Nemáte zapnutý JavaScript alebo ho Váš prehliadač nepodporuje. Zapnutý javascript je potrebný na správne fungovanie portálu babybazar.sk.

Ak Váš prehliadač nepodporuje JavaScript použite prosím iný (Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer).

Knihy

Ikabog

Ikabog

11. 12. 2020
Vychádza Ikabog. Hit s kresbami slovenských detí!

Nový príbeh J.K.Rowlingovej, autorky svetoznámeho čarodejníka Harryho Pottera, je vonku. Volá sa Ikabog a sú v ňom desiatky kresieb slovenských detí!
V septembri a v októbri si mohli čítať príbeh Ikaboga na webe a zároveň posielať ilustrácie k jednotlivým kapitolám. Oddnes je Ikabog aj v tlačenej verzii s ilustráciami slovenských detí, ktoré vybrala porota v súťaži Nakresli a vyhraj!
34 víťazných ilustrátorov získalo knižné dary v hodnote 300€. Každý detský ilustrátor tak získal okrem odmeny v podobe umiestnenia ilustrácie do knihy Ikabog, aj knižný dar z edície Stonožka pre svoju triedu.
„Bolo to super, prišlo strašne veľa kresieb,“ tešil sa člen poroty, ilustrátor Adrián Macho. „Pri niektorých kapitolách sme mali dokonca problém vybrať tú, ktorá by sa hodila najviac... Deti najviac kreslili Uga Udatného, Hanku a Berta, ale aj rôzne detaily ako Ikabogova ruka ap. Niektoré kresliarske techniky boli naozaj kreatívne.“
Ikabog je nádherný príbeh z pera J.K. Rowlingovej, ktorý napísala pred viac ako desiatimi rokmi ako rozprávku pre svoje deti. „Ten príbeh som vždy milovala, ale ako roky plynuli a ja som bola zaneprázdnená svojou detektívnou sériou, začala som o ňom uvažovať ako o niečom, čo patrí iba mojej rodine. Potom prišla pandémia Covid -19,“ tvrdí v rozhovore pre magazín LepšíDeň.sk. Začiatkom roka sa preto rozhodla o tento obľúbený príbeh podeliť a spríjemniť tak čas deťom a ich rodičom počas pandémie koronavírusu.

O čom je Ikabog?
Príbeh Ikabog sa odohráva v rozprávkovej krajine Blahobytia, ktorého väčšina územia prosperuje a žije sa tam príjemne. Napríklad hlavné mesto je preslávené fantastickými zákuskami, iné mestá sa špecializujú na ďalšie všakovaké dobroty.
Na severe kráľovstva je však kraj nazývaný Mokrade, ktorý je veľmi chudobný. Ľudia tam vedú drsný život, tráva je tam zosušená, rastú tam nechutné huby a chovajú tam ovce. No a v týchto pochmúrnych a hmlou zaliatych Mokradiach žije údajne obludný Ikabog. Ten požiera ovce, deti a občas aj zatúlaných dospelých...
Kniha Ikabog z vydavateľstva Ikar má aj charitatívny rozmer. Rowlingová venuje svoj honorár na pomoc skupinám najviac postihnutým pandémiou v Spojenom kráľovstve aj vo svete. Pozrite si trailer k novinke Ikabog:

Harry Potter BOX

Harry Potter BOX

13. 11. 2020
Vyšiel Harry Potter s ilustráciami slovenského grafika

Zažite znova 7 magických rokov v Rokforte!
Pre skalných aj začínajúcich čitateľov Harryho Pottera vyšiel špeciálny box pri príležitosti 20. výročia vydania prvého príbehu nadčasovej ságy o chlapcovi s neobyčajnými schopnosťami na Slovensku.

Harry Potter BOX.

„Keď ma oslovili z vydavateľstva Ikar, bolo to úžasné. Na jednej strane zodpovednosť, ale zároveň som si to chcel užiť, vychutnať, nestresovať sa,“ tvrdí skúsený ilustrátor Adrián Macho, ktorý má na konte viacero knižiek a tá najznámejšia je o veľrybe Gerde.
Ilustrované sú samozrejme len obálky spredu a zozadu, ako aj celý box, do ktorého sú knihy vložené. Knihy vo vnútri nemajú jeho ilustrácie, to by sa nedalo stihnúť. Potterovské knihy ilustroval slávny výtvarník Jim Kay a ten si myslel, že prvý diel spraví za rok...napokon mu to trvalo tri roky.
„Musel som zabudnúť na všetky filmové verzie, postavy, situácie, a ísť svojou cestou. Vymyslieť niečo úplne iné. Napríklad pri Rokforte som sa inšpiroval naším Bojnickým zámkom. Chcel som to prepojiť s niečím reálnym, čo všetci doma poznáme. Takže som využil to lomenie striešky na vežičkách... Alebo Hagridova chalupa vo filmoch je kamenná s kamennou strechou. Moja chalupa je celá drevená so slamenou strechou, v ktorej sú vtáčie búdky. Snažil som sa do tých ilustrácií vniesť aj svoje vlastné originálne prvky,“ vysvetľuje Adrián Macho v rozhovore pre podcast Knižný kompas.Panoramatický pohľad na vlak, ktorý vidíte na tomto špeciálnom boxe, prináša prekvapujúce momenty a láka nás postupne vytiahnuť knižky, ponoriť sa do pôsobivých scén na obálkach a objavovať skrytý význam symbolov a čarovných predmetov, ktoré sa viažu k deju siedmich vzrušujúcich príbehov.
Toto mimoriadne vydanie urobí radosť rovnako zberateľom, ako aj novej generácii mladých čitateľov.
Špeciálny Harry Potter BOX obsahuje:

1. Harry Potter a Kameň mudrcov
2. Harry Potter a Tajomná komnata
3. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
4. Harry Potter a Ohnivá čaša
5. Harry Potter a Fénixov rád
6. Harry Potter a Polovičný princ
7. Harry Potter a Dary smrti

Je zaujímavé, že o tento špeciálny box Harry Potter s ilustráciami Adriána Macha majú záujem zberatelia z celého sveta – vydavateľstvu, či samotnému Adriánovi sa hlásia ľudia z Česka, USA, Veľkej Británie a chcú si box objednať...hoci väčšina slovenčine nerozumie 
Sedem kníh v boxe vychádza s pôvodnými prekladmi, má pevnú väzbu, nové obálky a predsádky vytvorené Adriánom Machom.
Naše výlety

Naše výlety

04. 11. 2020
Chodievate na rodinné výlety? Táto kniha vás nadchne!

Chodievate ako rodinka na výlety? Chcete si s deťmi zaznamenávať zážitky a fotky, aby ste sa k nim mohli neskôr vracať? Kniha Naše výlety je originálny darček pre všetkých, ktorí radi podnikajú výlety po Slovensku.

Kniha má vyše 130 strán, väčší formát a je rozdelená na 7 tematických kapitol.
V každej z nich si môžete spoločne naplánovať, kam by ste sa radi vypravili.
Chcete navštíviť pohorie, prírodnú zaujímavosť alebo historickú pamiatku?
Alebo vás to ťahá k vode, do zaujímavých miest, za zábavou a kultúrou či vás lákajú športové výlety?

Inšpirujte sa v ilustrovaných mapách a poznačte si do knihy, kam by ste chceli vyraziť.
Miesto výletu si môžete vyznačiť do mapy, ktorá je na to v každej kapitole špeciálne určená.
No a po návrate z výletu si zaznamenáte na pripravenú stránku svoje hlavné zážitky. Môžete pridať vstupenku, cestovný lístok, turistickú známku, pohľadnicu, obrázok alebo aj fotografiu.
Vďaka knihe Naše výlety už nikdy nezabudnete, kedy a kde ste boli a čo ste prežili. Po čase budete v knihe celá rodina listovať a smiať sa spolu napríklad na hláškach z výletov.

Najmä deti, ale aj dospelých potešia krásne ilustrované mapy s konkrétnymi tipmi na spoločný výlet. Vždy na nasledujúcej strane si môžete zapísať, kam sa chcete pozrieť a na ďalšej strane je mapka Slovenska, aby ste si do nej mohli zaznačiť, kde všade ste už boli.
Na ďalších stranách už vypĺňate – dátum výletu, odkiaľ a kam, čo zaujímavé ste videli, aké bolo počasie, pridáte zážitok, nejakú hlášku ap. A samozrejme, na každej strane je miesto na väčšiu fotografiu, prípadne 2-3 menšie.

Kniha je tiež vhodným darčekom pre tých, ktorí si radi zaznamenávajú dôležité medzníky v rodine. Nájdete v nej veľa informácií a tipov na výlety, krásne ilustrácie a samozrejme miesto pre vás. Kniha je z autorskej dielne Moniky Kopřivovej, ktorá sa už niekoľko rokov zameriava na budovanie medzigeneračných vzťahov a uchovávanie rodinných spomienok. Z jej produkcie už poznáme knihy ako Babička, rozprávaj a Dedko, rozprávaj. Neskôr vyšiel Strom života našej rodiny, Časozberná kronika našej rodiny, či hra Ako to bolo kedysi?
Prípad strateného náhrdelníka.

Prípad strateného náhrdelníka.

30. 10. 2020
Nová detektívna séria pre mladých čitateľov

Viacerí úspešní autori pre dospelých skúšajú písať aj pre detského čitateľa...a mnohým to aj vychádza. Napríklad Dan Brown, autor svetových bestsellerov so symbológom Robertom Langdonom, napísal detskú knižku Divoká symfónia, ku ktorej dokonca zložil hudbu.
Podobne severský autor Jorn Lier Horst napísal sériu pre deti detektívna kancelária č.2, z ktorej vyšlo v slovenčine niekoľko dielov.
Teraz teda skúša osloviť detských čitateľov Samuel Bjork...a darí sa mu. Prichádza s novou detektívnou sériou pre mladých čitateľov od 9 rokov. Volá sa Detektívi z dvora a v prvej časti budeme riešiť Prípad strateného náhrdelníka.
Rozprávačom je talentovaný futbalista Kim, ktorý chodí do šiestej triedy základnej školy a býva vo štvrti Torshov v Osle. Po tom, čo pre vážne zranenie kolena musel zavesiť futbal na klinec, rozhodne sa založiť so svojimi tromi kamarátmi Párkom, Aryanom a Heidi detektívny klub. Nazvú sa detektívi z dvora a spojenectvo spečatia krvou z prsta...
Pravidelne sa stretávajú v ústredni, ktorú si vytvorili v bývalej sušiarni bielizne na povale, komunikujú vysielačkami, často si čítajú Veľkú príručku pre detektívov, v ktorej sa píše o všetkom, čo detektív potrebuje vedieť, keď vtom zrazu pred nimi stojí prvá skutočná záhada!
Dozvedia sa, že niekto ukradol perlový náhrdelník pani Abrahamsenovej. A nielen to! Obviňujú z toho Aryanovu mamu. Detektívi z dvora sa rozhodnú prípad vyriešiť. Kto je však muž s bielym kovbojským klobúkom a chalan v červenej teplákovej súprave?
Prvý Prípad strateného náhrdelníka.je svižný, pútavý, nechýba mu humor a sympatické postavy. Kim je normálny rozumný chalan, férový a priateľský. Jeho najlepším kamošom je Párok, ktorému niektoré veci dochádzajú pomaly, no je platným členom tímu. Heidi je zasa ich spolužiačka, ktorá je nesmierne inteligentná a zapálená pre pátranie, takže výborne dopĺňa trojicu chalanov. Chalani so svojou kamoškou sú bystrí, odvážni a kreatívni, takže postupnými krokmi nájdu vinníka záhadnej krádeže. Knižku dopĺňajú veľmi pekné ilustrácie, takže odporúčame všetkými desiatimi.
Začítajte sa do novinky Prípad strateného náhrdelníka.
1
Práve som vyšiel na dvor, keď ku mne dobehol Párok.
„Aryanova mama ide do basy!“
„Čo to trepeš? Žartuješ?“ neveril som vlastným ušiam.
„Nie, nie. Naozaj!“ vyhlásil Párok a zalapal po dychu. „Včera večer tu boli poliši.“
„Prosím?“ začudoval som sa. Aryanova mama, asi najmilšia teta v celom susedstve? Do väzenia? Nie, to nemôže byť pravda!
„Vymýšľaš si!“ Pozorne som študoval výraz na tvári kamaráta.
Niekedy je taký. Sem-tam preháňa, takže ho treba brať s rezervou.
„Nie, prisahám!“ skríkol Párok. „Vraj ukradla perlový náhrdelník a teraz ju fízli vzali so sebou.“
„To hádam nie,“ hlesol som a pozrel som na Aryanov byt. V oknách sa nesvietilo.
„Rozprával si sa s ním?“
„Nie, nie je doma.“
„Kedy sa to stalo?“
„Včera večer. Nevidel som to na vlastné oči, ale oco hej. Bola tu polícia s húkačkami a so svetlami.“
V tom okamihu sa ma zmocnili výčitky svedomia, lebo som sa celý večer hral playstation. Čože? Detektívi z dvora? Záhada na dvore a ja som sa o nej dopočul až teraz?
„Čo urobíme?“ spýtal sa Párok. Väčšinou sa obracia na mňa, lebo som vedúci klubu Detektívi z dvora, čiže DZD. On je druhý najvyšší veliteľ. Párok je, samozrejme, iba prezývka. Normálne sa volá, čo znie neuveriteľne, Per-Otto Hansen Nilsen. Už ste niekedy počuli také meno?
„Per-Otto Hansen Nilsen?“ nadhodil raz, keď sme sedeli na dvore. „Kto by tak pomenoval svoje decko?“
„Tvoji čudní fotrovci.“
„Však?“ povzdychol si Párok. „Dobre, mama sa volá Hansenová a oco Nilsen, ale dať decku obe priezviská?“
„To je šiši.“
„Úplne neskutočné.“
„Aspoňže máš rád párky.“
„Ako to myslíš?“ nechápal Párok.
„Máš dobrú prezývku.“
„Mňam, dal by som si párok omotaný slaninou. Máš nejaké drobné?“
Párkovi rodičia nie sú chudobní, to nie, ale sú trochu žgrloši. Predstavte si Strýka Držgroša ako vysokého elektrikára s fúzmi, ktorý celý deň vysedáva na gauči a pozerá telku − presne tak vyzerá Párkov otec. Ešte jednu vec musím zdôrazniť: Párok nie je tučný ako Viggo alebo Laffen a ďalšie tučibomby z Talianskeho dvora, akurát nie je taký štíhly ako Heidi alebo Aryan… Párok je môj najlepší priateľ. Položil by som zaňho život.
„Čo urobíme?“ zopakoval Párok.
„Komu patril náhrdelník?“
„Ten ukradnutý?“
„Hej.“
„Neviem, mohli by sme sa opýtať starého Olsena, ten vie všetko.“
„Skvelý nápad!“ prikývol som a rýchlym tempom sme sa vydali cez dvor.
2
„Kim Kong,“ usmial sa vo dverách starý Olsen.
Ešte ma takto prezýva veľa ľudí. V skutočnosti sa volám Kim André Kongsvik a za futbalových čias mi prischla prezývka Kim Kong. Nechcem sa chvastať, ale vo futbale sa mi darilo. Mal som iba desať rokov a už vtedy dospeláci hovorili o národnej reprezentácii.
„Bude reprezentovať Nórsko!“
„Ak bude hrať on, vyhráme aj majstrovstvá sveta!“
Lopta bola mojou neoddeliteľnou súčasťou. Tak to bolo. Všetci veľkí chalani z okolitých štvrtí to skúšali, no proti mne nemali šancu.
„Kim Kong!“
Chodili sa na mňa pozerať aj rodičia detí z iných mužstiev.
„Kráľ driblovania!“
V poslednej sezóne, ktorú som odohral, som dal šesťdesiatdva gólov. Sníval som o tom, že sa stanem profesionálnym futbalistom, ale nevyšlo to. Pre tú hlúpu nehodu.
Starý Olsen je naozaj starý, rád vysedáva pri okne a pozerá, ako sa hráme, alebo sleduje dianie na dvore. Zaujíma vás, čo sa stalo vo Francúzskom dvore? Stačí sa ho opýtať, má prehľad takmer o všetkom.
„Čo vás privádza?“ opýtal sa starý Olsen.
„Ide o jednu záhadu,“ vysvetlil som a vytiahol som poznámkový zošit.
„Áno? Zaujímavé. S čím vám môžem pomôcť?“
„Aryanova mama,“ spustil Párok.
„Polícia,“ nadviazal som.
„Pôjde do väzenia?“ pokračoval Párok.
„Čí perlový náhrdelník to bol?“ zaujímal som sa.
„Počkajte, počkajte. Po jednom, chlapci,“ odvetil starý Olsen a sadol si na stoličku.
„Videli ste niečo?“ opýtal som sa a vytiahol som pero.
„Bolo to škaredé,“ zamrmlal starý Olsen.
„Ako to myslíte?“
„Perlový náhrdelník patril pani Abrahamsenovej.“
„Komu?“
„Tej postaršej dáme so sivými vlasmi.“
„Nepoznám,“ pokrútil hlavou Párok.
Musím povedať, že Párok je niekedy nedôvtipný. Napríklad keď sme s Aryanovou sestrou Shireen. Volá ju moja perzská princezná. No tak! Shireen je ôsmačka a mohla by chodiť s kýmkoľvek. Je úplne mimo našej ligy. Skúšal som mu to vysvetliť, ale nepočúval ma.
„Viete, pani Abrahamsenová je žena, ktorá stále chodí von s pudlíkom.“
„Nič mi to nehovorí.“
„Tá, čo ti minulý rok na Halloween dala mrkvu.“
„Ahá, tá bosorka z dvadsaťdvojky?“ svitlo Párkovi v hlave.
„Hej, presne.“
„Dobre, tak už viem. A čo s ňou?“
Párok je občas beznádejný prípad.
„Perlový náhrdelník patril jej,“ objasnil starý Olsen.
„A čo má Aryanova mama spoločné s tou čarodejnicou?“
Vtedy som to pochopil. „Upratuje u nej.“
„Prečo?“ neporozumel Párok.
„Je to jej práca,“ odsekol som. Štvalo ma, že mi celý čas skáče do reči.
„Áno, presne,“ pritakal starý Olsen. „Hovorí sa, že náhrdelník zmizol zo zamknutej skrinky v kúpeľni tesne po tom, čo tam bola Laila. Šperk má vysokú hodnotu, vraj vyše stotisíc korún. Môžem vám povedať, že pani Abrahamsenová z toho nemá radosť.“
Divoká symfónia

Divoká symfónia

18. 10. 2020
Dan Brown a jeho novinka Divoká symfónia

Poznáte spisovateľa Dana Browna? Autor bestsellerov s profesorom symbológie Robertom Langdonom – Da Vinciho kód, Anjeli a démoni, atď. - napísal novinku a tentoraz pre deti. Volá sa Divoká symfónia a je to opäť niečo výnimočné, ako sme u tohto autora zvyknutí. „Nebol by to Dan Brown, ak by do knihy neukryl rôzne kódy, symboly a šifry. Nájdete ich na každej strane. Takže knižka ako celok je zábavná, interaktívna a náučná. Prináša nezabudnuteľný zážitok celej rodine,“ povedala pre podcast Knižný kompas Lucia Hlubeňová, šéfredaktorka pre detské knihy vydavateľstva Ikar.

Obrázková kniha Divoká symfónia je určená pre deti od troch rokov a dokonca k nej zložil aj hudbu.
Celou knihou vás bude sprevádzať majster myšiak, ktorý vás zoznámi so svojimi kamarátmi hudobníkmi. Budete putovať krížom-krážom ponad lesy a moria, zoznámite sa so zvieratkami, ktoré majú svoje tajomstvá a chcú sa o ne s tebou podeliť.
Ku každému zvieratku si môžete prečítať veselú básničku a na záver aj ponaučenie od majstra myšiaka.

Zábavné básničky Dana Browna, očarujúce ilustrácie Susan Batoriovej a Divoká symfónia, ktorú zložil samotný Brown a nahral Záhrebský festivalový orchester, prinášajú nezabudnuteľný zážitok celej rodine.
Ak chcete počúvať hudbu, kým si budete čítať, naskenujte si QR kód z knihy alebo navštívte stránku wildsymphony.com a zadarmo si stiahnite mobilnú aplikáciu. Popri čítaní a počúvaní hľadajte skryté stopy a zašifrované odkazy. Kniha je totiž plná kódov – koniec koncov je to dielo Dana Browna!

Záhadné odkazy a kódy

Pre tých, ktorí si so záhadnými odkazmi autora nevedia poradiť, máme zopár pomôcok:
– Na strane 44 zaúradoval tlačiarenský škriatok a niektoré písmenká vysádzal tučným písmom. Keď ich pospájaš, možno zistíš, že sa ti snažia niečo našepkať. Poradia ti, čo si máš všímať v obrázkoch v knihe. V každej ilustrácii sú totiž roztrúsené nejaké stopy...

– Na strane 44 je ešte jeden odkaz. Nájdeš ho naspodku stránky. Keď sa pozrieš na jej vrch, objavíš záhadné tabuľky. Pokús sa podľa nich priradiť ku kódu písmenká, zapíš si ich do pravidelného štvorca (každý päťznakový blok odkazu predstavuje jeden vodorovný riadok štvorca). Písmená vytvoria na prvý pohľad nezmyselný text. Čo keby si ho tentoraz čítal po stĺpcoch a nie po riadkoch, ako je zvykom? Už vieš, čo ti odkazuje Dan Brown?

– Tým, čo majú dobrý zrak a skvelý pozorovací talent, netreba prezrádzať, že celou knihou nás sprevádza jeden nenápadný tvor s krídelkami. Občas sa skrýva, občas odkiaľsi vykúka, ale je naozaj na každej stránke. Nájdeš ho?
Po zotmení

Po zotmení

23. 09. 2020
Ukážte deťom, čo sa deje po zotmení a v noci

Odkiaľ náš organizmus vie, kedy treba ísť do postele? Alebo naopak, kedy je čas vstávať? Usmerňujú ho takzvané vnútorné biologické hodiny, ktoré presne vedia, kedy sme unavení a kedy odpočinutí.

Aj o tom sa vy a vaše deti dozvedia v novej nádhernej knižke Po zotmení. Prevedie vás nočným svetom a prezradí vám, čo sa deje okolo vás, kým sladko spíte.

Knižka je určená deťom od šiestich rokov a dozvedia sa v nej, ako počas spánku funguje naše telo aj naša myseľ. Komu sa hovorí nočná sova či ranné vtáča.
Deti zistia, že keď je u nás noc, na opačnej strane zemegule je deň. Že existujú aj miesta, kde slnko vôbec nevyjde. A prečo sa bojíme, keď svet v noci ožíva. Áno, myslíme na strašidlá a duchov.

Veľmi zaujímavá je kapitola o ľuďoch, ktorí v noci nespia, pretože chodia do práce. Sú tu lekári, záchranári, hasiči, policajti, novinári, či pekári. A napríklad v minulosti to boli tí, čo strážili majáky, zapaľovali pouličné lampy alebo pracovali v baniach.

Istý vedec strávil osem týždňov na dne jaskyne. Jeho biologické hodiny sa posunuli tak, že jeho deň trval 36 hodín. Po experimente však musel učenec aj tak všetko dospať. Prítomnosť biologických hodín si najviac uvedomujeme, keď sme si neskoro ľahli alebo sme sa zle vyspali.
Vedci sa už dlho pokúšajú prísť celej veci na kĺb. Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young zistili, že jestvuje gén, ktorý za náš zložitý vnútorný mechanizmus zodpovedá. V roku 2017 dostali za svoj objav Nobelovu cenu.

Vždy na každej strane sú krátke texty, krásne ilustrácie a postupne sa počas noci prechádzame po mnohých miestach – navštívime aj pôrodnicu, pozrieme sa do vesmíru, uvidíme padajúce hviezdy a milá kapitolka je o zvieratkách a polohách, v akých v noci spia.
Takže potešte seba aj svoje deti knižkou Po zotmení v preklade Ladislava Holiša. Vyšla v edícii Stonožka vydavateľstva Ikar.

Začnime tým, v akej polohe zvieratká spia.
Napríklad taká líška má vankúš, ktorý rozhodne nie je horší od nášho – pod hlavu si jednoducho podloží svoj huňatý chvost.
Plameniak zase vie, čo robiť, aby nezamrzol: hlavu si chráni pred vetrom tým, že ju ukryje v perách na chrbte. Navyše spí na jednej nohe, čím zmenšuje únik tepla z organizmu do vody.
Prefíkaná vydra sa omotá riasami, aby ju v spánku neodniesol prúd rieky. Riasy ju držia na mieste ako nás bezpečnostné pásy v aute.
Ikabog

Ikabog

04. 09. 2020
Autorka Harryho Pottera má nový príbeh. Ikabog

A je to opäť magický príbeh, v ktorom budú hrať hlavnú úlohu deti.
Nová kniha sa volá Ikabog.
Je to príbeh z kráľovstva Blahobytia, ktorého väčšina územia prosperuje a žije sa tam príjemne. Napríklad hlavné mesto je preslávené fantastickými zákuskami, iné mestá sa špecializujú na ďalšie všakovaké dobroty. Jednoducho, krajina Blahobytia, ktorej vládne kráľ Ugo Udatný, oplýva blahom, kopami zlata a množstvom dobrého toľko.

Na severe kráľovstva je však kraj nazývaný Mokrade, ktorý je veľmi chudobný. Ľudia tam vedú drsný život, tráva je tam zosušená, rastú tam nechutné huby a chovajú tam ovce. No a v týchto pochmúrnych a hmlou zaliatych Mokradiach žije údajne obludný Ikabog. Ten požiera ovce, deti a občas aj zatúlaných dospelých...

Ikabog vraj má mimoriadne schopnosti. Dokáže napodobniť ľudský hlas, aby zlákal pocestných do svojich pazúrov. Keby ste sa ho pokúsili zabiť, zázračne by ožil alebo by sa rozdvojil. Vie lietať, chrliť oheň, vystreľovať jed – slovom, ikabogove schopnosti boli také veľké, aká veľká bola fantázia rozprávača.“

Každý obyvateľ Blahobytie vie, že Ikabog je len legenda, ktorou sa strašili neposlušné deti...
Ale je to naozaj len legenda?
„Ako sme už pri J.K.Rowlingovej zvyknutí, aj v tomto príbehu zohrajú dôležitú úlohu deti. V tomto prípade je to Hanka a Bert. Text opäť prekladala Oľga Kráľovičová, ktorá prekladala od 3.dielu aj Harryho Pottera. A odviedla vynikajúcu prácu. Doslova sa pohrala so všetkými názvami, menami, ktoré nádherne poslovenčila,“ približuje knižný skaut Roman Brandtner pre podcast Knižný kompas.

Príbeh na dobrú noc
Príbeh príšery Ikabog vytvorila už pred viac ako desiatimi rokmi. Vtedy ho čítala svojím deťom na dobrú noc, ale potom ho vložila do zásuvky a akoby naň zabudla. Tento rok však prišla pandémia koronavírusu a ona chcela deťom spríjemniť čas doma. Chcela ich potešiť.
A tak oprášila svoj starý príbeh, upravila ho, vylepšila a vznikol Ikabog v súčasnej verzii.
Postupne teraz vychádza online, každý deň jedna kapitola na www.ikabogpribeh.sk.
Neskôr v decembri vyjde ako klasická kniha, všetkých vyše 60 kapitol a pozor! s ilustráciami slovenských detí.

Kreatívna súťaž pre deti
Všetky deti tak dostanú nový príbeh od autorky fenomenálneho Harryho Pottera, ale navyše môžu tento príbeh aj samé ilustrovať.
Áno, na spomínanej stránke IkabogPribeh.sk sa môžu deti do 13 rokov zapojiť do súťaže, nakresliť k niektorej kapitole obrázok a poslať ho do vydavateľstva Ikar, ktoré pripravilo tento projekt a vydáva aj knihu Ikabog.
Ku každej kapitole vždy dostanú návrhy, čo kresliť – kráľ Ugo Udatný, Mapa Blahobytie, obrázky jedla ako zákusky, syry či víno, alebo Bert Bodrý a Hanka Hrdličková.
Porota potom bude vyberať tie najzaujímavejšie a najoriginálnejšie ilustrácie, ktoré sa dostanú do knižnej verzie príbehu. Celkovo 34 detí, pričom každý jeden výherca, ktorého obrázok porota vyberie, získa pre svoju triedu v škole knihy v celkovej hodnote 300 eur.
Tak si to predstavte: vaše meno v knihe od slávnej J.K.Rowlingovej!
A ešte jedna milá správa. Rowlingová venuje celý svoj honorár z predaja knižky Ikabog na dobročinné účely, konkrétne na projekty určené na pomoc skupinám najviac postihnutých pandémiou koronavírusu v Spojenom kráľovstve a aj vo svete.

Všetko nájdete na www.IkabogPribeh.sk

Začítajte sa do prvej kapitoly:

Kráľ Ugo Udatný
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna maličká krajina, ktorá sa volala Blahobytia, a v nej po stáročia vládol rod plavovlasých kráľov. V časoch, o ktorých píšem, bol kráľom Ugo Udatný. Za Udatného sa vyhlásil sám v deň svojej korunovácie, lebo sa to hodilo k menu Ugo, no i preto, že raz celkom sám a bez cudzej pomoci (ak nepočítame päť lokajov a čističa topánok) chytil a zabil osu.

Keď kráľ Ugo Udatný nastúpil na trón, tešil sa veľkej obľube. Mal krásne plavé kadere, vykrútené fúzy a v obtiahnutých nohaviciach, zamatovom kabátci a košeli s volánmi, aké v tom čase bohatí muži nosili, vyzeral veľmi elegantne. O Ugovi sa hovorilo, že je veľkodušný, usmieval sa a kýval vždy, keď ho niekto videl, a na portrétoch, ktoré rozoslali po celom kráľovstve, aby si ich zavesili na radniciach, vyzeral ohromne príťažlivo. Obyvatelia Blahobytie boli so svojím novým kráľom nadovšetko spokojní a mnohí si mysleli, že bude vládnuť dokonca ešte lepšie než jeho otec Svetozár Spravodlivý, ktorý mal dosť krivé zuby (i keď v tom čase na to nikto nechcel upozorňovať).

Hoci kráľ Ugo sa o tom nikomu nezmienil, v duchu mu odľahlo, keď zistil, aké ľahké je vládnuť Blahobytii. Vlastne to vyzeralo tak, že krajina si vládne sama. Takmer všetci mali dosť jedla, obchodníci zarábali kopy zlata a Ugovi radcovia sa postarali o každučký problém, ktorý sa vyskytol. Ugo nemusel robiť nič, iba sa usmievať na svojich poddaných, keď sa šiel povoziť na koči alebo keď sa päť ráz do týždňa vybral na poľovačku so svojimi dvoma najlepšími priateľmi lordom Lumpedom a lordom Mľaskotom.

Lumpedo aj Mľaskot mali v krajine vlastné veľké panstvá, ale povedali si, že je oveľa lacnejšie a príjemnejšie bývať v paláci s kráľom, jesť jeho jedlo, poľovať na jeho jelene a starať sa o to, aby sa kráľ nezahľadel ani do jednej z krásnych dám na kráľovskom dvore. Nechceli, aby sa oženil, lebo kráľovná by im mohla pokaziť všetku zábavu. Nejaký čas sa zdalo, že kráľovi sa celkom páči lady Eslanda, rovnako krásna ako on, ale tmavovlasá, no Lumpedo ho presvedčil, že je príliš vážna a ustavične zahrabaná v knihách, takže ľud by si ju sotva obľúbil. Ugo nevedel, že Lumpedo je na lady Eslandu naštvaný, lebo keď ju raz požiadal o ruku, odmietla ho.

Lord Lumpedo bol chudý ako trieska a prefíkaný ako líška. Jeho priateľ Mľaskot mal červenú tvár a bol taký objemný, že ho na jeho silného koňa muselo vykladať až šesť chlapov. Hoci nebol taký bystrý ako Lumpedo, predsa len mu to myslelo lepšie ako kráľovi.
Obaja lordi boli priam odborníci na lichotenie a vedeli dokonale predstierať údiv nad tým, aký je Ugo šikovný, ako skvele jazdí na koni či hrá Blchy. Lumpedo vynikal schopnosťou presvedčiť kráľa, aby vždy urobil to, čo vyhovovalo jemu, zatiaľ čo Mľaskot veľmi presvedčivo kráľa ubezpečoval, že nikto na svete mu nie je taký oddaný ako jeho dvaja najlepší priatelia.

Ugo považoval Lumpeda a Mľaskota za skvelých chlapíkov. Nabádali ho, aby usporadúval parádne večierky, nákladné pikniky a honosné bankety, lebo Blahobytia bola aj za hranicami dobre známa svojím jedlom. Každé jej mesto sa preslávilo iným druhom a všetky tie jedlá boli najlepšie na svete.

Hlavné mesto Šamrolburg ležalo na juhu krajiny a obklopovali ho sady, polia s ligotavou zlatistou pšenicou a smaragdovozelené lúky, na ktorých sa pásli bielučké kravky dojnice. Smotana, múka a ovocie od tunajších roľníkov putovali k výnimočným šamrolburským cukrárom, ktorí z nich piekli zákusky.

Skúste si len predstaviť tú najchutnejšiu tortu alebo ten najjemnejší koláčik, aké ste v živote jedli. Môžem vás ubezpečiť, že popri tých šamrolburských by sa prepadli od hanby. Ak sa dospelý človek zahryzol do šamrolburského zákuska a hneď mu nevyhŕkli z očí slzy radosti, zákusok označili za nepodarok a už nikdy ho nepiekli. Výklady pekární v Šamrolburgu boli plné lahôdok ako Snehové sny či Vílie venčeky, ale najslávnejšie boli Anjelské obláčiky, ktoré boli také vynikajúce, také neuveriteľne lahodné, že si ich ľudia odkladali na výnimočné príležitosti, a keď ich jedli, plakali od dojatia. Kráľ Porfirio zo susednej Pluritánie už poslal kráľovi Ugovi list, v ktorom mu ponúkal ruku hociktorej zo svojich dcér výmenou za doživotnú dodávku Anjelských obláčikov, no Lumpedo Ugovi poradil, aby sa pluritánskemu panovníkovi otvorene vysmial.

„Jeho dcéry ani zďaleka nie sú dosť pekné na to, aby sme ich vymenili za Anjelské obláčiky, pane!“ vyhlásil Lumpedo.

Na sever od Šamrolburgu ležali krištáľovo čisté riečky a ďalšie zelené lúky, kde sa pásli kravy čierne ako uhoľ a kde chovali spokojné ružové prasiatka. Tie slúžili spojeným mestám Tvarožník a Škvarkovník, oddeleným iba oblúkovým kamenným mostom ponad Flumu, hlavnú rieku Blahobytie, po ktorej farebné nákladné člny vozili tovar z jedného konca krajiny na druhý.

Tvarožník sa preslávil syrmi. Jedny boli biele a velikánske ako kolesá od voza, ďalšie oranžové a tvrdé ako delové gule, iné drobivé s modrastou plesňou vnútri a veľké ako súdky, a vyrábali tu aj maličké krémové syry hladšie než zamat.

Škvarkovník si vyslúžil obdiv za šunky – údené či pečené na mede –, za slaninu, pikantné klobásky, bifteky, ktoré sa vám rozplývali na jazyku, alebo za divinové paštéty.

Z tehlových škvarkovníckych komínov stúpali lákavé vône, miešali sa s rôznorodými pachmi vychádzajúcimi zo dverí tvarožníckych syrární, a keď ste sa poriadne nadýchli, cítili ste ich hoc aj na šesťdesiat kilometrov a zbiehali sa vám slinky.

Niekoľko hodín cesty na sever od Tvarožníka a Škvarkovníka ste natrafili na hektáre viníc, kde rástli hrozná veľké ako vajcia, zrelé, sladké a šťavnaté. No a ak ste v ten deň šli ešte ďalej, napokon ste prišli do Demižondu, žulového mesta, v ktorom vyrábali slávne vína. Povrávalo sa, že v Demižonde sa môžete opiť už len vtedy, keď sa nadýchate tamojšieho vzduchu. Najlepšie ročníky vína sa predávali za tisíce zlatiek a demižondskí vinári patrili k najbohatším obyvateľom kráľovstva.

Lenže ak ste sa vybrali ešte ďalej na sever, stala sa zvláštna vec. Akoby sa zázračne bohatá pôda Blahobytie vyčerpala tým, že darovala obyvateľom najzelenšiu trávu, najchutnejšie ovocie a najlepšiu pšenicu na svete. Celkom na severe sa nachádzal kraj zvaný Mokrade, kde rástli iba nechutné gumovité huby a riedka suchá tráva, ktorá horko-ťažko uživila niekoľko prašivých oviec.

Mokraďania, ktorí chovali ovce, vôbec neboli takí upravení, zaokrúhlení a vyobliekaní ako obyvatelia Demižondu, Tvarožníka, Škvarkovníka či Šamrolburgu. Boli vychudnutí a otrhaní. Svoje slabo živené ovce nemohli predať za dobrú cenu ani v Blahobytii, ani za hranicami, takže málokto z Mokraďanov ochutnal lahodné blahobytské víno, syr, hovädzinu či zákusky. Zvyčajne jedávali mastný vývar z oviec, ktoré boli už také staré, že ich nikto nechcel kúpiť.

Zvyšok Blahobytie považoval Mokraďanov za čudákov – boli mrzutí, špinaví a zamračení. Mali chrapľavé hlasy, ktoré ostatní Blahobytčania napodobňovali tak, že zneli ako bľačanie starých zachrípnutých oviec. O ich spôsoboch a jednoduchosti kolovali žarty. Pre ostatných obyvateľov Blahobytie bola jedinou vecou, ktorá vzišla z Mokradí a stála za povšimnutie, legenda o ikabogovi.
Fakty a triky zo sveta matematiky

Fakty a triky zo sveta matematiky

02. 09. 2020
Ako nachytať podvodníka? Ako utiecť z väzenia? Ako zmeniť svet dátami? A ako sa zapísať do dejín?
Aj toto sa dozviete v novinke Fakty a triky zo sveta matematiky. Autori hneď v úvode píšu, že za neuveriteľne obrovský pokrok ľudstva od staroveku po súčasnosť môžeme ďakovať práve matematike. A zručnostiam, vedomostiam, ktoré vďaka nej máme.

Či už ide o určovanie času, navigáciu, pestovanie plodín, pochopenie vesmíru, dizajn a staviteľstvo, zarábanie peňazí, počítače – v tom všetkom má prsty, teda v tomto prípade matematika.
No a knižka Fakty a triky zo sveta matematiky odhaľuje najdôležitejšie matematické myšlienky, ukazuje ako veci fungujú a môžu fungovať ešte lepšie a čo všetko sa dá vďaka matematike robiť.

Prečítate si napríklad to, ako počítať nosom, ako zistiť čas bez hodiniek, ako používať súradnice, veľmi zaujímavá je kapitola Ako sa stať trilionárom. V knižke nájdete aj tipy ako naozaj udržať tajomstvo, ako ohúriť svojich kamarátov odhadom, ako nachytať podvodníka a tiež ako vyhrať súťaž.
Súčasťou knihy sú aj príklady zo života a tiež rámčeky Vyskúšaj si, kde môžete otestovať rôzne informácie a predpoklady. Takže ak chcete trošku viac preniknúť do sveta matematiky a využiť túto vednú disciplínu pre svoj každodenný život, choďte si kúpiť novinku Fakty a triky zo sveta matematiky.

Ukážka z knihy vydavateľstva Príroda Fakty a triky zo sveta matematiky:

AKO OHÚRIŤ ODHADOM

Nie vždy je možné okamžite vypočítať presný výsledok, preto sa matematici často uchyľujú k odhadom. Odhad je rozumná približná odpoveď na danú otázku. Keď člen indickej kráľovskej rodiny stál pred zdanlivo nemožným výpočtom, uvedomil si, že by mohol výsledok celkom dobre odhadnúť vďaka svojim schopnostiam veci odhadovať.
1 Stará indická legenda hovorí, že brilantný matematik kráľ Rituparna sa raz chválil svojmu spoločníkovi, že vie, koľko listov je na strome.
2 Jeho spoločník mu neveril, preto dal strom zoťať a listy spočítať ručne. Kráľov odhad bol veľmi presný! Ako to dokázal?

Poďme rátať

ZAOKRÚHĽOVANIE A ODHAD

Kráľ Rituparna nespočítal všetky listy na strome. Len ich odhadol. Na to, aby tak mohol urobiť, najprv zrátal počet listov na niekoľkých halúzkach. Keď ich porátal, zistil, že väčšina halúzok mala 20 listov.

19 listov 20 listov 21 listov

Potom kráľ potreboval vedieť, koľko halúzok je na každom konári. Počet halúzok na konároch, ktoré spočítal, bol v rozpätí 4 a 6, preto predpokladal, že väčšina konárov má 5 halúzok.

4 halúzky 6 halúzok 5 halúzok

20 listov × 5 halúzok

× 10 konárov

= 1 000 listov

Kráľ nakoniec spočítal počet konárov – išlo o malý počet, preto ich mohol presne spočítať a nemusel odhadovať. Zistil, že strom má 10 konárov. Potom už len všetky čísla spolu vynásobil a zistil, že na strome je približne 1 000 listov.
Ako prežiť škôlku

Ako prežiť škôlku

19. 08. 2020
Užitočné rady pre rodičov: Ako prežiť škôlku?

Ak máte deti v škôlkarskom veku alebo sa doň blížia, odporúčame novinku Hedvig Montgomeryovej Ako prežiť škôlku.
Dozviete sa, ako sa starať o vzťah so svojím dieťaťom, ako stanoviť hranice a ukázať dôsledky, prečo sa oplatí prehodnotiť niektoré vzorce správanie, ako dať dieťaťu slobodu a nebáť sa pri tom. A tiež vám autorka poradí, čo robiť, keď nastane kríza. Rozoberá tiež témy ako spánok a strava v škôlke, sociálne siete a digitálne médiá, striedavá starostlivosť, či súrodenecké hádky.

Medzi druhým a šiestym rokom totiž prechádzajú deti viacerými zásadnými premenami. Zároveň sa však každé rozvíja v rozličných smeroch rozdielnym tempom, takže o to viac sa im treba venovať, podporovať ich, správne na ne reagovať.

Ako tvrdí autorka, tieto rozhodujúce roky tvoria základ všetkého, čo sa dieťa musí o živote naučiť. Päťročný drobec je ešte úplne otvorený a nepredpojatý, celkom ako nepopísaný list. Preto mu nikdy nepovedzte, že toto a tamto sa takto nerobí alebo že niečo vôbec nevyzerá pravdepodobné.

Deti v tomto veku sa pri svojich činnostiach ustavične stretávajú so životnými múdrosťami. Tak im umožnite tieto skúsenosti získať, vezmite ich za ruku a, ak vám to dovolia, vstúpte na palubu ich lode. To, čo sa deti v tom období učia, im poskytuje potrebnú výzbroj, aby sa v budúcnosti vyrovnali s porážkami a so stratami a jedného dňa preskúmali, či sú ich sny realistické.

Hedvig Montgomeryová je skúsená autorka, psychologička a rodinná terapeutka. V slovenčine jej už vyšli knihy Čaro rodičovstva a Čas zázrakov.
Teraz je tu teda novinka z vydavateľstva Ikar Ako prežiť škôlku, ku ktorej čerpala poznatky v odborných článkoch, publikáciách, sledovala štúdie, zhovárala sa s odborníkmi. „Zvláštne postavenie pre mňa zaujíma dánsky psychológ a rodinný terapeut Jesper Juul so svojím tímom FamilyLab. Perspektívu v mnohých krajinách zmenila jeho osveta, aby dospelí k deťom pristupovali s úctou a rešpektovali ich potreby, takže dnes k nim pristupujeme s oveľa hlbším porozumením.“

Prečítajte si úryvok z novinky Ako prežiť škôlku:
Vyhnite sa bojom o moc

Označenie „obdobie vzdoru“ som osobne nikdy nepovažovala za výstižné. Deti nám nekladú odpor naschvál či z rozmaru, ich vzdor nie je truc. Vhodnejšie je opísať toho obdobie ako vek, keď „na seba narážajú rôzne očakávania“. Deti objavia slovo „nie“ a zdá sa im doslova opojné. Zrazu ním dokážu vyjadriť niečo, čo dovtedy nevedeli formulovať. Mať vlastnú vôľu vzbudzuje naozaj nevýslovný pocit šťastia. A keďže je skvelý a nový, deti využívajú túto možnosť prehnane často. Spolu so vzrastajúcim porozumením reči sa v dieťati prebúdzajú všetky možné túžby a očakávania, ktoré však ešte nedokáže dostatočne jasne vypovedať. Inými slovami, dieťaťu v hlave beží film, v ktorom sa ukazujú jeho očakávania, lenže tento film nevidí nikto iný. Ak sa odlišujú od vašich očakávaní, dvoj- či trojročné dieťa je nepredstaviteľne sklamané. Veď jeho očakávania sa teraz nenaplnia.
Riešením a zároveň umením je nepremeniť každú takúto situáciu na zápas o moc. Ak sa z každého jedla, z každého obliekania, každého ukladania k spánku a každého umývania zubov stane súbojom kto z koho, zvíťazí buď dieťa, alebo vy. Preto nemá zmysel dohadovať sa s trojročným dieťaťom. Možno ste práve na návšteve u svokrovcov, ktorí sa nazdávajú, že dieťaťu neslobodno stále ustupovať, a vy by ste im radi ukázali, kto je pánom situácie. Nerobíte tak však nič iné, len sa pustíte do boja o moc, ktorý dieťaťu škodí.

Lepšie urobíte, ak svokrovcom pripomeniete, že rozhodujete takmer o všetkom, čo sa týka dieťaťa. Veď práve vy určujete, kde má byť, čo dostane jesť a v ktorej posteli spáva. Vysvetlite: „Je to len prechodné obdobie“ a hľadajte také riešenie situácie, v ktorom zvíťazia všetci. Nájdite vhodný prístup a vyhnite sa zápasu o moc, pri ktorom sa každý dospelý nebezpečne rýchlo uchýli k sile.

Porazené dieťa
Ak dieťa znova a znova prehráva v boji s niekým, kto mu je nadradený, vzrastá v ňom zlý pocit. Naučí sa pritom len to, že užitočné je iba hrubé násilie. Ak prelomíte odpor dvoj- či trojročného dieťaťa, vyrastie z neho buď bojazlivý človek, ktorý sa sám v sebe poriadne nevyzná, alebo, naopak, človek taký nepoddajný, že proti nemu nebudete mať šancu. Budete celkom bezmocní a bez akejkoľvek autority. V skutočnosti nejde o nič iné, ako o vzťah dospelého a dieťaťa naplnený dôverou. Nie o nadradenosť!

Túto dôveru musíte teraz z roka na rok budovať tak, aby bola neotrasiteľná aj vtedy, keď si budete jedného dňa s dieťaťom rovnocenní.

Znamená to teda, že máte dieťa „nechať vyhrávať“? Odpoveď znie: nie. Určite sa dá na celú záležitosť pozrieť ináč. Veď nejde o súťaž, z ktorej vyjdú víťazi a porazení, a dieťa zatiaľ nemusí osvojovať si všetky nemilosrdné pravidlá života. Toto obdobie vnímajte skôr ako slalom. Cieľom je, aby ste sa bezpečne vyhli prekážkam a nevrazili do každej bránky, na ktorú natrafíte.

Hádky o tom, kto rozhoduje, sú celkom zbytočné. Dieťa dobre vie, kto je doma pánom. A vašou úlohou je byť dobrým pánom.
Viac sa dozviete v novinke Ako prežiť škôlku.
Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách

Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách

15. 07. 2020
Vďaka postupným vysvetleniam a žartovnej grafike porozumiete vede, technike a technológiám rovnako ľahko, ako ste sa naučili abecedu. Vyšla fantastická encyklopédia, vďaka ktorej pochopíte ako funguje veda a technológie. Volá sa Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách, má vyše 300 strán a je plnofarebná. Vyšla vo vydavateľstve Ikar.

„Kniha sa venuje napríklad vesmíru. Zrozumiteľne vysvetlí, prečo máme zatmenia, príliv a odliv, zemetrasenia alebo prečo sa striedajú ročné obdobia. Mladým biológom priblíži zaujímavosti z genetiky, fotosyntézu. Dozviete sa rozdiely medzi digitálnymi a analógovými zariadeniami, medzi ultrazvukom a infrazvukom, alebo ako vznikajú ilúzie v púšťach,“ tvrdí prekladateľka Martina Cabadová.
Kniha Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách pomáha rozvíjať zručnosti z oblasti vedy, techniky, technológií a matematiky. Je síce určená mladým, ale pokojne si v nej budú s radosťou a zatajeným dychom listovať aj dospelí.
V kapitole Život sa dozviete všeličo o bunkách, tkanive, pľúcach a dýchaní, o krvi a srdci, ale tiež o vnemoch, reakciách a boji proti infekciám.
Druhá kapitola Hmota sa venuje energii, kovom, chemickým prvkom, plynom...ale to všetko z takého zaujímavého uhla pohľadu, že budete mať radosť z listovania 
Tretia kapitola Energia vás zavedie do elektrárne, povie ako sa správajú motory, ako sa vytvárajú farby, elektrický prúd, či magnetizmus.
Piata kapitola približuje Sily, čiže trenie, ťah, rýchlosť a akceleráciu, gravitáciu aj let.
Šiesta kapitola Zem a vesmír naučí vás i vaše deti všeličo o atmosfére, ročných obdobiach, počasí, kolobehu vody, ale aj o planétach platňovej tektonike, či ako vznikajú skameneliny.
Encyklopédia Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách je úžasným výletom do sveta vedy cez jednoduché a zrozumiteľné texty, ilustrácie, grafy a nákresy, ktoré vám pomôžu všetko si dať do súvislostí.
V závere nájdete aj slovník pojmov, ktorý vás priučí ešte čosi naviac. „A kniha je cenná najmä vďaka praktickým pokusom. Cez ne si deti poznatky môžu vyskúšať v praxi a ešte sa môže naučiť niečo navyše. Môžu si vytvoriť včelí hotel alebo zostrojiť robotickú ruku,“ dodáva prekladateľka Martina Cabadová.
Jeden-dva-TRI

Jeden-dva-TRI

04. 07. 2020
Hravé učenie pre deti. Nová kartová hra Jeden-dva-TRI!

Práve vyšla nová kartová hra, ktorú vytvorila Slovenka PaedDr. Martina Totkovičová, ktorá má bohaté skúsenosti s deťmi, vyučovacím procesom a dobre vie, čo funguje. Ak teda chcete, aby sa vaše deti zabavili a pritom aj niečo naučili, vyskúšajte novú hru Jeden-dva-TRI!

Má jednoduché pravidlá, obsahuje matematické úlohy a hlavolamy. Hra rozvíja schopnosť logického uvažovania, precvičovanie pozornosti, využívanie pravej aj ľavej hemisféry.

Každá karta v balíčku je jedinečná, Charakterizujú ju TRI vlastnosti a to postavička, výška, farba trička a vzor na tričku.
Čiže na kartách nájdete tri postavy – Alicu, Bena a robota Camosa.
Tri výšky sú skôlkar, školák a puberťák. Tri farby žltá, červená a zelená. A napokon tri vzory na tričku – plná farba, pásiky a bodky.
Sada obsahuje 81 hracích kariet a 3 karty s pravidlami. Správnosť výsledku si vieme okamžite overiť otočením karty.

Ako sa hrá Jeden-dva-TRI?
Spomedzi kariet vyberieme karty rovnakej farby. Tých je 27. Po zamiešaní všetkých kariet na stôl vyložíme 9 kariet.
TRI je trojica kariet, pre ktorú platí, že každá z jej vlastností: postavička, výška a vzor na tričku, je buď u všetkých kariet rovnaká, alebo naopak, u každej iná.
Ak hráč nájde trojicu, zakričí TRI. Karty si odloží bokom na svoju kopu a karty na stole sa doplnia do počtu 9.
Ak sa nikomu medzi 9 vyloženými kartami nedarí nájsť TRI, pridáva sa ďalej po karte, pokým TRI niekto neobjaví.
Cieľom hry je nájsť čo najviac takých trojíc.
Na zelených kartách zo strany násobilky sú TRI druhy hlavolamov – zápalkové hlavolamy, algebrogramy a geometrické IQ hlavolamy.
Hru Jeden-dva-TRI môžete rôzne variovať a karty využiť aj na hranie iných známych hier. Napríklad Hádaj kto?, Vojna – berie silnejší ap.

Pozrite si video:Kartovú hru Jeden-dva-TRI prináša učebnicové vydavateľstvo ABCedu.sk. Autorkou hry je PaedDr. Martina Totkovičová, PhD., ktorá okrem iného učila matematiku a informatiku.
„Vo svojich desiatich rokoch som začala vnímať matematiku ako fascinujúcu vedu plnú nejasností a výziev, keď som začala navštevovať experimentálnu triedu prof. Milana Hejného. Jeho neštandardný prístup k vyučovaniu matematiky, kladenie premyslených otázok na ktoré nikdy neponúkal štandardné odpovede ma priviedli k mojej druhej vášni – didaktike matematiky,“ tvrdí M.Totkovičová.
Od roku 2012 sa venuje tvorbe a písaniu pracovných zošitov a učebníc (prevažne) z matematiky. Základom sú dlhoročné skúsenosti spojené s učením tohto predmetu.
„Mojim cieľom je pripravovať atraktívne pracovné zošity a učebnice s úlohami, ktoré podnecujú diskusiu a vedú nielen žiakov k tvorivosti a kritickému mysleniu,“ dodáva.
PODPORTE realizáciu ďalších nápadov zakúpením hry Jeden – dva – TRI vo vyššej cene. Pomôžete vydavateľstvu aj ďalej tvoriť materiály rozvíjajúce hravé učenie pre vaše deti.
Hrady pre deti

Hrady pre deti

10. 06. 2020
Najkrajšie výlety pre rodiny s deťmi

Celkovo 50 krásnych výletov pre rodiny, pri ktorých strávite spoločne hodnotný čas, uvidíte nádherné zákutia a spoznáte históriu. Doteraz vyšli v sérii Výlety s deťmi knihy Bratislava pre deti, Bratislava a okolie pre deti, Tatry pre deti a teraz k nim pribudli dve novinky: Hrady pre deti a Trnava a okolie pre deti.
Stačí si zalistovať v knihe, vybrať trasu a vyraziť na cestu.

Hrady pre deti (Viera Poláková a Daniel Kollár)
V tejto knižke nájdete 25 najkrajších výletov po hradoch na Západnom Slovensku + nechýba ani maľovaná mapa špeciálne vyhotovená k tejto knižke.
Množstvo informácií, textov, fotografií a ilustrácií je ideálnym námetom na plánovanie rodinných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi. Súčasťou mapy sú nálepky jednotlivých hradov, ktoré si môžu deti lepiť do mapy. Kniha a mapa sú vložené do obalu a vytvárajú tak spolu jeden celok.

V knihe teda nájdete 25 hradov – od Bratislavského hradu a hradu Devín, cez Dračí hrádok, Červený Kameň, Branč, Korlátka až po Tematín, Gýmeš, či Oponický hrad.
Výlety k nim patria väčšinou medzi nenáročné trasy. Pri ich absolvovaní postupne navštívite aj mnohé iné zaujímavé miesta v bezprostrednom okolí hradov, na ktorých nájdete viaceré detské atrakcie.

Okrem základného opisu prístupu na hrad tu nechýbajú zaujímavosti súvisiace s jednotlivými hradnými miestami či povesti, ba priam rozprávky o živote na hradoch. Publikácia Hrady pre deti sa snaží byť tak trochu aj sprievodcom po hrade a jej cieľom je poskytnúť deťom a ich rodičom predstavu o lokalite ešte skôr, ako ju navštívia.
Každé predstavenie hradu začína úvodnou povesťou o ňom, pokračuje opisom hradu a úryvkami z jeho histórie i súčasnosti a končí rôznymi perličkami a zaujímavosťami z jeho prostredia.
Trnava a okolie pre deti

Trnava a okolie pre deti

10. 06. 2020
Trnava a okolie pre deti (Viera Poláková a Daniel Kollár)

25 najkrajších výletov v Trnave a jej okolí + maľovaná mapa.
Nájdete v nej množstvo textov, fotografií a ilustrácií – ideálny spoločník na plánovanie rodinných putovaní a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi.

Autorská dvojica Daniel Kollár a Viera Poláková sa snažila jednotlivé výlety spracovať zábavným a vizuálne zaujímavým spôsobom. Vybrala si miesta a atrakcie vhodné pre detské aktivity z pohľadu turistiky, bicyklovania, prehĺbenia vedomostí, hry a oddychu. Predstavuje zaujímavé zákutia okolia Trnavy vhodné na návštevu a trávenie voľného času a zároveň prehlbuje poznanie o javoch a skutočnostiach, ktoré nás tam obklopujú.

Hoci takmer na každé miesto sa dnes už dostaneme autom, autori odporúčajú predovšetkým pešie či cyklistické výletné trasy. Pritom v novinke Trnava a okolie pre deti nemôžu chýbať informácie o dĺžke, prevýšení či náročnosti týchto trás, treba však zohľadniť aj vek dieťaťa a jeho kondíciu. Ide väčšinou o spriemerované údaje a odporúčania, a tak prakticky každý výlet môže v prítomnosti rodiča absolvovať dieťa vo veku od troch do pätnásť rokov. Samozrejme, trvanie výletu sa dá skrátiť či predĺžiť podľa dispozícií dieťaťa a je len na rodičoch, akú alternatívu zvolia.

Milujeme túto „výletnú“ sériu pre rodiny s deťmi. Je o detskom objavovaní, snaží sa spojiť aktívny oddych a poznanie a priam „nabáda“ deti a ich rodičov navštíviť rôzne zákutia na Slovensku, o ktorých ste možno doteraz ani netušili.
Afrika z kufríka

Afrika z kufríka

10. 06. 2020
Zvieratká, ktoré skrotia vaše deti :)

„Deti dokážu byť veľmi divoké a občas aj naše prepracované výchovné praktiky zlyhávajú. Možno rodičom pomôže práve táto Afrika z kufríka, pretože výchovu necháte na zvieratká, ktoré sa divokosťou a spontánnosťou možno vyrovnajú niektorým deťom,“ usmieva sa autorka novej knižky Petra Gmucová.
Ak chcete svoje deti zabaviť s originálnym leporelom a pritom ich aj nenápadne niečo naučiť, vyskúšajte novinku Afrika z kufríka – v naozajstnom kufríku sa skrýva nádherné leporelo a navyše aj skrýša, kde si deti môžu uložiť rôzne vecičky.

V kufríku nájdete 11-člennú zvieraciu tlupu a napríklad opička hovorí deťom, že hračky si treba po sebe upratať. Leopard Leonard im zasa hovorí o tom, aký dôležitý je spánok a ťava Java, aký nevyhnutný je správny pitný režim.

„Keď deťom tieto múdrosti a rady poviete navyše imitujúc hlas leva, zebry alebo surikaty, pokojne sa môže stať, že vám deti čoskoro budú zobať z ruky“ dodáva Petra.

Prenosný kufrík s rozkladacím veršovaným leporelom je vymyslený ako spoločné čítanie najmenších s rodičmi. Vychádza z poznania, že malé deti obľubujú príbehy o zvieratách a rady sa učia napodobňovaním.
Každé zvieratko, ktoré dieťa spoznáva na safari, má teda určitú pozitívnu vlastnosť a na jej základe radí dieťaťu, ako si osvojiť potrebné návyky a vykonávať aj menej obľúbené činnosti.

Kufrík a leporelo Afrika z kufríka z edície Stonožka od vydavateľstva Ikar funguje ako harmonický celok, a to aj zásluhou pôsobivého dizajnu a ilustrácií z dielne mladej slovenskej výtvarníčky Kataríny Hutníkovej. „Niektorí si isto pamätáte takéto klasické harmonikové leporelá z detstva, ktoré dnes už veľmi často nevznikajú. My sme chceli dnešným deťom dopriať práve ten zážitok, ktorý sme mali aj my. Aby si z leporela mohli vytvoriť nejakú kulisu, napríklad na divadielko, alebo cestičku, prípadne si poskladať domček,“ dodáva Katka.

Celé leporelo má 1 a pol metra a vytvára súvislý pás celej africkej krajiny: môžete vidieť púšť, savanu, divokú džungľu.
A ešte jednu veci vám prezradíme...ale pssst, nikomu to nehovorte Autorky ukryli na jednotlivé strany rôzne drobnosti a detailíky, ako napríklad mäsožravá rastlina, ktorá sa práve snaží zožrať muchu. Alebo vtáčika kulika nílskeho, ktorý pomáha krokodílom udržiavať čistý chrup.

„Veríme, že Afrika z kufríka bude prinášať malým aj veľkým kopu zábavy. A rodičom prajeme veľa oddychu,“ odkazujú sympatické autorky Afriky z kufríka Petra Gmucová a Katarína Hutníková.
Na spadnutie

Na spadnutie

21. 05. 2020
Denník odvážneho bojka pokračuje. Je tu 14.diel

Séria Denník odvážneho bojka z pera Jeffa Kinneyho zabáva deti na celom svete už od roku 2007, kedy vyšiel prvé diel. Už vyše desaťročia sledujeme starosti a dobrodružstvá rodiny Heffleyovcov, či už v rodine alebo v škole, kam teda Greg nie veľmi rád chodí...veď ktoré dieťa? 
Teraz je tu 14.diel, v ktorej musí rodina Heffleyovcov ustáť neplánovanú rekonštrukciu. A ako to v ich rodine býva – najmä ak je nablízku smoliar Greg – bude to veľmi dobrodružné, zábavné a napínavé.
Napokon, prestavba a rekonštrukcia domu nie je nikdy zábava, no nie?
Vychutnajte si nový diel s názvom Na spadnutie.
Rodina Grega Heffleyho zrazu príde k nečakanému dedičstvu. Všetci sa tešili, výskali...teda Greg a jeho bratia Rodrick a Manny.
Keď sa človek dozvie o dedičstve, nemal by skákať od RADOSTI, lebo je to neúctivé voči zosnulému. Lenže nám DECKÁM to ešte nikto nepovedal .
Keď nás mama konečne utíšila, vyhlásila, že sa potrebujeme vážne porozprávať o tom, ako naše dedičstvo VYUŽIJEME.
Áno, Greg presne vedel, že chce super jachtu, na ktorej by brázdil moria a vyhrieval by sa na slnku. Rodrick chcel zasa autobus, v ktorom by sa jeho kapela mohla voziť na turné. A Manny si chcel za „svoje“ prachy kúpiť strašne veľa čokoládového pudingu...
Keďže hlavou rodiny je však žena , Gregova mama rozhodne, že nečakané dedičstvo dajú na prestavbu. Majú predsa šancu zlepšiť si bývanie.
Čoskoro sa však ukáže, že to nepôjde ako po masle. Objavia sa nečakané prekážky: prehnité drevo, pleseň aj nevítaní spolubývajúci – štvornohí, okrídlení a možno dokonca strašidelní. Greg a jeho rodina pomaly začnú pochybovať, či prístavba vôbec stojí za to. Keď sa prach konečne usadí, Heffleyovci zvažujú, či sa im oplatí zostať...
Alebo majú radšej utiecť do iného mesta?
14.diel série Na spadnutie sa odohráva od jednej marcovej nedele do júnového štvrtka, a poriadne sa zabavíte na každom jednom dni. Veď Greg má problém vôbec si upratať vlastnú izbu, nieto priložiť ruku k dielu, keď sa rekonštruuje dom! Jedna veselá príhoda strieda druhú. Občas dokonca ide o zdravie, či život, keď balansujete na streche... A to všetko dopĺňajú kresbičky samotného autora.
Úryvok z knihy Denník odvážneho bojka – Na spadnutie:
Zo strechy sa zosypali tehly a tesne minuli mojich RODIČOV, ktorí sa vyšli von pozrieť, čo má ten hluk ZNAMENAŤ.
Potom som si myslel , že už je KONIEC, lebo som si ani nevedel predstaviť, že by sa ešte NIEČO mohlo POKAŠĽAŤ. Ale pokašľalo sa.
V komíne si totiž spravili hniezdo OSY. Vysvitlo, že sa celý čas dostávali do domu ODTIAĽ. Teraz o hniezdo prišli a chceli sa POMSTIŤ.
Rozbehli sme sa do domu, ale žeriavnik nestihol včas zdrhnúť. Osy mu vleteli do kabíny a začali ho štípať. Pritom kopol do páčky, ktorou uvoľnil hák s VÍRIVKOU a tá prerazila STRECHU.
Ak mám byť úprimný, tak trochu mi ODĽAHLO. Vtedy mi už bolo NAOZAJ jasné, že nič HORŠIE sa už stať nemôže.
Encyklopédia kvízov Génius

Encyklopédia kvízov Génius

30. 04. 2020
Otestujte sa, či ste naozaj génius

Máte dobrý prehľad, vedomosti a všeobecné poznatky, ktoré hovoria o miere našej inteligencie? Tak sa skúste otestovať – práve vyšla fantastická Encyklopédia kvízov Génius. Hoci je určená pre deti od 9-10 rokov, dá zabrať aj dospelým a poriadne prevetrá vaše vedomosti.
Encyklopédia je rozdelená na 5 oblastí:
• Veda a technika
• Živočíchy a rastliny
• Zem a jej krajiny
• Dejiny a mýty
• Kultúra a šport

Na dvojstrane sú vždy malé fotografie, k nim krátky text a mimo v rámčeku sú všelijako poprehadzované správne odpovede. Takže vyberiete si tému, ktorá vám sedí...alebo si myslíte, že ste v nej dobrí 
Pozorne si preštudujete obrázky, fotografie a prečítate si krátke texty, ktoré sú pri nich. Tie vám pomôžu nájsť správnu odpoveď, ak by ste nevedeli podľa fotky.
Potom si pozriete rámček z označením Otestuj sa, kde sú tri úrovne – začiatočník, pokročilý a génius. Môžete začať tou najjednoduchšou a zvyšovať náročnosť – priraďujete odpovede k fotkám. Ak si chcete potvrdiť správnu odpoveď, nájdete ich v spodnej časti strany hore nohami, ale nepodvádzajte 
Okrem toho sú niektoré dvojstrany len informačné. Dozviete sa rôzne zaujímavé fakty a vysvetlenia k daným témam. Napríklad o vesmíre a Slnečnej sústave, pikošky o živočíchoch a rastlinách, či nečakané informácie o histórii alebo kultúre.
Najlepšie knihy pre deti na www.Stonozka.sk.
Napríklad, či poznáte hudobné nástroje a loptové hry. Podľa známych obrazov môžete hádať ich názvy a podľa fotiek slávne osobnosti.
Slávne zámky, hrady, stratené mestá – aj o tom sa dozviete v tejto encyklopédii.
Rozpoznáte na oblohe podľa rôznych typov oblakov, či sa blíži dážď, búrka, alebo nás čaká slnečné počasie? A čo štátne vlajky – viete ich priradiť k jednotlivým štátom? Prípadne na slepej mape určiť hlavné mestá?
Encyklopédia kvízov Génius ponúka viac ako 50 zaujímavých obrázkových kvízov, ktoré otestujú vaše vedomosti. Je to nielen zábava, ale mnohé sa naučíte...a možno zistíte, koľko zaujímavých veci ste ani netušili.
DLHÉ PUTOVANIE

DLHÉ PUTOVANIE

31. 03. 2020
Meno Emilie Dziubakovej je v ilustrátorskom svete pojmom, a určite zaslúžene. Krásne snové obrazy sa v tomto jedinečnom príbehu snúbia s talentom pútavého rozprávača Martina Widmarka a spoločne tvoria nezabudnuteľné umelecké dielo o dievčatku Lucii a chlapčekovi Adamovi žijúcich na protiľahlých brehoch šírošíreho jazera. Adam trávi všetok čas so psíkom Rufusom, ktorý je už ale dosť starý... V najťažších chvíľach spoznáš pravého priateľa, a preto sa Lucia bez váhania vydáva na strastiplnú cestu za Adamom. Umelecké dielo vás celkom opantá a unesie do ďalekého magického sveta.
ROK NA DEDINE

ROK NA DEDINE

31. 03. 2020
V poradí už štvrtá knižka zo série Rok, ktorá na dvanástich dvojstranách priblíži rôzne ročné obdobia a činnosti ľudí meniace sa na vidieku podľa počasia. V úvode sa malý čitateľ zoznámi s postavičkami, ktoré ho budú sprevádzať až do konca, kde naňho čaká interaktívna hra. Dozviete sa všetko podstatné ohľadom gazdovského dvora a starostlivosti o zvieratká. Deti si precvičia samostatný opis obrázkov či ucelených príbehov, čo rozvinie nielen ich reč, ale aj predstavivosť. Toto leporelo rozžiari ilustráciami ponuré dni celej rodine.
NA VRCHOL KOPCA

NA VRCHOL KOPCA

31. 03. 2020
Skvostná súhra jednoduchého ilustračného stvárnenia a posolstva hľadania vnútornej sily vyrovnať sa so stratou. Príbeh, ktorý chcete darovať nielen vlastným deťom, ale aj celej rodine. Chytí vás za srdce a už naň nezabudnete. Okrem pevného priateľstva pani Jazvecovej a kocúrika Lea, ktorý ju pravidelne sprevádza na prechádzkach, sa deti zoznámia aj s čarom a krásami prírody. Asi ešte nikto nezobrazil nezastaviteľný cyklus života jemnejšie a citlivejšie ako Marianne Dubucová. Majstrovské detské dielo, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej poličke.
DRAČIA POŠTA

DRAČIA POŠTA

31. 03. 2020
Knižka deti upúta od prvého okamihu pútavou obálkou, ale aj skrytou interaktívnosťou vo vnútri. Do role malého Alexa, ktorý doma našiel dráčika, sa poľahky, nebadane vcítite aj vy. Na jednotlivých stránkach nachádzate listy, ktoré Alex píše v snahe zistiť, ako sa o dráčika treba vlastne starať. Popusťte uzdu svojej fantázii a podvoľte sa autorkinej hre s predstavivosťou. A ak sa vám náhodou zazdá, že máte doma draka, bez obáv, už máte návod, ako sa oň postarať!
Miško a Brumko idú do škôlky

Miško a Brumko idú do škôlky

31. 03. 2020
Takmer každý rodič to pozná. Plač, protesty a prosíkanie, len aby sa dieťa úspešne vyhlo vstávaniu a odchodu do škôlky. Táto utešená knižka pre mladších čitateľov vysvetlí na ilustráciách a rôznych každodenných situáciách ako sa s počiatočnou škôlkarskou nechuťou statočne popasovať. Postavička chlapca Miška a jeho verného plyšového macíka Brumka im ukáže odvahu čeliť strachu z neznámeho a premeniť ho na radosť. Veď každá škôlka v sebe skrýva veľa zábavy a kamarátov. Stačí si len obuť prezuvky a vyraziť za dobrodružstvom!
NEZVYČAJNÉ POVOLANIA

NEZVYČAJNÉ POVOLANIA

31. 03. 2020
Literárno-umelecké vydanie príťažlivej knižky, ktorá pestrosťou ilustrácií priblíži a upresní rôzne nástroje a pomôcky potrebné napríklad pri pečení pizze, včelárení, výcviku psíka, pozorovaní hviezd alebo v iných zriedkavých povolaniach. Knižkou čitateľa autenticky sprevádza Andrej, ktorého celá rodina má netradičné povolania. Veď posúďte sami – jeho otec je paleontológ, mama úžasná kvetinárka s bohatou fantáziou, starký pracuje ako ochutnávač čaju a stará mama tlmočí posunkovou rečou. Zistite o týchto a ďalších nevšedných povolaniach viac!
ZÁZRAKY PRÍRODY

ZÁZRAKY PRÍRODY

31. 03. 2020
Spoznávanie zázrakov prírody je síce v karanténnom období trochu ťažšie ako za bežných okolností, ale stále nie nemožné. Určite nie s touto milou knižkou. Prostredníctvom výstižného textu a sprievodných ilustrácií sa oboznámite so 44 fascinujúcimi tajomstvami prírody. Ak máte doma malého zvedavca, vedzte, že táto knižka zaiste zodpovie väčšinu jeho otázok o podnebí, Zemi, moriach a oceánoch, rastlinách i zvieratách. Objavte na stránkach prírodné krásy a riaďte sa heslom: keď nemôžete ísť do prírody vy, nechajte prírodu prísť k vám!
Príhody psíka Huga

Príhody psíka Huga

31. 03. 2020
Príhody psíka Huga. Krásna detská knižka o tom, ako byť lepším

Hugo je psík - malý, trochu biely, trochu strakatý. Jemne namyslený, poriadne tvrdohlavý, ktorý si rád robí čo chce. Niekedy svojho pána Šimona poriadne neposlúcha, hoci ho veľmi ľúbi. V knižke Príhody psíka Huga sa však deti dozvedia o jeho živote oveľa viac. Najmä o tom, ako veľa sa Hugo naučí o živote na dvore so svojimi psími kamarátmi.

Život na psom dvore nie je pod psa
Hugo si na dvore nájde veľa kamarátov, ale aj psích nepriateľov. Každý psík je iný. Starý vlčiak Druid naučí Huga ako si vážiť starších. Nezbedný jazvečík Dodo ho vždy privedie do nejakej šlamastiky. Neznámy nováčik Bleki Hugovi ukáže, že nie vždy si psíky navzájom rozumejú okamžite. Niekedy to chce čas. Ale aj keď pochádzajú každý z inej oblasti, môžu nájsť spoločnú reč a možno sa aj spriateliť.
No neexistuje iba jeden dvor, ten na ktorom sa stane Hugo nepísaným vodcom. Sú tu aj iné dvory a psy, ktoré vôbec nestoja o kamarátstvo. A tak Hugo a jeho partia musia čeliť viacerým stretom so zlým bulteriérom Rafom, či s hrdou ratlíčkou Rebekou ale aj mnohými inými psími rasami.
V každom z mnohých príbehov o psej svorke a jej šéfovi Hugovi sa deti dozvedajú nejaké pekné posolstvo či ponaučenie. Snáď neprezradíme príliš, ak povieme, že na konci knihy sa dočkajú šťastného konca. Vďaka knihe sa deti dozvedia, ako si udržať kamaráta, ako sa neposmievať pomalším, ako neodsudzovať niekoho, kto je iný a možno hovorí inou rečou, ako potešiť starých a chorých, či ako sa neporovnávať s ostatnými.

Bude psia svadba?
Knižka Príhody psíka Huga od Michala Červeného je čiastočne autobiografická. Autor má doma psíka Huga, rovnakej rasy ako je ten knižný, a zažíva s ním rôzne dobrodružstvá. Práve tie ho inšpirovali k vytvoreniu knižného príbehu, ktorý budú milovať deti aj dospelí. A pozor! Psík Hugo, ten ozajstný, má aj vlastný instagramový účet. Knižku nádherne ilustroval Viliam Slaminka. Ak chcete vedieť, či Huga čaká na konci knižky svadba a akú nevestu si vyberie, musíte už siahnuť po tejto utešenej detskej knihe.
07.09.2022 Viac

Re: spoľahlivé neregistrované ...

tuiling

Animal schooling is the act of coaching animals precise responses to particular situations ...

19.08.2022 Viac

Re: Rebarborový kompót

Badtimechen35

Computers can do many varieties of paintings. for instance, computers can helps us ...

14.07.2022 Viac

Re: Ako ste posielali kočík?

mitarie1

Ed a marriage on her wedding date. we were careworn because amber and her boyfriend ...

17.03.2021 Viac

Re: Cvičenie

Sabinaca

Ja taky doporučuji koukat na konkrétní parametry. Dobrý je článek o výběru rotopedu, ...

09.03.2021 Viac

Re: Cvičenie doma

keilayh

Mám doma eliptical, to je za mňa najlepší cvičiaci stroj. Ale zas záleží či chceš ...

09.03.2021 Viac

Re: Vysporiadanie BSM podľa môjho ...

keilayh

Ahoj, osobne by som asi zašla za právnikom, ktorý by ti v tom osobne pomohol. Inak ...

16.07.2020 Viac

Re: Deti a sport

margitazvoncek

Ja som naše dieťa teraz prihlásila na hádzanú. Máme to kúsok a určite by som chcela ...

16.07.2020 Viac

Re: eshopy

margitazvoncek

Tu teda nesbíráš body ale často tam majú zaujímavé zľavy hlavne na topánky ale aj ...

16.04.2020 Viac

Re: SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA ...

keilayh

Dala by som do súkromnej iba vtedy ak by nebolo miesto v štátnej, príp. ak by som ...

03.07.2019 Viac

Re: Piatok trinásteho

mechanis

Tak horoskopy su celkom dobre https://horoskopy.pozri.sk jasne iba pre zabavu ale ...

3299308x Viac

Cvičenie

veverka1
2905615x Viac

Cvičenie doma

Tranula00
2752337x Viac

SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLKA

Bajuska27
2700653x Viac

Deti a sport

gombicka1
2637042x Viac

Eshopy

terez254
2521987x Viac

Piatok trinásteho

melindi
2495343x Viac

Dobre recepty

terez254
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť