zistili, že nosené bábätká plakali a mrnkali výrazne menej. Najviditeľnejšie zmeny sa udiali večer – nosené deti plakávali v šiestom a ôsmom týždni oproti menej noseným až o polovicu menej. „Nosiaca“ skupina mala deti v náručí alebo nosiči v priemere takmer štyri a pol hodiny denne, čo je o približne hodinu a trištvrte denne viac ako kontrolná skupina. Možno sa vám to nezdá ako veľký absolútny rozdiel, ale ak tento údaj prepočítame na percentá, deti z experimentálnej skupiny strávili na tele rodiča o takmer 40 percent viac času ako deti z kontrolnej skupiny.
Prečo nosenie spôsobilo také výrazné rozdiely v množstve plaču bábätiek? Hunziker a Barr sa domnievajú, že dôležité bolo to, že rodičia dopriali bábätkám svoju blízkosť, ktorá znižovala ich nepokoj. Časté nosenie bábätka počas dňa – a to nielen vtedy, keď už plače, ale ako súčasť bežnej starostlivosti kedykoľvek – môže zároveň dopriať rodičom príležitosť lepšie si ho všímať a naučiť sa rozpoznať jeho potreby ešte skôr, ako prerastú do väčších problémov a dieťa začne byť veľmi podráždené.
Napríklad, ak je bábo hladné, najprv to môže dávať najavo nenápadne. V prvej fáze kriví tváričku, otvára pusinku, krúti hlavou z jednej strany na druhú alebo zhora nadol. Hlad sa zintenzívni a stále žiadna odozva. Nasleduje druhá vlna: pohyby rúk a nôh sú trhanejšie, bábo mrnká, potí sa, ohýba chrbátik. Keď sme blízko, všimneme si jeho signály skôr a nehrozí, že príde tretia vlna. Plač. V panike a z plných pľúc.
Mnohí ďalší výskumníci, ktorí si podrobne posvietili na detský plač, tieto závery potvrdzujú. Na väčšinu bábätiek „fungujú“ všetky metódy, pri ktorých rodičia doprajú bábätkám blízkosť a dostatok telesného kontaktu. Celkom obyčajné dojčenie je napríklad taký malý zázrak. Vďaka hormónom, ktoré sa počas neho vyplavujú, sa mama a bábo navzájom zosynchronizujú: spomalí sa im tep, uvoľnia sa svaly, klesne hladina stresových hormónov v krvi. (Mimochodom, nie je dôvod, aby ste si takýto príjemný zážitok nedopriali aj vtedy, keď kŕmite bábo fľašou, napríklad tým, že pritom budete v tesnejšom telesnom kontakte.) A ďalšie skvelé pomôcky? Nosenie, spievanie, hojdanie, kontakt koža na kožu, masáže, či jemné dotyky, sprevádzané upokojujúcimi zvukmi a očným kontaktom.
Viac o detskom plači a čo robiť pri nadmernom plači nájdete v knihe Psychológia pre milujúcich rodičov.
Snehová sestra

Snehová sestra

24. 10. 2019
Nádherný adventný príbeh Snehová sestra

Knižný klenot ako stvorený pod stromček. Už keď ho vezmete do ruky a začnete listovať, začnete sa usmievať a cítiť úžasne. Príbeh Snehová sestra osloví a dojme každého a navodí správnu vianočnú atmosféru. A nemusí to byť len dieťa, ale aj dospelák...

Julianova staršia sestra Juni ochorela a odišla. Áno, už nie je medzi nami, zomrela... Celá rodina je ponorená do hlbokého smútku, ktorý sa stal súčasťou ich života. Nevedia sa z neho vymaniť. Štedrý večer sa blíži a Julian sa márne snaží presvedčiť rodičov, aby začali s prípravou Vianoc, ktoré sú preňho najkrajším dňom roka.
Vôňa perníkov a mandarínok, praskanie ohňa v kozube a blikotavé svetlo sviečok. Toto miluje, ale tento rok to zdá sa bude iné. Rodičia sa zmenili na tiene niekdajších rodičov, stratili životnú radosť, fantáziu, družnosť a schopnosť počúvať...

Julian sa však pred Vianocami na plavárni zoznámi s Hedvigou, ktorá sa stane jeho najbližšou priateľkou. Červenovláska so zelenými očami je nesmierne zhovorčivá, priateľská a miluje Vianoce. Pozve Juliana na horúcu čokoládu do svojho vianočne vyzdobeného domu, kde každá izba dýcha nezabudnuteľnou žiarivou atmosférou umocnenou snehovými vločkami za oknom. Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť...

Snehová sestra je adventný príbeh vyrozprávaný v 24 kapitolách, ktorý citlivo a poeticky približuje ducha Vianoc. Tento prekrásny príbeh vás možno rozplače, no zároveň prináša aj nádej. Ukazuje, ako sa možno vyrovnať s odchodom milovaného človeka. Podobné príbehy píše sám život, sú plné melanchólie, smútku a srdečnosti. Je to kniha ako stvorená na predvianočný čas a prípravu na Vianoce.

Začítajte sa do nádherného príbehu Snehová sestra:

Porozprávam ti príbeh o Hedvige. O tom, ako sa stala mojou najlepšou priateľkou a ako som ju stratil. A o mojej sestre Juni, ktorá už nie je medzi nami, no aj tak je ešte vždy so mnou.
Hedvigu som prvýkrát uvidel, keď pritláčala nos na okno plavárne. Najskôr som zbadal len ten nos. A veľmi veľa pieh, keďže ho mala nimi celý posiaty. Stála z vonkajšej strany, sama, a pozerala dovnútra. Snežilo. Vločky jej padali na čiapku, na červené vlasy, čo jej spod nej trčali, aj na hrubý vlnený kabát, ktorý mala na sebe a mimochodom, tiež bol červený a žiaril ako kostým trpaslíka.
Plával som už hodnú chvíľu. O tomto čase som plával často, skoro každý deň.
Tam a späť v bazéne. Viac pod vodou ako nad hladinou, vynoriac hlavu na každý druhý záber, aby som sa nadýchol a potom zasa vydýchol pod vodou. Páčil sa mi ten rytmus. Hore, nádych, záber, dole, výdych, záber. Kým som plával, nemusel som myslieť na nič iné, len na dýchanie, zábery a vodu. Navyše som sa postupom času celkom slušne vypracoval. Pretože keď plávaš každý deň, je jasné, že plávaš čoraz rýchlejšie. Pri každom ďalšom pokuse som sa zlepšil o pár desatín sekundy.
S plávaním som začal iba kvôli Johnovi. Bol mojím najlepším priateľom a keďže ani jeden z nás nemal rád futbal, začali sme plávať. A mimochodom, v to popoludnie, keď sa zjavila Hedviga, tam bol aj on.
Prišiel chvíľu po mne. Pamätám si, že stál na kraji bazéna a triasol sa. Pozeral na vodu, akoby sa bál do nej skočiť. Priplával som k nemu, vytiahol som sa z bazéna a stal som si vedľa neho.
„Ahoj,“ povedal John.
„Ahoj,“ odpovedal som.
„Je studená?“ opýtal sa.
„Trošku,“ odvetil som. „Asi tak ako obyčajne.“
„Okej,“ povedal John.
„Vonku je chladnejšie,“ skonštatoval som.
„Áno,“ súhlasil John. „Sneží.“
„Hej,“ pritakal som.
„Ale včera snežilo viac,“ povedal John.
„Áno,“ odvetil som. „Asi áno.“
„Hej,“ ubezpečil ma John.
„Áno,“ uzavrel som.
Našu učiteľku ovládli mimozemšťania

Našu učiteľku ovládli mimozemšťania

09. 10. 2019
Nová detská séria Krutoprísna Iza a jej partia

„Čau, ja som Iza. Som FAKT RADA, že o mne a o mojich kamarátoch práve vychádza v
slovenčine prvá knižka. Volá sa Našu učiteľku ovládli mimozemšťania . No a pokračovanie
na seba nenechá dlho čakať, tak sa tešte. Hovoria mi krutoprísna – asi preto, že sa dokážem
vyrovnať s mimozemšťanmi i špiónmi. Ale sama by som to nezvládla. Veď pridajte sa do našej
partie a uvidíte!“
Urobte deťom radosť a podsuňte im novú knižku zo série Krutoprísna Iza a jej partia.
Zabavia sa, všeličo dozvedia a zažijú neuveriteľné dobrodružstvá.
Iza je fakt super baba. Zrazu jej a kamošom Zašovi, Julke a Miške začne byť čudné, že na
nich začala byť ich triedna učiteľka pani Jánošová milá. Keď prišli neskoro do triedy, ani sa
nespýtala prečo meškajú. A to si vždy od nich pýtala ospravedlnenku. Alebo keď im
povedala, že dnes na matike nemusia počítať príklady...fakt divné.
A čo sa preboha chystá urobiť s tým zákerne sa tváriacim plyšovým medveďom?
Pani učiteľka nie je ten typ človeka, čo by mal rád medvedíky. Je to skôr ten typ, čo neznáša
šteniatka a štíti sa mačiatok. Existuje jediné možné vysvetlenie: pani učiteľku ovládli
mimozemšťania! A teraz chce premeniť na mimozemšťanov aj ich!

Séria Krutoprísna Iza a jej partia je ideálna pre školákov, od 7-8 rokov. Je písaná svižne,
dynamicky a občas fantázia ulietava pekne vysoko.
Tretiačka Iza – a napokon aj jej kamaráti – majú občas bujnú fantáziu, to treba priznať. Ale
majú tiež zmysel pre dobrodružstvo, zažívajú vtipné situácie a milujú záhady. Hneď si ich
obľúbite. Samotná Iza si neberie servítky pred ústa a všetko komentuje s úprimnosťou a
bezprostrednosťou sebe vlastnou.
Sériu o tretiačke Ize a jej spolužiakoch píše škótska autorka Pamela Butchart, ktorá sama
vyučuje. Mimochodom, ak sú jej žiaci len spolovice takí pojašení ako Iza a spol., má v práci o
zábavu postarané 
Pamela má teda detskú reč dobre napočúvanú. Pozná svojich žiakov, čoho všetkého sú
schopní. A určite sa máme na čo tešiť. Po mimozemšťanoch totiž prídu špióni. Decká budú
podozrievať novú spolužiačku z cudziny, že ich chce uniesť loďou na cestu do neznáma. Je to
však naozaj špiónka?!
A ešte aby sme nezabudli na ilustrácie. Tie nakreslil Thomas Flintham a sú fakt bomba.
Takmer na každej stránke pekne dotvárajú príbeh, sú milé, zábavné a uletené.
Život Adama 4

Život Adama 4

25. 09. 2019
Petko z Polemicu opäť o rebelskom tínedžerovi

Peter „Petko“ Opet zo skupiny Polemic napísal tínedžerskú sériu Život Adama, z ktorej sa stal hit. Po prvých troch je tu štvrtá kniha Život Adama a rebel sa konečne stáva tínedžerom!
„Sú to príbehy žiaka ôsmej triedy. Je to štvrtá a zároveň posledná zo série Život Adama. Posledná preto, lebo 3 bolo málo a 5 už veľa :),“ usmieva sa Petko.
Z Adama je už veľký človek, ktorý prerástol veľkosťou nohy, výškou aj váhou svojho otca a má svoj svet, ktorý už zostane iba jeho.
Adam má už trinásť rokov. Okrem dvoch mladších súrodencov má aj dvoch rodičov, ktorí sa mu stále starajú do života. Mať vlastných rodičov ako zdroj vreckového a plnej chladničky je fajn, ale oni majú stále dojem, že je potrebné ho ešte aj vychovávať. Smola!
„Dobre som mamu počul, ako tatkovi hovorila, že výchova účinkuje len do šiestich rokov dieťaťa. Život si viem predstaviť aj bez upratovania, vyprázdňovania umývačky riadu či chodenia na túry a ďalších vecí, na ktorých rodičom záleží,“ sťažuje sa Adam.
Našťastie existujú kamoši, s ktorými sa dajú spoznávať zaujímavosti sveta bez dozoru dospelákov. Keby to bolo na ňom, za námahu v škole, robenie domácich úloh a projektov by si udelil odmenu v podobe neobmedzeného času, ktorý by strávil na počíku e-športovaním. Na to si však ešte bude musieť pár rokov počkať.
Nuž, ťažký život majú tínedžeri!
Peter Petko Opet o knihe:Peter „Petko“ Opet je muzikant, spevák, autor hudby a textov. Realizuje sa najmä v skupine Polemic. Má tri deti, najstarší syn Adam ho priviedol na spisovateľskú dráhu. Napísal o ňom knižky Život Adama – Zápisky rebela z piatej triedy, Život Adama 2 – Rebel to má ťažké!, Život Adama 3 – Dvanásť rokov rebelom.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Dado Nagy:Začítajte sa do kapitoly z knihy Život Adama 4:

Umývanie riadu

Umývanie riadu je tá najodpornejšia práca, akú poznám. Špiniť si ruky zvyškami jedla, ktoré jedol niekto iný, drhnúť pripečené zemiaky z panvice alebo čistiť pol dňa zaschnuté taniere... Fuj! Naši majú natočené video, na ktorom mám asi sedem rokov a umývam riad. Sem-tam mi ho púšťajú. Už na ňom vidieť, aké znechutenie vo mne vyvoláva táto činnosť. Zistil som, že vekom sa to stupňuje. Rodičia to pochopili a s mamou som uzavrel dohodu, že spravím doma akúkoľvek inú prácu, len nech sa nevolá umývanie riadu. Jediná vec, ktorú musím okamžite po dojedení riešiť, je opláchnuť prázdny téglik od jogurtu horúcou vodou. Okrem vykladania umývačky, čo je moja úloha už dobré tri roky, radšej vynášam smeti, vysávam či zametám dvor. V krajnom prípade hľadám v koši opratých ponožiek páry, hoci je tam vždy najmenej dvadsať sólistov, ktorým sa stratila partnerská ponožka. Takže prakticky je ten kôš vždy plný aj po spárovaní. To mi celkom vyhovuje od chvíle, keď ma začalo baviť nosiť iné ponožky. Čím odlišnejšie, tým lepšie.
Napríklad jedna čierna a druhá tmavozelená s banánovým vzorom.
Dobrovoľne sa do žiadnej z týchto domácich prác nehrniem, to je jasné. Som predsa muž a mal by som prednostne riešiť chlapské veci, ako je dizajnové zlepšenie dverí do mojej izby alebo výzdoba pracovného stola fixkou. Práve som sa super najedol. Mali sme pečené kura s ryžou a kompótom od babky. Zdvihol som sa od stola s tanierom v ruke, podišiel k umývadlu v kuchyni a chcel som ho opláchnuť.
„Adamko, so studenou vodou to nefunguje,“ začul som spoza chrbta tatka.
A je to tu zase, pomyslel som si. Vytáča ho, keď si chcem po sebe umyť riad tak, ako to chcem ja, a nie ako chce on. Dookola ma otravuje tými istými rečami o teplej vode, hubke, utierke, oprskanom obklade a mokrej doske a na záver o utieraní rúk do trička a kvapkách vody na podlahe. Keby stávková kancelária vypísala kurz na to, aké témy z jeho úst zaznejú v kuchyni, keď umývam riad, tak by bol jedna k jednej. Bez žiadnej šance na výhru, lebo na jeho komentáre sa dá spoľahnúť asi tak, ako že aj zajtra príde ráno a Zem sa otočí okolo osi.
„Nefunguje,“ zopakoval som jeho posledné slovo. Okrem toho, keď som jedol kuracie stehno, ktoré som držal v ľavej ruke a pravou som si pomáhal s očistením od kože, bol som si, samozrejme, vedomý, že nemám ruky čistučké ako chirurg pri operácii. Tušil som, že ho moja poznámka naštartuje, ale neodpustil som si ju.
„Samozrejme, že to nefunguje, dobre to vieš. Okrem toho, pozri na tú horu riadu v dreze. Teraz voda tečie až na linku a oprskal si aj kachličky,“ čertil sa tatko. Zatiaľ išiel presne podľa scenára, ktorý dôverne poznám.
„Nefunguje,“ odvetil som.
„Adam, nefunguje to, tato má pravdu,“ podporila ho mamka.
„Nefunguje,“ zopakoval som zase.
„Prestaň odvrávať! Adam, takto to nedáš, obe ruky máš mastné,“ zvýšil otec hlas.
„Nefunguje, veď to hovorím,“ išiel som si svoje.
„Vieš čo? Vyčisti aj tú chladničku, ktorú si včera zagebril. Pred pár dňami som ju vyleštila a pozri sa, aká je okolo kľučky zamastená,“ zapojila sa do nátlaku aj mama.
Cúvol som dva kroky od drezu, chytil som spodok trička a natiahol ho ku kľučke, že tú chladničku od mastných fľakov vyčistím.
„Takto to neočistíš. Zober si handričku, namoč ju do teplej vody a daj si na ňu saponát,“ začala ma dirigovať pre zmenu už aj mama.
„Jáj, jáj!“ skríkol som.
„Prestaň tu ziapať, pozri, ešte si aj nakvapkal vodu na zem,“ okríkol ma tatko.
„Au! Mám v bruchu kŕč!“ vysvetľoval som, prečo som skríkol. Pokus o dramatický zvrat a aspoň dočasný únik od povinností však nevyšiel.
Naši sa na moju fantómovú bolesť brucha nechytili.
Flórin prírodný ateliér

Flórin prírodný ateliér

19. 09. 2019
Milé deti, tvorte a bavte sa s Flórou

Flóra je mystická postavička, ktorej autorka prisúdila telo dievčatka. Je hrdé na svoje meno, lebo Flóra znamená kvietok. Rado sa potuluje v prírode a uchmatne všetko, čo mu príde pod ruku – listy, šišky, semiačka, kamienky, konáriky, mušličky, lupienky.

Keď má plné vrecká pokladov, pustí sa do práce a začína kúzliť. Z jaseňového semienka urobí zajačika alebo kvietok, z javorového páva, veveričku, slona alebo vážku, z gaštanov ježkov, zo žaluďov ujov a tety s čapicami, z listov prekrásne rybky, z konárikov hady a z kamienkov domčeky. A vie si vyčarovať aj vlastný svet v kvetináči.

A pozor, so svojimi nápadmi a šikovnosťou sa s vami rada podelí v novej knižke Flórin prírodný ateliér. Je to jedinečná kniha plná inšpirácií nielen pre deti, ale aj pre dospelých – názorné obrázky, postupy a jednoduché návody. Knižka, ktorá vo vás prebudí chuť tvoriť.

„Volám sa Flóra.
Rada hľadám a zbieram všelijaké drobnosti. Domov vždy prídem s rukami a vreckami plnými rôznych plodov, listov, konárikov a šišiek. Väčšina mojich úlovkov sú veci, ktoré sa len tak povaľujú na zemi. Ale keď ich zodvihnem a z každej strany si ich poobzerám, zrazu jasne vidím, na čo sa tieto veci môžu premeniť! Úplne obyčajný kamienok alebo list sa s trochou farby zmení na vtáka, rybu, pavúka alebo malého slimáka… Vyskúšaj to aj ty a presvedč sa!
V tejto knižke sa dozvieš, čo som vykúzlila z vecí, ktoré som našla. Ak aj teba baví hľadať zaujímavé drobnosti, môžeme zbierať, maľovať, tvoriť a zabávať sa spoločne!“

Knižka, ktorá ponúka pútavé a originálne práce z prírodných materiálov. Veď všade na zemi ležia šišky, kamene, listy a semienka. Môžete z nich vyrobiť veľa zaujímavých vecí. Potrebujete na to iba papier, lepidlo, farbu a fantáziu.

Kniha Flórin prírodný ateliér ako celok je estetickou básňou. Autorku v Nemecku ocenili prestížnou cenou za detskú knihu. Vyniká nevšednou kreativitou, je prekvapivá a švédsky šarmantná. Tvorivé nápady v knihe sú jednoduché a vo svojej jednoduchosti veľmi efektné. Je určená deťom, ktoré samy alebo s pomocou rodičov môžu vytvárať vlastné majstrovské dielka.
Tatry pre deti

Tatry pre deti

28. 05. 2019
Vychutnajte si Tatry s deťmi – 25 výletov

Milujete Tatry a chcete si ich užiť aj s deťmi?
Ide to. Máme pre vás tip na perfektného pomocníka, ako tráviť s deťmi čas v prírode, prechádzkami a malou turistikou. Je tu novinka Tatry pre deti z vydavateľstva Dajama.
Je to druhý diel edície Výlety s deťmi – v tom prvom sme spoznali 25 turistických výletov a lokalít v Bratislave a okolí. Napríklad aj neopakovateľnú Biofarmu Stupava, ktorá je pre rodinky s deťmi ako stvorená.

Teraz je tu nových 25 turistických cieľov a to v Tatrách.
25 výletných lokalít, ktoré patria k najzaujímavejším miestam v našich veľhorách a to predovšetkým z pohľadu detí. Okrem iného v knihe nájdete:

• K člnkom a za veveričkami (Okolo Štrbského Plesa)
• Od prameňa k rozprávke (Po Starom Smokovci)
• Za kamzíkmi a zbojníkmi (Na Téryho chatu a na Zbojnícku chatu)
• Za lovcami sobov (Na Burich)
• K svištej krajinke (Na Skalnaté Pleso)
• Za škriatkami jaskyne (Do belianskej jaskyne)
• Za závojom víl (K vodopádu Skok)

Okrem toho sa pozriete na Predné Solisko, k symbolickému cintorínu, ktorý leží pod skalnatou stenou Ostrvy neďaleko Popradského Plesa. Je to pietne miesto turistov a horolezcov, ktorí zahynuli v našich a zahraničných veľhorách. Môžete tak deťom nielen ukazovať, turistikovať, ale trošku ich aj vzdelávať a rozširovať im obzory.

S knihou Tatry pre deti sa môžete vybrať aj za macom Kubom (na Hrebienok), či za hľadaním drahokamov (na Chatu pri Zelenom plese).
Vyše 140-stranová plnofarebná publikácia spracováva tieto pešie túry a lokality naozaj zábavným a vizuálne zaujímavým spôsobom vhodným pre deti a ich rodičov. A to z hľadiska turistiky, bicyklovania, prehĺbenia vedomostí, hry a oddychu.

Doplnkom knihy je aj nádherná maľovaná mapa Tatier s naznačenými výletmi. Kniha a mapa sú vložené do plastového obalu a vytvárajú spolu jeden celok. Posledná dvojstrana knihy obsahuje malý Kvíz o Tatrách pre deti – 18 otázok a samozrejme aj správne odpovede.

Autorská dvojica Daniel Kollár a Viera Poláková zmapovali vybrané lokality naozaj detailne, pútavo a prehľadne. Nechýbajú praktické informácie, ktoré sa zídu pri plánovaní túry. Tiež info o prevýšení, dĺžke prechádzky aj náročnosti. K tomu pekné fotografie a boxy s Viete, že...
Vyrob si sliz

Vyrob si sliz

03. 05. 2019
Vyrob si sliz – 15 receptov

Milí rodičia, ak chcete urobiť svojim deckám radosť, touto knihou to rozhodne dosiahnete. Sliz je totiž stále IN a neustále vznikajú nové recepty na slizové čudá.
Dokazuje to aj kniha Vyrob si sliz. Nájdete v nej 15 receptov od známej slimerky Kariny Garcia. Tá z vás urobí majstra vo výrobe vlastného slizu!

Podľa podrobných inštrukcií sa konečne naučíte, ako vyrobiť Zlatý sliz, Sliz svietiaci v tme, Bublinový sliz a mnoho ďalších. Okrem štyroch úplne nových receptov obsahuje táto kniha aj tipy, ako sliz skladovať, čo všetko sa s ním dá robiť, a navyše sa dozviete veľa zaujímavostí o Karine!

Takto si spomína na začiatky:
„Keď som vo februári 2015 začala natáčať videá, ani vo sne by mi nenapadlo, že raz zo mňa bude youtuberka. Moja dvojička Mayra vtedy mala svoj kanál na YouTube a všetci mi hovorili, že by som to tiež mala skúsiť.
„Si vtipná,“ vravievali mi kamaráti. „Máš potenciál. Bola by si ÚŽASNÁ!“ Možno to tak naozaj bolo, ale vtedy som bola hlavne nervózna – príliš nervózna na to, aby som stála pred kamerou.
Ani nie o rok nato som si uvedomila, že už dávno predsa sama vyrábam veľa vecí. Zhruba rok predtým, než som začala natáčať videá, som vyrábala organizéry na make-up, ale nemala som odvahu nechať sa pri tom natáčať.“

V prvom videu vyrábala rúž. No hneď začala uvažovať and slizom, vtedy bolo na youtube pár videí. A tak začala vymýšľať, experimentovať s farbami, vôňami a štruktúrami. Výsledkom je aj táto kniha Vyrob si sliz.
Hlavné prísady jej slizov sú PVA lepidlo, u nás Herkules. Potom jedlá sóda a roztok na kontaktné šošovky. Väčšina receptov na sliz obsahuje borax, ale Karina ho vo svojich slizoch nahradila zmesou jedlej sódy a roztoku na kontaktné šošovky.
15.04.2021 Viac

Voip phone

alanyeka

Voip phone A man was going to the house of some rich person. As he went along the ...

13.04.2021 Viac

It means you are going to be p ...

topreview

It means you are going to be promoted. When your personal life is gone, remember ...

08.04.2021 Viac

Toptopnet

lostoldtime35

Get along nicely with othersin our every day lifestyles, we need to come into contact ...

07.04.2021 Viac

Re: zubky

zackwang

Thanks for your sharing,That's pretty cool. eCommerce directories and sponsored ...

07.04.2021 Viac

It means you are going to be p ...

thewriter

It means you are going to be promoted. When your personal life is gone, remember ...

07.04.2021 Viac

Thetoparticle

mokktewy

I accidentally saw on the platform that day that the total duration of my League ...

05.04.2021 Viac

Re: Kyselina Hyaluronová-aplik ...

volantemie

Tento obchod si môžete pozrieť, ak obvykle kupujete veci online: https://makeup.sk/categorys/221497/ ...

17.03.2021 Viac

Re: Cvičenie

Sabinaca

Ja taky doporučuji koukat na konkrétní parametry. Dobrý je článek o výběru rotopedu, ...

09.03.2021 Viac

Re: Cvičenie doma

keilayh

Mám doma eliptical, to je za mňa najlepší cvičiaci stroj. Ale zas záleží či chceš ...

09.03.2021 Viac

Re: Vysporiadanie BSM podľa môjho ...

keilayh

Ahoj, osobne by som asi zašla za právnikom, ktorý by ti v tom osobne pomohol. Inak ...

464351x Viac

Cvičenie

veverka1
371288x Viac

LEN TAK POKECAT

ivetka1980
290349x Viac

Deti a sport

gombicka1
284637x Viac

Dobre recepty

terez254
277943x Viac

Eshopy

terez254
272782x Viac

Piatok trinásteho

melindi
263116x Viac

Cvičenie doma

Tranula00
206823x Viac

Voľný cas

Jajus345
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť